Gentleman v Moskvě

Gentleman v Moskvě https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/bmid_gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4 661 206

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

A Gentleman in Moscow , 2016

Miloš333
12.10.2018 5 z 5

Skvělý román. Kladu si otázku, jaké vazby musel mít autor k Rusku, když podává tak zasvěcený a barvitý popis událostí. Příběh procházející několika generacemi spojuje úžasná postava šarmantního šlechtice, který prožil život plný paradoxů, a ač doživotně uvězněn v hotelu na náměstí, udržel si zdravého ducha, několik celoživotních přátel a "odchoval" dvě pozoruhodné ženy. Kdyby se příběh měl zfilmovat (a který jiný), vidím pro hlavní roli jasného kandidáta - Karel Dobrý.

čef
11.10.2018 5 z 5

Nádherný román, který mohu za sebe označit za letošní můj nejlepší. Neobvyklý příběh, který nejde vymyslet, ten se musel stát. O člověku, který prochází životem samozřejmě a spokojeně jako Forrest Gump a spolu s Oldřichem Novým si může elegantně zpívat "jen pro ten dnešní den...".Přátelský, poctivý, uhlazený, šarmantní, charismatický - prostě takový, jakým by se všichni z nás chtěli jistě stát. Psáno lehounce ironickým stylem a úsměvem o společenských událostech nikolivěk směšných. Scény pro čtenáře povzbudivé a mnohdy dojemné, zachycující jen ty nejdůležitější okamžiky v životě - není jich moc, že ne?
Magnifique!

reniva22
10.10.2018 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Ze začátku jsem se dlouho nemohla začíst, někdy jsem si říkala proč popisuje tak nepodstatné věci. Ale na závěr všechno dávalo smysl. Knihu hodnotím kladně hlavně pro ten pocit, že všechno co v životě uděláme dává nějaký smysl.

NathalieVerdun
25.09.2018 5 z 5

Nádherná kniha, šarmantný, inteligentný a sympatický gróf Alexander Iľjič Rostov, ktorému pripravia naozaj nezávideniahodný osud - nezaslúžil si takto premárniť mladosť! Až do poslednej strany som dúfala, že sa stamaď nejako vyslobodí... Perfektne a realisticky vykreslené postavy i prostredie, graciózny duch minulej éry - autor nás prinútil vžiť sa do kože aristokracie.

Jaruš7
18.09.2018 5 z 5

Zvláštní příběh vyprávěný s nadhledem, že ty nejdůležitější ztráty jsou ty co postihují duši.
Citace:" Pokud si člověk touží rozšířit obzory, nejlépe udělá, když se vypraví za obzor."
"V životě nezáleží na tom, jestli nám někdo zatleská, důležité je, zdá se odvážíme vykročit vpřed, i když jsou vyhlídky nejisté."
"Jaká svoboda, ptal ses, je-li poslušnost koupená za chléb?" (Anna Kareninová -L.N.Tolstoj 1877)
Změna ruského řádu.

graubna
11.09.2018 5 z 5

pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním

hs777
10.09.2018 4 z 5

Bylo to pár velmi příjemných večerů s charismatickým šarmantním hrabětem Rostovem a jeho přáteli v moskevském hotelu Metropol, i když do té správné nálady jsem se musela prokousat minimálně první stovkou stran. Kéž by bylo víc takových opravdových gentlemanů.

orson
28.08.2018 4 z 5

Z počátku šlo čtení trochu ztuha, pak jsem si to začal užívat a závěr už měl pro změnu pěkný spád. Moc pěkná a vtipná knížka.

Alizon
25.08.2018 5 z 5

Krása, krása, krása. Mnohé knihy čte člověk rychle, protože chce vědět, jak to celé dopadne. Tuto knihu jsem si schválně pomaličku vychutnávala a nechtělo se mi s Alexandrem Rostovem rozloučit. Elegantní hrabě v elegantním hotelu Vás provede celým příběhem s šarmem neodolatelného světáka, jehož obytný prostor se smrsknul na pár metrů čtverečních, ale jehož svět zůstává dál bohatý. Kniha pro mě byla luxusní bonboniérou, obzvlášť přitažlivou pro "staromilce" jako já. A jestli někdy pojedu do Moskvy, chci bydlet v Metropolu!

