Děvčata z Firefly Lane

Děvčata z Firefly Lane https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499837/bmid_devcata-z-firefly-lane-Dkz-499837.jpeg 4 271 74

Děvčata z Firefly Lane série

1. díl

Píše se rok 1974 a čtrnáctiletá Kate se už smířila s tím, že ve škole patří mezi vyvrhele a musí se obejít bez přátel. To se však rázem změní, když se naproti přes ulici přistěhuje Tully, „nejúžasnější holka na světě“. Obě se cítí osamělé, přestože každá jinak, společné tajemství je ale sblíží a brzy mezi nimi vznikne přátelství na život a na smrt. Nebojácná, extrovertní Tully je pravým opakem uzavřené, přemýšlivé a nesmělé Kate, jako kamarádky ale dokážou držet při sobě v dobrém i zlém. Léta plynou, z dívek se stávají ženy a jejich životy, v nichž se zrcadlí proměny americké společnosti a popkultury, se přehoupnou do dospělosti. Ctižádostivá Tully chce dobýt svět a všem (v první řadě své nepřítomné matce) dokázat, že za něco stojí, kdežto Katiny touhy jsou mnohem skromnější. Zůstanou kamarádkami i poté, co se každá rozhodne vydat vlastní cestou, na níž pro tu druhou nezbývá příliš místa? Obstojí jejich přátelství ve zkoušce času a překoná všechny nesnáze, nedorozumění a drobné i větší zrady? Román Děvčata z Firefly Lane na prostoru více než třiceti let mapuje vztah dvou zcela rozdílných žen, které však – snad právě díky vzájemným odlišnostem – pojí nesmírně silné pouto. Jejich příběh, v němž nechybí komické chvilky ani dojemné okamžiky, je tak především velkolepou oslavou ženského přátelství. Velkolepá oslava ženského přátelství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Argo

Firefly Lane , 2008

zdehan
05.12.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh ze života o přátelství lasce a rodině ktery ukazuje že za peníze si zdraví ani lásku nekoupíte.V závěru se neubránite slzám.

Šánka
02.12.2022 5 z 5

,,Budeme nejlepší kamarádky na věky věků," pravila Kate vážně.
,,Chceš?"
To jako že budeš vždycky stát při mně?"
Vždycky," ujistila ji Kate. ,,Ať se děje co se děje."

Nádherná kniha, ve které autorka vzdává hold rodině, lásce a ženskému přátelství. Přátelství, které si jako mladé dívky Kate a Tully slíbily, prochází po několik desetiletí mnoha zkouškami, vrcholy i temnými hlubinami. Přes rozdílnost jejich povah, zázemí, snů i tužeb, přes zradu i bolest, může tento slib obstát?
Přečtěte si další silný příběh skvělé Kristin Hannah, nechejte se dojmout i pobavit vyprávěním o děvčatech z Firefly Lane...

Dandy1
30.11.2022 4 z 5

Tentokrát mě příběh nepohltil. Ani jedna z postav mi nepřirostla k srdci. Počet hvězdiček si zaslouží autorka za to jak vykreslila atmosféru 70., 80. let.

aninka202
26.11.2022

Takový dívčí románek pro dospělé.. :-( Čekala jsem od knihy víc.

bookcase
18.11.2022 5 z 5

Ach...To bylo krásné čtení! Na první pohled se tam nic neděje, sledujeme několik desetiletí v životech dvou kamarádek, tak odlišných, přitom na sebe navázaných.

Barca_1988
06.11.2022 5 z 5

Krásný a dojemný příběh ze života o přátelství, lásce a rodině, který ukazuje, že nic není dokonalé a člověk si štěstí za peníze nekoupí.
Proč musíme čekat až dojde na to nejhorší, abychom si uvědomili, co je opravdu důležité? Kniha má jistě i velmi důležité poslání, které má motivovat ženy k prevenci.

Janaves
01.11.2022 5 z 5

Nádherný příběh o přátelství Kate a Tully. Vyprávění o snech, cílech, úspěších a nezdarech, o lásce,rodině, dětech...Krásná kniha s dojemným závěrem.

