Děvčata z Firefly Lane

Děvčata z Firefly Lane https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499837/bmid_devcata-z-firefly-lane-Dkz-499837.jpeg 4 271 74

Děvčata z Firefly Lane série

1. díl

Píše se rok 1974 a čtrnáctiletá Kate se už smířila s tím, že ve škole patří mezi vyvrhele a musí se obejít bez přátel. To se však rázem změní, když se naproti přes ulici přistěhuje Tully, „nejúžasnější holka na světě“. Obě se cítí osamělé, přestože každá jinak, společné tajemství je ale sblíží a brzy mezi nimi vznikne přátelství na život a na smrt. Nebojácná, extrovertní Tully je pravým opakem uzavřené, přemýšlivé a nesmělé Kate, jako kamarádky ale dokážou držet při sobě v dobrém i zlém. Léta plynou, z dívek se stávají ženy a jejich životy, v nichž se zrcadlí proměny americké společnosti a popkultury, se přehoupnou do dospělosti. Ctižádostivá Tully chce dobýt svět a všem (v první řadě své nepřítomné matce) dokázat, že za něco stojí, kdežto Katiny touhy jsou mnohem skromnější. Zůstanou kamarádkami i poté, co se každá rozhodne vydat vlastní cestou, na níž pro tu druhou nezbývá příliš místa? Obstojí jejich přátelství ve zkoušce času a překoná všechny nesnáze, nedorozumění a drobné i větší zrady? Román Děvčata z Firefly Lane na prostoru více než třiceti let mapuje vztah dvou zcela rozdílných žen, které však – snad právě díky vzájemným odlišnostem – pojí nesmírně silné pouto. Jejich příběh, v němž nechybí komické chvilky ani dojemné okamžiky, je tak především velkolepou oslavou ženského přátelství. Velkolepá oslava ženského přátelství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Argo

Firefly Lane , 2008

magdalllenka
07.07.2023 3 z 5

Od autorky jsem cetla Ctyri vichry, ktere si zaslouží 5*, takze jsem měla celkem vysoke očekáváni. Ale pribeh byl velmi pruhledny, taková kniha typu Lenka Lanczova,akorat pro starší čtenářky. Tully mi lezla krkem a vztah mezi hrdinkami mi tedy jako opravdove přátelství misty fakt nepripadal. Docetla jsem jen ze setrvačnosti a diky celkem ctivemu stylu spisovatelky.

prochajda
02.07.2023 5 z 5

TullyaKate - nejlepší kamarádky na věky věků.
Krásný příběh o životních hodnotách. V první řadě o dlouholetém přátelství, pak o lásce a rodině, na druhé straně úspěchu a bohatství. Zajímavě a bolestně byl popsán i vztah matky a dcery, Duhy a Tully, později Kate s Marah.
Těším se na další knihu paní spisovatelky, ostatní už mám přečtené a všechny s nejvyšším možným hodnocením.

Arella
30.06.2023 4 z 5

Kristin je zdatná vypravěčka, což nám dokázala v předchozích knihách, ale tahle pro mně byla kapánek slabší. Asi že hlavní hrdinky byly tak čitelné a předvídatelné, asi že děj byl v některých částech příliš přímočarý. I tak bych dala tak 80% a těším se na Čtyři vichry!

Nel.K.
27.06.2023 5 z 5

Mám moc ráda knížky o ženském přátelství. Za mě byla knížka super, přečteno za víkend a chystám se kouknout i na seriál.

SumýšIrena
19.06.2023 3 z 5

Jednu hvězdu navíc dávám za konec. Je vidět, že autorka zažila odcházení blízké osoby kvůli rakovině. Ale jinak mi příběh zas tolik nechutnal. Tully jsem měla chuť proplesknout skoro celou knihu.

anovy64
22.05.2023 5 z 5

Nádherná kniha o přátelství, které i přes určité nesrovnalosti a rozdílné názory, vydrželo dlouhých 30 let. Kate život obětuje své rodině, Tully jde neúprosně za kariérou, každá z děvčat je úplně jiná a přesto si jsou oporou v těžkých chvílích. Už dlouho jsem nečetla takto emociálně laděný příběh, u kterého jsem bulila jako želva. Vřele doporučuji.

Jonyj
31.03.2023 odpad!

