Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6725 6725

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

argi111
05.11.2016 5 z 5

Po přečtení recenzí nadšenců i odpůrců jsem ke knize přistupovala s mírnou skepsí. Ale musím říct, že se mi líbila moc. Upřímně bych byla raději kdyby to bylo psáno jako všechny díly předtím, ale jde především o příběh a ten se povedl.

woodward
05.11.2016

Nakouknul jsem do toho, ale číst to nebudu. Zkušenost mi říká, že pokusy o nastavování sérií jinými autory nedopadají dobře. Nero Wolfe Rexe Stouta by svému dvojníkovi v podání Roberta Goldsborougha musel dát facku. Soudce Ti od Fréderica Lenormanda mě taky nepřesvědčil. Nejspíš je to tak, že duch příběhu vyvěrá z mysli původního autora. Jakýkoliv pokračovatel se pak buď musí zříct vlastní osobnosti, což ovšem znamená, že vzniklé dílo nebude mít vůbec žádného ducha, anebo napsat svůj příběh o "zděděném" hrdinovi tak, jak ho vidí on, což ovšem znamená, že to bude jenom kniha o jakémsi jmenovci původní postavy. Vzhledem k tomu, že to všechno se očividně děje jen proto, že "zavedená" postava je lepší pro marketing, tak ať si ji marketing užije. Pro mě to není.

Sireen
05.11.2016 2 z 5

Kniha mě dost zklamala, upřímně jsem měla problémy s tím ji dočíst. Na scénář si po čase zvyknete, ale ten příběh - to je fakt padlý na hlavu a nedává to vůbec smysl. Je to opravdu obyčejná fanfiction, dokonce podprůměrná fanfiction. Myslela jsem si, že budu mít doma další střípek mého oblíbeného Harryho Pottera, jehož jsem obrovským fanouškem, ale knihu posílám dál. Pro mě se světem Harryho Pottera nemá nic společného.

Simi
04.11.2016 3 z 5

Je bezva být zase v čarodějném světě. Nápad a příběh moc pěkný. Scénář mě ale nebere. Nesrovnalosti ( např. mnoholičný lektvar na počkání), to snad ne... Paní R., prosím, udělejte z toho pěkného příběhu krásnou knihu a osmý díl. Pak to bude zase ten náš HP.

lehkyknihomol
04.11.2016

Knihu jsem dostal k narozeninám a přiznám se, že ze začátku se mi do ní vůbec nechtělo. Tak nějak jsem se bránil představě HP v podobě divadelního scénáře. Zezačátku se to táhlo, po pár stranách jsme najednou ve čvtrtém ročníku. Pak se děj ale konečně rozjede a vtáhne nás to dovnitř. Oceňuji nápad cestování časem a celkově promyšlenou zápletku. Co však pochválit nemůžu, je vše okolo, nedomyšlené vztahy mezi různými osobami a poměrně rychle utnutý konec. Celkový dojem to ale ve mně zanechalo dobrý, dobře se to četlo, a i když to vydalo tak za dvě stránek textu, mám pocit, že jsem přečetl něco velkého.
A upřímně nevím, co by se bez zla a temnoty, která je na každém kroku počali. Dodává to totiž říz.

Dela90
04.11.2016 5 z 5

Zprvu jsem se trošku bála, jak se mi bude knížka psaná touto formou, ale řekla bych, že to bylo naprosto v pohodě. Děj byl naprosto úžasný, byl to jako návrat do mých dětských let - úžasný kouzelnický svět plný zvratů, magie, přátelství a mnoho dalšího. Já jsem si knížku užila plnými doušky, strašně moc jsem se na ni těšila, na to jak to bude pokračovat a tak podobně. A opravdu to stálo za to. Vracení v čase je prostě uchvacující ve všech směrech. Navíc ta obálka! Takže za mě prostě rozhodně ano! Nemůžu knihu ohodnotit jinak než 5ti hvězdičkami :)

hrabalikoval
04.11.2016 4 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila a musím říct, že jsem ju přečetla na jeden nádech. Možná je to tím že je to Harry, ale odpustila jsem Joanne ten jednušší děj (když vezmu v podtas jak byli napsané knížky předtím). Všichni jsme chtěli vědět jak Harry žije dál a v téhle knížce je to přesně o tom. Byla bych ráda, kdy to u nás nějak divadlo chtělo zrealizovat, protože některé věci jsem si úplně na divadelním jevišti nedokázala představit. Knížka určitě zaujala a není přečtená naposled.

