Gentleman v Moskvě

Gentleman v Moskvě https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/bmid_gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4 661 205

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

A Gentleman in Moscow , 2016

gossipavlina
22.01.2019 4 z 5

Spíš 4 a 1/2*.
Začátek mě moc nebavil, ale se zvyšujícím se počtem přečtených stránek to bylo lepší a lepší. Až mi na konci bylo líto, že už příběh končí.

Igor1311
21.01.2019 3 z 5

na Džentlmena som sa dal na odporúčanie známej s tým že sa mi to iste bude páčiť. Zrejme som už navyknutý na rýchlejší dej s väčšou dávkou napätia, no nehovorím, že to bolo celé zlé. Páčil sa mi charakter grófa Rostova, ktorý aj napriek osudu väzňa v luxusnom hotely neupustil od svojho džentlmenského správania. Ani doba nastupujúceho boľševizmu či neskôr komunizmu ho nemohla zlomiť a v tom väzení si bol schopný nájsť mnoho zaujímavých priateľov.

Uri
19.01.2019 5 z 5

Nemám rád rusko a ruskou tématiku, takže chvíli trvalo než mne náš čtenářský klub přesvědčil, že si Gentlemana stojí za to přečíst. Poetický příběh, který se jen lehce dotýká historického období ruska od počátku 20 století do 50-tých let. Přizpůsobivost hlavní postavy na nesvobodu a adaptace se na "domácí vězení", vyvedená v smutném optimismu a se suchým humorem, je působivá. Mrzí mne, že to nakonec nebylo delší. :)

konicekbily
18.01.2019 5 z 5

Hezky poskládaná knížka o mnoha "obrazech" ze života inteligentního a lidskostí naplněného ruského aristokrata, navíc emigranta-navrátilce do bolševického Ruska. Na zjednodušeném historickém pozadí Sovětského svazu dokázal autor vytvořit překrásný příběh. A v jednoduchém závěru vše osvětlil, pokud někdo hledal "proč?".

smilly
16.01.2019 5 z 5

A já se ptám, kde jsou šviháčtí muži jako je hrabě Rostov, he? Ano, vidím to jasně, muže elegantně oblečeného do na míru ušitého obleku, nažehlené puky, ve vlasech brilantinu. Muž, který by mi podržel dveře, pomohl mi s nákupem. Muž, který by neváhal tasit meč, aby chránil moji čest - tušé. Jistě, můžete namítnout, že jsme se my ženy těchto poct vzdaly v rámci emancipace. Chceš studovat na univerzitě a pracovat jako ředitelka Googlu, ale jistě, prosím, jak si račte přát (ozvalo se ze sluchátka), ale pak nepočítej s tím, že ti někdo pomůže do kabátu. Asi je třeba se s tím smířit a začít si na baru platit panáky sama, v životě je vždy něco za něco.

RADOST
13.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Kniha o absurditě i šílenosti ruských dějin v (nejen) první polovině 20. století. O střetu vzdělání, čestnosti a noblesy se zaslepeností, malostí i velikášstvím, hloupostí a buranstvím. O hodnotách přátelství. O kulturním odkazu Ruska, o lásce k vlasti. Moc jsem si tuto audioknihu užívala a vřele doporučuji.

lubkabubka
09.01.2019 5 z 5

Nezvyknem tu písať komentáre, ale táto kniha si to zaslúži. Bavila ma od prvej do poslednej chvíle. Gróf Rostov po revolúcii je uväznený v hoteli. Svet naokolo neho sa postupne mení, monarchia padla a Rusko ovládli komunisti. On je symbolom toho starého, vie ako sa správať, čo nosiť, aké víno si objednať. Vo mne to vyvolávalo smútok a akúsi nostalgiu za tým, čo bolo. Ale gróf s tým nemal problém, hravo sa prispôsobil a našiel si svoj spôsob ako bojovať proti režimu. Rozhodne stojí za prečítanie!

de_baques
03.01.2019 4 z 5

Netradiční vyprávění, velmi těžký námět, který se podařilo autorovi čtivě uchopit, snad jen kolem poloviny knihy trochu ztrácel dech a bylo to trochu hluché a utahané, ale celkově pozitivní čtenářský zážitek.

Evcakop
30.12.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha. Veselá, místy smutná a dojemná.

Knihomlok2015
26.12.2018 3 z 5

Mám ráda tyhle knihy, kde se hodně dlouho buduje jen a pouze atmosféra a neděje se vlastně nic zásadního. A přesto jsem tak nějak nespokojená. Je to dobrá kniha, to rozhodně, pro někoho, kdo nemusí mít převratnou akci na každé druhé stránce (abych vám pravdu řekla, já bych ji nemusela mít ani na konci té knihy) k doporučení bez uzardění, ale tak nějak mi tam něco chybělo. Asi víc flashbacků, víc příběhů ostatních postav i pokračování životů hotelových hostů. (teď mě tak napadá, že to byl možná záměr - vždyť jsme všichni v domácím vězení v jednom hotelu, ale...) Nepotřebovala bych převratné události, ale potěšilo by mě pár zmínek o tom, kdo jak nakonec dopadl. (asi nejtypičtějším příkladem je holič Jaroslav Jaroslavl - když už jsme se s ním jednou rozloučili jako s jednou zcela zbytečnou postavou, proč je najednou zmíněn na konci tak nedbale, že to vlastně nestojí vůbec za to? - chápete ten rozpor?) Takže průměr.

