Hannibal

Hannibal https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72711/bmid_hannibal-hAt-72711.jpg 4 693 86

Hannibal Lecter série

Dlho očakávané pokračovanie románu Mlčanie jahniat. Sedem rokov prešlo odvtedy, čo dr. Hannibal Lecter ušiel z väzenia. Lenže jeho šiesta obeť, ktorá prežila, Mason Verger, je posadnutý túžbou po pomste... Zistil, že ak chce upútať jeho pozornosť, musí mať ako návnadu to, na čom Lecterovi najviac záleží... Táto kniha nás opäť uvádza do spôsobu myslenia vraha a vykresľuje mrazivý obraz toho, ako zákerne a nenápadne sa rodí a vyvíja zlo... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Hannibal , 1999

groula
25.01.2018 5 z 5

Hustě, pěkně. Mrazivá atmosféra. Skvělé popsané postavy. Celou dobu sem tápal jestli mám fandit spravedlnosti nebo kanibalovi :-)

ChristineDaee
21.01.2018 5 z 5

(SPOILER) Perfektná kniha. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a nepretržite ma držala v napätí. Najväčšie nechutnosti, aké len možno vymyslieť sa striedajú s prekrásnymi popismi nábytku, kvalitného jedla, drahých šiat, stredovekých pamiatok... Doktor Lecter je práve taký dokonalý, ako v Mlčaní jahniat, ale obohatený o fascinujúci ľudský prvok (jeho sestra). Nemohla som si pomôcť a bola som hneď od začiatku na jeho strane. A ten záver ? Tisíckrát čítame o neohrozenej vyšetrovateľke, ktorá prenasleduje šialenca... ale koľkokrát sa stane, že sa do neho zaľúbi ? O takomto konci som snívala už od Mlčania jahniat a moja túžba sa mi splnila, keď som už prestávala dúfať. Zrejme sa aj u mňa vyskytuje úchylka, ktorú by Doktor Lecter rýchlo odhalil...

Vlk.kh
29.12.2017 5 z 5

Jednoznačně perfektní. Filmové zpracování také není marné, ale na literárí předlohu zdaleka nemá.

ddkk
05.11.2017 5 z 5

Jen stručně: výborné. Místy se otřásáte odporem, ale to ve všech Harrisových knihách o Hannibalu Lecterovi...pro mne opět skvělá četba.

SadUnicorn
03.10.2017

(SPOILER) Tak konečně dočteno a bohužel musím říct, že mě tato kniha hodně zklamala. Měla jsem velké problémy se začíst, děj se nudně vlekl a celá kniha je taková utahaná. I když je delší než předchozí dvě, nesahá jim ani po kotníky. V Mlčení jehňátek byla Clarice sympatickou postavou, ale tady zkrátka nemá tu jiskru, která se mi tolik líbila. Doktor Lecter nějak ztratil auru tajemného inteligentního zločince a stal se spíš nezničitelným terminátorem, kterému se vyhýbají i zvířata (to už bylo i na mě až příliš přitažené za vlasy). A konec této knihy mi způsobil skutečnou fyzickou nevolnost. Vztah agentky Starlingové a doktora Lectera byl založen na tom, že byli až magicky a neodolatelně fascinováni jeden druhým. Proč tedy přerostl v něco tak podivného a zvráceného? Drogové opojení není přijatelnou omluvou. Jenom si říkám, kam se poděla Starlingová z předchozího dílu.

Hana86
15.09.2017 5 z 5

Četla jsem znovu po 15 letech a opět mě to bavilo. Postava Hannibala je dobře propracovaná a tentokrát není jednoznačně záporná. Dozvíme se, co zapříčinilo jeho zvrácenost. Po útěku z vězení si život vychutnává plnými doušky... No mě to prostě bavilo! Konec je velmi nečekaný, ale nemohu říct, že by mi vadil. Dle mého názoru je lepší než ve filmu. A pokud jde o to, zda kniha končí dobře či špatně - no myslím, že to záleží čistě na úhlu pohledu každého čtenáře...

