Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303983/bmid_harry-potter-a-proklete-dite-y3o-303983.jpg 3 6734 6734

Harry Potter série

< 8. díl

Speciální vydání pracovního scénáře. Harry Potter to nikdy neměl snadné a teď, jako přepracovaný zaměstnanec Ministerstva kouzel, manžel a otec tří školáků, to má ještě těžší. Potýká se s minulostí, která nechce zůstat tam, kam patří, a jeho nejmladší syn Albus se mezitím musí prát s tíhou rodinného dědictví, o které nikdy nestál. Minulost a současnost se čím dál hrozivěji prolínají a otec i syn zjišťují nepříjemnou pravdu: temnota někdy vyvěrá z nečekaných míst. Divadelní hru Harry Potter a prokleté dítě na námět J.K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea napsal Jack Thorne. Je osmým příběhem ze série o Harrym Potterovi a zároveň prvním, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování.... celý text

Divadelní hry Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Cursed Child , 2016

Ellissabeth
01.11.2016 5 z 5

Stále je to Harry Potter, ať to psala či nepsala J.K.Rowlingová. Ať se to někomu líbí či nelíbí, protože... Pro mě je to další příběh ze světa Harry Pottera a ten miluji. Proto dávám pět hvězdiček, jinak bych dala asi 4.
Pokud si chcete přečíst, tak trochu jinou (moji) recenzi můžete zde: http://ellissabeth.blogspot.com/2016/10/harry-potter-proklete-dite-aneb-tak.html

Sarri
01.11.2016 4 z 5

Nádherný návrat do světa Harryho Pottera. Ani si člověk neuvědomí, jak moc mu to všechno chybí... Po dlouhé době se mi podařilo ponořit se naplno do děje a nedočkavě hltat každé slovo. Co mi však na tom vadilo, byl formát scénáře - hrozně blbě se mi to četlo a ne, nedalo se na to zvyknout. Podle mě ten příběh má na to, aby z něj byla kniha. Škoda, že na to Rowlingová neměla chuť, mě by to vůbec nevadilo. Osobně doufám, že si to Rowlingová ještě rozmyslí a něco ještě ze dna svojí tvořivé mysli o Harrym vyškrábne xD

Ankavi
31.10.2016 5 z 5

Bylo to ... neopakovatelné. Kdo zhltnul 1. - 7. díl a trochu se bál, jaká bude forma divadelního scénáře, tak nebude zklamán. Byla jsem překvapena promyšleným prolínáním časových linií, osobně mě velmi potěšily vsuvky z minulých dílů - bylo to jako vracet se do starých známých časů a míst. Ač by se mohlo zdát, že četba divadelního scénáře může být lehce nezáživná, opak je pravdou. Povedlo se děj vygradovat nejen pomocí dialogů, ale nechybí ani pohnutky, pocity, emoce. Taktéž lehká nadsázka, humor a vlastnosti nám starých známých hlavních protagonistů neztratily na lesku, jen se časem možná malinko obrousily hrany. Čtenáře doprovázejí i nijak nerušící scénické poznámky. Zkrátka toto speciální vydání se povedlo.

krizek
31.10.2016 4 z 5

Uznávám, že někomu může dělat problém formát scénáře. Ovšem já si čtením zavzpomínala na své dětství, na ty léta, kdy se všude jedli kouzelné fazolky a kupovali černé brýle. Jsem ráda za tuto možnost, jsem ráda, že jsem se mohla vrátit.

mrfox
31.10.2016 5 z 5

Divadelní hra mě vtáhla do děje a přenesla ve vzpomínkách zpět do kouzelného světa Harryho Pottera, tak jako knihy Rowlingové. Příjemné čtení.

blanickaa1
31.10.2016 5 z 5

Paráda. Na styl psaní jsem si zvykla asi po třech stránkách a vůbec mi nevadil. Příběh se mi líbil, jen mně trošku zamrzelo, že byl krátký. Kdyby se příběh rozepsal jako normální kniha, bylo by to perfektní.

geralt0981
31.10.2016

tak jsem se těšil, že to budu mít na celý týden, ale včera jsem to začal číst a najednou puf. Mohlo to být delší, ale jinak se mi to líbilo a vždycky, když se tam objevil Ron, tak mi to přišlo dost vtipné.

