Gentleman v Moskvě

Gentleman v Moskvě https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/bmid_gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4 653 205

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

A Gentleman in Moscow , 2016

Astarael
07.05.2019 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že je možné, aby byl román psaný Američanem, odehrávající se navíc v komunistickém Rusku pro mě čtivý, natož uchvacující. A přesto, číst tuto knihu byl velký požitek. Přála bych si mít někoho jako je Alexandr Rostov mezi svými přáteli, protože osobu tak moudrou, tak silného charakteru a charisma dnes jen těžko pohledat.

david9690
28.04.2019 5 z 5

To vám bylo panečku krásné počteníčko. Báječné a okouzlující, prostě potěcha duše každým coulem, každou přečtenou stránkou ... a ty postavy vytvořené opravdu s grácií Mistra. Jen jednu chybičku to mělo že už mi to skončilo.

jeníček
23.04.2019

Velice krásná kniha,čtení tohoto příběhu pro mě představovalo nádherný zážitek.

Ozinka
20.04.2019 5 z 5

Skvost. Radost číst . Kouzelný jazyk, který Towels používá.
Je tu vše, humor, historie, přátelství i filozofie. Nerada jsem se s tím sympaťákem loučila.

pip11
14.04.2019 5 z 5

Krásný příběh hraběte Alexandra Rostova žijícího v domácím vězení v hotelu Metropol, byl okouzlující a sofistikovaný. Hrabě je džentlmen každým kouskem a kultivovaný estét. Opravdu jen stěží si ho nelze nezamilovat. Zároveň skvělé popisy prostředí, lidských povah a vztahů…. doporučuji.

kaja77
25.03.2019 5 z 5

Paráda.tohle je kniha podle mého gusta.Hrabě Rostov, hotel Metropol, zaměstnanci hotelu,Nina, Sofie... všechno zábavné, barevné. Ruská jídla, která šéfkuchař Emil vaří... jeden by hned ochutnal. No a v neposlední řadě jazyk, kterým je kniha napsaná ....ACH....pro mně vše naprosto okouzlující. Neodpustím si ukázku autorova bezvadného vyjadřování..."Kde byla matka náchylná k projevům netrpělivosti při sebemenší vadě na tváři světa,dcera zjevně zastávala názor, že i když se země občas zatočí trochu nakřivo, obecně vzato jde o planetu s těmi nejlepšími úmysly"

jfialova
15.03.2019 4 z 5

Kniha, která potěší zajímavým příběhem a opravdu krásným stylem, který se dnes jen tak nevidí. Musím pochválit práci překladatele, který si s jazykem krásně vyhrál. Hlavní hrdina patří mezi jasné sympaťáky, nezlomná noblesní osobnost každým coulem. Určitě doporučuji k přečtení.

bgott
14.03.2019 5 z 5

Asi nelze napsat nic, co by nezaznělo v předchozích komentářích. Pro mě to byl prostě čtenářský zážitek.
Hraběte Rostova lze opravdu vnímat jako postavu, která je hybatelem událostí v mikrokosmu hotelu Metropol. Ač uvězněn v této "zlaté kleci", je důkazem, že intelekt, rozhled a noblesu spoutat nelze. Proti hraběti Rostovovi a jeho přátelům stojí revoluční a komunistická mašinérie, která je v Metropolu reprezentována Střelcem. Jeho postava je esencí tuposti, špehování a tichého zla .... a po právu skončí tam, kde skončí (i když je to opravdu řešení "hodné" a hodné hraběte).
Nesmírně mě bavily odkazy na klasická ruská díla a jakoby zdánlivě nedokončené situace, které dávají jistou volnost fantazii a přesto vcelku přesně vystihují atmosféru příběhu i doby.
Knihu jsem četla v elektronické podobě, ale zároveň je jednoznačným adeptem na zakoupení papírového vydání a na čestné místo v knihovně. A už teď se těším, že se k ní budu vracet.

tlllk
14.03.2019 4 z 5

Kniha napodobňovala Ruských klasikov, ale pri všetkej snahe z nej cítiť akísi americký pátos nekritickú úctu ... ako keď Karol May písal svoje kovbojky a pritom nikdy nevystrčil nos z Nemecka. Kniha má svoje čaro, a myšlienky v nej obsiahnuté stoja za prečítanie. Zaujímavá je ta obálka, ktorú čitateľ pochopí až keď knihu dočíta.

Aroucaria
10.03.2019 4 z 5

Jsem trochu zklamaná. Nemám ráda otevřené konce a tady mě autor ochudil minimálně o dva. Ale odpouštím mu díky vytříbenému jazyku a nonšalanci hraběte, kterého potkat by bylo mým snem!

Sourire
09.03.2019 4 z 5

Gróf Alexander Iľjič Rostov je naozajstný džentlemen. Jeho šarm, nadhľad, vtip a inteligencia ho vždy privedie k zaujímavým stretnutiam a dialógom s ďalšími rovnako charizmatickými postavami. A nebráni tomu ani fakt, že nesmie prekročiť prah hotela Metropol v Moskve.

