Bouře a vzdor

Bouře a vzdor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351296/bmid_boure-a-vzdor-wD3-351296.jpg 4 1443 1443

Griša série

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Siege and Storm , 2013

Ellinek
30.04.2021 3 z 5

Takový typický vycpávkový díl, kde mě nejvíc štvalo málo Temnyje a příliš mnoho chyb.

Ono není vůbec na škodu, když se někdy autor soustředí čistě na politiku a situaci v zemi. Sledovat ten vývoj, reakce, to člověk někdy potřebuje, aby vlastně pochopil, co ty postavy dělají, proč, jaké mají úmysly, proč jsou na facku...protože je to prostě semele. V druhé polovině už jsem chtěla Alinu praštit, ale když si člověk spojí její postavení, sílu a situaci kolem, je to celkem pochopitelné, ale stejně bychom se vztekali jako Mal a trhli se od ní. Což je v pořádku. Sympatické rozptýlení v podobě Nikolaje poté bylo vítané, a přestože bych vlastně z celé knihy citovala vždycky jeho hlášky, jádro jeho postavy mi už tolik sympatické není a víme, co víme, takže...za mě je pořád největší láska Temnyj. :D Toho je tu o poznání méně, ale zase na druhou stranu jsou jeho pasáže nadmíru zajímavé, protože všichni máme rádi rádoby halušky postavené na rozpínající se moci našeho padoucha. :D A Vasilije musíme něčím praštit, takže to Temnyj udělá za nás. Ale Davča je super, jen tak mimochodem!

Závěrečný střet byl ale docela zajímavý a možná i trošinku impozantní, ale i tak nemůžu tohle slovo použít v celé jeho šíři. Líbí se mi, že autorka se nad magií světa zamýšlí, takže když už Temnyj přijde k zakázané síle, vybírá si to na něm daň, není to jen rádoby mávání typu hele, jsem teď nejsilnější, používám zakázané, protože můžu. Právě naopak, vybírá si to svou daň, má to své limity, což je mi sympatické, protože většinou v YA dělá padouch zle jen proto, že může, používá, co by neměl, jen proto, že je to cool, ale hodně autorů neakceptuje nastavená pravidla magie, byť je vlastně nastavili sami. Takže Bardugo a Temnyj mají za mě palce nahoru. Stejně tak oceňuji propojení mezi Alinou a Temnyjem, takže když může Temnyj, může i Alina, ale má to svou cenu.

Ale ty chyby! Ty chyby! To byla hrůza. Kdyby jsme, aby jsme, jí místo ji, chybějící písmenka, dokonce Alina jednou vyzdvihla Vasilije, přestože měla na mysli Nikolaje...no jéje, tady by to chtělo sakra že novou korekturu. Nová brožka ještě není vydaná, ale jakmile ji budu mít, schválně se podívám, jestli se něco změnilo...ale tak jako u prvního dílu očekávám, že ne. Škoda škoda. Ale pořád máme Temnyje! :D

Zlajda95
27.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více, než první. Alina, ač světlonoška a veškerý poprask kolem toho, řeší to, co každá jiná dívka - chlapy :D. Tento díl přinesl celkem sympatickou postavu Nikolaje. Dialogy byly zábavné a i když mnoho stránek vyplnily spíše myšlenkové pochody, plány, strategie... bylo v knize také poměrně dost dobře popsané akce. Temnyje je zde o žibec méně, zato se do děje promítá pro mě velmi zajímavou formou :) Hned se pustím do třetího dílu.

Bleskovýčtenář
25.04.2021 3 z 5

Upřímně, celé se to dalo číst jen kvůli Nikolajovi.. Alina a Mal mi celou knihu lezli jen na nervy, chvílemi to bylo už na facku. Nebo dvě :)

MayaBu
22.04.2021 4 z 5

Byl tohle výplňový díl? Ano. Ale jestli výplňový znamená víc politiky, tak s tím nemám nejmenší problém, naopak. A navíc přihoďte jednu skvělou novou postavu (samozřejmě mám na mysli Nikolaje! Pomalu každá scéna s ním stála za to). Na druhou stranu se tu (vedle docela zajímavého posunu u Aliny) stal z Mala po většinu času nehorázný pitomec. (Jeho chování sice zpětně i celkem chápu, ale ne že mě neštval)