TaLu
30.10.2016 3 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Od té doby jsem už mnohokráte o knize s někým mluvila - to samo o sobě je plusem - když přečtené vyvolává diskusi.
Překvapilo mě, že mi teprve teď plně došlo, že Rowlingová opravdu svým uměním vytvořila prostředí, do kterého lze vstoupit. Hned první strany knihy mne vtáhly znovu do světa, který byl známým a pohybovala jsem se tam s radostí "návratů domů" .
Čtete a vidíte.!
To se v tomto rozsahu lépe podařilo jen Tolkienovi.
Příběh je čtivý, líbil se mi nápad i děj. Jen mi tak trochu "klouzal po povrchu" , což může být i tím, že jde o divadelní hru.
Rowlingová nás vtáhla do příběhu jako do života, u této knihy tomu tak nebylo. Bylo tam málo místa na další propracované vztahy a setkání s hrdiny, které známe. Celkově mi děj připadal směrován na mladší děti, než je věk hrdinů - já bych je nechala klidně tak dvanáctileté - bylo by to uvěřitelnější.
Rozhodně by se mi líbilo vidět tento román ve filmové podobě, pokud by to režíroval někdo, kdo už Bradavice zná :o)

fat_man
30.10.2016 4 z 5

Čekal jsem obyčejnou " vykrádačku " a vytěžování už odvyprávěného...naštěstí jsem se spletl :-D . Nicméně - tento pracovní scénář obsahuje několik opravdu dobrých / zajímavých nápadů , které by si zasloužily samostatné ( nebo přinejmenším rozsáhlé ) knižní zpracování , a ne jenom rychlou zmínku a honem útěk pryč k dalšímu tématu.
Protože je série o Harrym Potterovi jedna z mých srdečních záležitostí , 4 hvězdy.

samuela.gc
30.10.2016 3 z 5

Byla by to dobrá kniha, kdyby ji napsala Rowlingová, kdyby tam nebyly některé věci nedomyšlené a kdyby byl příběh pořádně zpracovaný. Příběh by mohl vydat na několik knih. Takhle je to uspěchané, zmatené, moc rychlý děj. Knihy není úplně špatná, je vtipná, napínavá, jsou zde i nějaké nečekané zvraty. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, přečetla jsem ji za večer. Ale Rowlingová umí psát lépe.

Nejvíce mi asi vadila změna přístupu k dětským hrdinům. V prvních sedmi knihách je Harry dítětem a děj je viděn z jeho pohledu. Dětský pohled na svět je zde brán zcela vážně. I když Harry dělá chyby, někdy spíš úplné voloviny, příběh zůstává "jeho" příběhem, bez nadhledu dospělých. V knize Prokleté dítě není jeden hlavní hrdina, ale nejvíce prostoru je věnováno opět dětem, Albusovi a Scorpiusovi. Přesto jsou bráni jaksi z dospělého pohledu, je ukazováno, jak jsou naivní a potřebují rodiče. Ne že by toto pojetí neodpovídalo realitě více než prvních sedm dílů, ale je to přesto změna k horšímu.

Prvních sedm knih o Harry Potterovi byly knihy pro děti a mládež, které si s chutí přečte i dospělý, propracované, čtivé a promyšlené. Toto je kniha psána pro dospělé, dětem by podle mého názoru vadila a vadí i mně. Je sentimentální. Má složitou zápletku v duchu ostatních dílů, ale ne úplně domyšlenou.

Kniha by chtěla přepracovat, dodělat, rozepsat do více knih. Takhle je to podivný mix, guláš, torzo... rowlingovský příběh bez jejího stylu psaní. Vymsllela to, ale nenapsla. Jak by napsali na wikipedii, tato kniha je pahýl:-)

tulipa
30.10.2016 5 z 5

Přečteno za pár hodin. Byla bych raději, kdyby byl text napsán klasicky než formou scénáře, ale chápu to. Ke knize jsem přistupovala bez velkého očekávání pouze s pocitem, že znovu zaziju svět plný kouzel, a to se mi splnilo. Proto pět hvězd. Asi by to nebyl špatný film.

andrea1970
30.10.2016 4 z 5

Hodně jsem přemýšlela, zda si knihu vůbec přečíst. Nemám ráda knihy psané formou divadelních her. Harryho Pottera miluju, a proto jsem se do čtení přeci jen pustila. I přesto, že se jedná o divadelní scénář, mě kniha nadchla a přečetla jsem ji jedním dechem. Občas jsem v knize narazila dokonce na moment, který mi vyrazil dech a nějakým způsobem úplně zvrátil děj. Rozhodně přečtení této knihy doporučuji, stojí to za to. Ovšem upozorňuji, že se může stát, že na postavu Harryho změníte pohled stejně jako já. :)

SmallLucia
30.10.2016 4 z 5

Je to sice něco jiného než na co jsem byla zvyklá, ale pořád je to Harry Potter, svět plný kouzel a já ho prostě miluju.

vendulanovotna
30.10.2016 3 z 5

Hodnocení nutno rozdělit na více částí.
Obsah - děj se mi líbí, je to pěkně vymyšlené, propojené výborně s minulostí. Líbí se mi to. Nevadí mi posun o tolik let, nedělalo mi problém se přizpůsobit dospělosti hlavních hrdinů. Mělo to hlavu a patu, dokonce lze říci, že kniha i nějak skončila. Příběh za mě hezký, zajímavý a určitě má mnoho dalšího potenciálu. Potěšilo mě to a mile překvapilo. Dobrý návrat k Harrymu.
Forma - zde u sebe vidím problém. Ne, že bych neměla ráda divadelní hry, nicméně knihu Harryho Pottera bych chtěla už vždy číst jako, řekněme, fantasy román, jako knihu s vytříbenými popisy. Ne pouze jako dialogy a sem tam popis okolí/výrazu a podobně. A tímto jsem bohužel značně zklamaná. Nepátrala jsem, zda bude mít "Prokleté dítě" pokračování, ale řekla bych, že spíše ano, a určitě zase ve formě hry.
V tomto shledávám dílo neuspokojivým a jeví se mi z větší části pouze jako "továrna na peníze". Škoda.
Dávám pouze 3*, za propracovaný námět, obal knihy.

