Bouře a vzdor

Bouře a vzdor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351296/bmid_boure-a-vzdor-wD3-351296.jpg 4 1443 1443

Griša série

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Siege and Storm , 2013

Ree
10.04.2018 4 z 5

První polovina knihy byla tak na tři hvězdičky. Ta druhá na čtyři, možná čtyři a čtvrt.
Cestování Aliny a Mala mě nijak moc nenadchlo a na Temnyje jsem byla stále naštvaná, že se z něj nakonec stal záporák celé série. Nejspíš by tím kniha skončila na třech hvězdičkách (už jenom proto, že Temnyj byl nejzajímavější postava a moc se tam neobjevil), jenže to by nám Bardugo nesměla představit Nikolaje. Už když jako korzár Sturmhond málem nakopal zadek Temnyjovi i jeho lidem, jsem si ho zamilovala. A potom prohodil prvních pár vět a byla jsem naprosto chycena!
Co mě zklamalo, byl Mal... V prvním díle jsem ho měla celkem ráda, tady... Chovali se s Alinou oba jako blbci a nakonec mě to donutilo fandit Nikolajovi. Jeho přítomnost rozhodně knihu oživila.

Denča1236
07.04.2018 3 z 5

Temnyj je ze všeho nejlepší!
P.S. Buď silný, má lásko!

KatnissLavender
08.03.2018 3 z 5

Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, ale nadšená taky nejsem. Příběh je přeci jen o něco poutavější a zajímavější, než v prvním díle, ale pořád se mi to zdá takové neslané, nemastné. Prostě neurazí a ani nenadchne...

Lorej
01.03.2018 4 z 5

Po prvním dílu, který mě naprosto nadchnul, jsem se pustila i do dvojky.
Oproti jedničce má své výhody i nevýhody. Moc se mi líbilo, že autorka mnohem více popisovala prostředí světa grišů. Taky nás více seznámila s královskou rodinou i novými charaktery, kteří si ihned získali mou přízeň. Kniha je přeplněná akcí a napětím, což je podle mě skvělé.
Moc mě mrzelo, že se v příběhu Temnyj ukazoval docela málo. Některé části mi přišli poměrně zdlouhavé a taky se mi zdálo, že se některé myšlenky hlavní hrdinky často opakovaly.
Ale s posunutím děje jsem naprosto spokojená, i když jsem si myslela, že se bude ubíhat úplně jiným směrem.
Takže pokud váháte, jestli si ji přečíst, tak si ji přečtěte. Ale nemějte vysoká očekávání, abyste pak nebyli zklamaní.

Etule
27.02.2018 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle byla příšerná nuda. V podstatě až do posledních pár kapitol, kdy se na scéně opět v plné parádě objevil Temnyj, se nic moc nedělo. Rozmíška mezi Malem a Alinou mi lezla na nervy, páč on se choval jako kretén a ona jako výstavní slepice, takže jsem místy skřípala zuby.
Obrovským přínosem pro mě byl Nikolaj, který se objevil na scéně a naprosto si mě získal. Chytrý lišák. ;-) Jen doufám, že to přežil!
Temnyj pro mě trošku ustoupil do pozadí, páč si mě získal Nikolaj, ale jednou jedinou větou, kterou pronesl se opět dostal nahoru.
Jsem zvědavá jak to celé dopadne, takže si poslední díl (doufám, že se z toho nerozhodne autorka udělat tetralogii) přečtu, jen doufám, že to nebude s tak obrovským úsilím jako u druhého dílu.
P.S.: Má oblíbená postava z prvního dílu se zázrakem objevila, aby nakonec zemřela. Grrrrr... Tohle mě fakt naštvalo.

kamila002
27.02.2018 3 z 5

Tento díl se mi líbil méně než díl první. Do této knížky jsem se nemohla ze začátku vůbec začíst. Třetí díl si nejspíše přečtu, ale tento díl byl pro mě docela zklamáním.

vandalindakova
12.02.2018 3 z 5

No za mě teda nic moc. Je pravda, že se v druhém díle mnohem více objevuje ta ruská atmosféra, která v jedničce dost chyběla. Ale na druhou stranu byla většina vlastně jenom o tom, jak na sebe Mal s Alinou věčně štěkali a hádali se. Na to, že je v ohrožení tolik lidí a Grišů mezi sebou řeší fakt kraviny. A dost mě to po chvíli otrávilo.

