Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel

Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375539/bmid_harry-potter-cesta-dejinami-car-a-k-27a-375539.jpg 4 256 59

OBJEVTE SVĚT ČARODĚJNICKÝCH POKLADŮ... OSLAVTE DVACÁTÉ VÝROČÍ HARRYHO POTTERA a prohlédněte si neobyčejnou sbírku magických artefaktů, které jsou shromážděny na výstavě Harry Potter: A History of Magic v Britské knihovně. Projděte si učební osnovy Bradavické školy čar a kouzel a putujte ticíci let kouzelnické historie. Pod bedlivým dohledem Britské knihovny se vydáváte na úžasnou cestu překypující magickými předměty, mezi nimiž jsou doposud nezveřejněné materiály J.K. Rowlingové, a dozvíte se leccos o dějinách kouzel, kolem nichž se v knihách o Harrym Potterovi všechno točí. U PŘÍLEŽITOSTI DVACÁTÉHO VÝROČÍ původního vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců bereme čtenáře na úchvatnou cestu bradavickými školními osnovami od péče o kouzelné tvory a bylinkářství přes obranu proti černé magii a astronomii až po přeměňování. Za všemi těmito obory jsou tisíce let historie. Na stránkách této knihy objevíte pozoruhodné artefakty ze sbírek Britské knihovny, nikdy nepublikované skici a faksimile rukopisů J.K. Rowlingové a nádherné ilustrace Jima Kaye. Dozvíte se, odkud pochází Kámen mudrců a co skrývají strašliví draci a obtížní trollové. Sami si připravíte lektvar, prohlédnete si skutečné kouzelnické hůlky a zjistíte, proč doopravdy mandragory tak ječí. A pokocháte se stránkami z da Vinciho zápisníku nebo z nejstaršího atlasu noční oblohy.... celý text

Fantasy Literatura naučná Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter - A Journey Through a History of Magic , 2017

Janinkniznisvet
10.01.2021 5 z 5

Skvělá,užsná knížka plná informací a krásných ilustrací. Hodně jsem se toho dozvěděla. Jen se mi nelíbila ilustrace profesora Snapa

lily_maleckova
09.12.2020 4 z 5

Pro fanoušky nutnost ❤️ kniha byla moc fajn, člověk se dozvěděl spoustu zajímavosti, jak o kouzelném světě, tak o tom mudlovském ❤️
Kniha je asi pro mladší, ale já jsem si ji moc užila a doporučuju!
4/5⭐

Luigi1
17.11.2020 5 z 5

Krásná ilustrace i čtení

Cress
20.10.2020 3 z 5

Bez téhle knihy se rozhodně obejdete. Asi nejlepší na ní byly ilustrace a pokud je u vás v knihovně rozhodně si ji půjčte a podívejte se na ně. Ale jinak se nic moc nového nedozvíte. I tak dávám ty tři hvězdičky, dobře se to četlo a vrátilo mě to zpátky do dětství. Pokud k tomu dostanete příležitost, přečtěte si ji, ale peníze bych do ní asi nevrážela.