šipek
18.06.2017 4 z 5

Tak jsem se nemohl do knihy nějak začíst, ale pak dost dobrý. Život a osud Hannibala je velmi zajímavý a co prožil v dětství ho poznamenalo na celý život. Ne nadarmo se říká oko za oko zub za zub a ještě v tom případě když se to týká vlastní rodiny.

edith79
31.05.2017 2 z 5

Jsem vážně na rozpacích, celé to bylo takové zbytečně rozplizlé a dost mi trvalo, než jsem se dobrala konce, který mě upřímně dost naštval. Ze silné osobnosti se stala loutka a patologický vztah dvou hlavních postav mi v závěru knihy mírně zvedal žaludek. Kdysi jsem viděla film a blahořečím tvůrcům, že se neřídili koncem knihy, ale vytvořili alternativní a mnohem snesitelnější závěr. Thomas Harris v tomto knižním díle bohužel pohřbil mou oblíbenou postavu. Asi si radši pustím film :(

konicekbily
28.05.2017 3 z 5

Někdy mi to připadalo moc natahované, kdyby to o sto stránek zkrátil, bylo by to pro mne lepší.

SeverusSnape
22.03.2017 5 z 5

SeverusSnapeSeverusSnape dnes
Miluju a milovat budu.Úžasná knížka od úžasného autora.Kniha je až neuvěřitelně propracovaná a skvěle se čte.

Rade
21.03.2017 2 z 5

Úplně jiné než Mlčení jehňátek. Doktor Lecter se zde změní v něco mezi nezničitelným Fantomasem a renesančně vševědoucím kapitánem Nemo, už to vlastně není ani detektivka, ale jakýsi boj kdo s koho v soutěži o největšího bídáka se spoustou pro mě už dost nechutných detailů. Tam, kde Mlčení jehňátek naznačuje a láká tím skrytým a tajemným, tady se vše odhalí do nejpodrobnějších anatomických detailů. Posléze se vše promění v jakýsi drogový rauš…
Pro mě zklamání.

A zajímalo by mě, zda způsobil autor nebo překladatelka, že na začátku knihy je zastřelena Evelda Drumgová u rybí tržnice Feliciana – a v druhé části knihy se najednou zastřelená jmenuje Feliciana, a to dokonce na dvou místech!

maltinka
18.03.2017 4 z 5

Dle mě rozhodně vede Mlčení jehňátek, ale tahle kniha je hned v pořadí za ní. Všechny díly jsou skvělé a doporučuji vám je přečíst. Jako první jsem si přečetla Hannibal-zrození, avšak je napsaná jako poslední. A myslím, že to přispělo k tomu, že jsem nebyla tolik kritická k tomuto dílu, které je asi nejslabší, ačkoliv k pochopení osobnosti Hannibala Lectera nezbytné. Určitě doporučuji ;-) konec mě hooodně překvapil ;-)

Metroušek
11.02.2017 5 z 5

Po několikerém přečtení se mi Hannibal jeví jako mistrovské dílo Mistra Harrise, ještě lepší než Mlčení jehňátek, což je co říct. Dílo, za které by si zasloužil slušnou řádku čestných doktorátů z psychologie na předních univerzitách. Je to vynikající, důstojné, mrazivé pokračování dvou skvělých předchozích knih o charismatickém sériovém vrahovi. S provokativním, šokujícím finále osobně souhlasím, a dokážu je i pochopit, však autor ve svých dílech rozesel dost semínek k tomu, aby se to tak vyvrbilo. Stále doufám, že Mistr Harris ještě jeden díl napíše, ale pomalu ztrácím naději. Rád bych s tou úžasnou, osudovou ústřední dvojicí ještě cestoval po zajímavých místech tohoto světa, a nakukoval jim pod pokličku, tedy jenom z bezpečí svého gauče. A pokud ne, americký pobyt sériového vraha před jeho zatčením by mě také potěšil. Český překlad je nanejvýš průměrný, ačkoli ne zcela špatný, a naprosto nedosahuje drtící síly originálu (mám doma celou sérii v angličtině). Stejně tak je film, jakkoli hodně dobrý, pokažený špatným výběrem hlavní hrdinky a brutálně pozměněným závěrem. Přečetl jsem většinu kladných recenzí zde (záporné přecházím, neboť vím, že ti recenzenti většinou měří metrem svého vlastního, relativně malého já), a stále mě zaráží, jak málo čtenářů dokáže docenit hluboký ponor do lidské psyché (všech postav knihy), kterého se Harris odvážil, a který většina spisovatelů může pouze napodobovat (např. stále drastičtějšími a odpornějšími vraždami), ale nikoli zobrazit tak věrně, jako se to povedlo Harrisovi a některým dalším Mistrům. Čtěte tato díla opakovaně a doceňte je!

