Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374662/bmid_cerna-dira-7ML-374662.jpg 4 625 159

Freyja & Huldar série

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy. Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu. Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Sogið , 2015

maroni
08.01.2019 3 z 5

Nemuzu dat plny pocet, neb me pribeh hloubeji neoslovil. Nicméně prostředí Islandu a pocasi dokázala Yrsa popsat tak, ze mi opravdu byla místy zima:)) Tesim na dalsi pokracovani a vyvoj vztahu Huldara, Erly a Freyi.

petrarka72
07.01.2019 5 z 5

Surové a fascinující.

Heli20
30.12.2018 5 z 5

Wow!Tak takhle už jsem si dlouho nepočetla.Za mne aktuálně nejlepší od Yrsy!

ZuK1
26.12.2018 4 z 5

Stejně jako DNA je i Černá díra velice čtivá a napínavá s překvapivým závěrem na úplně posledních stránkách knížky. Už se těším až vyjde Katarze!

orinka3
22.12.2018 1 z 5

Islandskou krajinu i autory mám moc ráda. Třeba knížka Agnes je nezapomenutelná - a kdy jsem ji četla? Knížka Černá díra - rádoby detektivka a rádoby thriller - postrádá snad všecko, co od tohoto žánru očekávám. Ani by mi nevadila ta jména. Ta jsem schopna strávit a ani nemusím vědět, jak se vyslovují.....Ale že je to TAK příšerná nuda, když se celou polovičku knihy řeší osobní problémy.......nakonec to mě otrávilo tak, že ani nedočítám. Jsou tu hrdinové, kterým se to podařilo, jak níže vidím. Já tedy tvrdím, že čas na hrdinství ještě nepřišel:)

kadgam
10.12.2018

Začiatok veľmi dobrý, potom dlhý nudný ničnehovoriaci stred a rýchle vyriešenie.
Strácala som sa v menách a minulosti, podľa mňa slabší triler, čo sa napätia týka.

sioux
01.12.2018 1 z 5

Zkusil jsem před časem DNA a to jsem dočetl, ale tohle mě nebavilo a kolem 130. stránky jsem to vzdal. Autorka má zvláštní systém, že každá kapitola je z půlky naplněna nudnou vatou a až v druhé půlce kapitoly se začne něco dít. Tedy občas. Příliš mnoho nudy a minimum akce.
Jednu poklonu bych však autorce složil a to že při popisování mužského jednání a myšlení není úplně mimo realitu.

kasavubu
24.10.2018 4 z 5

Další velmi slušná Yrsa, i když první díl mi přišel více zajímavý a řekla bych i propracovanější. Vyřešení vražd mi přišlo hodně předvídatelné. Skutečný motiv vraždy malé Vaky ten mě ale dostal. Holt tradiční Yrsa, ta si vždy nechá to pravé překvapení až na úplně samotný závěr. Už se těším na další díl série. A uvidíme co Huldar a Freya, docela jsem zvědavá, jak to s nimi bude.

fidáš
10.10.2018 5 z 5

Tak tahle mě dostala. Moc dobrá kniha.

111moni
07.10.2018 5 z 5

Autorka nezklamala, napětí, hříchy minulosti,které se projeví v přítomnosti, lidé, kteří musí najít souvislosti , o kterých neví, kde začínají, s čím vlastně souvisí. Hledání a postupné odkrývání zla,které čekalo tolik let. A kdo je mstitelem?

intelektuálka
05.10.2018 4 z 5

Skvělé, strhující - ale zároveň děsivé - až morbidní - a studené jako vítr na Islandu...

Už jsem v severských krimi zažila ledascos - ale to, co se týká dětí, to snáším hůře...

Příběh nenávisti a pomsty - po letech...
Kdo si chce přečíst, ať dobře prostuduje anotaci.