Za mě tedy o trošku lepší než jednička (sice začátek vypadal dost nudně...ale naštěstí to byl opravdu jen začátek) /čteno v originále/

anelise
11.04.2021 4 z 5

Začnu asi tím, že se mi první díl líbil asi více, ale ten druhý taky stojí za přečtení. Děj se občas táhl + Alina a Mal mi někdy připadali trochu praštění. Ale i přes to mě knížka zaujala díky novým postavám (např. můj nový miláček Nikolaj) a díky rozvinutým schopnostem. S velkým očekáváním pouštím do posledního dílu téhle série.

harryhozena
09.04.2021 2 z 5

Tenhle díl už nikdy více! Hrozná nuda, náplní knihy byly jenom hádky mezi Alinou a Malem. Hrůza. 2 hvězdičky za Nikolaje! Moje láska. :)

AlexandraBane
04.04.2021 5 z 5

Bylo to lepší jak první díl. Ač bych občas hlavním hrdinům občas jednu flákla, jak mě štvali. Sympatické nové postavy.

Tessia
30.03.2021 3 z 5

Slabší než první díl, ale pořád fajn oddechové čtení.
Místy se to trochu táhlo a hlavní hrdinové se občas chovali naprosto iracionálně, ale pozitiva pořád převládala. Líbilo se mi dobrodružství odehrávající se na moři i poznávání nových postav (Nikolaje jsem si zamilovala).

Anett525
25.03.2021 5 z 5

Mně se druhý díl líbil. Přibyly parádní vedlejší postavy, hned od začátku se něco dělo (je fakt,že ten prostředek jsem trochu musela přetrpět :D), ale jinak za mě super.

NikolaJ.
23.03.2021 4 z 5

Alina se sice chovala podivně, ale za mě to bylo o kousek lepší než první díl... Navíc se tady objevuje Nikolaj :D

DreamerX9
09.03.2021 3 z 5

Tak tohle byl typický druhý díl, kterým se musíte prokousat abyste v třetím nebyli mimo
Děj nic extra napínavého a mám pocit že se to i častokrát opakovalo. Jsem ráda, že Alina už nebyla taková naivní ale stala se z ní bojovnice i když v těch láskách by si mohla udělat pořádek:D
Byla to taková čekačka, kde nejčtenější část je ta poslední kapitola

AnnaPanulis
04.03.2021 4 z 5

Bouře a vzdor byl za mě lepší díl. Cítila jsem jistý vývoj, co se týče děje i postav. Je pravda, že je za to z velké části zodpovědný Nikolaj, kterého jsem si doslova zamilovala. Je to odvážný a vychytralý blázen, který má ještě k tomu i šarm a skvělý smysl pro humor, což knížce dodalo nové rozměry. Alina se naštěstí posunula kupředu a zanechala za sebou velkou část té naivní holky. Ale co mi v knížce opravdu chybělo, byl Temnyj. Na to, jak je v příběhu důležitý, se v něm tedy moc často neobjevuje, ale za to se polepšil a konečně se stal tím záporákem, kterého jsem čekala.

A i když bývají druhé díly pouze výplňkové, tento obsahoval i tak dost akce. Prostředek knihy byl sice trošku klidnější, ale díky čtivosti to nebyl žádný zádrhel. Navíc mužské postavy se bez problémů postarají o to, aby čtenáře u knížky udržely.

MikasaKubickov
04.03.2021 3 z 5

Vůbec nevím co říct, na začátku a na konci boží, akce, super. Alina už není taková naivka jako prvním díle, ale stále mi k srdci nepřirostla, obzvláště poté co se jim podařilo získat druhý umocňovač.
Ale ten prostředek? Byl strašně moc dlouhý a nudil mě. Celou knihu se na něco chystáme a čekáme a na konci posledních padesát stran před koncem se všechno zvrhne a je úplně jinak. Darklinga a Nikolaje jsem si naprosto zamilovala a bylo to pro mě prakticky motivací proč to číst dál. Zbožňuju Nikolajův sarkasmus a smysl pro humor a to tak moc, že jsem se smála nahlas, ale ten milostný trojúhelník, pětiúhelník, nebo co to mělo sakra být, mě štval.
Doopravdy nevím jak ji zhodnotit, některé části byly lepší než v prvním díle a jiné horší, ale nakonec za mě 3/5, je to fajn ale nic moc výjimečného, co jsem četla už mnohokrát, jsem zvědavá jestli mě poslední díl přesvědčí o tom na ni změnit svůj názor.

SknihouVrukách
17.02.2021 4 z 5

Z druhej knihy Griši som sa trošku bála, pretože jednotka bola dobrá, ale nebola som z nej až tak nadšená. Avšak, tento diel je lepší.