Veroba
27.10.2022 5 z 5

Rozsáhlá, ale čtivá kniha mi v první polovině připomněla Geniální přítelkyni od E. Ferrante. V závěru se neubráníte slzám.

intelektuálka
20.10.2022 4 z 5

Se zájmem jsem očekávala nový titul mé oblíbené autorky....

Lidé jim říkávali děvčata z FireflyLane .... byla to jen venkovská cesta, ulice Svatojánských mušek....

A zde v roce 1974 započalo přátelství dvou zcela rozdílných dívek....
Ambicoizní Tully a uvážlivá Kate ....

Kniha nás provází jejich životem - úspěchy i prohrami....
Která z nich získala od života víc ?

BudeTully ke štěstí stači sláva? Naplní rodina a mateřství život Kate ?

Vrátí je roky zpět na Firefly Lane - aby mohly bilancovat a vzpomínat ?

Pěkný příběh s položenou otázkou - co naplní život ženy víc ?
Je to místo v rodině- anebo je to kariéra ?

Autorka bezesporu předkládá zajímavý náhled - doporučím.

Barca_1988
10.10.2022 5 z 5

Nádherná kniha o přátelství a dospívání.

Katerina015
02.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha, moc doporučuji

Renatecka
25.09.2022 5 z 5

Knížka mě naprosto uchvátila. Zjistila jsem, že má i pokračování (Fly Away), které u nás zatím nevyšlo, a tak jsem si jej objednala v originále :) Moc se mi líbila.

alnahu
16.09.2022 3 z 5

Na tuto knihu jsem se hodně těšila, po předešlých autorčiných knihách,které se mi hodně líbily,jsem docela zklamaná.I když nás autorka vtáhne do děje přátelství dvou dívek -kamarádek na život a na smrt-přesto mě děj nějak neoslovil-škoda.

Lehrerin
15.09.2022 3 z 5

Čtu ráda romány pro ženy, mám ráda romantiku a tohle znělo opravdu slibně.
A slibně to i začalo. Přátelství dvou puberťaček, vydržela jsem i patetické věty typu: jsi báječná kamarádka - ty taky.
Jak se děj vyvíjel, přibývalo i amerického slaďáku a kýče. Konec už jsem vyloženě protrpěla a snažila se rychle číst, abych to měla za sebou.
Dávám 3 hvězdy za čtivost a první třetinu příběhu.

bosorka
15.09.2022 3 z 5

Předchozí autorčiny knihy (Slavík a Velká samota) se mi s drobnými výtkami dost líbily a na Děvčata z Firefly Lane jsem se těšila. Zvlášť po dvou trošku tíživějších knihách. I proto, že přestože se Kristin Hannah nebrání dramatům, pořád píše čtivě a poměrně "jednoduše". Čtivost zůstala i v tomto románu, ale jinak jsem tedy spíše zklamaná. Možná za to může přehnaná délka knihy, přičemž téma by sneslo rozhodně kratší rozsah. Příběh mě poměrně pohltil a zvlášť pak dětství obou dívek a komplikace s Tullyinou matkou dávaly naději, že to bude silné čtení. Jenže to záhy skončilo a opravdu dlouho jsem se prodírala jejich životy s důrazem na jejich přátelství a na jejich různé náhledy na život. Zatímco jedna žije kariérou, ale ve skutečnosti je docela osamělá, druhá se upíchne do rodinného života a někdy ji napadá, že přeci jen mohla se svým životem naložit jinak.
A já stále čekala na nějaký větší konflikt a drama (které předchozí knihy obsahovaly) a pořád se nestalo nic, co by mě chytlo. A když už se drama dostavilo, vlastně mě to skoro naštvalo, protože to prostě postrádalo sílu. Vlastně bych brala více vztahu Tully s Duhou, a taky byl pěkně vykreslený vztah matky s dcerou v pubertě. Ale prostě něco tomu stále chybělo. A naopak stránek přebývalo.

putpuda
06.09.2022 4 z 5

Mě se kniha líbila, hlavně se moc dobře četla. Nebylo to žádné velké drama, ale i přesto mě kniha bavila. Víc mi k srdci přirostla Kate, asi proto, že byla v neustálém stínu Tully. Mám také takovou kamarádku a ne jenom jednu. Mám to štěstí, že jsme partička 4 a to už od školky, tak možná i o důvod víc, proč se mi kniha líbila....Díky Mandlevest za tip na seriál na Netflixu, už je tam delší dobu a mě ani nenapadlo, že to má s touto knihou něco společného;)
Určitě zkouknu.

katasokolov
04.09.2022 5 z 5

Příběh o pravém přátelství dvou odlišných dívek, později žen, které se přes své mnohé rozdíly staly spřízněných dušemi, sestrami a životními parťačkami.

