Spis Vaterland

Spis Vaterland https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413058/bmid_spis-vaterland-g4J-413058.jpg 5 175 50

Gereon Rath série

Červenec 1932, berlínská policie stojí před záhadou: v nákladním výtahu v „Domě Vaterland“, legendárním chrámu zábavy na Postupimském náměstí, leží mrtvý muž. Vše nasvědčuje tomu, že se utopil. Komisař Gereon Rath nemá z nového případu velkou radost, má dost nepříjemností už tak. Jeho vyšetřování s cílem dopadnout neznámého nájemného vraha se už celé týdny nehýbá z místa. A to, že jeho velká láska Charlotte „Charly“ Ritterová se vrací z ročního studijního pobytu v Paříži a nastupuje jako komisařka čekatelka na Alex – na oddělení vražd, celou situaci zrovna neusnadňuje. Zdá se, že mrtvý muž z Postupimského náměstí je jednou z obětí série vražd, jejichž stopy vedou daleko, až někam k polským hranicím. Tady se Rath setkává s mlčenlivými východními Prušáky, nelegálně pálenou kořalkou a se záludnostmi tamní přírody. Odpor proti vyšetřovateli z Berlína vzroste ve chvíli, kdy narazí na dlouho střežené tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , MOBA (Moravská bastei)

Die Akte Vaterland , 2012

Jirka0604
14.03.2021 4 z 5

Opět velmi dobře čtivé, tentokrát kromě zajímavých dobových reálií z Berlína i částečný přesun do tehdejšího Pruska a objevení dalších historických skutečností, které nás ve škole neučili. A tak se těším na další tlustý svazek!

jaroiva
28.02.2021 4 z 5

Hodně postav, více míst, na mě trochu zamotaná zápletka. Ale opět čtivé.

m_martina
11.02.2021 5 z 5

Výborná kniha, která se i přes velký počet stránek dobře čte. Doporučuji.

Jap
28.01.2021 5 z 5

Další pěkná detektivka z oblíbené série.

Kerberos
24.01.2021 5 z 5

Musím souhlasit s předchozími komentáři,že se jedná o zatím nejlepší díl.Gereon tentokrát musí vyšetřovat až v pohraničí,kde sílí národnostní třenice a nechuť sním spolupracovat.Narazí na staré tajemství,které by ho mohlo stát život.Doufám,že tvůrci seriálu Babylon Berlín natočí i tyto nové díly.

martin8550
09.11.2020 5 z 5

Nejlepší kniha série s komisařem Rathem. Detektivní zápletka, dobrodružství, část děje v kouzelné krajině Mazurských jezer. A zábavný komisař, který sice jedná v rozporu s pravidly, ale drží se svého morálního kodexu. Dech beroucí dialogy, zábavné popisy prostředí, akční situace.

85098211
07.11.2020 5 z 5

I tento případ Gereona Ratha se mi líbil fakt hodně ;-) - a autora jsem si (konečně) přidala do oblíbených. Tuto sérii mám opravdu moc ráda, přestože první díl se mi zdál lehce slabší. Je ale také možné, že jsem si jen musela zvyknout na autorův styl psaní? A i přestože knihy jsou poměrně dlouhé, vůbec mi to nevadí, protože jsou výborně napsané a neskutečně čtivé. Tentokrát mne případ zaujal hned od samotného začátku a jeho vyšetřování bylo opravdu zajímavé. Gereon se musí vydat z Berlína až do Mazurska, kde lidé, kterých se ve svém pátrání vyptává na to či ono, nejsou zrovna otevření a spoustu toho tají - a nejen to, protože mu dokonce i půjde o život ;-). Kromě toho se posune i jeho soukromý život s Charly a to je skutečnost, která mne neskutečně baví, protože knize pokaždé přidá na poutavosti a čtivosti. Každopádně tuto řadu doporučuji a už se těším na pokračování! :-)
A na závěr už jen taková malá poznámka na okraj: celý rok jsem trpělivě čekala, zda nebude v češtině načten i tento další díl. A naprosto nechápu, proč se tak nestalo? Nakonec jsem to vzdala a audioknihy jsem si pořídila v němčině ;-). Jednu výhodu to ale má - mám už totiž zakoupené všechny další části a tak si mohu další knihu "dát do uší" hned, jak budu mít chuť a náladu :-).

derrry
30.10.2020 3 z 5

Za mě nejlepší díl v sérii. I proto, že se část odehrává ve východním Prusku a dějiny meziválečného Polska a Německa jsou tady výborně podané. Zhustěné a ta mlčenlivá atmosféra i národnostní problémy jsou místy mnohem lepší než Rathovo pátrání, protože zápletka je tak trochu jasná. Asi jako když se v české literatuře píše o Sudetech.

