Než vystydne káva

Než vystydne káva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403542/bmid_nez-vystydne-kava-APv-403542.png 4 890 246

Funiculi funicula série

Co byste řekli tomu, kdybyste se mohli vrátit zpět do minulosti, ale pouze na chvilku, než vám vystydne káva? V jedné malé kavárně nazvané Funiculi Funicula, mají místo, které vám to umožní. Ale jen za těchto zvláštních podmínek: Můžete se setkat pouze s lidmi, kteří kavárnu již někdy v minulosti navštívili. Ať uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Při pobytu v minulosti se z místa nesmíte vzdálit. Váš čas v minulosti začíná nalitím kávy a končí, když káva vystydne. A tím výčet podivných pravidel nekončí. Přesto se najdou lidé, kteří, když se o této možnosti doslechnou, se rozhodnou ji využít. A co vy? Stáli byste o návrat do minulosti i za takových podmínek? Kniha nabízí čtyři příběhy osob, které se o cestu v čase pokusily, a jejich dojemná rozuzlení. Příběh první: Milenci – příběh ženy, která se rozešla s mužem, za něhož se chtěla vdát Příběh druhý: Manželé – příběh muže ztrácejícího paměť a jeho ošetřovatelky Příběh třetí: Sestry – příběh dívky, která utekla z domu, a její mladší sestry, která milovala jídlo Příběh čtvrtý: Matka a dcera – příběh těhotné ženy, která v této kavárně pracuje... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

コーヒーが冷めないうちに (Kóhí ga samenai uči ni) , 2015

Vakalik
24.02.2021 3 z 5

V jedné kavárně se za určitých podmínek můžete podívat zpátky do minulosti. Má to svá pravidla a nemůžete stejně změnit budoucnost. Příběh několika postav, které se s tímto cílem do kavárny vydají. Všechny jsou zajímavé a nějakým způsobem provázané. Člověk se zamyslí, do jakého okamžiku života by se rád vrátil. Osobně jsem měla trochu zmatek v postavách, jména mi přišla podobná a postavy povrchně vylíčené.

Clair16
19.02.2021 4 z 5

Kdyby šlo o standardní, evropskou knížku, od které očekávám určité tempo a spád, možná bych ji odložila. Japonské reálie, vykreslené tady spíš v detailech, mě ale zajímají, a tak jsem autorovi počáteční rozvláčnost (a místy až kalkul) odpouštěla. Vyprávění ale sílí v druhé polovině, kdy se stává tradiční výpovědí o nutnosti akceptovat, že některé věci nemůžeme změnit, ale máme možnost usilovat o obrat k lepšímu a pochopení souvislostí. A na rozdíl od Dalajlámovy kočky, které se z mého pohledu „Káva“ žánrově blíží, má příběh i překvapivé momenty. Třeba záblesk až skoro cimrmanovského humoru: „Během dne, kdy teplota přesáhne třicítku, je i v kavárně, která je v suterénu, za normálních okolností pořádné vedro. V této kavárně je alespoň stropní ventilátor, takový ten s velkými lopatkami, který funguje na elektřinu, takže byl zřejmě nainstalován až později. Ventilátor, jako je tento, však nevytváří nijak zvlášť silný proud vzduchu, spíš jen napomáhá jeho cirkulaci. Nejvyšší teplota, jaká kdy byla v Japonsku zaznamenána, byla 41 stupňů Celsia a neměřili ji 12. srpna 2013 ve městě Ekawasaki v prefektuře Kóči. V takovém vedru by byl tento stropní větrák úplně k k ničemu“.
Vybraná pasáž je v celkové výpovědi minoritní, ale pro mě dokládá, že i na malém prostoru se dá využít řada stylů – a ještě stihnout i repetice, pro našince sice občas příliš doslovná až obtěžující, ale v celkovém kontextu docela pochopitelná.

AlčaH
14.02.2021 5 z 5

Krásná a citlivě napsaná kniha, která mě moc bavila a pohladila po duši. Svět kávy je mi velmi blízký, takže jsem si příběh z prostředí nezvyklé japonské kavárny víc než užila. :) Námět, který pracuje s možností cestovat v čase, je opravdu zajímavý a v knize nabídl řadu silných momentů - spjatých zejména s dodržováním velmi přísných pravidel a tím, že přítomnost se prostě nedá změnit. Záleží ale na tom, jestli se dokážeme změnit my sami a na situace, které nás v životě potkají, se naučíme pohlížet novýma očima... Nedokážu vybrat kapitolu, která se mi líbila nejvíce, protože každá měla něco do sebe, a hlavně spolu všechny byly propojeny tak, aby vytvořily kompletní a zajímavý obraz. Knihu určitě doporučuji a sama se těším, až se vrhnu na její pokračování. :)

sporran
14.02.2021 5 z 5

Na japonských povídkách se mi líbí, že bývají vzájemně propojené. Nevím, zda to patří k přístupu v literatuře v Japonsku :-) , ale jsem tím nadšená. Jinak povídky mají pro mě hloubku v tom, že i když nejde přítomnost změnit, tak důležité je, jak na ni nahlížíme, jak se situací pracujeme. A to je tady krásně ukázané. To téma, návrat v čase, souvislost s kávou (pro kafaře lahoda).... Moc pěkně napsané.

