Geraldova hra

Geraldova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29690/bmid_geraldova-hra-8ZF-29690.jpg 4 1476 1476

V jedno popoludnie odchádzajú manželia Burlinghamovci do svojho letného domu pri jazere. Je už po sezóne a na okolí niet ani živej duše. No to, čo sa začína ako tichá idylka manželov v strednom veku, nachádzajúcich potešenie v nezvyčajných vypätých erotických dobrodružstvách, sa končí traumatizujúcim bojom opustenej ženy o prežitie. Americký autor Stephen King neostáva ani v tomto románe nič dlžný svojej povesti majstra hororu, napätia a nezvyčajných zvratov.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Ikar (ČR)

Gerald's Game , 1992

Karcoolka2210
18.11.2013

Toto je moja prvá Kingovka a asi som si nevybrala práve najlepšiu knihu. Teda ešte dočítaná nie je a asi tak skoro nebude. Už je to viac než rok čo ju čítam a zatiaľ som sa prepracovala len k strane 91. Začiatok bol celkom zaujímavý, ale teraz je to neuveriteľne, nechcem povedať, že nudné, ale asi skôr použijem slovo nezaujímavé, najmä čo sa týka vnútorných dialógov hlavnej predstaviteľky. No ozaj netuším, kedy sa dopracujem na koniec knihy ...

Ruxandra
28.08.2013 5 z 5

Jedna z mála Kingových knih, u kterých mi doopravdy běhal mráz po zádech a chvílemi jsem musela přestávat číst. To naturalistické popisování utrpení, bezmoc a hmatatelný strach... Prostě fantasticky napsáno!

willi
18.07.2013 1 z 5

Tak toto bylo opravdu utrpení !! Pořád si vzpomínám na část, jak se Jessie snaží natáhnout pro sklenici vody na nočním stolku...když se jí to ani po několika stránkách nepovedlo, vzdala jsem to já a knihu vrátila do knihovny....

Kvothe
05.07.2013 3 z 5

Víceméně souhlasím s komentáři, které Geraldovu hru házejí spíše na hromadu povídek a myslí si, že její kratší verze by dopadla lépe. Na druhou stranu jsem za románovou podobu rád, jelikož mohu obdivovat dovednost udržet v takovém rozsahu děj vystavený na jedné základní dramatické situaci a jen několika menších. Samozřejmě to už King předvedl jinde, ale zde se mi to zdálo dovedené do extrému. To byl primární důvod proč jsem knihu četl a také dočetl. Výtky mám ale tyto: fabulování v rámci Geraldovi hry mi přišlo na Kinga slabé - například linka s otcem byla ve finále dost účelová a samotný hlavní děj příliš neovlivnila. Příběh nekrofila/vraha byl také dosti vykonstruovaný a v rámci příběhu uvězněné ženy dost zbytečný atd.
Konec je pak najednou jak z jiného světa, měl jsem pocit, že čtu něco odlišného. Potom, zde v komentářích zmíněné detaily, které mají pohnout čtenářovým žaludkem - jsou také jen pro efekt a nemají žádný hlubší význam. V předchozích Kingových knihách, které jsem četl mi tyto detaily nepřišli tak uměle vybudované. Občas mi zkrátka přišlo, že si King trochu nevěděl rady jak text dál roztáhnout a tak s zkrátka uměle něco vytvořil a trochu opomenul, čemuž se divím, logiku světa, který sám vytvořil, ale to už jsem možná moc kritický.

Zkrátka a dobře: knihy od Kinga jsem vždy přečetl během několika dní nebo i rychleji, ale Geraldovu hru jsem měl rozečtenou několik měsíců - to asi mluví za vše. Nebyl jsem nalákán číst dál a vůbec mě nezajímalo jak kniha dopadne. Dočetl jsem ji nakonec jen proto, že už jsem začal a měl jsem ji tak dlouho rozečtenou - abych vybalancoval účet rozečtených knih. Na Kinga zkrátka slabota, ale zatím jsem na něj nezanevřel - ne vše může být skvělé. Přesto pro zajímavost knihu doporučuji (ne ale jako jednu z prvních Kingovek) - několikasetstrákové rozvedení situace - žena uvězněná na posteli - má něco do sebe.