milary
28.09.2020 3 z 5

Spis Vaterland mi připadal jako nejlepší z dílů, které jsem doposud chronologicky četla. Takže tři hvězdy zaslouží dobré zdůvodnění.
Mimořádně mě zajímá tehdejší Berlín. Libuju si v cizelérském, drobnostmi protkaném odkrývání skutečností, bavil mě práh případu v letité minulosti, bavila mě originální postava s počátkem spojená a také vývoj dalších figur v případu zaangažovaných. Jako Harpagon tvrdou měnu jsem nedosyceně přehrabovala útržky poznání z oblasti Mazur a polského koridoru, kořeny územních nároků, důvody a prostředky zvratů v politické situaci. Tentokrát to bylo až dobrodružně napínavé, skvělé i v tom, že Charlie se v příběhu sice vyskytovala a na vyšetřování měla svůj podíl, ale s Rathem se moc nepotkávala, a tudíž nedocházelo k nežádoucímu zbržďování a košatění děje v důsledku přílišné pozornosti věnované jejich vztahovým peripetiím.
Prostě skvělé. A teď, co se pokazilo? Někdy se mi stane, když čtu příliš mnoho knih najednou a polevím v ostražitosti, že na chvíli vypadnu z reality a vyfabuluju dechberoucí slepenec, než se zase vzpamatuju. Ale na Kutschera nemám :). Sedmdesát stránek před koncem zcela opustil svou pečlivou minimalistickou (doposud) koncepci, požil – nebo co já vím, - a už tak dost málo pravděpodobné situace propojil a vygradoval do naprosto crazy dějů rodokapsovo-indiánkovo- bigglesovských (a bůhví ještě jakých). Byla jsem tak ohromená, že mne už naprosto nevyvedl z míry udivující závěr knihy, zejména zcela nereálná scénka, kterou vystřihla Charlie za přítomnosti svých nadřízených na Hradě :), to už jen na okraj...
No a? Samozřejmě se těším na další díl!

Hade
12.09.2020 5 z 5

Kdyby to šlo, dal bych i 6

Jaruš7
03.07.2020 5 z 5

Super.
Další excelentní díl, v tomto stádiu už závislost.
Inspektor Rath stále ve víru chaosu, vraždy, mafistyky, předvolební excesy, policejní hierarchie ve vlivu politiky a jeho láska s tajnostmi.
Citace :" vedli už skoro něco jako manželství na zkoušku...
"Schoval se za tlustou ženou stojící ve frontě před ním. A teprve pak uviděl, že u toho stolu u okna není sama. Zrovna u Aschingera, kam chodilo na jídlo půl prezidia. Seděla tam jako ve výloze. Ona čerstvě zasnoubená, s ním, jak většina kolegů ode dneška věděla, tam seděla u oběda bez svého snoubence. A přece nebyla sama. Seděla tam s černochem a smála se.
Mohl by třeba v souvislosti s volbami nenápadně stočit hovor na nácky, a ten jejich stupidní rasismus. Existovali vlastně nějací němečtí černoši ? To byla otázka, kterou mohl klidně nadhodit."
Bezvadný.

JamesCZE
16.06.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších detektivek, co jsem v poslední době četl. Jak už píší ostatní, popis situace v 30 letech minulého století v Německu je výborný. Hlavní hrdina sympatický, děj také, autor se obejde jak bez sprostých slov, tak bez sexuálních scén i vyloženě drastických scén, což se dnes hůře hledá. Přečteno za týden o volných chvílích mezi spánkem, prací a péčí o malou dcerku :)

Za mě jasné plné hodnocení a už mám rozečten i následný díl "První padlí".

PS: Asi není potřeba číst předchozí díly, já si v knihovně ani nevšiml štítku, že to je už 4. díl :D

konicekbily
11.05.2020 5 z 5

Podle mne je to špička současné evropské tvorby v kriminálních sériích s historickým pozadím. Je úžasné, jak autor dokáže výstižně popsat situaci v Evropě - tedy nejen v Německu, ale tady i ve vztahu k Polsku - v období před nástupem Hitlera k moci a vkloubit to do své knihy! Abyste si tuto knihu mohli vychutnat na 100% doporučuji přečtení předchozích dílů série a oživit si historické souvislosti třicátých let dvacátého století.

broskev28
17.03.2020 5 z 5

Skvělé čtení - pro mě určitě zatím nejlepší díl této série!
Já věděla, proč si nechávám v záloze aspoň tu jednu hvězdu, ale teď už nemám na co čekat. Dalších 628 stran textu, další tiskařské chyby (tentokrát jsem na první narazila "až" na s.11), ale vlastní příběh mě chytil a už nepustil. Přesně podle mého gusta - hned od počátku tak nějak tuším, o co by asi tak mohlo jít, ale čím blíž se dostávám, tím je to zamotanější.
Na scénu vstupuje stále více postav (a některé naprosto úchvatné - třeba vesnický učitel Karl Rammoser), velká část dění se odehrává v Mazursku a já (ostuda) poprvé slyším slovo Koridor v souvislosti s výsledky 1.světové války, dozvídám se o plebiscitu Mazurů.

"Abyste mě nechápal špatně, já jsem taky hlasoval pro Prusko. Co mně - a bohužel příliš málo dalším - už tenkrát vadilo, byl způsob, jakým si spolek počínal. Zasíval nenávist, nenávist vůči všemu cizímu, vůči Polsku, jenom nenávist a násilí.
. . .
Po staletí spolu lidi v Mazurech žili v míru. Po válce ale najednou přišla do módy nenávist.
. . .
Nacisté tenkrát ještě nebyli. Ale brutální svině, pro které neměl lidský život žádnou hodnotu, byly už tenkrát."

Závidím Němcům, že někdo dokázal tak zajímavě vplést jejich historické kotrmelce do detektivního pátrání - a v roce 1932 se situace v Německu opravdu vyostřila. Rathovy komentáře na adresu Hitlera a oddílů SA jsou velmi provokativní, koneckonců reakce místního policejního šéfa jakbysmet. Dění na berlínském policejním prezídiu akceleruje a já opět shledávám své dějepisné nedostatky (svobodný stát Prusko, jediná spolková země od války nepřetržitě řízená sociálními demokraty).
Nekonečná "milostná linka" jakož i psí venčení tentokrát ustoupily do pozadí, zato cibule a zubní pasta byly pro mne vítanou praktickou radou. Takže vřele doporučuju - klidně i bez předešlých dílů - a přeju taktéž úžasné počtení!

astroweb
26.02.2020 5 z 5

Skvělé čtení, napínavé a velmi čtiví, historické pozadí třicátých let v Německu perfektní a poučné.

brabofka
23.10.2019 5 z 5

Paráda. Skvělá detektivka a zároveň sonda do předvečera nástupu nacismu v Německu. Docela i věřím tomu, že demokraticky smýšlející obyvatelé nevěřili že by Hitler provedl to, co nakonec udělal. A v důsledku jich bylo tak málo, že jejich hlas byl minimální. Což je podobné v každém režimu - i v tom komunistickém. Ale zpět k GR. Je boží. Je to on, mého srdce šampión. Příběh má spád, zápletku i svého pachatele. Za mě 5*.

sioux
19.10.2019 2 z 5

Vybočuji z davu čtenářů, kterým se tento autor líbí. Už jsem zkoušel "Mokrou rybu" a po několika desítkách stránek jsem to vzdal. A podobné je to s touto knihou. Nezáživné, naivní, divné, průměrné, takové německy upracované a ty pokusy o humor, můj ty bože! Ale většině lidí tady se tento autor líbí, takže možná jsem divnej já...
Ještě bych vytknul tloušťky knihy, která je způsobena extrémně krátkými řádky. Přijde mi to trochu manipulace k vyšší ceně, která se většinou odvíjí od počtu stránek. A ty korektury!

Vojslava
06.10.2019 5 z 5

Ne, Gereon Rath nezklamal, ani jím řešený případ. Zaujala mne nejen ta kriminalistická stránka věci, ale i nálada vyhraňujícího se Německa (nečekala jsem, že se tady puč promítne i do děje!) a reálie pruského Mazurska, k tomu bych si ráda přečetla i něco víc. Každopádně se těším na příští díl!

misacaj
23.09.2019 5 z 5

Za mě zatím nejlepší díl ze všech. Gereon mě prostě baví. Zajímavý příběh o pančování alkoholu, nevinně, zbytečném trestu a následné pomstě. Kniha měla v druhé půlce svižnější spád. V knize je několik překlepů, to je však věc korektury.

astra3
21.09.2019 5 z 5

Pěkné, zamotané. Gereon Rath mi někdy vadí. I situace v Německu té doby je dost děsivá. Ale jako celek velmi dobré. Snad by mohlo být méně stran.