MacinkaCz
30.10.2016 4 z 5

No takze, to, ze to psala Rowlingova vice mene z 10% jsem ochotna odpustit, to ze je to pouze scenar, taky odpoustim, ale to ze z Harrouse udelali nekoho, kdo chvili "nenavidi" vlastni dite a neumi se k nemu chovat, to je teda ulet vazne. Vzdyt duvodu zmenit minulost bylo spousta, proc si zrovna vybrali na truc tatkovi moc nechapu. Ale dobre, pribeh jako takovy vymysleny dobre, moc se mi libil Dracuv syn.... A vazne diky za Snapa :-*

Ajuszka
29.10.2016 5 z 5

Byt tady vice hvezdicek klidne bych je dala. Knizku jsem precetla za jeden den.
Musim rict ze se mi docteni moc nechtelo kdyz jsem videla jakym zpusobem je psana ale opak byl pravdou.
Super pribeh a skvele se cetla. Za me 100%:)

trudoš
29.10.2016 4 z 5

Hned zkraje přiznávám, že ke knize jsem od začátku přistupoval s despektem. O to víc oceňuji, že mi Joanne Rowlingová zase jednou vytřela zrak, páč Prokleté dítě je pekelně dobré.
Nejsem zkušený jazykozpytec, abych poznal, kde začíná ten který autor, ale příběh šlape parádně od prvních stránek a tempo mu vydrží až po ty poslední. Přičemž zápletka není vůbec špatná, od dobrých úmyslů se přechází k nacistickým vizím a těžko soudit, kdo je v právu a kdo na ocet. Navíc dospělý Harry Potter je mi v mnohém sympatičtější než ten náctiletý, především kvůli tomu, že se konečně dostává do pozice hrdiny, který děj skutečně ovlivňuje, a ne že svou horkou hlavou páchá jen jeden přešlap za druhým.
Vytknout nakonec můžu pouze logiku časových skoků, která má víc děr, než čajové sítko. A pak je tu největší slabina a to, že nejde o román, ale o divadelní scénář. Čte se to báječně, navíc překvapí rozsah (jde vlastně o dvě představení), ale klasika je prostě klasika a s experimenty ať si hrají beatníci.

Janiss_89
28.10.2016 5 z 5

Proč se mi to líbilo?
Už je to xlet co jsem dočetla 7 díl HP hned po jeho vydání. Toto byl návrat do mého dětství, nostalgie, kterou jsem u toho zažívala, kdy jsem to zvládla přečíst za pár hodin s pocitem, že držím "Harryho Pottera" v rukách. To bylo to, co na té knize bylo nejlepší:) Když jsem to začla číst, dokonce i slzy ukáply. Jo nostalgie k mé životní knižní lásce :)
Nevěděla jsem co od toho čekat. Jediné co jsem věděla, že je to scénář divadelní hry, a tak jsem k tomu přistupovala. Lidi na to nadávají atd.. Ale mě se to líbilo. Není to příběh do knihy, takže když nejste schopní si to připustit, tak se do toho ani nepouštějte. Je to prostě scénář hry, která měla přilákat co nejvíce lidi, což se ji povedlo dokonale. To, že na tom chce Rowlingová jen vydělat? Proč ne? O tom to je. Nechceš ji nechat vyděl, tak si to nekupuj! Zákon trhu. Když je poptávka, bude další a další nabídka.

Scarlett44
28.10.2016 2 z 5

Štyri fundamentálne chyby, ktoré tejto knihe neviem odpustiť:

1. Knihu NEPÍSALA Rowlingová
2. Výborný nápad v nekvalitnom prevedení, ktoré pripomína skôr veľmi biednu fanfikciu
3. Ani jedna z postáv sa v novom podaní na seba nepodobá (Harry Potter ako ho poznáme by nikdy nepovedal svojmu synovi, že si občas praje, aby nebol jeho)
4. Príbeh bol v podstate viac či menej zbytočný, a ak aj mal uzrieť svetlo sveta, mal to byť plnohodnotný ôsmy diel od samotnej Rowling

Tvárme sa radšej, že sa to nestalo, dobre?

Gi-Gi
28.10.2016 5 z 5

Super! Fakt jsem netušila, jak se jí to povede, ale povedlo

přátelství kouzla magie Harry Potter divadelní hry rodina tajemství puberťáci

Autorovy knížky