Strašný blábol. Dočetla jsem jen ze setrvačnosti. Od autorky třetí kniha a definitivně poslední. Ztráta času.

petaSk
26.03.2023 2 z 5

Jsou 70. léta a nesebevědomá čtrnáctiletá Kate se seznámí s novou problematickou spolužačkou Tully. Jsou jako den a noc, ale brzy je spojí bolestivé tajemství a jejich přátelství překlene desetiletí.
Miluji 70. léta a knížka, kde je hlavním tématem přátelství dvou různých žen, je pro mě vždycky lákadlo. Od Kristin Hannah jsem četla Slavíka, a ačkoliv téma Druhé světové války není něco, co bych vyhledávala, tak musím uznat, že ta ženská umí psát. Od Děvčat jsem si tedy slibovala hodně.
Jedná so o obsáhlou knihu a autorka tedy měla spoustu prostoru vykreslit postavy, nabídnout nám uvěřitelné pevné přátelství, postavit je přes různé překážky a nechat je vyrůst. Podle mě autorka selhala v tom všem. Přátelství považuji za velmi toxické, hrdinky řeší stále stejné situace, jsou šablonovité a neprojdou žádným vývojem, pokud nepočítám vyvrcholení na konci knihy, které mě ale také zklamalo, měla jsem pocit, že autorka sáhla po nejjednodušším řešení. Příběhu taky chyběl výraznější dějový oblouk. Kniha má hezký stylopis a dobře se četla, ale to je tak všechno. Nevyužitý potenciál.

Lole
07.03.2023 2 z 5

No nevím proč seriál měl pro mě lepší úspěch než kniha, ale nakonec mě to přišlo ve výsledku slabé a neoriginální.

LéňaM
26.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha, začala jsem číst a nemohla jsem přestat.
Několikrát ukapla i slza a konec knihy jsem probrečela celý.
Skvělý příběh nejen o přátelství.

spami
22.02.2023 5 z 5

Bylo to.. prostě skvělý.
Jakmile začnete číst, nechcete přestat.
Zasmějete se, popláčete si ...prostě si ji kupte/půjčte a přečtěte si.

SonaH
16.02.2023

Škoda, že jsem na Netflixu skoukla seriál. Byl skvělý a knížka bude určitě taky.

raty
23.01.2023 5 z 5

Nádherný příběh o přátelství trvajícím více než třicet let, příběh o lásce a životních hodnotách, lidských chybách i příběh plný životní moudrosti.
Tato autorka vážně dokáže zaujmout.
PS: Kdybych mohla jednu literární postavu z této knihy pozvat na "pokec" u kafe, byla by to paní Mularkeyová.

slamenka
20.01.2023 5 z 5

Je to druhá kniha od autorky, kterou jsem četla a stejně jako Velká samota i takhle mě emočně zničila. Hannah píše fakt chytlavě a poutavě. Jediné co mě trochu zaráží jsou tady komentáře, že je to krásný příběh o přátelství. Ano příběh o přátelství to je, 30 let dlouhém, ale to jsem jediná, na kterou ten vztah působí toxicky? Od začátku jsem více sympatizovala s Katie. Tully mi vysloveně lezla na nervy a ani její chování na konci knihy to pro mě nevyvážilo. A ten konec, ten mě vážně zničil.

JHoralka
05.01.2023 5 z 5

První kniha od této autorky :) Krásný příběh o přátelství, které vydrží všechno (Některá přátelství jsou těžká.)

Nechtěla jsem, aby ten příběh skončil a ke konci i slza ukápla :) :(

martinka.str
30.12.2022

Spisovatelka opět nezklamala nádherná kniha.

Květ
30.12.2022 5 z 5

Krásný příběh o přátelství. Dojemný, veselý, plný nadějí i tragický, jako život sám. Tully a Kate... sledujeme jejich životy od holčičích let po několik desetiletí, odlišné životní podmínky, jejich sny, přání, lásky, vztahy, starosti... Knížka je psaná jednoduše, čte se snadno až na závěr, který jsem četla se sevřeným hrdlem a slzami v očích. Pobrečela jsem si.

hzd
26.12.2022 5 z 5

Tak dlouho jsme čekala na tuhle knížku a čekání se vyplatilo. Knížka je nádherná, dobře se mi četla a nakonec jsem si u ní i poplakala. Tuhle spisovatelky miluji, stejně jako všechny její knížky. Moc moc moc doporučuji.

Olous1
19.12.2022 5 z 5

Nejlepší kamarádky na věky věků... nádherná kniha. Bála jsem se počtu stran,ale spíše jich nakonec bylo málo. Vzhledem k tomu, že mě skolila chřipka,tak jsem knihu zvládla za 2dny. A ten konec, normálně jsem brečela, ňák mě všechno teď dojímá. Za mě zasloužených 100%. Děvčata to si přečtěte.

petrarka72
18.12.2022 3 z 5

Příběh o dívčím/ ženském přátelství, se všemi ingrediencemi, které má mít romantický příběh. Oproti Slavíkovi a Velké samotě více klišé a banalit, ale smysl pro uvěřitelné zachycení srdceryvných situací autorce zůstává, stejně jako schopnost stavět pozadí příběhu z přesných detailů hudebních, výtvarných, politických, společenských... Mimochodem, pobavilo mě, jak je móda sedmdesátek a osmdesátek ve zpětném pohledu úděsná. :-)