Děvčata z Firefly Lane

Děvčata z Firefly Lane https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499837/bmid_devcata-z-firefly-lane-Dkz-499837.jpeg 4 268 74

Děvčata z Firefly Lane série

1. díl

Píše se rok 1974 a čtrnáctiletá Kate se už smířila s tím, že ve škole patří mezi vyvrhele a musí se obejít bez přátel. To se však rázem změní, když se naproti přes ulici přistěhuje Tully, „nejúžasnější holka na světě“. Obě se cítí osamělé, přestože každá jinak, společné tajemství je ale sblíží a brzy mezi nimi vznikne přátelství na život a na smrt. Nebojácná, extrovertní Tully je pravým opakem uzavřené, přemýšlivé a nesmělé Kate, jako kamarádky ale dokážou držet při sobě v dobrém i zlém. Léta plynou, z dívek se stávají ženy a jejich životy, v nichž se zrcadlí proměny americké společnosti a popkultury, se přehoupnou do dospělosti. Ctižádostivá Tully chce dobýt svět a všem (v první řadě své nepřítomné matce) dokázat, že za něco stojí, kdežto Katiny touhy jsou mnohem skromnější. Zůstanou kamarádkami i poté, co se každá rozhodne vydat vlastní cestou, na níž pro tu druhou nezbývá příliš místa? Obstojí jejich přátelství ve zkoušce času a překoná všechny nesnáze, nedorozumění a drobné i větší zrady? Román Děvčata z Firefly Lane na prostoru více než třiceti let mapuje vztah dvou zcela rozdílných žen, které však – snad právě díky vzájemným odlišnostem – pojí nesmírně silné pouto. Jejich příběh, v němž nechybí komické chvilky ani dojemné okamžiky, je tak především velkolepou oslavou ženského přátelství. Velkolepá oslava ženského přátelství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Argo

Firefly Lane , 2008

Ma-Kli
24.08.2022 3 z 5

Kniha se mi líbila, až na ten zbytečně dlouhý závěr....Rozhodně stojí za přečtení. Každopádně Slavík ve mně rezonoval mnohem víc.

Lucie311
18.08.2022 4 z 5

Kniha moc hezky psaná jako všechny knihy autorky ale tentokrát jsi myslím , že byla zbytečně dlouhá.

Dresia
17.08.2022 4 z 5

Vlastně se mi to moc nelíbilo. Ani jedna hrdinka mi nebyla moc sympatická a ani to přátelství se mi nezdálo bůhvíjaké, spíš to byla Hassliebe, navzájem si záviděly, pořád jsem čekala, kdy jedna druhé ojede manžela a nic moc se tam nedělo. Později dobře vykreslený problematický vztah s dcerou, to se mi líbilo. Ale konec byl tak citlivě zpracovaný a dojemný, že dávám 70 %.

Dela111
14.08.2022 4 z 5

Kniha Děvčata z Firefly Lane přináší příběh jednoho ženského přátelství "na věky věků" uzavřeného v období dospívání. Hlavní hrdinky jsou povahově rozdílné jako den a noc, jedna je průbojná a touží po velké kariéře, slávě a moci, druhá je uzavřená, skromná a své poslání vidí v roli manželky a matky. Dva protiklady, které se doplňují.
Je to příběh o přátelství, lásce, o obětování se, o schopnosti dávat, o touze brát, o umění odpouštět. Velmi důležité jsou tu vztahy mezi rodiči a dětmi. Příběh není jen oslavou ženského přátelství, přináší i upozornění na určitou nemoc.
Kristin Hannah je zkušená vypravěčka, takže kniha je nesmírně čtivá, plná emocí, příběh čtenářky pohltí.

Při hodnocení se ztotožňuji s komentářem, který napsala Mona-Lisa. Kniha je dobře napsaná, ale na plné hodnocení to u mne není. Možná jsem měla vzhledem k minulým knihám autorky velká očekávání. Slavík přinesl působivý příběh z války, Velká samota je skvost obsahující silný příběh rodiny ovládané psychicky nemocným otcem, navíc z prostředí úchvatné Aljašky. Kniha Děvčata z Firefly Lane na mne zdaleka tolik nezapůsobila a i přes čtivý příběh, dojemný konec a celkové poselství, je to spíše takové trochu lepší čtení pro ženy.
Tento chytlavě napsaný příběh určitě doporučuji čtenářkám ženských románů, ty si knihu jednoznačně zamilují.

xena2711
13.08.2022 5 z 5

Kristin Hannah je opravdu excelentní autorka. S každou knihou posunuje laťku výš a výš.. Překrásný příběh dvou kamarádek - Kate a Tully - od dětství až po dospělost. Konec jsem nečekala a přiznávám, že posledních 100 stránek jsem přes slzy skoro neviděla. 500 stránek strašně rychle uteklo, četla bych dál....Snad přeloží i volné pokračování. Kristin je moje srdcová záležitost. Určitě doporučuji přečíst.

kytarka
06.08.2022 5 z 5

Další skvělá kniha od této spisovatelky co jsem četla. S ní jdete na jistotu, že bude vždy kniha skvělá. Příběh o přátelství, který je popsán od začátku do konce. Konec knihy jsem si musela dávkovat, doporučuji mít při ruce kapesníky, já brečela jako želva.