Adriana.82
20.08.2018 2 z 5

tohle asi nebylo pro mě :(

ZaS
20.08.2018 5 z 5

Mám hluboce zakořeněnou nedůvěru vůči knihám anglosaské provenience, které zasvěceně popisují Rusko, proto jsem se i k této knize dostával poměrně dlouho a klikatě. Tentokrát ovšem ke své škodě. Už po pár stránkách zjistíte, že se nejedná o obvyklé klišé na téma „stupidní ožralí Rusové“ ale o vynikající bajku, popisující s nadsázkou život hraběte Rostova po bolševické revoluci. Jakkoliv je jasné, že děj nemá ani sebemenší ambici stát se historickým románem, na pozadí se občas objeví nějaký ten důležitý okamžik. Jen pro ilustraci – celá druhá světová válka je odbytá na pár stranách, protože - paradoxně – na hlavního hrdinu neměla žádný výrazný vliv.
Jde vlastně o svým způsobem komorní drama, tvořené více či méně humornými situacemi, vznikajícími při komunikaci mezi vzdělaným člověkem uplynulé éry a nejrůznějšími typy lidí, které na výsluní moci vykopla nová doba. A občas je i skopla dolů.
Pokud bych měl Gentlemana k něčemu přirovnat, tak nejspíše ke Konci starých časů. Nemá sice logicky tu nádhernou vančurovskou češtinu, ale Megalrogov je zjevně ze stejné líhně jako Rostov. Jejich komentáře jsou stejně vtipné jako výstižné a oba se svorně neutápí v sentimentu, ale snaží se najít v nových dobách místo, které by jim umožnilo přežít při zachování pokud možno všech svých aristokratických zásad a názorů. Zatímco děj na Kratochvíli se odehrává v rámci jednoho ročního období, Rostovovo působení v hotelu Metropol vydá na dvě generace. Ale to už prozrazuji mnoho – takže závěrečné doporučení – pokud budete potřebovat utéct z šíleného moderního světa, přijměte pozvání hraběte Rostova k procházce neslavnějším moskevským hotelem.
P.S. – jestli tohle zfilmuje schopný režisér s jen trochu schopnými herci, tak se Forest Gump i Doktor Živágo můžou jít bodnout.

SuperSojka
17.08.2018 5 z 5

Líbezné. To je myslím to správné slovo vystihující celou knihu. Nenechte se odstrašit poněkud zavádějícím začátkem, z kterého jsem získala dojem, že se bude jednat o zvláštně humornou knihu, jejíž humor mě ale bavit nebude. Opak byl pravdou. Svébytný hrabě Rostov mě nakonec bavil a dojímal a okouzlil. A velkou přidanou hodnotou je napínavý a trochu neočekávaný závěr knihy.

Sarq
16.08.2018 5 z 5

Krásná, lehce čtivá kniha.

"Jestliže se hrabě zpravidla vyhýbal pití alkoholických nápojů po jedenácté hodině, po půlnoci nepil nikdy. Jednou dokonce přistihl, jak Sofii cituje svého otce a poukazuje na to, že takové praktiky plodí leda neuvážené činy, nerozumné svazky a dluhy z hazardu."

betys6914
23.07.2018 3 z 5

Kdo by chtěl obsáhlý román o ruském šlechtici protínající milníky ruských dějin, tomu bych Gentlemana v Moskvě do ruky nedala, ale kdo chce svěží a optimistickou knihu o vůli žít a život si užívat nehledě na okolnosti, pak je hrabě Alexander Iljič Rostov jako Gentleman v Moskvě přímo pro vás.

PetK
19.07.2018 2 z 5

Dala jsem tomu tři večery a nějak mě to nechytlo... Možná jen nebyla ta správná chvíle. Kamarádkám jsem zakázala spoilery, ještě jí dám možná někdy šanci. :-)

cori
09.07.2018 4 z 5

Kníže Rostov prožije v hotelu Metopol polovinu svého života v domácím vězení, naštěstí má nekonfliktní povahu a šlechtické vychování, takže nepropadá depresi. Najde si přátelé i uplatnění jako číšník. Autor jeho život popisuje jako idylku, jedná se spíš o takovou pohádku, protože všechny tragédie zůstávají za zdmi hotelu.

Venezia
02.07.2018 2 z 5

Američania majú zvláštnu predstavu o živote v Rusku v 20. storočí. A ignorovať stalinské čistky či druhú svetovú vojnu je divné. Hviezdičky dávam za pár pekných myšlienok.

Jjana14
29.06.2018 5 z 5

Kniha, zpočátku vypadající nezáživně, se velmi rychle rozvine ve velmi zajímavý příběh, který vám nedovolí se odtrhnout, dokud nedočtete dokonce.

išinda15
21.06.2018 5 z 5

Kniha mne zaujala již svou černo-zlato-bílou obálkou. Stylu Art Deka si v Rusku asi příliš neužili, ale přebal působí elegantně.
A její obsah též nezklamal. Má obava, že příběh, omezený odehrávat se pouze mezi zdmi hotelu, klesne do určité fádnosti, se nepotvrdila. Čas, který člověk věnoval čtení knihy byl velmi příjemný. Jako by jedl čerstvý, voňavý krajíc chleba s máslem ... .

Simi
17.06.2018 5 z 5

Knihu oceňuji nejvyšším počtem hvězdiček a děkuji kamarádce za doporučení. V odlehčeném pohledu na dobu porevolučního teroru v Sovětském svazu autor popisuje příběh bývalého člověka, hraběte Alexandra Iljiče Rostova, který byl za svou příslušnost ke šlechtickému stavu potrestán domácím vězením v prvotřídním hotelu Metropol v Moskvě. Neobvyklý trest je důsledek několika polehčujících okolností. Příběh obsahuje řadu ověřených historických faktů, ale jeho ambicí, podlé mého názoru, není popisovat dobu, ale okolnosti. Každá ze stěžejních postav je obdivuhodně vykreslená a mezinárodní hotel je malým světem, ve kterém se odehrávají desetiletí života hraběte Rostova, jeho blízkých, přátel, spolupracovníků .... a těch ostatních. Kniha je plná obdivuhodných úvah, myšlenek a poučení. A mouder, např. pokud se nevypořádáme s okolnostmi, vypořádají se ony s námi. Takže hlavu vzhůru, i když se musíme nechtěně podřídit, je jen na nás, po jaké cestě a kam nás život zavede.