Jana K
31.05.2020 1 z 5

Graficky dokonalá publikace, která na první pohled zaujme svým zpracováním, vyšla k dvacátému výročí původního vydání Harryho Pottera. Za krásnou obálkou se však skrývá poněkud slabší obsah a první otázka, kterou jsem si položila zní: "Pro koho je vlastně tato kniha určena?" Na zadním přebalu knihy se dozvíme že pro čtenáře od osmi let. Tak nevím, nevím, zda osmiletí čtenáři budou chtít podrobně číst o historii magie, nebo např. o astrologii, apatykářích, Ripleyho svitku, Arabském astrolábu, Thajském věšteckém manuálu atp. Popravdě řečeno mě tato část knihy vůbec neoslovila, tak nevím, jestli osloví tak mladé čtenáře.
Dalším problémem knihy je (a to dosti velkým problémem) chybějící překlad faksimilí. Publikace obsahuje spoustu v originále psaných pracovních verzí nejrůznějších částí jednotlivých knih, které se mnohé nakonec v knize vůbec neobjevily (např. věděli jste, že v původní verzi kapitoly o divokém příjezdu do školy Fordem Anglia neměli Harry s Ronem havarovat do Vrby mlátičky ale do bradavického jezera?), nebo byly nejrůznějším způsobem přepsány či upraveny. Určitě velmi zajímavé, ale proč si nakladatelství nedalo tu práci a nepřeložilo tyto ukázky, aby se jimi mohli potěšit i ti, co anglickým jazykem nevládnou? Nějak si nedovedu představit osmileté děti, kterak tyto ručně psané poznámky Rowlingové luští...
Co už je o něco srozumitelnější a poutavější jsou originální kresby samotné Rowlingové, které vznikly dávno předtím, než celý příběh spatřil světlo světa. V knize jich najdeme hned několik a můžeme se tak přesvědčit, že Rowlingová je nejen nadanou spisovatelkou, ale že by si své příběhy zvládla i sama ilustrovat. Každá tato kresba je ale z nepochopitelných důvodů opatřena zevrubným popiskem (Harry se usmívá, Dudley stojí se založenýma rukama, teta Petunie a strýc Vernon stojí za dvojicí chlapců, teta Petunie svírá Dudleyho rameno...). Proč? Obrázek máme před sebou a vidíme co na něm je, netřeba zbytečného popisku.
Vedle těchto mnoha a mnoha nečitelných faksimilí a skic v knize působí poněkud násilně rádoby dobré rady a úkoly pro děti, které jsou vždy označeny nadpisem "Aktivita." Sice jich není mnoho, takže se to dá přežít, stejně mě ale rozčilovaly, tím spíš, když se v každém, byť sebejednodušším úkolu opakovalo "Poproste někoho dospělého,..." Jediná aktivita, která snad nevyžadovala dohled dospělého, byla rozluštění pozpátku psaného nápisu na Zrcadle z Erisedu :-)
Kniha taky obsahuje podle mého zbytečně mnoho úryvků ze všech knih o Harrym, které každý čtenář dobře zná a tady jsou tím pádem zbytečné.
Velká část knihy je rovněž postavena na překrásných ilustracích Jima Kaye, kterými jsem se s chutí pokochala, protože nevlastním žádná z ilustrovaných vydání jednotlivých dílů HP a jsou pro mne tudíž nové. Ti šťastní, co tato nádherná ilustrovaná vydání vlastní jistě namítnou, že už zveřejněny byly a chtělo to přijít zase s něčím novým.
Takže podtrženo, sečteno - za mě se jedná o knihu poněkud dosti rozstříštěnou, nevyváženou a také chaoticky uspořádanou, která nám nic moc nového nepřináší. Myslím si, že dvacáté výročí vydání Harryho Pottera by si zasloužilo lepší a zajímavější publikaci, než je tato.

BáraŠ23
24.05.2020 5 z 5

Je to super. Mamka se taky něco dozvěděla. Určitě doporučuji.

blackoutzuzi
12.05.2020 3 z 5

Vizuálně povedená kniha, ale i tak má pro mě pár nedostatků - je to kniha pro děti od 8 let, ale obsahuje spoustu originálních textů v angličtině (no řekněte mi, které osmileté dítě umí natolik dobře anglicky, aby si to samo dokázalo přeložit?) a je zde poměrně málo nových informací a poměrně dost zbytečných informací, které se ani netýkaly konkrétně Bradavického světa. Bohužel mě kniha zase až tak nenadchla.

Jarmila97
13.03.2020 5 z 5

Úžasné doplnění HP. V knize jsou nádherné obrázky doplněné dokumenty a hromadou informací. Za mě úžasná kniha

Cometka
13.09.2019 5 z 5

Krásná knížka, jak vizuálně, tak obsahově. Určitě doporučuji přečíst!

Taralcielle
04.09.2019 5 z 5

Krásné ilustrace, které nás opět na chvíli zavedou do pohádkového světa. Jako fanynka HP jsem neodolala, knihu si přála k Vánocům a jsem moc ráda, že se mi přání splnilo.