Jančislava
03.07.2013 4 z 5

Je pravda, že mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale pak už to bylo dobré. Líbilo se mi propojení s Dolores Claibornovou, ten okamžik, kdy se navzájem uviděly a věděly, co se stalo. Je pravda, že po přečtení , jsem si říkala, pěkné, ale znovu ne. Tak uvidíme...:-)

Fuksinka
25.06.2013 1 z 5

Kinga miluju, ale tohle? Možná se trefil do psychiky ženy, možná ne. Mě se do v kusu ale netrefil. Jediná knížka, kterou jsem od něj nedočetla a to jsem ji měla půjčenou dvakrát. Nuda, nuda, nuda, nudááá. Zajímalo mě, jak Jessie dopadne, ale fakt to nešlo dočíst.

Dith
17.06.2013 3 z 5

Tato kniha z mého pohledu patří k autorovým horším kouskům.
Neurazí, ale ani nenadchne.

leami
20.05.2013 4 z 5

První kniha od Kinga, kterou jsem četla. Četla a četla, nejedla, nepila a nekomunikovala s okolím. Bezva. I když nevím, jestli slovo "bezva" je to správné. Úžasné, hrozné, mrazivé. Jo, od té doby tohohle autora můžu.

rose
11.05.2013 4 z 5

Takovouhle situaci fakt asi umí vymyslet jen King. A ta hrůza, bezmoc, děs a halucinace, to není opravdu čtení na dobrou noc. Občas jsem musela čtení přerušit a trochu se vydýchat, protože se mi dělalo špatně. Pak byla trochu rozvláčnější část, ale konec vše napravil. Jednu hvězdičku si nechám v zásobě, ale i tak super čtení.

Petrapetronela
07.05.2013 5 z 5

Velmi zdařilá Kingovka...jednoduchý a přitom dooost chytlavý děj. Za mě určitě doporučuji přečíst. Rozhodně by člověka nenapadlo,co vše se může stát, pokud se rozhodnete zpestřit svůj sexuální život;o))

manaj
21.04.2013 4 z 5

Tak po této knize jsem na dlouho opustila čtení Kinga. Dvě noci se mě držel strach, zda se u mě někdo neobjeví v pokoji. Kniha je výborně napsaná, ale nikdy více .....

Lulu13
13.03.2013 5 z 5

Napriek tomu, že túto knihu veľa ľudí označuje ako jednu z najslabších "Kingoviek", ja rozhodne nemôžem súhlasiť a považujem ju naopak za jednu z najlepších. Príbeh je originálny a je fascinujúce, že aj keď sa celý čas točí okolo jednej osoby pripútanej k posteli, nedá Vám ani na chvíľu vydýchnuť. V častiach kedy nastala noc a v kúte sa objavoval neznámy vysoký muž ma skutočne mrazilo (aj keď do poslednej chvíle neviete, či je skutočnosťou, alebo len výplodom fantázie). Mám tiež rada vzájomnú prepojenosť Kingovych kníh a tu bola badatelná zatiaľ asi najviac (odporúčam číťat Geraldovu hru a Dolores Claiborne po sebe a zážitok bude o to silnejší). Aj keď je King považovaný za majstra hororu, mne od neho sedia viac práve tieto typy kníh, ktoré sú skôr psychologickými drámami/thrillermi a nadprirodzeno v nich nehrá prvé husle.

hass33
14.01.2013 1 z 5

Moja prvá kniha od Stephena King-a a musím povedať, že bola dosť sklamaním. Vôbec nenaplnila moje očakávania, pri čítaní som sa nudil. No napriek tomu dám autorovi ešte šancu a prečítam si knihu TO, tá už snáď splní moje očakávania...

doktorking
07.01.2013 5 z 5

Brylantně pojatý psychotriller,hlavní hrdinka která se dostává do skoro neřešitelné situace,pronásledována rodinným přízrakem v podobě milujícího otce který jí kdysi sexualně obtěžoval a jeho negativní příznaky si nese do vztahu s GERALDEM který vyustí v tragedii..Do děje vstupuje i smutný příběh psíka PRINCE který je odkázaný na svuj instinkt přežít..a pak ta ta tajemná postava nahánějící hruzu..Skvělé a napínavé.PS:PSYCHOLOGIE KINGOVI JDE A SAMOTNÉ POSTAVY JEHO DĚL TO DOKAZUJÍ,TAKHLE KNÍŽKA JE POVAŽOVÁNA JAKO JEDNA Z NEJHORŠÍCH KINGOVEK,S TÍM NEMUŽU SOUHLASIT PROSTĚ SE NĚKOMU PODLE MĚ JEN TAHLE KNÍŽKA ŠPATNĚ ČTE,ALE JAKO POVÍDKA SI MYSLÍM ŽE BY DOPADLA DALEKO LÉPE V HODNOCENÍ.

pistalka
17.10.2012 4 z 5

Lze napsat tak moc stránek o ženské, která je připoutána v poutech k posteli a pomalu umírá, aby to běžný čtenář Kingových románů udýchal a dočetl do konce? Jo i ne. Totiž, King to zvládl velmi dobře, přestože poněkud kulišácky. V první kapitole románu se seznámíme s manželským párem středních let: ona musí být připoutána k posteli, aby se jemu postavil. A když ji tak připoutává, shodou nešťastných náhod umře. Ona pak zůstává hodiny a hodiny uvězněná s mrtvolou – šílená to situace!

