Než vystydne káva

Než vystydne káva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403542/bmid_nez-vystydne-kava-APv-403542.png 4 892 247

Funiculi funicula série

Co byste řekli tomu, kdybyste se mohli vrátit zpět do minulosti, ale pouze na chvilku, než vám vystydne káva? V jedné malé kavárně nazvané Funiculi Funicula, mají místo, které vám to umožní. Ale jen za těchto zvláštních podmínek: Můžete se setkat pouze s lidmi, kteří kavárnu již někdy v minulosti navštívili. Ať uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Při pobytu v minulosti se z místa nesmíte vzdálit. Váš čas v minulosti začíná nalitím kávy a končí, když káva vystydne. A tím výčet podivných pravidel nekončí. Přesto se najdou lidé, kteří, když se o této možnosti doslechnou, se rozhodnou ji využít. A co vy? Stáli byste o návrat do minulosti i za takových podmínek? Kniha nabízí čtyři příběhy osob, které se o cestu v čase pokusily, a jejich dojemná rozuzlení. Příběh první: Milenci – příběh ženy, která se rozešla s mužem, za něhož se chtěla vdát Příběh druhý: Manželé – příběh muže ztrácejícího paměť a jeho ošetřovatelky Příběh třetí: Sestry – příběh dívky, která utekla z domu, a její mladší sestry, která milovala jídlo Příběh čtvrtý: Matka a dcera – příběh těhotné ženy, která v této kavárně pracuje... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni) , 2015

Ann.e
20.07.2023

(SPOILER) Mám z této knihy rozporuplné pocity - co bych vyzdvihla: krásná obálka, originální záložka, podstata příběhu Matka a dcera mě naprosto dostala. Je nádherné, že se Kei rozhodla dát své dceři život, a přivést tak do světa výjimečnou dívenku. To je podle mě důležité poselství.
Ale zbytek mě bohužel zklamal. Postavy jednaly šablonovitě, popisy kavárny a pravidel se opakovaly nebo zpomalovaly rozjetý příběh.
Nápad na knihu je to geniální, a proto bych ji doporučila i ostatním. Sice to není můj šálek kávy, ale věřím a vidím podle komentářů, že má kniha co předat.

iveta3689
15.07.2023 3 z 5

Krátká, celkem čtivá knížečka. Vadilo mi neustálé opakování pravidel. Na tak malém prostoru tomu bylo věnováno zbytečně moc místa.

kopeceli
07.07.2023 5 z 5

Typický japonský styl, kterým je kniha psaná, nebude sedět netrpělivým a čtenářům zvyklým na knihy, které mají dynamiku a rychlý děj.
Začíná zvláštně, myslela jsem, že čtení vzdám. A pak se Fumiko dostane do minulosti a kniha nabere na záživnosti a už nejde přestat, dokud není dočtená. Jen jsem tedy u ní hodně plakala. V dobrém, ovšem...

Micho86
29.06.2023 2 z 5

Způsob, kterým Japonci píší knihy, mi prostě nějak nesedí, nedá se nic dělat, tahle knížka se mi nelíbila. Samozřejmě, námět je velmi originální a zajímavý, nicméně způsob líčení příběhu mi lezl na nervy, především to neustálé opakování již známých faktů v každé nově započaté čtvrtině příběhu a charaktery postav v podstatě neexistovaly, až na jednu mě osobně nesympatickou výjimku.
Mojí nelibost z této knihy lze nejspíš vysvětlit nepřekonatelnými kulturními odlišnostmi, jež mezi našimi zeměmi panují, já to Japoncům nemám za zlé, vážně ne, ale jejich literatura mě povětšinou ničí. Bohužel jsem doposud natrefila jen na jednu jedinou výjimku a můžu říct, že titul "Než vystydne káva" to zcela určitě není..

Denisa153
26.06.2023 5 z 5

Knížku mi doporučila paní v knihovně i když japonské knihy moc nevyhledávám... Ale musím říct, že jsem byla mile překvapena, byla to taková milá jednohubka. Jsou zde čtyři příběhy lidí, které se ve finále proplétají a cestování v čase mi taky nevadilo. Těším se na další díl...

Sybelle
13.06.2023 4 z 5

Zajímavé pojetí o cestování v čase. I když jsou to 4 samostatné příběhy, prolínají se skrze postavy z příběhů takovým způsobem, že tvoří dojem jednoho uceleného příběhu. Celý koncept a prostředí kavárny má příjemný japonský nádech. Je to spíše čtení pro takové to zastavení a trochu zamyšlení. Ale zároveň žádná složitá filozofie. Spíše jde o lidské osudy a jak se k nim jednotlivci postaví. Za mě určitě zajímavý objev letošní akce Svět knihy.

