Han z Islandu

Han z Islandu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107441/han-z-islandu-107441.jpg 4 16 2

Děj se odehrává v 17. století v Nórsku, které bylo pod nadvládou Dánska. Příběh o lásce dvou mladých lidí, který se odehrává na pozadí politických intrik nepokojného Nórska... 2. slovenské vydanie.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Han d'Island , 1823

Hypnos77
19.10.2020 3 z 5

Čekal jsem trošičku drsnější čtivo na to, že román je řazen do frenetické a gotické literatury. Závěr knihy je abych řekl zbytečně "happy endový".

Hobo
10.10.2020 2 z 5

Na rozdíl od Bug-Jargala mě toto rané dílo velkého klasika neoslovilo. Dlouho jsem netušil, kdo je vlastně ústřední postavou románu a jaký je hlavní konflikt. Přes název románu onou ústřední postavou v žádném případě není Han z Islandu. Nakonec jsem zjistil, že jde o historický román, jehož ústřední postavou je Peter Schumacker, velmi schopný dánský politik z nižších kruhů, který se propracoval do nejvyšších pozic, získal titul hraběte Griffenfelda, stal se poradcem dvou dánských králů, a měl výrazný kladný vliv na rozvoj monarchie. V té době k Dánské monarchii patřilo i Norsko. Román je však z období, kdy byl po intrikách staré aristokracie odsouzen do vězení. Příběh se rozvíjí kolem lásky jeho dcery, nejspíš nehistorické, která s ním žije v pevnosti, v níž byl uvězněn a syna norského místokrále. A nijak jsem se do něho neponořil. Možná je to dáno i neznalostí historického kontextu, ale např. u Bug-Jargala to nevadilo.

Victor Hugo
francouzská, 1802 - 1885