Myslím, že to je perfektní námět pro psychologický horor, látka pro Kinga. Výborně a velmi sugestivně je popsána úzkost, halucinogenní představy, utrpení nešťastné i psychologie zatoulaného pejska. Co naplat, jedná se o řemeslně neskutečně dobře odvedenou práci, kus poctivého spisovatelského řemesla. Některé úseky mi svou syrovostí přivodily rychlejší tlukot srdce, párkrát jsem musel četbu přerušit, odložit knihu bokem a sáhodlouze se vydýchat. Jsem holt citlivý kluk, a pokud jste i vy, patrně učiníte to samé. Kniha podle mě nemá vyloženě slabého místa, v okamžicích, kdy děj začíná působit monotónněji, autor vytahuje retrospektivní kapitolky z neodhalené minulosti hlavní hrdinky, kteréžto flashbacky reflektují současnost v poněkud odlišném světle.

Přestože je Geraldova hra bezesporu nejčastěji nedočítaným Kingovým románem a názory na ni se různí, doporučuji dočíst do úplného konce, protože posledních padesát stránek vrhá na předchozí události zcela jiný pohled. Co mě však při čtení nejvíce zaujalo, je těch přibližně deset stránek o tom, jak bezmocná a vyčerpaná Jessie natahuje ruku pro sklenici s vodou.
Tísnivé dílo, hodné Krále hororů.

(29. září 2012 – 5. října 2012)
Hodnocení: 90%

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

(Sadie) sa vzchopila. Z jej odpovede zavial neopísateľný sarkazmus a pohŕdavá nenávisť. "Vy chlapi! Hnusné špinavé prasce. Všetci ste rovnakí. Všetci. Svine! Svine!" /W. Somerset Maugham: Dážď/

h.mose
17.09.2012 3 z 5

Tuhle knihu mám rozečtenou už asi měsíc, a já nevím, prostě se nudím a nedokážu jí dotáhnout do konce. Bude to asi velké přemáhání. Vůbec poprvé, co se mi tohle u Kinga stalo. Nějak mi to neleze přes bulvy...

Liwilterhage
16.09.2012 4 z 5

Sáhla jsem po knize úplnou náhodou a nelituji.
Myslím, že na světě neexistuje moc (mužských) autorů, kteří by byli schopni napsat tento příběh mladé ženy, aby čtenáře po většinu doby zajímal, nenudil. Jak často Vás baví kniha, která se z velké části zabývá jen jedinou osobou (ženou), jejími myšlenkami, životem? Na začátku jsem byla celkem skeptická a nevěřila jsem, že bych knihu mohla vůbec dočíst. O to bylo mé následné překvapení větší, když jsem zjistila, že jsem již za půlkou.
Tento naturalisticky líčený psychologický horor mne donutil přemýšlet nad tím, čeho bych byla pro svou záchranu schopna. U většiny knih si jednoduše vždy řeknu, že v mém životě by taková situace nikdy nenastala. Příběhy a povídky S.Kinga jsou ale právě v něčem jiné, výjimečné. U nich si sice také řeknu, že by se něco takového nemohlo v mém životě přihodit, ale vždy následuje malý dovětek, otázka, která se mi usadí na nějaký čas v hlavě: "A co když ano?"
Jednu hvězdičku ale strhávám za koncovou psanou část, která (alespoň pro mne) vzala příběhu kus tajemna.

Lady_Ef
23.08.2012 4 z 5

Horor to byl skvělý, bála jsem se a při pohledu do zpětného zrcátka jsem musela na chvíli knížku odložit. Ale občas jsem se musela ke čtení nutit, protože některé pasáže byly celkem nudné..

Jajulle
14.08.2012 3 z 5

Geraldova hra byla moje první přečtená kniha Kinga, bohužel mně zklamala. Byla zdlouhavá a většinou nudná až na pár okamžiků, např. když se objevil toulavý pes nebo konec, kde se ukázala pravda muži s kufrem. Nicméně jsem Kingovi dala ještě šanci a s každým dalším přečteným dílem ho zbožňuji víc a víc :)

zneužívání sexualita horory

Stephen King