Galánečka
12.02.2018 4 z 5

První díl se mi líbil o něco víc než tento, ačkoliv to většina má naopak. Každopádně postava Aliny mě nehorázně rozčilovala a to hlavně svým chováním k Malovi. Přišla mi nevděčná a sobecká, což v prvním díle podle mě nebyla. Celé to zachraňovaly především postavy Temnije a prince.
Co se týče akce, bylo jí na můj vkus až příliš. Každopádně třetí díl si pravděpodobně přečtu.

Shira27
09.02.2018 4 z 5

Mnohem lepší než první díl, i když to taky mělo své mouchy...
Stále se tam objevuje několik klišé, od milostného trojúhelníku, přes ufňukanou hlavní hrdinku až po samotný útěk. Ale alespoň byl vidět nějaký vývoj postav.
Styl psaní mi vyhovuje, četlo se to úplně samo. Už se těším na závěrečný díl a doufám, že u nás vyjde i Language of Thorns. :)

ame
07.02.2018 3 z 5

kniha se mi líbila, ale byla až moc na doplnění a navíc uzavřena spůsobem který nejde nazvat jinak než knižním klišé, útěk, útěk a zase útěk

kalinkacz
02.02.2018 3 z 5

První díl byl pro mě mírné zklamání, až konec byl hodně povedený... Od druhého dílu jsem proto neměla žádná očekávání, teda až do momentu, než ji mí kamarádi přečetli a říkali, to je lepší než jednička! Pak jsem očekávala hodně a byla jsem zase trochu zklamaná... Myslím si, že kniha mohla být trošku kratší, ale konec mě přesvědčil o tom, že určitě chci číst i poslední díl, takže uvidím, ale pro mě tak nějak průměrná oddechovka...

Kira128
25.01.2018 5 z 5

Pro mě tedy byla Griša – Bouře a vzdor obrovským překvapením. Z prvního dílu jsem do vzduchu tak moc neskákala (takže jsem se ani do hlavy nepraštila), protože mi tam chyběla nějaká ta jiskra, ale tady? No páni, vážně jsem spokojená, jisker tu bylo až až.
Co se týče obálky, ta je jako vždy moc hezká. Celkově zatím všechny knihy od Leigh Bardugo mají strašně poutavé obálky. Na této oceňuji především kombinaci černé a červené, mých oblíbených barev, super uspořádání textu a draka, ten vypadá skvěle a originálně.
Kdybych měla Grišu posoudit i podle stylu psaní, při srovnání s dílem prvním vidím velký posun. Popisy se mi zdály pestřejší, myšlenky Aliny více poutavější a uvedení do různých situací mnohem více napínavé, to je jedině dobře, za tím si stojím.
Kniha se četla rychle a člověk se od ní nechtěl odtrhnout. Strávila jsem u ní několik hodin doma a také pár cest autobusem do školy a zpět. Dnes ráno jsem se na zadním sedadle busu dostala až k poděkování, zaklapla jsem desky a asi dalších deset minut jsem jenom tupě zírala z okna na setmělou ulici. Až takový vliv na mě ta Griša měla.
Postavy realistické, také ikonické, opravdu se vám do hlavy vryly i ty, o kterých nebyla tolik řeč. Nikde žádná Mary Sue, což tedy vážně chválím, málokdy vidím dílko, kde by se takové charaktery nevyskytovaly.
Přidávám rozhodně další plusový bodík za Alinu. Tentokrát mi nebyla nijak proti srsti, s jejími názory jsem souhlasila a musím také uznat, že mi (konečně) přirostla k srdci.
A Nikolaj? To byl pohodový chlapec, kterého jsem vnímala jako svého nejlepšího kamaráda. Kéž by někdo takový i v reálu existoval…
Temnyj už je ale samozřejmě naprosto jiná liga, velmi rychle se zařadil do mého žebříčku nejvíce ikonických postav, protože prostě… věty na to nestačí, protože on je prostě dokonalý (i tahle formulace je strašně krátká a vůbec ho nevystihuje, ale to už nevadí).