Alma-Nacida
04.02.2021 3 z 5

Tady by to bylo přesně na dvě a půl hvězdy; kladně hodnotím nápad, ten je skvělý, a propracování pravidel cestování v čase. Naopak negativně hodnotím záplavu jmen hned v prvních stránkách, podle mě zbytečně detailní popisy oblečení, a pak podivnou chladnost, kterou jsem ale cítila i z jiných knih přeložených z japonštiny, a tak se trochu obávám, že to možná bude velkou odlišností stavby čeština a japonštiny. Taky mě štval přístup některých postav, kterým dává autor najevo své sympatie, jako manželka pána s Alzheimerem. Například co je to za jednání manžela k manželce s tím dárkem, na který se zeptala? Taky jsem očekávala nějaké vysvětlení k přítomnosti ducha v kavárně, a pak mě vysloveně rozesmála akce na přesun ducha z "té" židle. Nedosti na tom, že duch chodí jednou denně na záchod, teď ho tam ještě vyexpedujete pomocí opakovaného dolívání kávy?
Asi tady pracuje kulturní bariéra, nevím, je to divný počin.

veriszv
04.02.2021 4 z 5

Popravdě když jsem knihu četla, říkala jsem si, co na ní všichni tak strašně chválí, líbilo se mi to, ale nepřišlo mi to nijak zásadně výjimečné. Ale poslední příběh to hodil o level výš a jsem spokojená. Asi za to mohla moje přehnaná očekávání, protože tuhle knihu mi opravdu doporučovalo hodně lidí.
Kniha je to oddechová, příjemná na čtení a má v sobě i nějaké to zamyšlení. Mě se moc líbilo, jak to s těmi návraty do minulost měl autor dobře vymyšlené, obzvlášť se mi líbí pravidlo, že nemůžete změnit přítomnost. Zkrátka pokud hledáte něco odpočinkového a milého, směle do toho.

alef
29.01.2021 3 z 5

„Pokladna v této kavárně bude nejspíš nejstarší dosud používanou pokladnou. .. Vypadala tak trochu jako psací stroj, a snad proto, aby ji nebylo jednoduché ukrást, vážila jen sama o sobě čtyřicet kilogramů. Při zadávání částky doprovázelo každé zmáčknutí tlačítka hlasité cinknutí. … Káva … a toust … a kari rýže … míchaný parfait … cink cink cink cink …“

Kavárna je pro mě synonymum pro příjemný prostor, mám kávu a pohodové prostředí kavárny ráda … „Káva, kterou v této kavárně podávají, se obvykle označuje jako moka. K její přípravě se používají výrazně aromatická zrna … má mírně nakyslou chuť a je trochu specifická … a tak ji nevyhledává každý.“
Takže je jasné, že mě titul téhle knížky ihned zaujal, navíc anotace hovořila o zvláštním a zajímavém cestování časem
… „přítomnost se nezměnila … změnily se jen ony … díky návratu do minulosti změnily svůj způsob myšlení“.
Jen na chvilku – než vystydne káva – měly 4 návštěvnice této zvláštní kavárny, šanci … pochopit, a dát prostor pro vyjádření svých skutečných! pocitů. Leccos /co byste možná ani nečekali/ se pak totiž v životě vyjasní.

Zajímavý námět, k tomu ještě japonské reálie, a poměrně pozitivní komentáře, to vše dohromady slibovalo dobré čtení. Po několika stránkách a prvním ze čtyř příběhů ovšem přišlo mírné zklamání. Cožpak o to, čtení to dobré bylo, ovšem, jak všichni ze školy víme, dobré, to je za 3, a u 3* i zůstalo – knížku hodnotím jako spíš odpočinkové čtivo, u kterého máte ovšem šanci se zamyslet, má osobitou myšlenku, kterou rozvíjí a která je určitě zajímavá, emoce a pocity jsou totiž velké téma – v této knížce se jich autor ale dotýká jen mírně a zlehka, ale co vlastně, tohle můžu prominout … do kavárny se to přeci hodí! :-)
Škoda jen, že jsem od prvopočátku měla neodbytný pocit, že „čtu“ romantický film – předpřipravený scénář pro film (jako film z prostředí kavárny – určitě to bude skvělé), a teď už vím proč, teprve po dočtení jsem zjistila, že autor je původně scénárista a divadelní režisér a knížka vznikla až následně, z původní divadelní hry – a to je na textu opravdu znát!