“That was the thing about best friends. Like sisters and mothers, they could piss you off and make you cry and break your heart, but in the end, when the chips where down, they were there, making you laugh even in your darkest hour.”

Moc se mi líbilo vyobrazení vztahu Kate a Tully skrze několik desetiletí a ty skvělé dobové popisy hudby, módy a politické a společenské situace. Od sedmdesátých let přes nové milénium. Skrze školy, práce, partnery, děti, úspěchy i neúspěchy.

Co se týká podobnosti knižní verze se seriálem, tady bych řekla, že první část knihy je vcelku věrně zfilmována, kdežto druhá část se od knižní předlohy odklání celkem dost. Přesto ale zůstává příběh poutavý jak na papíře, tak na televizní obrazovce. Byť v knižní verzi mě v některých momentech Tully neskutečně rozčilovala a její neustálé vměšování do rodinných záležitostí Kate bylo pro mě dost nepochopitelné. V knize také nebyl Tullyin nový rodící se vztah, který jí v očích diváků trochu zlidštil.

Spoilers:
Konec knihy byl hodně smutný a já vážně doufám, že pro TV zpracování zvolí tvůrci jiný příběh a tahle dějová linka končící smrtí jedné z hlavních protagonistek tam nebude.
Vzhledem k tomu konci si nejsem jistá, jestli se pustím do druhého dílu knihy….možná po nějaké pauze…ale teď se na to rozhodně necítím. Přesto je tam ale rozehráno několik linek, které bych chtěla odhalit. Kupříkladu co se stalo Cloud, že se chovala tak, jak se chovala a co tají před Tully. Jak dopadne příběh Marah a jak se vypořádá s událostmi, kterými končila první kniha a další…

Podobná témata: film Už teď mi chybíš.

Čteno v AJ.

Recenze na druhý navazující díl Fly Away (čteno v Aj):

Obsahuje spoilery na první díl (pokud jste jej ještě nečetli, pak pozor na vyzrazení většího množství děje).

Pokračování Firefly Lane se neslo zejména v duchu psychologickém. Sledujeme život postav po smrti Kate. Zejména se zaměřujeme na Tully, Johnnyho, Marah a Mlhu/Dorothy. Každá z těchto postav má své vlastní problémy, které v průběhu knihy rozkrýváme. Konečně se dozvídáme o minulosti Mlhy/Dorothy a můžu Vám říct, že teď konečně chápu její chování vůči dceři. Tully absenci matky ve svém životě vyplnila svou BFF, která již není plus její kariéra jde zprudka ke dnu a Tully se tak cítí vytržená z reality, kterou znala. K tomu všemu se přidávají spory, které se vytvářejí mezi ní a Katinou rodinou. Johnny zůstává sám na potomky, které měl s Kate a neshody mezi ním a jeho dcerou Marah jsou na denním pořádku (jak jen mluvit s puberťačkou, která ještě navíc přišla o matku). Marah pronásledují vlastní démoni, kteří navazují na její chování k matce v posledních několika měsících před diagnózou. Jakousi útěchu tak hledá alespoň v chlapci z podpůrné skupiny, který není úplně nejlepším společníkem pro ztrápenou duši.

Vnitřní pohledy do jednotlivých postav nebyly vůbec špatně napsané. Co mi ale dost vadilo bylo, že vlastně čteme popis stejných scén, akorát z několika pohledů, což ke konci knihy už začíná trochu unavovat. Psychologie postav je zde rozebrána do detailu a je primárním stavebním pilířem, na němž je kniha vystavěna. Někomu to může sednou, někomu nikoliv. Líbilo se mi, že Kate autorka poeticky vrátila do děje a nejlepší kamarádky tak spolu mohly zase alespoň takto pohovořit.

První díl série se mi líbil přeci jen víc, přesto ale nelituji, že jsem pokračovala ve čtení příběhu. Autorka má nepochybně talent a já se chystám na nejméně tři její další knihy.

