Habsburkové - Nelehká samota trůnu

Habsburkové - Nelehká samota trůnu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343530/bmid_habsburkove-nelehka-samota-trunu-pFi-343530.jpg 4 8 3

Dynastie Habsburků jako jediná překročila hranice středověku v plné síle a spoluutvářela dějiny nejen kontinentální Evropy, ale i světa, a to po 640 let, až do 20. století. Jejich osud byl po staletí také osudem naší země. Kniha odstraňuje falešné mýty, klišé a nepravdy, které líčí vládu Habsburků jako dobu temna či žalář národů. Habsburkové ve skutečnosti přes konzervativnost své politiky zvolna, bez útočných válek a v rámci „mírného pokroku v mezích zákona“ vytvářeli moderní stát s vizí federalistického modelu, k jehož realizaci s ohledem na vypuknuvší 1. světovou válku již nebyly síly. Po roce 1918 už v dějinách nebylo pro Habsburky místo. Historickými událostmi se prolínají intriky diplomacie i dramatické životní příběhy příslušníků dynastie v zápasech o císařskou korunu. Odhalením intimních osudů se tak nabízí trochu jiný pohled na osobnosti, které měly ve své době aureolu téměř božskou. Knihu předznamenává úryvek z rozhovoru s potomkem císařského rodu Karlem von Habsburgem.... celý text

Historikbohouš
30.01.2021

Opět další kniha která vypráví o historii za mně o.k.

1amu
18.12.2019 4 z 5

I když v podstatě souhlasím s níže uvedeným komentářem MíšiS, domnívám se, že je dobře, že tyto populistické knihy vycházejí. Tak je tomu i v tomto případě.
Habsburkové, dynastie která tolik ovlivnila život v našich zemích (ať v dobrém nebo ve zlém), své si k nim řekl-napsal Alois Jirásek, poté Zdeněk Nejedlý či zejména v poslední době profesor KU Petr Čornej.
Když už nic jiného jde u kultivované čtení, které vyhledávám raději, než vysoké % škváru, které zaplavuje knihkupectví a jiné distributory.

MíšaS.
21.01.2018 3 z 5

Vadila mi žoviálnost knihy, která ji snižuje na beletrii místo historického pojednání o dlouhé vládě jedné dynastie.