coppacabana
02.09.2019 5 z 5

Upřímně - nebylo to to, co jsem čekala. Ale to neznamená, že jsem byla zklamaná. Ne, kniha není učebnice jako "Fantastická zvířata a kde je najít" a "Famfrpál v průběhu věků". V bradavické knihovně byste ji tedy asi nenalezli. Nenabízí nové, doposud nezveřejněné informace z kouzelnického světa HP, nabízí něco docela jiného - historické prameny o čarodějnictví.
Po celou dobu, co jsem knihu četla, jsem se nestačila divit, kam až Britská knihovna musela sáhnout, aby objevila všechny fascinující informace o opravdových mandragorách, kotlících, létání na koštěti, dracích, předpovídání budoucnosti, kouzelných hůlkách aj. Říkala jsem si - a tohle Rowlingová všechno věděla? Protože přesně takový to budí dojem - jako by paní autorka udělala rozsáhlý výzkum, aby postavila svůj kouzelnický svět "na pravdě".
Také zde najdete spoustu rozkošných ilustrací samotné J. K. Rowlingové. Uvidíte, jak si ještě předtím, než se stal Harry Potter světovým pojmem, představovala Hagrida, Protivu, Bezhlavého Nicka, profesorku Prýtovou a jen bych mohla pokračovat.
Stránky knihy jsou povětšinou doplněné překrásnými ilustracemi Jima Kaye, které jsou - tedy alespoň tak předpokládám, já osobně je nevlastním - sebrané z populárních ilustrovaných vydáních. Vrcholem těchto ilustrací pro mě byla dračí vejce, která jsou věrně namalována podle popisů ve "Fantastických zvířatech a kde je najít".
Pokud váháte, tak vás ubezpečuji, že není třeba! Kniha byla překrásným doplněním toho, co jsem již věděla, a hlavně poklidnou relaxací po hektických dnech v práci.

princesse
05.08.2019 4 z 5

Pro znalce a fandy jistě "potřebná" kniha. Hezké zpracování, zklamaná jsem rozhodně nebyla. Knihu si vybrala dcera, fanynka Harryho a přečetla jsem si ji ráda i já. Připouštím, že jsem se místy i divila co nového jsem se dozvěděla.

helusa2
22.06.2019 4 z 5

Pěkně zpracovaná, zaměřená na HP zase trošku z jiné strany než další doplňkové knihy. Koupě nelituji :-)

Sarajana
13.05.2019 5 z 5

Naprosto senzační kniha pro fanoušky Harryho Pottera. Některé věci si připomenete, jiné dozvíte a navíc je kniha doplněna nádhernými ilustracemi, historickými informacemi z Britské knihovny a texty od Rowlingové či jejími kresbami.

LadyCotton
18.04.2019 3 z 5

Knihu snadno přelouskáte za jeden večer. Osobně z ní mám rozporuplné pocity. Půjčila jsem si jí pouze v knihovně, a vím bezpečně, že si jí do sbírky HP kupovat nebudu a to nejen kvůli tomu, že kniha má naprosto nepraktický formát (nesmyslně velký čtverec).
Co se obsahu týče, nejvíce se mi líbili ilustrace samotné J.K. Rowling. Ilustrace od Jima Kaye, jsou sice nádherné, ale známe je všichni z ilustrovaných vydání.
Velice zajímavé byly pracovní verze textů knih, ovšem k mé velké smůle ovšem nebyly přeložené do češtiny, takže jsem je mohla směle přeskakovat.
Nějak tedy pořád přemýšlím co mi přečtení knihy přineslo - vesměs jsem se nic nového nedozvěděla :-( Hlášky z knih zná prakticky každý a informace o postavách byly velice obecné (nic co by fanoušek HP nevěděl). Odstavce věnované "opravdovému čarodějnictví" mě prakticky vůbec nezajímali.

Gabux
07.04.2019 5 z 5

Mnoho zajímavostí a krásné zpracování!

Lucienka
10.02.2019 5 z 5

Pěkné magické artefakty zesvěta Harryho a i překvapivé historické souvislosti. Doporučuji všem, kdo má tuto sérii v oblibě. Zajímavé by bylo se ke knize vrátit po pár letech s děckem, které by plnilo úkoly jednotlivých kapitol.

Míjuš
08.02.2019 5 z 5

Jakožto fanoušek Harryho knih i filmů pro mě byla tato doplňková kniha nutností. Už jen nádherná obálka přímo vyzývá ke koupi. Obsah tvoří krásné malby, původní pracovní verze knih, zajímavosti z učebních osnov Bradavic a s tím spojené i reálné historické zajímavosti a fakta.

Mosula
26.01.2019 4 z 5

Knížku vydanou k dvacátému výročí HP doporučuju každému potterofilovi v dětském věku. Dospělé by mohla knížka trochu nudit. V knize se opět objevují nádherné ilustrace Jima Kaye, sem tam nějaká historická zajímavost a hlavně se v ní nacházejí autorčiny náčrty děje i kapitoly, které pak Rowlingová kompletně přepsala. Nejvíc mě překvapilo, jak nečitelný má Rowlingová rukopis.

Dela90
12.01.2019 5 z 5

Úžasně zpracovaná kniha. Ilustrace, popisky, zajímavosti ze světa, i ze světa HP. Nádherná obálka. Věřím, že každý příznivec tohoto kouzelného světa bude hltat stránky dychtivě a s úsměvem na tváří stejně jako já. Stačí jedno slovo DOKONALOST.