Autorka vynyslela tak strasne zaujímavý svet a som veľmi rada, že do tohto dielu dala trošku viac politiky a dozvedeli sme sa niečo nové. Čo mi však na tejto sérii veľmi vadí sú postavy, ktoré mi prídu strašne plocho napísané. Alina je namyslená, arogantná. Mal, k tomu sa radšej ani nejdem vyjadrovať, lebo ma štval v celej knihe a Darkling (Temnan) mi príde taký meh. Jedina dobrá postava je tu Nikolai. On je omnoho lepšie napísaný a veľmi som si ho obľúbila. Začiatok je plný akcie a aj keď stred je taký vyplnkový tak koniec si opäť užijete. Táto časť je možno typický druhý diel, ale myslím si, že nás dobre prípraví na posledný diel. Zvraty sa mi páčili a veľa z nich som nečakala.

Autorka má úžasný štýl písania. Občas sa tu našli aj veľmi pekné myšlienky. Do príbehu vložila aj romantiku, akurát tá sa dúfam, že sa ešte trošku viac rozvinie v poslednom diely. Kniha obsahuje krásnu mapu a taktiež rozhovor s autorkou. Z neho som sa veľa informácií dozvedela o autorke a sérii. Musím pochváliť aj vizuál knihy. Obálka aj vnútrajšok sú veľmi krásne.

Ja vám knihu odporúčam. Nie je to najlepšia séria, akú som čítala, ale mne sa aj tak veľmi páči. Jediné problém mám s postavami. 4/5✨

TheMelorry
14.02.2021 3 z 5

Tenhle díl mi přišel pomalejší a méně zajímavý, než díl předchozí. Typický výplňkový díl, který funguje spíš jako překlenutí mezi výraznějšími dějovými zvraty. I tak jsem si ale čtení užila. Autorčin styl psaní je mi velmi sympatický a příjemný, stejně tak postavy (kromě Mala, ten mi k srdci opravdu nepřirostl) a prostředí, kde se děj odehrává. Opět nechybí několik výraznějších akčních scén. Větší část děje ale zabírají popisy cest, příprav...

ZapisnikTerky
12.02.2021 5 z 5

Druhý díl byl lepší, než ten první. A to se nestává tak často. Tady už je Alina zábavnější a není tak ustrašená. Opravdu se to povedlo. Jestli chcete vědět, co na tomhle díle chválím nejvíc a co mě štve, koukněte do mojí nové recenze. :)

Ketfl
08.01.2021 4 z 5

I tento díl byl od první stránky neskutečně čtivý, jenže čím víc děj postupoval, tím to bylo táhlejší. Akce přišla pak zase až ke konci knihy, čímž mě autorka pěkně nalákala na další díl, protože si prostě musím přečíst, jak tohle skončí. Jak mi byla Alina v prvním díle sympatická, tady v tom díle mě krapet štvala. Nejsem nějak extra nadšená ani z Mala. Ale Nikolaj se mi moc líbí, stejně tak Temnyj, jako pořádný záporák. No, jsem zvědavá, jak tohle celé dopadne.

Kaya77911
04.12.2020 5 z 5

Bozi kniha !!!

Luc.i
30.11.2020 4 z 5

Autorka prostě umí psát. Ta knížka je super, děj dává smysl, dobře se čte, hezky ubíhá. Největší problém mám s postavami, Alinu jsem nemusela ani v prvním díle ale tady mi přišla ještě horší a nějakej extra fanoušek Mala taky nejsem. Nevíc to vylepšil Nikolaj, on je prostě skvělej a Temnyje mam pořád ráda i když je to dost zaporák. V poslední kapitole jsem byla opravdu zmatená, mela jsem chuť řvát, brečet a někoho praštit. ...to byl zvrat. Konec mi nic moc nevysvětlil ale těším se na další díl. Celkem 4,5/5*

Vampirosa
09.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Druhý díl na mě působí jako vyplnění času před velkým finále. Akce se v podstatě dočkáte pouze na začátku a konci knihy. Alina se připravuje na svého nechtěného milence a řeší problémy v ráji se svým milovaným věrným pejskem. Upřímně? V knize se toho příliš nestalo a kniha se více věnuje vztahům, než světové hrozbě. Kvůli tomuto uvědomění, dávám oproti předchozímu dílu hvězdu dolů, i když se mi knížka četla velmi dobře. Velkým plusem je Nikolaj, který mi začíná připomínat postavy z Šesti vran a stal se mým oblíbencem.

magie

Leigh Bardugo