Asi menší spoiler!

Celou dobu jsem si tak nějak přála, aby se Alina vrátila k Temnyjovi, aby se v ní (sakra) něco zlomilo a ona se za tím mužem ovládajícím temnotu vrátila. Nic, velké nic. Oceňuji jejich scénu ke konci knihy a též Temnyjovy návštěvy, to mě, ani vlastně nevím proč, docela dojalo.
Mal mi vůbec neseděl, v jedničce ještě jakžtakž šel, ale tady tedy… u mě hrozně klesl, asi zvlášť díky té tvrdohlavosti, kterou se tady v Bouři a vzdoru hrdě pyšnil. Možná to také bude tím, že jsem prostě od začátku na Temnyjově straně a nehodlám svůj názor měnit. (Po této větě jsem se lehce uchechtla, Temnyj u mě prostě vítězí na plné čáře.)

Konec spoileru!

Jediné, co bych tak vytkla, je poměrně časté opakování slov, které se pro mě stávalo docela dost rušivým elementem, jinak jsem se ale neshledala s ničím závažným nebo do očí bijícím. Možná jen některé překlepy...
Takže to uzavřeme, nebo tady budeme vážně do zítřka, což by nešlo, mám ještě další práci.
Grišu – Bouře a vzdor rozhodně doporučuji! Příběh je svižný, poutavý a určitě se do něj během chvíle dostanete, vlastně se ten příběh dostane spíše do vás, kdybych měla být přesná. Oproti prvnímu dílu je to opravdu ohromné zlepšení, tady jasně vidíme, že se styl psaní spisovatele vyvíjí den ode dne.
Pokud máte zájem přečíst si něco z fantasy světa, něco, u čeho zase nepotřebujete tolik namáhat mozkové závity, tato kniha je skvělou volbou. Jakmile se začtete, není cesty zpět, musíte se dostat až ke konci, protože už nejde couvnout.
Doporučuji, doporučuji ještě více a dávám pět hvězd, vážně se mi to líbilo.

Dani3
23.01.2018 4 z 5

Druhý díl se autorce opravdu povedl!

Na první pohled je zřejmé, že Alina ušla velký kus cesty. Bylo zajímavé sledovat její proměnu z plaché šedé myšky v sebevědomou světlonošku velící druhé armádě grišů. Nepochybně k tomu přispěl i neohrožený Nikolaj, nová postava, která se objevila ve správný čas na správném místě a dodala příběhu potřebný vtip a lehkost ve zdánlivě bezvýchodných okamžicích.

Samira
22.01.2018 4 z 5

První díl se u nás setkal spíše s kritikou, ale mne si získal. Měla jsem jedinou obavu, nastíněný svět se mi zdál příliš malý na sérii rozdělenou do více dílů.
První polovina knihy, která se odehrává většinou na moři mne tak velmi příjemně překvapila spolu se svérázným korzárem.
Zde však mé nadšení skončilo, druhá polovina toho dějově příliš nenabízí, tedy kromě jedné linky a milostné zápletky, která mne spíše zlobila než-li těšila.
Skvělý tak byl zase až úplný závěr, zde autorka výrazně přitvrdila a ukázala, že umí.
Doufám, že poslední díl nabídne to nejlepší!

izfnp
09.01.2018 3 z 5

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že Griša neplní moje očakávania. Je to dobrá kniha, je to pútavá fantasy, je to dôstojný zástupca young adult žánru. Autorka píše pekne, nie príliš kvetnato, ale primerane k štylizácii. A napriek tomu mám počas čítania kníh z tejto série pocit, akoby sa jednalo o nedotiahnutý autorský počin, ktorý potrebuje ešte čas dozrieť. Myšlienkovo, i tvorcovsky.