a2jana
13.01.2021 3 z 5

Tahle knížka nebyla špatná, ale nečetla si mi úplně lehce, hodně se mi pletly postavy. Zbytečně se opakující popisy. Zajímavý námět, ale lehce tísnivá atmosféra z toho všeho, i když to poselství nakonec je hezké a vlastně i dojemné. Do druhého dílu ale asi nepůjdu

Nyangumi
07.01.2021 2 z 5

Neustálé opakování předem řečeného. Nejen pravidel cestování v čase, které jsou v úvodu a pro jistotu ještě v každém příběhu zvlášť, ale i stejné popisy místnosti a postav.
Nemyslím si, že by měl autor čtenáře za blbce, spíš měl strach, aby pochopil podstatu a souvislosti příběhu, v případě, že si přečte jen jednu povídku souboru. Ale byla to otrava. Jména, s těma jsem měla problém. Například v jedné povídce jsou 4 ženské od K, některé taky jmenuje jen příjmením a pak zas jménem, takže zmatek. Proč taky do puntíku popisovat, co má která postava na sobě včetně obutí? Koho zajímá, jestli rukávy byly polodlouhé a blůza měla zrovna limetkovou barvu? Mě teda fakt ne. Nevím, ale působí to rušivě. Autor hraje čtenáři na city, snaží se z něj vymáčknout slzu, nejvíc to bylo znát v poslední povídce. Přijde mi, že japonští umělci si v tomhle obzvlášť libují. Přesto má tahle kniha pozitivní poselství: změň úhel pohledu a změníš cokoli.

Kajatopol21
07.01.2021 4 z 5

děj byl na můj vkus až moc pomalu plynoucí

ddkk
28.12.2020 4 z 5

Děkuji svým oblíbeným za tip na tuhle útlou knížku. Čtyři kapitoly a čtyři příběhy, navzájem se prolínající. Kratičká možnost setkání se v minulosti s někým, na kom záleží - s milencem, manželem, sestrou, dcerou. Přitom se nedá nic z toho, co se už stalo, změnit ani napravit. A přesto to stojí za to - vyslovit něco, co nebylo vysloveno včas, přečíst si dopis, na který nikdy nedošlo...

Příběhy, nad kterými jsem se musela zamyslet. Doporučuji.

Lethania
26.12.2020 3 z 5

Zajímavý a originální nápad, který jistě stojí za přečtení. Jednotlivé kapitoly byly samy o sobě něčím výjimečné - nejvíc se mi však líbil poslední příběh o Matce a dceři. Kniha je napsaná jednoduše, nečekejte zde nějaká květnatá souvětí. Přečteno jedním dechem, ale za mě slabí průměr.

Sixao
17.12.2020 3 z 5

Má smysl využít možnost a vrátit se do minulosti, i když se dle pravidla v přítomnosti nic nezmění? V životě většiny z nás určitě došlo k momentu, kterého jsme s odstupem času litovali a chtěli vrátit čas a udělat to znovu a jinak. Tady se o to několik osob pokusilo v kouzelné kavárně za dodržení řady pravidel a s limitem než jim vystydla káva. Po návratu se nezměnilo nic až na jednu zásadní věc u cestovatele v čase a to změny myšlení a pohledu na celou věc. Tohle hlavní poselství knihy mi připomnělo psychologickou metodu, za jejíž pomocí se lze zpětně vyrovnat s dřívějším zážitkem, který máme problém mnohdy i po letech přijmout a strávit. Minulost nezměníte ale změnou svého přístupu vás to přestane trápit. Z této strany je kniha výborná. Styl psaní a často se opakující pasáže můj dojem snižují.
A bohužel jsem nepochopila, kdo byla ona tajemná dívka v bílých šatech. Doufala jsem, že se to na konci knihy dozvím. Nebo mi něco uniklo?

keri.H
16.12.2020 5 z 5

Kavárna a cesty časem, pěkná kombinace. Jednotlivé příběhy byly trochu slabší, ale celkově to dávalo krásný dojem. Příjemně odpočinková kniha. :)

Kamčučák
13.12.2020

Kniha se mi líbila a pěkně se četla. Akorát mi vadilo, jak se stále opakovaly některé pasáže jako např. pravidla vrácení se do minulosti. Už to mnohdy bylo opravdu otravné a pasáž jsem přeskočila. Ale rozhodně doporučuji k zamyšlení a na oddych.