PetraN17
04.08.2022 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, ve které je napsáno vše důležité o životě.

Mandlevest
03.08.2022 5 z 5

Jak pevná jsou pouta Vašeho přátelství? Tak by se jednou větou dal shrnout tento emocionální, dojemný příběh dvou kamarádek Kate a Tully. A jelikož ho napsala Kristin Hannah, připravte se na silný příběh o vzletech i pádech, o snech i realitě života, o pochybách i naději, o lásce partnerské i rodičovské, o zradě i odpuštění. Kniha se čte sama, a tak jak to Kristin umí, postavy jsou složité, uvěřitelné, nejsou černobílé a budete je milovat. A těch krásných, moudrých vět, který příběh skrývá, opravdu radost číst. Kristin knihu napsala již v roce 2008 a má ještě pokračování. A také na Netflixu je seriál Firefly Lane. Až si dcera také přečte knížku, nenecháme si ho ujít. Nádherný, bohatě propracovaný příběh o přátelství. Ten si prostě musíte přečíst.

zuzana2599
03.08.2022 5 z 5

Děvčata z Firefly Lane je další knižní skvost z pera skvělé autorky Kristin Hannahové, autorky Slavíka i Velké samoty. Opět se jedná o báječné čtení, které jsem si maximálně užila a vychutnala. I když mi ke konci knížky vůbec nebylo dobře, moc smutno, moc !
Příběh je oslavou přátelství dvou dívek Kate a Tully, obě se spolu seznámily někdy v sedmdesátých letech a čtenář sleduje jejich životní pouť po celou dobu jejich kamarádství, do doby než zasáhne osud... Tak nějak lehce jsem proplouvala spolu s nimi jejich životy, že se mi ani nechtělo z knihy vystupovat, chtěla jsem zůstat...
Krásný, srdceryvný příběh, autorka to ani jinak neumí ! Prostě nádherný zážitek !!!

markej
31.07.2022 5 z 5

Tohle byla naprostá nádhera a přesně (tlustá) knížka podle mého gusta! Příběh dvou kamarádek Kate a Tully, který začíná v sedmdesátých letech a klene se do současnosti... Obě mají sny, obě si svůj život nějak představují a jejich představy se samozřejmě plní různou měrou...
Posledních pár desítek stran je smutných, možná trochu melodramatických a naplněných pár klišé, ale s jejich poselstvím i tak naprosto souzním: naučme se žít tady a teď a radovat se z každodenní rutiny, než bude pozdě...
Od autorky jsem četla už Velkou samotu a moc se mi líbila, hojně oblíbený je Slavík, do kterého se tudíž budu muset pustit...
"Jestliže se Tully podobala krvavě rudému hedvábí, Kate byla béžová bavlna." (str. 149)
"Láska dokázala být křehčí než vrabčí kůstka." (str. 168)
Hodnocení: 5 ⭐ z 5 ⭐
#bezovabavlna

Ivana11
20.07.2022 5 z 5

Moc krásná kniha, plná přátelství, lásky, moudrosti, smutku.

Lusle
18.07.2022 5 z 5

Knihu jsem dočítala se slzami v očích. Moc krásný a v závěru dojemný příběh dvou žen.

Mona-Lisa
06.07.2022 4 z 5

Kamarádky odlišné jako den a noc. Tully, ta se zpackaným dětstvím, závidí Kate idealismus a víru ve šťastné konce.
Kate, ta z funkční rodiny, zase závidí Tully zářící osobnost a magnetickou auru, která jí předurčuje zářnou budoucnost na špičce popularity.
Četla jsem předchozí knížky autorky a čekala šperk mezi řádky.
Tak, jako ve Slavíkovi táhla příběh válka a ve Velké samotě Aljaška, tady je alfou a omegou vyloženě přátelství dvou dívek. Jejich seznámení, proplétání životů, jiné vidění světa a žebříčky priorit a nakonec životní bilancování.
Někomu to může stačit a úplně chápu, protože spisovatelka má takový chytlavý styl psaní, že vtáhne na 100% do příběhu.
Zkrátka poselství knihy o přátelství, důležitosti rodiny a honbou za vzdušnými zámky oceňuji, ale jsem zvyklá sedat si z knížek autorky na zadek víc a proto je to tentokrát za mě těsně pod plným hodnocením.

kneslova
26.06.2022 5 z 5

Četla jsem Slavíka a byla to dobrá kniha, Velká samota byla skvělá a Děvčata z Firefly Lane je skvělá a báječná kniha, má téměř 500 stran, ale je to ten druh knihy kdy se to zda málo, jelikož se nechcete s příběhem loučit . Aspoň tak to mám já . Tahle kniha je úžasná a moc mě bavila…