Kacaba01
03.11.2016 1 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila jako malá holka. Byla jsem natěšená a nadšená, když jsem ji dostala jako dárek k narozeninám. Ale už od začátku tam něco drhlo.Měla jsem velký problém to dočíst. Musela jsem se k tomu dokopat, ale chtěla jsem to dočíst, protože to je "Harry Potter". Nemohla jsem se přenést přes to, jak se Albus choval atd. Připadá mi to jako nějaká fanfikce, ale četla jsem dokonce lepší pokračování tohoto příběhu.

PaťuleG
03.11.2016 2 z 5

Jsem ráda, že jsem tuto knihu dostala darem a že jsem za ní neutratila ani korunu, protože by mi to bylo po přečtení líto...mohla jsem si za to koupit kvalitnější počteníčko. Na HP jsem také vyrůstala, ale tahle divadelní verze byla uspěchaná volba. Vzhledem k tomu, že jsem pár let hrála amatérské divadlo, jsem na divadelní scénáře zvyklá....v Prokletém dítěti je však mnoho zbytečných scén nad nimiž zůstává rozum stát. Celá kniha na mě působí 4% (nic proti homosexuálům), ale je příliš citlivá a nevěřím, že mezi děti (Albusem a Scorpiusem) nebo mezi dospělými(Harrym a Brumbálem). JKR si mohla dát práci....chvilku nás napínat a napsat plnohodnotnou knihu se všemi detaily, na které jsme z předchozích dílů zvyklí. Kladně hodnotím obal knihy, který se opravdu povedl :) Přečtení knihy je povinnost pro každého fanouška HP a obrázek si každý udělá sám :)

knedlik
03.11.2016 4 z 5

Letem světem jsem prohlédla záplavu negativních komentářů, takže já přijdu projednou zase s jedním pozitivním :-)
S Harrym jsem vyrůstala, tak jako mnozí jiní. Je mou srdeční záležitostí, stejně jako většiny čtenářů tady a proto jsem schopná a ochotná spoustu věcí přehlédnout a nebýt k nim tak kritická, jako bych u jiných knih asi byla.
Začala jsem ji číst odpoledne a dočetla jsem ji o čtvrt na dvě v noci. Protože se OD NÍ NEDALO ODTRHNOUT! Začátek pokulhával, ano, než jsem se zorientovala ve jménech a nástinech charakterů, chvíli to trvalo (a zaháněla jsem pocit vykonstruovanosti), ale potom... ta atmosféra mě zase úplně pohltila. Měla jsem stejně tíživý pocit, jako při čtení pátého dílu, bála jsem se, čeho všeho se ti dva nebývalí přátelé svojí hloupostí dopustí, děsil mě svět, jaký mohl být, kdyby se vlákno událostí vydalo o kousek jiným směrem... Postava Augurona mi přišla super, ačkoli okolnosti jejího vzniku, tedy početí, mi přijdou tak trošku směšné a informaci, kde se vzala, bych klidně uvítala i jako utajenou a nevyřčenou. Trochu mě mrzí, že to nevyšlo jako plnohodnotná kniha, protože věřím, že kdyby se trochu rozpracovala, tak i přes vykonstruovaný děj by byla výborná jako předchozí díly (a nejspíš by pak ani nepůsobila tak prvoplánovitě).
A za happy end jsem byla nakonec fakt ráda :-)

Takže suma sumárum pro mě příjemný návrat do toho kouzelného světa, který mi chybí, a díky za znovupocítění toho skoro zapomenutého napětí :-)

Jo a nevím, jestli se ze mě stává feministka, ale nějaká genderová nerovnováha mi nepřišla ani trochu rušivá.. ale tak nějak myslím, že to spíš vyplynulo z charakteru jednotlivých postav, než primárně z jejich pohlaví.

dracos_princess
03.11.2016 2 z 5

Za mě bohužel nepovedená fanfikce. Kdyby to psala Rowlingová, tak by kniha měla úplně jiný nádech a věřím tomu, že i trochu jiný děj. Byla tam snaha splácat moc věcí dohromady a to bohužel nebyl nejlepší nápad. Dvě hvězdy dávám za snahu, za pokus o návrat a za Draca a Scorpiuse, do kterých jsem měla možnost zamilovat se (do Draca už poněkolikáté).