“Words stay with you sometimes, especially angry ones.”
“Won`t you join me in my slow descent into madness?”

PS: Těším se na druhou řadu seriálu, která se má vysílat tento podzim na Netflixu. Hlavně jsem zvědavá, jak si tvůrci poradí s pokračováním, když podstatné věci buď z předchozí řady vypustili úplně nebo jich několik přidali (třeba i z druhého knižního dílu).

Marekh
31.08.2022 3 z 5

Od autorky jsem už četl knihy SLAVÍK (5*) a VELKÁ SAMOTA (4*), které se mi líbily. Bohužel kniha DĚVČATA Z FIREFLY LANE je z mého pohledu mnohem slabší než knihy, které jsem od autorky četl. Je to spíše kniha určená pro ženy.

Je to román o přátelství dvou žen – KATE a TULLY (nejlepší kamarádky na věky věků). Každá z těchto žen se povahově odlišuje, vyrůstala v různých sociálních podmínkách, a přesto si k sobě nalezly cestu a staly se kamarádkami. Je to román o přátelství, výchově dětí a vzájemných vztazích.

Román se odehrává na prostoru více než třiceti let. Kniha je rozdělena do 4 částí. Začíná od 70. let 20. století a končí po nové tisíciletí. V románu se linou písně oné doby a také významné události, které se staly.

Autorčin styl znám z předchozích knih, takže vím, že autorka píše pomalu, ale upřímně řečeno mě tento příběh úplně nepohltil jako u Slavíka nebo Velké samoty. Místy jsem si říkal, jestli knihu vůbec dočtu do úplného závěru, respektive jsem si říkal, abych tu knihu konečně měl za sebou, poněvadž jsem byl na straně 300 a nechtěl jsem to před závěrem vzdát. V anotaci se píše o společném tajemství, které sblíží hlavní hrdinky, ale v hlavě jsem měl jinou představu, jak se bude příběh odvíjet. Poslední část byla však hodně čtivá a nemohl jsem se od čtení odtrhnout. Závěr knihy mi vyrazil dech.

Po dočtení této knihy se můžeme nad hodně věcmi zamyslet. Uvědomit si, co je doopravdy v životě důležité a co podružné.

Líbilo se mi, že v závěru knihy autorka oslovuje své čtenáře a ujímá se posledního slova. V knize jsem našel pár pěkných citátů, ale nepoznačil jsem si je.

Líbí se mi úvodní citát, který je v knize: „Nejlepším zrcadlem je starý přítel“ – George Herbert

Budu zvědavý na další autorčinu novinku – ČTYŘI VICHRY.

Pavouček2
29.08.2022 3 z 5

No, mě se to taky extra zvášť nelíbilo, i když čtivý to je, ale něco mi tomu chybělo... přátelství takový divný, občas na mě nereálně popsaný a opakující se pocity. Ale zajímavý a víc do hloubky kdyby byly ty problémy s dcerou a víc o tom konci... docela mě mrzel skok po objevení a pak až za pár týdnů.. to kdyby bylo víc do hloubky a jak to v rodině probíhalo, by bylo zajímavější a klidně bych tomu půl knihy věnovala. Se Slavíkem se to nedá srovnat, ten je pro mě TOP 1.

jeny-v
25.08.2022 5 z 5

Každopádně velmi silný, nezapomenutelný a výborně napsaný příběh o životě dvou rozdílných dívek v průběhu třiceti let. „Nejlepší kamarádky na věky, věků. Ať se děje, co se děje. Od toho jsou přece kamarádky.“ Nadchlo mě i to, že se děj odehrává v období mého mládí, ačkoli na opačné straně zeměkoule, nicméně bylo přátelství stejnou mírou významné a ceněné. Kate a Tully jsou tak odlišné, přesto se stanou jedna druhé nejbližší osobou (za vydatné podpory moudré maminky Margie). Občas se objeví mezi nimi nějaká trhlina v podobě nepochopení, hádky, žárlivosti i závisti, ale vše je překonáno nabýváním životních zkušeností. V závěru jsem uvažovala nad existencí vyčerpané matky v domácnosti a bohaté osamělé celebrity – nic, nutně potřebuji šťastné konce.