sharik
06.12.2020 3 z 5

Krátký román japonského dramatika a spisovatele Tošikazu Kawagučiho Než vystydne káva pracuje s příjemně magickým nápadem krátkých návratů do minulosti prostřednictvím jedné malé kavárny. Vrátit se do minulosti (nebo navštívit budoucnost) je možné však jen na pár okamžiků (tedy lze v ní strávit právě tolik času, kolik naznačuje název této novely), nelze se zvednout z místa a nelze nic změnit. A pak je tu ještě pár dalších pravidel, která se v románu (a naprosto nadbytečném prologu) opakují tolikrát, že nemám nejmenší chuť je tu vypisovat.
I přes to, že mě kniha vlastně dost bavila, začnu tentokrát negativy. Pokud prózu něco opravdu kazí, je to poměrně časté protiřečení, ale ještě víc je to opravdu otrávně a extrémně časté opakování informací. Nepočítal jsem, kolikrát se za těch ani ne dvě stě stran zopakují pravidla pro cestování v čase... Ale mám podezření, že kdybych tak učinil, výsledek bude dvouciferný. Tím mi šel autor vážně na nervy. S tím souvisí i neustálé znovuvysvětlování jednotlivých pravidel. Znovu a znovu, jako by autor počítal se čtenářem neschopným si něco pamatovat déle než dvě stránky.
Podobně zbytečně se sem tam opakují i jiné informace. K tomu ještě přičtěme postavy, které často chápou zjevné skutečnosti mnohem pomaleji než čtenář, a tak je kapku otravné čekat, než se konečně s „velkým překvapením“ odhalí to, co si čtenář už dávno musel domyslet sám, i kdyby nechtěl.
Ale přes to všechno je tahle kniha vlastně velmi milá a jinak příjemně napsaná. Postavy fungují, jsou sympatické a věrohodné, většina z jednotlivých příběhů o zvláštním cestování v čase dokáže nějak překvapit a nakonec - ačkoli snaha „chytit za srdce“ tu působí maličko prvoplánově a nuceně, kupodivu vlastně taky funguje. Je fajn, že autor se nezaměřil jen na samotné příběhy vracejících se lidí, neboť nejdůležitější příběh, jehož důraz postupně nabývá až do čtvrté a poslední kapitoly, v níž eskaluje, se odehrává jinde.
Sečteno podtrženo: Než vystydne káva je krátká novela stojící na dobrém nápadu, který ale není zvládnutý do detailu (nehledě na to, kolik problémů se vyřeší stylem Deus ex machina, zásahem náhody). Přesto, že kniha trpí nedostatky, klady je převyšují a pro mě jako čtenáře to byl hezký výlet do imaginace jednoho originálního japonského spisovatele. Plusem je pak zejména celková nálada - tedy komorní pojetí příběhu, s nímž příjemně ladí i fakt, že jednotlivé části se zaměřují na obyčejná lidská dramata. Jejich jemné zpracování ovšem povedeně kontrastuje s naznačenou hloubkou.

Stellia
15.11.2020 5 z 5

Jednoducho ju milujem.... KAŽDÉ SLOVKO! :-)

Ivka.Iva
23.10.2020

Skvělá kniha!

gladya
23.09.2020 4 z 5

Zvláštní knížka. Určitě stojí za přečtení, i když neosloví každého. Asi je znát japonská kultura.

Jsou tam věci na zamyšlení i dojemné příběhy. V tom se mi zdálo, že autor trochu tlačí na pilu.

Myšlenka, že člověk nemůže změnit to, co se stalo, ale může změnit sebe a své myšlení, má rozhodně něco do sebe.

led_darkshiner
23.09.2020 5 z 5

Možná by nebylo na škodu se zamyslet, jestli by i nám ta výprava do minulosti neprospěla. Když se nad tím zamyslíme, proč se vrtat v minulosti, ale na druhou stranu ten trn zabodnutý do nás samotných nemusíme vláčet navěky. Kniha by v nás měla především probudit zamyšlení, jestli i my samotní nejsme svědky situace, která je předzvěstí nadcházející katastrofy a jestli ten kdo je před námi, tam nesedí naposled. Jestliže je to tak, už nikdy ho neuvidíte. Jestliže si toto uvědomíte přesně v osudnou chvíli, nemusíte žít navěky s pocitem "co kdyby". Co když nás tato kniha má přimět pouze k tomu, kde my samotní chybujeme. Zkuste se tam posadit vy samotní a zamyslet se nad tím co ztrácíte. Příběhy z kavárny Funiculi funicula jsou o nápravě, ale co když je to jen nabádaní k nápravě nás samotných? Každopádně doporučuji i film který byl natočen na námět první a druhé knihy(zmínka je o něm na konci druhé knihy).