AkiB
10.06.2023 4 z 5

Možná jsem měla trochu větší očekávání, ale nebyla špatná. Jen jsem asi čekala trochu víc. Nejvíce mě zasáhl příběh o sestrách, u kterého si člověk uvědomí, jak je důležité s lidmi komunikovat a nepředpokládat, že si někdo něco myslí. Protože ve skutečnosti je to úplně jinak a lidé by si ušetřili spoustu trápení, kdyby spolu jednali otevřeně.
Zkusím si přečíst i druhý díl, uvidíme, jestli bude lepší či horší. Tak či tak to asi není kniha, která by na mě udělala takový dojem, že bych si ji chtěla přečíst znovu.

"Ty chvíle, kdy ses cítila opuštěná, ale změnit nedokážu."

"Věci kolem nás nepřijímáme tak, jak je vidíme nebo slyšíme. Jsou zkreslené našimi zkušenostmi, myšlením, okolnostmi, iluzemi, preferencemi, znalostmi či vnímáním, a i tím, jak jsme citliví."

"Přítomnost se nezměnila - změnily se ony dvě. Díky návratu do minulosti obě změnily svůj způsob myšlení."

marky2558
22.05.2023 3 z 5

Milá knížka, přečtená během dvou dní. Ke konci u příběhu matky s dcerou jsem byla i dojatá. Jen si myslím, že celý ten koncept by šel využít lépe, více knihu obsáhnout, přeci jen cestování časem se dá pojmout x způsoby a tento je velmi výjimečný.

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Toto byl zase jeden z těch (jak já jim říkám) pocitových/emocionálních románů. Knížka, která vám vleze pod kůži a je vám s ní prostě dobře. Je taková milá, lidská a příjemně plyne. Na nic si nehraje. Hladí, hřeje a promlouvá. A než se nadějete, jste na konci a odnášíte si nějaké to moudro navíc. Pohodová odpolední jednohubka, u které si i čajíčkář jako já uvaří aspoň kafe s mlékem, protože se to tak nějak sluší. Jen ta pravidla by autor nemusel vypisovat všechna pořád dokolečka. Ale určitě se podívám na další díly.

teriberi424
28.03.2023 3 z 5

Asi nejsem cílová skupina.

Vknihách
16.03.2023 4 z 5

Japonsko, kaviareň, cestovanie v čase

Na menej ako 200 stranách sa odohrávajú štyri samostatné príbehy, poviedky, ktoré majú niečo spoločné. Kaviareň, personál a ženu v bielych šatách. Len o jednej kaviarni v Tokiu kolujú chýry už niekoľko desiatok rokov, že jedno konkrétne miesto v nej vám zaručí vrátiť sa do minulosti.

Nápad perfektný. Prevedenie, z môjho pohľadu pokrivkávajúce, no verím, že to je sčasti aj rozdielnosťou kultúr a vyjadrovaním. Prekladateľ bol a stále je v mojich očiach macher level milión!

Dej na mňa pôsobil často chaoticky. Opis kaviarne, zákazník, ktorý má dôvod sedieť a objednávať si kávu za kávou(či iné dobroty), preskok do minulosti postavy, šup, sme späť v kaviarni, nejaký ten dialóg, veľa monológov, presun do minulosti-cestovanie v čase, epizódka, ktorá sa už stala, ale tentokrát trochu inak, späť do prítomnosti takto opísané to znie ako vcelku chronologický príbeh. Nebol taký ani jeden.

Aj keď musím priznať, že poviedky nie sú mojou šálkou kávy(aké príhodné), vedela by som si predstaviť tieto poviedky napísané ako román a určite by sa mi páčili. Žiaľ, neviem oceniť formát poviedky. Stále mi niečo v danom príbehu chýba Rozpísaný začiatok, prepracovanejší stred, či úplný záver poviedku vnímam ako časť z románu. Malý kúsok. No a aby som príbeh náležite ocenila, chýba mi tam zvyšok príbehu, ktorý si autor nechal pre seba.

Ak ale vám poviedky vyhovujú, určite siahnite po tejto knihe a môžete si domov z kníhkupectva vziať aj pokračovanie/-nia.

