Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374662/bmid_cerna-dira-7ML-374662.jpg 4 625 159

Freyja & Huldar série

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy. Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu. Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Sogið , 2015

mi-380
08.03.2021 4 z 5

Na jedné straně jsem si většinou spokojeně vrněl při očekávaných kladech, z nichž některé jsou pro mě ty typicky islandské: naléhavé téma, přirozené rozhovory, dobře promyšlená zápletka, „exotické“ prostředí, trpělivé rozkrývání případu, potměšilý humor, přesvědčivě popsané vztahy a charakteristiky postav, drama až do konce.
Na straně druhé jsem se párkrát otřepal kvůli překombinovanosti zločinů, připomínajících akce hraběte Monte Christa.
85 % (aktuálně 282 hodnotících s průměrem 88 %).

JanuldaN
01.03.2021 4 z 5

I tento díl super! Řemeslně dobře napsaná detektivka se "sympatickým" vyšetřovatelem, úžasnou dětskou psycholožkou a napínavým případem. Opět jsem poslouchala. Rovnou se pouštím do dalšího dílu. Doufám, že se ústřední pár konečně více sblíží :-D
Za sebe - četla jsem už lepší detektivky, ale i tato rozhodně stojí za to! Minus - občas jsem se ztrácela v množství postav.

jprst
23.02.2021 5 z 5

Povedený příběh, připadl mi i poutavější než první díl této série. Zápletka nebyla překombinovaná a udržela se v mezích uvěřitelnosti stejně jako chování a jednání hlavních postav. Zkrátka poutavá četba až do samého konce.

Lucie42
21.02.2021 5 z 5

Kniha je druhým dílem ze série o psycholožce Freye a kriminalistovi Huldarovi. Knihy jsou napsány tak, že se dají číst nezávisle na sobě, ale velmi doporučuji začít DNA a pak pokračovat, protože lépe pochopíte vztah Freyi a Huldara. Tato kniha mě zasáhla asi nejvíc z celé série. Příběh je někdy vyhnaný do extrémů, trošku tušíte, kdo by mohl být vrahem, ale až do poslední chvíle si nejste jistí. Knihu jsem přečetla během jednoho dne. Příběh je celou dobu napínavý a z knih je cítit Island takový, jaký ho znám. Navštívili jsme i místa z knihy a kousek od nás je věznice Litla Hraun, kde seděl Jón Jónsson, což pro mě dává knize větší váhu

iveta3689
19.02.2021 4 z 5

Napínavé, dobře napsané, není to zbytečně průhledné. Nemám ráda míchání osobních vztahů vyšetřovatelů do hlavní zápletky a tady to bylo jen na pozadí, to bylo fajn.

Kristyna_Bubu
04.02.2021

Druhý díl ze série s Huldarem a Freyou a já opět tleskám. Mně bylo jasný, kudy se bude vyšetřování ubírat, resp. proč vrah řádí... ale opět do konce jsem nevěděla, co a jak. A poslední stránka mě rozsekala. Výborný!

ViolettaCh.
01.02.2021 4 z 5

Druhá Yrsina detektivka s vyšetřovatelem Huldarem a psycholožkou Freyou se mi líbila méně než předchozí DNA. Děj byl dosti nevěrohodný, nereálný, ale na druhé straně oceňuji čtivý styl autorky, v němž pokračovala i v tomto dílu.

ujira
09.01.2021 5 z 5

Ačkoli byl děj trochu překombinovaný, základní motív - následky zneužívaní dětí- byl autorkou velmi dobře prostudovaný a zajímavě vylíčený. Zaujalo mne, jak takové trauma může působit nejen na oběti, ale i rodiče oběti, ale také jak rodič, který zneužije dítě, položí základ pro jeho psychickou úchylku. A jak se projevuje druhý motiv - nepotrestaná vina.

Martina410
30.12.2020 4 z 5

Za me tam toho bylo uz trochu “moc”, prvni dil byl hodne fajn, ale tento mi prisel dost absurdni. Kniha se cte fakt dobre, mela jsem ji prectenou za par dnu.

Devil-Ivet
20.12.2020 5 z 5

Freyja s Huldarem mě do dalšího děje vtáhli okamžitě. Jejich vztah je složitý a při řešení nového případu nastávají další komplikace. Samotný případ je zajímavý, napínavý a od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Nechybí ani šokující zvraty.

mataj
09.12.2020 5 z 5

(audiokniha)
Yrsa napsala další velice povedenou detektivku. Tentokrát se řeší vraždy, které souvisí s 12 let starou záležitostí a dopisem v časové schránce. Napínavý děj a překvapivé rozuzlení. Jedno jsem ale nechápala, tu degradaci Huldara a Freyje, přišlo mi to zbytečně přehnané. Jinak nemám co bych vytkla. Užila jsem si poslech jako u všech jejich knih.