Bolo to príjemné čítanie.

"Postavili sme nádherné kostoly povestné jedinečnou krásou, pestrofarebnými vežičkami a svojráznymi kupolami, a potom sme ich jeden po druhom zrovnali so zemou. Zvalili sme sochy starých hrdinov a premenovali ulice, čo niesli ich mená, akoby nikdy nežili. Básnikov sme buď umlčali, alebo sme trpezlivo počkali, kým sa umlčia sami. ... Čo v nás vzbudzuje chuť ničiť vlastné diela, páliť mestá a bez výčitiek svedomia vraždiť svoje potomstvo? "

MKrat
03.03.2019

Dobré čtení.. kultivovaně napsaná kniha...

Katerina_Bistz
13.02.2019 5 z 5

Zamilovala jsem se do něj. Velká tlustá kniha o muži v jednom hotelu - nevěřila bych, co vše lze z tohoto námětu vyčarovat! Našla jsem pár slabin, ale stejně si ode mě zaslouží 5*. Hraje si se čtenářem, s důvtipem a elegancí, podle mě povinná četba pro všechny kultivované duše.

mysa.cek
10.02.2019 3 z 5

Gróf Rostov je jednoznačne jedna z najsympatickejších literárnych postáv, tak ako je kniha skvelou exkurziou do boľševického Ruska. Škoda len, že je taká rozvláčna..svieže, skvelé a vtipné čítanie striedajú ťažkopádne nekonečné pasáže..
Jedna z tých kníh, na ktoré som sa "ulakomila" vďaka rebríčku kníhkupectva, ale posúvať ďalej ich radšej nebudem..

Martinmmm
05.02.2019 5 z 5

Úžasný čitateľský zážitok..

jitkstep
03.02.2019 5 z 5

Knížka mě zaujala svým obalem a hned na první pohled jsem věděla, že jí musím mít.
Při čtení jsem si užívala každou stránku a těšila se na další, zároveň jsem si jí šetřila abych s hrabětem Rostovem mohla trávit čas co nejdéle.

ondras666
30.01.2019 5 z 5

Hodně zajímavá kniha a myslím, že o ní ještě uslyšíme.
Z počátku mě to moc nebavilo a nemohl jsem se začíst, ale s postupem stran a Kapitol jsem úplně změnil názor a knihu přečetl během pár dní.
Hlavní postava pro mě byla kombinace Foresta Gumpa, Hercuila Poirota a Kristiána. Celkově kniha velmi povedená, atmosféra hotelu a změn v dané době v Rusku dokonale vylíčená a nenásilně vás nutí si hotel hledat na netu a zjišťovat i další informace... Za mě 5 hvězd zcela oprávněně a těším se na další knihy.

PolarBee
29.01.2019 5 z 5

Výborný začátek a ještě lepší zbytek :) Moc se mi líbilo zasazení do doby a prostředí hotelu. Stejně tak časté odkazy na klasickou literaturu a mnoho dalšího, zabaleného do inteligentního a rozvážného stylu. Rozhodně se těším na další díla autora.

Mike99
27.01.2019 5 z 5

Recenzi psát nebudu, vše podstatné už napsala a zveřejnila např. A. Slezáková na Idnes dne 8. 4. 2018 (zde je i fotografie hotelu Metropol, vhodné vidět pro lepší pochopení děje). Na dokreslení skutečnosti, že se jedná o mimořádný literární počin, svědčí fakta: za dva roky prodáno více než 1 milion výtisků, překlad do více než 20 jazyků, v ČR vydání během jarního Velkého knižního čtvrtku 2018.
Za mne jen doplnění: autor je skutečný mistr slova, překlad taky nemá chybu, jinak čtivé, chytré, vtipné. Bylo mi ctí, hrabě Rostove, strávit s Vámi určitý čas.

bukyna84
24.01.2019 5 z 5

Málokdy se mi stane, že nechci knihu dočíst, v tomto případě mi bylo líto se s ní rozloučit...Gentleman v Moskvě je naprosto noblesní záležitost, byla slast tento román číst. Autorovi se podařilo na omezeném prostoru jednoho jediného hotelu vybudovat román, který příběhem, vykreslením ústřední postavy, noblesním jazykem i svým poselstvím předčí nejeden klenot světové prózy. Hrabě Rostov je přesně tím rebelem, který ukazuje, že vás mohou omezit na svobodě pohybu, ale na svobodě ducha nikdy. Jemný intelektuální humor, dojemná laskavost a odkazy na světové literární skvosty mě neuvěřitelně bavili, některé formulace a věty jsem četla dvakrát, protože to byla prostě symfonie :-) Také musím vzdát hold překladateli...Za mě málo hvězdiček...