IvoB
03.11.2016 4 z 5

Nemyslím si, že je úplně spravedlivé soudit knihu Harry Potter a Prokleté dítě za něco, čeho ve své podstatě vlastně nemůže dosáhnout – tj. přímo ji srovnávat s romány J. K. Rowlingové. Jasně, má to stejný svět, postavy, ale především je to scénář k divadelní hře, a takto ho chci i posuzovat. A dle mého je to opravdu vydařený scénář šitý na míru divadlu (jak jinak), který je přímo napěchovaný dějem, akcí, příjemně nostalgickými chvilkami i zarážejícími zvraty. Samotnou divadelní hru bych rozhodně chtěl vidět. Proč hvězdička dolů? Protože je děj občas nepřehledný a některé postavy se chovají trošku nezvykle... avšak těžko říct, ve hře to může vyznívat lépe. Každopádně dávám palec nahoru a tiše doufám v další knižní počin z tohoto světa :)

Pjater
02.11.2016 5 z 5

Tak to jsem opravdu nečekala. Byla jsem při koupi knihy dost skeptická, ale byla to nádhera. Doslova fantazie. To je dle mého názoru slovo, které tuto "knihu" vystihuje. Jen mi bylo líto, že je tak krátká. Ale berte má slova s rezervou. Jsem totiž jeden z těch Potterovských maniaků.... a tímto také slavnostě přísahám, že jsem připravena ke každé špatnosti.

Owain
02.11.2016 4 z 5

No jasně, není to starý HP, i tak se mi to líbilo. Stačí návrat do Bradavic a kouzelnického světa a zjistit, kam se dá příběh který všichni znají posunout. Za mě super =)

klaudmia
02.11.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila. Jakmile jsem jí viděla v naší knihovně. Radost z toho, že jí mám v ruce jsem měla celý den. Kniha je psána jako divadelní scénář, což mě neodradilo. Děj byl zajímavý. Sice to nemá na originál paní Rowlingové, ale fanoušci HP jistě ocení návrat do tohoto úžasného světa.

girdi
02.11.2016 3 z 5

Snažila jsem se představovat si děj jako divadelní hru, ale bohužel už mám svět HP tak extrémně filmově vizualizován, že mi to moc nešlo. A bohužel divadelní scénář v tomto případě nestačí k plnohodnotnému "filmovému" zážitku v mé hlavě. Byl to příjemný návrat a řešily se zejména ze začátku z mého pohledu velmi zajímavá témata, ale prostě mě to nenadchlo. Na prknech, co znamenají svět, to asi může fungovat perfektně, jako knize/filmu tomu prostě něco chybí. Tak třeba jednou budu mít štěstí a zažiju HP a prokleté dítě v plné síle a kráse = na divadle.

Aaliyan
02.11.2016 3 z 5

Harry, Harry, Harry ... ty jsi pro mě skončil sedmým dílem a tenhle "pokus o tvé obnovení", u mě zůstane navěky jen pokusem. Ne příliš zdařilým pokusem.

Zlodějka
01.11.2016 3 z 5

To že je to napsané jako scénář mi překvapivě ani trochu nevadilo, po chvíli vám to ani nepříjde. Příběh zajímavý, ale tak nějak...nedotažený. Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne. Přesto, plnohodnotný HP to není.

lenka7348
01.11.2016 5 z 5

Forma scénáře mi při čtení nijak nevadila. Námět se mi velmi líbil, nenapadlo mě, kam se dá příběh Harryho Pottera ještě posunout. Teď už jen doufat, že bude filmová verze. :-)

ptoček
01.11.2016 3 z 5

HP miluju. Při otevření Prokletého dítěte se dostavilo to známé mrazení v zádech, takové to KONEČNĚ je zase HP zpět. Po přečtení (jedno odpoledne, čte se opravdu rychle) to začalo mít jedno ALE. Forma scénáře by mi ani tak nevadila, i když Rowling se čte bezkonkurenčně. Přišlo mi to celé prostě umělé, nedotáhnuté. Nebudu nic z děje prozrazovat, za mě 3* a budu zase doufat že J. K. Rowling konečně napíše další příběhy z Bradavic

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky