Geraldova hra

Geraldova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29690/bmid_geraldova-hra-8ZF-29690.jpg 4 1476 1476

V jedno popoludnie odchádzajú manželia Burlinghamovci do svojho letného domu pri jazere. Je už po sezóne a na okolí niet ani živej duše. No to, čo sa začína ako tichá idylka manželov v strednom veku, nachádzajúcich potešenie v nezvyčajných vypätých erotických dobrodružstvách, sa končí traumatizujúcim bojom opustenej ženy o prežitie. Americký autor Stephen King neostáva ani v tomto románe nič dlžný svojej povesti majstra hororu, napätia a nezvyčajných zvratov.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Ikar (ČR)

Gerald's Game , 1992

Svatoslav
09.06.2016 4 z 5

Mistr strachu se vydal úplně jiným směrem, než jsme zvyklí. Zůstal věrný svým oblíbeným tématům, jakými jsou náboženství, mezilidské vztahy či problémy v rodině. Tentokrát je ale zabalil do zvrhlejšího vydání. Příběh se na začátku tváří nevinně, ale svižným způsobem vás vhodí do ringu ihned po několika stránkách, kdy přichází první zvrat.

Jessie je atraktivní žena středních let s temnou minulostí, o níž nikdo nemá ponětí. Žena, od narození pronásledována osudem, je šťastně vdaná za úspěšného právníka, ale jak to tak bývá, po několika letech společného soužití přichází stereotyp, a to jak v běžném životě, tak v sexuálním. Pro okořenění svého intimního vztahu postupně pár sklouzává do čím dál zvrhlejších praktik. I dospělí mají své hry. Když je Jessie ze zábavy připoutána za ruce k posteli, netuší, co ji místo radovánek čeká za děs. V jednom hrůzném okamžiku Gerald umírá a Jessie zůstává sama z dosahu klíčků a jakékoliv pomoci. Během několika dní prožije tu nejhorší noční můru svého života, při které pozná, co to znamená bruslit na tenkém ledě.

Fandové tzv. skoků do minulosti neboli flashbacků si přijdou na své. Základní dějová linie je časově rozdělená do dvou rovin. Do součastnosti, ve které Jessie prožívá muka, a minulosti, v níž poznává stinnou stránku rodiny. V samém jádru se skrývá křehký příběh o nefunkční rodině a tajných potřebách. Někomu nemusí být po chuti míchání žánrů, ale zde vše dokonale zapadá a v závěru dostáváte specialitu i přes místy roztahaný děj.

Stephen King mi udělal obrovskou radost! Geraldova hra je podivnou oslavou ženství. Může to znít poněkud bizarně, ale svým způsobem je to tak. Samotná hlavní hrdinka je typická emancipovaná žena, která přes veškerý strach suverénně nakopává nepřejícímu osudu zadek. Román není vhodným čtivem k jídlu. Děj je prošpikován spoustou brutality a psychicky náročných scén, při kterých vás zamrazí. Samotný závěr jsou jedna z nejkrvavějších jatek v historii psaného thrilleru, a ruku na srdce, kdo by měl odvahu přejít práh bolesti pro záchranu svého života.

Hecate23
11.05.2016 2 z 5

Kinga mám moc ráda, ale při tom množství knih co napsal samozřejmě není možné, aby byly všechny dobré a tahle je zatím asi nejslabší z těch co sem od něj četla. Nápad zajímavý, ale zkrátka mě to nebavilo.

26e
07.05.2016 4 z 5

Jednoduchý, bizárny príbeh, vyrozprávaný tak klasicky Kingovsky ... Hlavná hrdinka si moje sympatie nezískala, ale ja to pri čítaní nevyžadujem, pre mňa je podstatná emócia knihy ako celku... boli ale chvíle, kedy by som po nej tie lodičky hodila bez slova možno i ja... záver ma nenadchol, ani ujo bubu ma akosi nedojímal a osobne by som ho tam kľudne oželela ... mne sa páčila skôr psychológia postavy a jej spôsob riešenia situácie, ako to bubu okolo... pes mi ale chutil :) ... 3 a pol tu nie je, 4 bude dobrá :)

ambasador
09.04.2016 4 z 5

Uz od prvnich stranek jsem tak nejak tusil, ze jde o survival hlavni hrdinky a moc postav se v nem nedockame. Pokud se tam ale nekdo ukaze, tak je to klasicky nechutna kulervouci zalezitost. Sonda do duse uveznene zeny v poutech, ktera jde vylezene az na dren. Co by clovek vsechno udelal pro dousek vody, pro svobodu? Pribeh je celkem jednoduchy, staryho klepne (nebo kopne haha) pepka uprostred nejlepsiho, ale moc jsem pro nej nenarikal. Nicmene pro jeho manzelku nastanou dosti krute dny, kdy se mezi svym zpovidanim musi rozhodnout, jak z te šlamastyky ven. Neni to uplne klasicky King, ale nejak jsem prisel na to, ze jej snad ani klasifikovat nejde. Za me dobry a spokojenost

Klacekzlesa
06.04.2016 4 z 5

Nad hodnocením téhle knížky jsem celkem přemýšlela, nicméně jsem došla k názoru, že se mi ta knížka líbila.. bylo to dobré čtení! :-)

Šárka345
21.03.2016 5 z 5

No, být bych tam nechtěla :0) Skvělé a přitom šílené.... :0)))))

Vilas1979
16.02.2016 4 z 5

No teda, to bylo jako film od Warhola, ve kterém kamera sleduje sedm hodin spícího chlapa! Dobrá, tak špatné to nebylo, hlavní hrdinka toho moc nenaspí, protože po nevydařených sexuálních hrátkách zůstala připoutaná k posteli policejními pouty kdesi v opušténé chatě v lesích, zatímco její manžel leží mrtvý na podlaze okusován zatoulaným psem. Jde o takovéto nezáviděníhodné situaci napsat kniha o 300 stránkách? Pro Kinga žádný problém, ten by i pouhé podrbání na zadku roztáhl na pět áčtyřek, jak se pregnantně vyjádřil můj kolega. V knize se toho moc neděje, neboť vesmír hlavní hrdinky se smrskl na pouhopouhou postel, Jessie má naštěstí hodně o čem přemýšlet, takže se čtenář skutečně nenudí a na těch třista stránkách jsou mu naservírovány hned tři otázky, které si žádají opověď a nutí člověka číst dál a dál: Co se stalo v den kdy slunce navždy zašlo? Je tajemný cizinec skutečný nebo to je výplod Jessiiny fantazie? A konečně, zda a jak se z té šlamastiky dostane. Řešení každé z otázek obsahuje nechutné detaily rozmanitého charakteru, takže na své si přijde skutečně každý. Ve výsledku má kniha paradoxně větší spád, než předtím čtené To.

Rade
14.02.2016 4 z 5

Pomalu začínám Kingovi přicházet na chuť… Tohle mi přišlo výtečné – žena v zoufalé situaci na okraji smrti, bez možnosti úniku. Uvězněná, sama, jen se svými myšlenkami, s touhou uniknout, hrůzou ze smrti, se vzpomínkami na trauma svého dětství, které se pro nás pomalu vynořuje…
Nejpůsobivější pro mě byly asi noční scény s děsivým zjevením v temném koutě, je to skutečnost nebo jenom hra stínů a větru? Nebo halucinace, představa? Docela jsem se bála, King umí vyjádřit nevyjádřitelné… A scéna se sklenicí vody, nebo boj s pouty, to bylo taky dost silné.
Pro mě mohla kniha skončit na straně 239 (vydání 2001), pak bych dala plných 5. Závěr knihy, přiznám se, byl pro mě docela zklamáním.

JosefW
01.02.2016 3 z 5

Tuhle knihu je pro mne velmi těžké hodnotit. Byly části, kde by bylo nemyslitelné, aby mě někdo vyrušil od čtení (temný návštěvník) a pak tu byly části, kdy jsem vlastně jenom četl. Hlavní hrdince nemůžete nefandit, ale psa mi bylo líto. Být tahle kniha rozdělena na dvě až tři samostatné povídky (teď to nemyslím nějak zle), jež by byly vyšperkovány do detailu, bylo by to za plný počet. Takhle jenom za 3,5*. Knihu doporučuji, některé momenty byly vážně skvělé.

aji
28.01.2016 4 z 5

Velice napínavé čtení. Někdy mě až mrazilo v zádech. Dnes jsem ji dočítala v kavárně a pokud někdo viděl výraz zděšení v mé tváři, musel být zděšen také.

kalache
20.11.2015 4 z 5

...no tohle,co na to doktor Uzel!...

HŠ
05.11.2015 3 z 5

Ze začátku se mi to moc nelíbilo, táhlo se to. Pak to nabralo grády, několik stránek jsem musela číst přerušovaně, jak mi z toho bylo zle, ale nemohla jsem se odtrhnout.

nereidka
11.10.2015 5 z 5

Tak toto byl mazec od začátku do konce...Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Nechápu, kde King bere takové nápady, dokonce jsem se i párkrát zasmála, hlasy byly super. Výborné

MichelleKing
14.09.2015 3 z 5

No abych pravdu řekla tato kniha mě moc nezaujala. Možná je to tím, že jsem o ní slyšela vyprávět kamarádku, která ji zrovna četla a nemohla si ji vynachválit. Samozřejmě kniha byla jiná než její vyprávění.... někdy jsem se nudila a dělalo mi problém tento příběh dočíst. Každopádně děj klasicky KINGOVSKÝ. Nemůžu si dovolit mistra urazit.

Obuvník
08.09.2015 4 z 5

Řekněme si to na rovinu. Hlavní hrdinka není sympatická. Někdo by mohl namítnout, že má důležitější věci na práci, než se zalíbit čtenáři. Je přeci jen připoutaná k posteli a u nohou jí leží celý svět. Počkat, vlastně jenom mrtvý manžel.
Nikdy bych nevěřil, že to napíšu, ale kniha má moc stran. A je to venku (za chvíli půjdu klečet na hrách). Má to hlavu i patu, jenom jsou zkrátka daleko od sebe.
Kdyby na té posteli ležela třeba taková Rose Madder, fandil bych víc. Takhle jsem nechal šálu a dres ve skříni.
Dejte mi index, příteli. Dneska je to za čtyři.

Dáma s hrnstjm
05.08.2015 4 z 5

Kdyby byla hlavní hrdinka psychicky v pořádku, samotný děj by vydal na pár stránek. Hlavní dějová linie s pouty a postelí je dost napínavá, události ve flashbacích do jisté míry také, resp. já jsem měla celou dobu obavu, jestli nevyplave nějaké ještě nechutnější tajemství. A pak je tu ještě ta děsivá věc v koutě - pro Kinga celkem typická, až jsem z toho byla trochu otrávená, že se objevilo zase toto klišé... a pak jsem byla pořádně překvapena a potěšena závěrem, i když byl zbytečně příliš morbidní (pokud se autor v závěru inspiroval nějakým skutečným případem, je to nechutné... ale pokud si to všechno takhle do úchylných detailů vymyslel úplně sám, tak nevím, jestli ho obdivovat nebo se spíš děsit).

tomas2582
30.06.2015 3 z 5

Knihu jsem si sehnal na popud toho, že je ve spojitosti s knihou Dolores C., kterou jsem si před touto knihou přečetl po druhé. Kniha se mi líbila, a hlavně jsem byl zvědav jestli z toho Jessie vyvázne...no, po delším uvážení silné 3*.

Nombeko
24.06.2015 4 z 5

Opět jednoduché téma, které v podání Kinga vyroste do obřích rozměrů, to je něco co u Kingových knih obdivuji. Několikrát jsem se po četbě přistihla, že kontroluji protější roh ložnice, zda se v něm nerýsuje obrys nějaké postavy. Musím ale přiznat, že se mi více líbili jiné autorovi knihy.

ELMA
09.05.2015 5 z 5

Představte si, že jste připoutaní k posteli a někdo se na vás chodí dívat...

Terva
28.04.2015 5 z 5

Tohle je prostě bomba. Věc, která se může stát úplně každému, jak je to jednoduchá, ale geniální myšlenka. Jedny pouta, jeden infarkt a obrovský průser - tleskám.

zneužívání sexualita horory

Stephen King