SoniaR
03.12.2020 5 z 5

Mám jako audioknihu a opravdu skvěle napsáno a skvěle namluveno! Až mi občas běhal mráz po zádech.

Johana
27.11.2020 4 z 5

Chytře napsaná, temná detektivka, která mne bavila. Jen bych se obešla bez sexuálních problémů detektiva a psycholožky - a bez toho, kterak drsný policista pořád pobrekává, že mrtvoly jsou ošklivé.

Misoso
11.11.2020 3 z 5

Táto kniha je druhým dielom Siguntádotirovej série. Osobne tieto knihy neobľubujem. Kniha je zameraná skôr na život Freyi a Huldara. Budem pokračavať v sérií, ale túto sériu beriem ako "oddychovú". Nuž ale za koniec musím autorku pochváliť bolo to komplikované. Písmom mi pripomínala Keplera, takže ak milujete Keplerovky, táto je presne pre vás. Prajem príjemný jesenný deň :D.

malpet
04.11.2020 4 z 5

Druhý díl detektivní série s Huldarem a Frejou. Vyposlechnuto opět jako audiokniha v báječném podání Kláry Cibulkové. Před dalším dílem si dám trochu oddych a přečtu si něco lehčího, zvlášť při tom depresivním počasí začátku listopadu, co panuje venku za oknem :-)

Metla
02.11.2020 4 z 5

Násilná smrt dítěte - hrůza, na kterou se normální člověk bojí jen pomyslet. Spisovatelé thrillerů se však nezaleknou prezentace krutosti nejhorších zločinů páchaných bytostmi, jejichž lidskost je přinejlepším pochybná. Proto mohou morbidní čtenáři s fascinovaným odporem sestupovat do temných hlubin duší psychopatů, odhalovat špinavá tajemství, děsit se následků, zkoumat příčiny.
Druhý Huldarův případ není tak zapeklitý jako v předchozí “DNA”, kdepak, je to “jen” klasika o pomstě podávané za studena, prošpikovaná více vrstvami k zamyšlení. Nechybí tradiční severské ingredience: ponurá atmosféra, sociální rovina, zase tady pomrkávají nějaké ty problémy s chlastem, nezůstaneme ušetřeni ani epizodek ze soukromí hlavních postav, jejich problémů a vztahů. Přesto jsem se většinu stránek nemusela do příběhu nutit, Yrsa Sigurðardóttir to se mnou docela umí. Sociální pracovnice Freya je mi sice stále poněkud ukradená, skoro mi začíná lézt na nervy, ovšem čím dál větší sympatie získává Huldar. Ač zasloužilý mistr Islandu v dělání kopanců v milostném životě, je především tak trochu drsoň vyčnívající z davu humanistů v civilizovaném světě, kde má každá zrůda svá práva, nárok na slušné zacházení a po nemnoha letech fešáckého kriminálu další příležitost k páchání zla. Zkřivit padouchovi (třeba i v sebeobraně) vlásek je spolehlivá cesta ke společenskému znemožnění a kariéře v troskách.
Čtvrtou hvězdu posichroval závěr: ukolébána iluzí, že horší už ten případ být nemůže, dostala jsem od autorky smutný, zdrcující polibek na rozloučenou. 75%

kamila5406
26.10.2020 5 z 5

Hodně zajímavá detektivka za mě doporučuji

Lu89
22.10.2020 5 z 5

V krátkosti, naprostá pecka! Pokud máte rádi autory jako je Chris Carter či Jo Nesba, tak Yrsu budete milovat. Drsné příběhy s mnoha zápletkami, o emocích, které se ve Vás budou střídat ani nemluvě ;-)

PetK
09.10.2020 4 z 5

Mrazivá atmosféra Islandu, sympatická ústřední dvojice, zajímavé případy, slušně vystavěný příběh. Když to vezmu kolem a kolem, vlastně nic moc jiného od knížek tohoto žánru nechci. :-) A tak se moc těším na další díl. Oba první jsem poslouchala jako příjemně zpracované audio.

ennlady
27.09.2020 5 z 5

Yrsa to prostě umí. Promyšlený a temný příběh, který začíná v minulosti a i v současnosti Vás vodí kolem dokola jako při hře na slepou bábu. Nové indicie, nová fakta a nakonec opět skvělý závěr. Toto je detektivka podle mého gusta!