Geniální přítelkyně

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/genialni-pritelkyne-0XT-402369.jpg 4.21272

Geniální přítelkyně 1.

Vydáno, Prostor

L’amica geniale, 2011

Kniha Geniální přítelkyně

Puntíkatýhrnek
06. listopadu

Asi si přečtu pokračování, ale první díl mě dost zklamal...Můj děda byl Ital z Neapole, který po druhé světové válce přišel do Čech a tak jsem si myslela, že mi to bude trochu blízké téma. Vylíčení postav i města je určitě poplatné době, ale na můj vkus to není moc čtivé...prostě se tam nic neděje. Autorka vždycky navnadí, že by se konečně něco mohlo i dít, ale nakonec z příběhu, který vypráví vyplyne třeba to, že začalo pršet. Číst se to dá, ale musím říct, že třeba do Alberta Moravii to má vážně daleko...

monushka
01. listopadu

Tato kniha mě pohltila hned od prvních řádků. Moc se mi líbí detailně vykreslené postavy a prostředí italské Neapoli. Člověk jako by byl všemu přítomem. Těším se, až se začtu do druhého dílu. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh ubírat.

Renee6
01. listopadu

Zajímavá sonda života v Neapoli od 50. let do současnosti. Téma mezilidských vztahů je nadčasové.

SynD

skvěle a zručně napsané, po počátečním zahlcení mnoha postavami (rodinami) mě neapolský nový svět rychle vtáhl do děje. princip nezdravého vztahu mezi Elenou a Lilou do dětství sedí a v této první knize ještě i baví.

(v průběhu dalších knih je ale stále úmornější. každé další knize dávám o hvězdičku méně, poslednímu dílu ** jen tak tak. sem to píšu z důvodu lenosti.)

JaLenka

V některých komentářích tady jsem narazila na to, že kniha nemá daleko k červené knihovně. Červenou knihovnu neznám, nicméně některé pasáže bych si také troufla takto označit. Jinak minimálně prvních 100 stran mi trvalo, než jsem se zorientovala a začetla, poté mě příběh docela pohltil, i když místy trochu ztrácel šťávu. Další osudy hrdinek by mě ale zajímaly, později se možná k dalším dílům vrátím..

Jančislava

Přiznám se, že jsem nejdřív viděla seriál a pak teprve začala číst, protože se mi nechtělo čekat na další sérii. Kniha se čte pěkně a lépe chápu pocity obou hlavních hrdinek, zejména Lily. Pasáž která mě nebavila v seriálu mě nebavila ani v knize, ale zbytek byl moc hezky. Rozhodně jdu pokračovat dalším dílem.

Makropulos

Dlouho jsem přečtení této chválené knihy odkládala. Ale nakonec nejsem zklamaná. Poslechnuto jako audio.

kacenka075

Za mě poněkud přeceňovaná kniha. Pokud má být přátelství s mnohem inteligentnější osobou tématem bestselleru, pak by asi potřebovalo jiné zpracování. Často jsem knihu odkládala, dočetla víceméně z pocitu povinnosti.

Nightingale Way
Nightingale Way