Monačte
20.02.2023 5 z 5

Hlavní "tajemství" knihy je vyzrazeno už v anotaci, v příbězích jednotlivých návštěvníků tedy víte víc než oni, případně se jen dozvídáte další podrobnosti. Co je ale zajímavé, jsou myšlenky, které se vám honí hlavou (a neříkejte, že ne). S kým byste se sešli? Co byste mu řekli? Nezůstalo by nakonec mezi vámi ticho? A není to tak lepší, když by se vlastně stejně nic nezměnilo? A kdyby změnilo - jednali byste jinak?

I když jsem knížce dala pět hvězd, nemám touhu přečíst si další ze série o téhle zázračné kavárně. Upřímně - už poslední příběh mi dělalo potíže dočíst. Nápad skvělý, ale japonsky minimalistické vykreslení postav bohužel nemotivuje k pronikání do osudů dalších návštěvníků. Jsou tak málo plastičtí, že se mezi stránkami nadobro ztratí...

martinkaLLL
16.02.2023 3 z 5

Nenadchne, neurazí. Nápad je to parádní, ale styl mně nevyhovuje. Neupoutá mě to u knihy.

vila_z_lesa
15.02.2023 5 z 5

Vůbec nejsem cílová skupina, knihy od asijských autorů mě nikdy nebavilo a nedocetla jsem je. Ale tohle! Nádherná kniha, první kapitola docela slabší, ale jak jsem četla dál a příběhy dostávaly ucelenější řád, nemohla jsem se odtrhnout. Kapitolu o manželství a poslední kapitolu jsem oplakala a zanechala ve mně hluboké pocity. Je to kniha psaná skromným jazykem, ale s hlubokými myšlenkami. Rozhodně se vrhnu na další díly.

Anet2106
13.02.2023 4 z 5

Zajímavá a jiná kniha. Moc mě to zaujalo a donutilo k zamyšlení o tom, že rozhodnutí nejde vzít zpátky, ale možnost cestovat do minulosti alespoň dává lidem nějaké rozuzlení, smíření a šanci pohnout se dál do budoucna. Chybí mi tam informace o tom, kdo je záhadná žena v bílých šatech, která vždy blokuje cestovatelskou židli, ale to třeba bude v některém z dalších dílů.

Hanjimka
12.02.2023 4 z 5

Zajímavý nápad, trochu se mi pletly jména, a měla jsem celou dobu chuť na kávu :-D

Mindy
04.02.2023 5 z 5

Tak nejdřív mě zaujal ten název - Než vystydne káva - ten je kouzelný.
A co se týče knihy - chvilku mi trvalo, než jsem se začetla a zvykla si na ta japonská jména, ale dost věcí se tam opakuje, takže po tom počátečním zorientování se už se to četlo moc dobře a na konci i slzička ukápla.

bee88maja
28.01.2023 4 z 5

Japonský styl mne prostě baví... jak pomalu plyne. Děj se rozbaluje jako okvětní plátky sakury. Myslím, že téma cestování v čase bylo mile uchopeno. I pár slz ukanulo do pomalu chladnoucího hrnku s kávou... Aligato minulosti, budoucnosti i přítomnosti. :)

DomYume
15.01.2023 4 z 5

Ze začátku bylo trošičku těžké zvyknout si na styl autora. Nicméně postupně se člověk seznámí s jednotlivými postavami a začne se v příběhu knížky orientovat. Přečetl jsme všechny tři díly hned po sobě a musím říct, že po přečtení mi najednou chybí všichni hlavní hrdinové. Prostředí kavárny, kde bych si chtěl sednout a též sledovat přímo příběhy oněch odvážných... (i když nevím, zda bych ocenil tamější kyselejší kávu). Ne odvážných z důvodu toho, že se odvážili podstoupit tajemné "cestování časem"... Ale protože se rozhodli čelit svým nejzazším obavám, svému osudu, který nemohou změnit... ale mohou se ho snažit pochopit a vyjít z této zkušenosti silnější... Nejen pro sebe, ale i pro své milované. Nebudu psát komentář ke všem třem knihám... Jsou nádherně provázané a já jsem moc rád, že jsem tyto knihy dostal od své drahé polovičky. Děkuji za další krásný příběh zasazený do mého srdci blízkého Japonska.

Okoslav
02.01.2023 4 z 5

Každá z povídek působí jako epizoda fakt dobrého japonského animé – sedí struktura děje, dialogy, zápletka i typologie postav (už z toho někdo to animé udělal?). Esence japonskosti, obsahově i formálně. A rozumím, že pro neznalé japonské kultury to opravdu není.