Galantní erotikon

Galantní erotikon https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232061/mid_galantni-erotikon-veC-232061.jpg 4 8 2

132 stran + 52 obrazových příloh ze sbírky Jana Saudka Galantní erotikon, "dvaapadesát erotických vyobrazení s verši pro dvaapadesát týdnů v roce",vděčí za svůj vznik nápadu, který se zrodil bezprostředně po úspěchu sbírky "Galantní poezie" francouzských básníků 17. a 18. století. Jeho hlavním cílem je dát čtenáři představu o dějinách erotiky ve výtvarném umění od úsvitu lidské civilizace po současnost. Jednotlivá vyobrazení, jejichž autory jsou v mnoha případech slavní malíři a grafici (Leonardo da Vinci, Raffael, Dürer, Toyen, Picasso, aj.), potvrzují, že erotická tématika byla nejen neodmyslitelnou a vyhledávanou součástí umělecké tvorby, ale že si už od nejstarších dob v ničem nezadala s tím, jak ji známe dnes. Editor Ladislav Vendyš se dále snažil, aby všechna vyobrazení byla doprovázena adekvátním textem: z tohoto důvodu požádal člena redakčního týmu Dr. Václava Procházku, aby ke každé zde otištěné kresbě či malbě připojil jakýsi básnický komentář, jehož cílem je glosovat (pokud možno vtipně, v rýmované poloze a na malé ploše) detailní záběry, které jsou zachyceny na jednotlivých aktech. Výtvarný doprovod je pak v této publikaci řazen z geografického a chronologického hlediska, největší prostor je pak ponechán 17. a 18. století, které nevázaným vztahem mezi mužem a ženou doslova žilo a snad proto zanechalo i nejvíce uměleckých odkazů s touto tématikou. Publikace obsahuje dvaapadesát vyobrazení erotického charakteru, které jsou doprovázeny verši Dr. Václava Procházky... celý text

ZÓNA
26.09.2020 5 z 5

Velice opojná sbírka plná krásných maleb a poutavých básniček.
Prostopášné, ale zároveň lidské obrázky doplňují rýmované verše, které pobaví, ale většinou dovysvětlí daný výjev.
Celá knížečka působí velmi kompaktně a povedeně.
Oslavuje krásu muže a ženy a jejich vzájemnou krásu a touhu.
Sbírku rámuje hezký prolog a nádherný epilog Jana Saudka, který, kromě jiného, nám prokáže jednu službu. Odhalí nám Boha!
Pokud chcete vědět, čtěte tuto knihu.
Sbírka par excellence!!

pavlinda