DickBach
08.08.2016 3 z 5

Jak hodnotit? Kniha byla dobrá, fascinující. Konečně po nesmělých okéncích hlavní bránou přímo do "duše ďábla". Postavy jsou propracované, vyprofilované.
Bylo to ale taky moc dlouhé. V některých pasážích jsem se ztrácela a netušila k čemu je autor tak zdlouhavě píše. Některé pasáže byly příliš hnusné, příliš detailní - viz prasátkové, a závěr mně zklamal. Myslím, že je velmi nepravděpodobný. Myslím, že Hannibal potřebuje a chce víc, než jen zdrogovanou loutku.

Dinosaur
02.08.2016 5 z 5

(10/10, přidávám do doporučených) Tenhle díl mě asi bavil ještě o trochu víc než ten předchozí, nejspíše proto, že se zaměřuje více na Hannibala samotného. Ta postava je prostě fascinující. Po znovuzhlédnutí filmu, který jsem už celkem dlouho neviděl a myslel si, že se mi všechny filmy líbily zhruba stejně, jsem ale došel k závěru, že druhý film za tím prvním poměrně pokulhává. Možná to bylo dost i díky tomu, že jsem se konečně dostal k předloze, protože se mi moc nelíbily různé změny a třeba vynechání postavy Margot (bavil mě ten jejich vztah s Barneym) a oceňuji, že se danou postavou inspiroval alespoň seriál, i když v poněkud jiné podobě. Knižní konec je sice docela zvláštní, ale i tak se mi líbil, víc než ve filmu.

misan69
09.02.2016 4 z 5

jsem tím koncem dost překvapená

Aildrin
25.01.2016 3 z 5

Tak si říkám, zda Hannibal (nebo spíš Harris) nezabloudil ve svém Paláci paměti a ujíždějíce přitom na drogách si celý ten závěr jenom nevysnil. Podle mě by se Starlingová po vystřízlivění z drogového omámení chovala stejně tak, jako ve filmové adaptaci, ať už by byla Lecterovi vděčná sebevíc. Filmový konec mi tak paradoxně příjde mnohem více střízlivý, uvěřitelný a méně Hollywoodský než ten z knihy.

biki
16.12.2015 2 z 5

Kolega z práce tuto knihu nyní "objevil" a mluvil o ní s velkým nadšením. Protože jsem ji před mnoha lety po přečtení odložila s velkým zklamáním, že "již nikdy víc", znovu jsem ji prolistovala, jestli třeba nezměním názor. Lituji, ale nezměním. Zatímco Červený drak a Mlčení jehňátek jsou plnokrevné, velmi zdařilé detektivky, kniha Hannibal mi připadá jen jako autorova exhibice, kterou stvořil po velkém úspěchu filmového zpracování "jehňátek". Zcela nevěrohodné změny charakterů Lectera a Clarice, hlavní padouch jako nepovedená parodie na záporáka z nějaké pseudobondovky ... snad jen za tu Florencii přidám hvězdičku.

Spýťa
08.12.2015 5 z 5

Tato kniha se mi líbí mnohem více než Mlčení jehňátek, děj je mnohem záživnější, důraz není kladen tolik na vyšetřovací způsoby.

klikas
29.10.2015 4 z 5

Harris je blázen, navíc ta pointa je úchylná! dávám 4 hvězdy...
Úchyl.