Rogi72
14.12.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha a neotřelý námět. Důležité historické události na pozadí vtipného děje. Trochu mně zklamal závěr - příliš moc happy end na to v jaké éře se odehrává. Ale jinak dobré čtení!

PetK
11.12.2018 2 z 5

Zatím pořád ještě přemýšlím, čím to je, ale pro mě to byla neskutečná nuda. Knížku jsem odložila a audio nakonec na naléhání nadšených kamarádek doposlouchala, protože jsem to považovala už snad za otázku ruské cti nebo co. :-) Ale kouzlo téhle knížky mi zůstalo skryté.
Ostrovní trilogie - lány popisů přírody. Geniální přítelkyně - hromada řekněme "hluchých" míst. A přesto mě to bavilo, byla v tom pro mě barva a vůně. Ale tady? 15 minut o tom, jak hrabě skládá příbory, pro mě bylo 14 minut utrpení. Trošičku zajímavé to snad začalo být, když se objevila Sofie, přesto je můj dojem z toho tristní. Bohužel to nezachránil ani skvělý Igor Bareš.

vajglik
04.12.2018 4 z 5

Super knížka. Pan Rostov je neskutečná postava!

Vojslava
21.11.2018 5 z 5

Hotel může být celým světem a domácí vězení cestou k plnému životu... Krásné počtení prismatem skla dveří restaurace, škvírou balkónu tanečního sálu i výhledem z okna, na kterém se prochází holub. A jako bonus poučení od velkovévody o životních okolnostech... Sumou: překrásná četba, která na první pohled na city nehraje, a přitom je plná citu (a vhodné přirovnání nechť si příští čtenář najde sám)...

robotto
21.11.2018 4 z 5

Místy trochu zdlouhavé, nudné a upovídané, ale v takových pasážích jsem si vychutnával alespoň nádherný český překlad (skvělému překladu dávám bez debaty pět hvězdiček!).

LuckaH2
28.10.2018 5 z 5

Nejde dát deset hvězdiček?Geniálně vystavená kniha psaná krásným jazykem - "Byla to úctihodná věta, která udržovala velmi důvěrný vztah s čáskou zatímco tečkou přezíravě pohrdala", plná zajímavých myšlenek - "...pamatujte si, že děti, na rozdíl od dospělých, chtějí být štastné, proto ještě neztratily schopnost nacházet potěšení v úplných maličkostech." Okrajově nenásilně ukazuje proměnu Rusku, ale i touhu žít, i když jste zrovna odsouzeni k doživotnímu domácímu vězení. A ten konec - milý úsměv na tváři. Ráda bych si jí přečetlav někdy znovu.

Toffee
23.10.2018 5 z 5

Nádhera. Takové knižní pohlazení. Ráda autorovi odpustím, že si dobu idealizuje - sice připouští, že tam venku je svět krutý, lidé mizí do lágrů, ale hotel Metropol je oázou starosvětského klidu. Odpouštím mu to, protože v hraběti Rostovovi, bývalém člověku, stvořil nádhernou postavu, noblesního, vzdělaného muže, který se nedá okolnostmi vláčet, který i v domácím vězení dokáže žít čestně, radovat se z drobných potěšení, nalézat přátelství a být aristokratem v tom dobrém slova smyslu.

"Naše životy, řekl, jsou plné nejistot, z nichž mnohé jsou rušivé, nebo dokonce děsivé, ale pokud vytrváme a zůstaneme laskaví a šlechetní, možná se dočkáme chvíle jasné mysli - okamžiku, v němž náhle vnímáme všechno, co se nám přihodilo, jako nevyhnutelný sled událostí a zároveň stojíme na prahu nového, lepšího života, jenž nám měl patřit od samého začátku."

mařinka.vonná
22.10.2018

Příjemné, čtivé, ale o životě v SSSR naprosto nevypovídající, vždyť přeci přelstít KGB je tak snadné...

Freedomova
15.10.2018 5 z 5

Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale o to víc mne potom nadchla. Autor dokáže neuvěřitelně sugestivně přiblížit atmosféru míst i událostí, bez zbytečných "krvelačných" líčení nám dokonale přibližuje nelidskost a hrůzu doby nástupu bolševiků k moci a utrpení politicky nevhodných osob. Mnohé myšlenky hraběte Rostova jsou velice inspirativní a stojí za to se nad nimi zamyslet. Zkrátka, jsem ráda, že jsem na tuhle knihu narazila a určitě si přečtu i Pravidla Zdvořilosti od stejného autora.

Miloš333
12.10.2018 5 z 5

Skvělý román. Kladu si otázku, jaké vazby musel mít autor k Rusku, když podává tak zasvěcený a barvitý popis událostí. Příběh procházející několika generacemi spojuje úžasná postava šarmantního šlechtice, který prožil život plný paradoxů, a ač doživotně uvězněn v hotelu na náměstí, udržel si zdravého ducha, několik celoživotních přátel a "odchoval" dvě pozoruhodné ženy. Kdyby se příběh měl zfilmovat (a který jiný), vidím pro hlavní roli jasného kandidáta - Karel Dobrý.