Geniální přítelkyně

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/402369/genialni-pritelkyne-0XT-402369.jpg 4.2872

Neapolská sága (1.)

Vydáno:, Prostor

L’amica geniale (2011)

Kniha Geniální přítelkyně

yerisley
předevčírem

Mám dočtený první díl, zrovna čtu druhý. Můj názor je ten, že je to pěkná knížka. Není pro lidi, kteří preferují moderní literaturu, kdy má všechno spád. U téhle knížky to nenajdete, ale to je to, co mě baví. Autorka sice zdlouhavě popisuje postavy, děj, školu, studium, ale tak, že to člověka baví a chce číst dál. Myslím, že to bude důležité pro celé chápání příběhu. Jo tohle je můj šálek čaje. Speciálně po tom, co jsem teď byla závislá na detektivkách. Toto je knížka hlavně na léto jako dělaná. Líbí se mi autorky styl.

i.snd
předevčírem

Na prvních stránkách mě překvapil seznam postav, který jsem nakonec v počátku čtení využila pro orientaci. Mnohost užitých slov mě mnohdy zahlcovala. Podobně jako italská nátura ... divadlo s velkým povykem. Elena mě dráždila tím, jak si z přítelkyně stvořila modlu, bez níž nebyla schopna vidět barvy života. Její závislost stínovala její osobnost. Nuž, formujeme se skrze vzlety a pády. Tak uvidím, kam se bude odvíjet tento vztah v dalším díle.

Mateo67

Nehodnotím, protože jsem knihu nepřečetla. Vybrala jsem si ji na doporučení kolegyně, ale hned jak se mi dostala do ruky, tušila jsem, že to nebude “šálek mého kafe”. A taky že ne. Příliš podrobné, příliš popisné, příliš zdlouhavé, minimum dialogů, děj se jen pomalými krůčky posunuje dopředu. Nedokážu si představit více dílů. Ale neodsuzuji, své čtenáře (čtenářky) si určitě našla a najde (viz komentáře dole). Což je dobře.

ThrisaManx

Tato kniha se mi hodnotí opravdu těžko. Začátek vypadal dost dobře. Pak ale hlavní hrdinka začala líčit své dětství a já se začala nudit. Nemohla jsem se dočkat, až ta část skončí a něco se konečně stane. Jenže ono to neskončilo, jen dětství přešlo v dospívání. Za celou knihu se nestalo absolutně nic. Žádné zvraty, žádné napětí, žádné pořádné zápletky. Vůbec nic.

Přesto to ale mělo pár světlých chvil, kdy jsem se od čtení nemohla utrhnout a stránky ubíhaly, ani jsem nevěděla jak. Sice jich bylo opravdu jen pár a převažovaly spíš ty nudné části, přesto ale za to dávám hvězdy. A kladně hodnotím prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Krásně líčí italskou poválečnou společnost, tu bídu a násilí. Toto bylo v knize popsáno skvěle a dodávalo to příběhu na autenticitě. Člověk měl pocit, že to snad sám zažil. Toto musím opravdu hodně ocenit. Ve výsledku byla kniha asi jakýsi průměr, ovšem na další díly se rozhodně nechystám.

DanaH2019
25. červnaodpad!

Nedočetla jsem.

meluzena

Život v Itálii té doby a městské čtvrti měl svá přesně daná (syrová a surová) pravidla a mantinely, z kterých rozum pobírající dívky chtěly vystoupit, ale čím víc toho rozumu pobíraly, tím jim bylo jasnější, že je to téměř nemožné.
Výborně napsaná knížka. Tak výborně, až si říkáte, že to snad ani nemůže být beletrie, ale že to musí být skutečný příběh. Příběh, který vám mezi řádky řekne hodně o tehdejším životě italské městské chudé vrstvy, která neměla moc na výběr.
---
"Po našem dětství se mi nestýská, je plné násilí. Dělo se nám kdeco, doma i mimo domov, den co den, ale nepamatuju si, že bych si někdy pomyslela, že život, který nám připadl, je nějak zvlášť ošklivý. Život už byl zkrátka takový. Vyrůstaly jsme s povinností ztěžovat ho druhým dřív, než ho ti druzí ztíží nám. Mně by se samozřejmě líbily zdvořilé způsoby, které kázala paní učitelka a pan farář, ale cítila jsem, že tyhle způsoby se do naší čtvrti nehodí, i když je člověk holka."
---
" 'Víš, co je to plebs?' - 'Ano, paní učitelko.' Co je to plebs, jsem zjistila v téhle chvíli a bylo mi to mnohem jasnější, než když se mě na to před lety zeptala. Plebs jsme byli my. Plebs byly ty tahanice o chleba a o víno, ty hádky, koho obsloužili dřív a líp, ta špinavá podlaha, po které číšníci chodili sem a tam, ty stále vulgárnější přípitky."

Coco3

Aaa Geniální přítelkyně, ta mi loni hodně zamotala hlavu. Dostala jsem doporučení od své nejlepší přítelkyně, slyšela chválu. Trvalo mi, než jsem se začetla, říkala si, jestli to vůbec přijde, zvyknu si na ten styl, jiný svět. A pak jsem nevycházela z údivu, jak lidé žili, nic jsem o poválečné Itálii nevěděla. Chytla mě a nepustila. Ty její vnitřní dialogy, úvahy, myšlenky, neustále srovnání se svou "geniální" přítelkyní. Nemohu říct, že jedna nebo druhá by byla moje favoritka, ale v některých úvahách jsem se poznávala. A celkově ta snaha odpoutat se od rodiny, místa narození, začít znovu, být někdo jiný... lepší, super témata a mohu jen doporučit. Velmi zajímá kniha, u které jsem se často musela zastavit a zamyslet.

JaKa1974

Geniální příběh o geniální přítelkyni, těším se na další díl. Jaké budou další osudy dvou kamarádek?