Hlavná hrdinka od minulého dielu pokročila míľovými krokmi a po prvých 50 stranách je z nej zrazu generál druhej armády. To je minimálne zvláštne, ale treba uznať, že Alina je v tomto diele o 100 % sympatickejšia, než v tom predošlom, práve vďaka svojej narastajúcej rozhodnosti. Temnyj je stále najzaujímavejšou postavou série a teším sa, až sa o ňom dozviem viac v poslednom diele, každá scéna s ním v dvojke totiž patrí zároveň k tomu naj z nej. Mal dostal viac priestoru sa ukázať a, bohužiaľ, pre mňa je to nudný charakter, ktorý možno vyhovuje hrdinke, ale nikam ju neposúva. Ale! Desať bodov pre Chrabromil za Nikolaja, konečne živý, energický charakter v tejto sérii. Napokon i vďaka nemu je z Aliny konečne postava, ktorú baví sledovať, a ktorej sa dá ľahko fandiť.

Najviac ma zrejme zaujala linka so Svätou Alinou, zaujímavý nápad, bohužiaľ sa o ňom skôr len hovorí, než že by sme ho preskúmali. Dej je inak opäť jednoduchý a príbeh opäť skončí skôr ako reálne začne. Bardugo nie je bez talentu, ale celá jej séria plynie tak nejak rýchlo i pomaly, skrátka akosi nevýrazne.

Úprimne neviem, či si prečítam posledný diel. Netvrdím, že tento nebol fajn, bohužiaľ Bouře a vzdor sa nepriblížila k tomu, aby som jej stránky hltala. Je to tak na 3,5 hviezdy, ale napriek tomu, že mi je svet grišov sympatický, v porovnaní s inými young adult fantasy príbehmi sa musím prikloniť k nižšiemu hodnoteniu.

Veronicess
09.01.2018 4 z 5

Druhá časť Griši ma bavila. Hlavne začiatok a koniec boli fakt super, plné napätia a očakávaní. Stredná časť bola trošku pomalá, ale zase tu bol pekne vidieť vývoj postáv, takže to nebolo nudné. Tiež tu boli dosť dobré zvraty deja, ktoré som vôbec nečakala. Veľmi sa mi páčili nové postavy , ktoré priniesli závan čerstvého vzduchu a humoru.

Za mňa super.

carollfu
30.12.2017 4 z 5

Druhý díl Griši má oproti prvnímu více zvratů, spádů a akce. Ovšem, říká se: "Všeho moc škodí". Závěrečnou bojovou scénu s Temnyjem jsem zprvu moc nechápala, tolik příprav, tolik taktik a nakonec stačilo tohle? Navíc, Mal mi tak od poloviny knihy začal pěkně lézt na nervy svým chováním. Ale i tak jsem zvědavá na další díl. 4*

Channach
22.12.2017 4 z 5

Dlouho se nic nedělo a hledalo se řešení předchozího problému. Pak se umetala cestička k problémům novým v závěru trilogie a konec byl… dech beroucí. Už aby tu byl třetí díl. Recenze v záložkách na portálu Chrudimka.cz

Byxy123
18.12.2017 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, jen se mi nezdálo, jak to vždy dopadlo jinak, než jsem si představovala. :D Ale to je jen můj problém. Knihu doporučuji všem, kteří četli první díl. :)
Ale za co musím jednu hvězdu strhnout je docela častá přítomnost chyb. Dobře, když se v knížce objeví jedna za celou dobu, dá se to přežít (ale ani tak by se to dít nemělo). Ale tolik? Nebyla kapitola, kdy jsem nějakou chybu nenašla a musím říct, že už i mě to rušilo.

AgnessN.R.
07.12.2017 5 z 5

Jako jo, kniha byla výborná, ale neskutečně mě štvaly ty překlepy, měnění jmen Nikolaj a Vasilij- naprosto nelogicky... No někdo byl asi hodně unavený

magie

Leigh Bardugo