TeaPeter
04.10.2018 3 z 5

Yrsa se zase o kousek posunula v konvergenci k tomu, co se dá označit jako "současná severská detektivka". Postavy i děj jsou zase o kousek ujetější a řekl bych, že na konci přeskočilo i hlavnímu hrdinovi. O jeho situaci v oblasti osobních vztahů radši nemluvím, to je prostě malér... Opravdu nevím, jestli mě takový posun přiměje se těšit na další díl. Z mého pohledu je to ošklivý sešup od řady s advokátkou Tórou.

Jane417
27.09.2018 4 z 5

"Černá díra" je kvalitní detektivka a Yrsa opět ukazuje, že umí psát poutavě a originálně. Její rukopis je rozeznatelný... nikdo nenapíše tak zamotaný děj a nikdo ho nedokáže tak krásně a logický rozmotat a vše pospojovat dohromady tak, že to dává naprostý smysl! Když píši spojení "zamotaný děj", není to myšleno pejorativně, spíš naopak... moc dobře zamotaný děj! Příběh vypráví smutný osud dvou dětí, který začíná napsáním dopisu - předpovědi vražd, kdy je psaní vloženo do časové kapsle, která se po letech otevře. Obsah dopisu se po deseti letech začíná děsivě vyplňovat! Napínavá, nepředvídatelná detektivní jízda, kde vyšetřovatel je sympaťák a psycholožka sympatická... jejich vztah je dějová linka, která celé sérii dodává šťávu! Poslední stránka a to, co se tam stane... dokonalé!

Peace
19.09.2018 4 z 5

"Vždycky máme na vybranou."

Klasická Yrsa - bylo to fajn počtení ;o)

Siraelxy
16.09.2018 5 z 5

Jak to ta Yrsa dělá? Tahle kniha je minimálně stejně dobrá jako její předchozí DNA. Výborná zápletka a konec...ne až tak šokující, ale přesto WAU.

91pometlo
16.09.2018 5 z 5

Wau, jsem v soku. Domyslene do detailu, propracovane, sokujici, neocekavane. Za me jeste lepsi nez predchozi DNA. V knize je vse, nenavist, laska, zast, touha, jsem nadsena.
Huldar je trouba co nema sebekontrolu a packa si osobni zivot, Freya je prehnane neduveriva, ale uz aby jim to klaplo. Nemuzu se dockat tretiho dilu! Skvele cteni

Danago
31.08.2018 5 z 5

Druhý díl je opět skvělý podle mě má příběh trochu větší spád než měla DNA , ale konec není tak šokující . Já jsem se skvěle bavila , knížka má napětí , ve vyšetřování se všechno postupně spojuje a vysvětluje. Závěr je překvapivý , i když se dal tak trochu očekávat. Za mě skvělá knížka.

a.k
30.08.2018 5 z 5

Krimi zápletka mě bavila. Ze začátku tolik zdánlivě nesourodých podnětů, u kterých vás až štve, že je nedokážete pospojovat. V okamžiku, kdy začnete chápat nečitelnost případů, zjistíte, že je to až moc jednoduché a to by vám přece autorka nemohla udělat. A tak už jen odevzdaně hltáte stránku za stránkou. Do konce ještě několikrát změníte názor, kdo je vrah. A až už budete u konce, zjistíte, že bylo všechno úplně jinak. Paráda.

Aaliyan
26.08.2018 3 z 5

Trochu zklamání, po prvním dílu. Kniha se zase parádně četla, to jo, ale přišlo mi, že se v ní nic neděje. Chyběl mi ten "ty brďo efekt", který mě u DNA provázel snad v každé kapitole.
Baví mě vztahy mezi detektivy, baví mě Yrsin styl, jsou to jakože kvalitní tři hvězdičky, strhávám něco za děj, který mě prostě nudil. Jediná fakt zajímavá scéna byla - SPOILER: když někdo vyhrabal tu rakev a dovezl na smetiště. :-)
Vylepšilo to až tak posledních 100/150 stran, a reputaci definitivně vylepšil až epilog :-D

Angelicca
22.08.2018 5 z 5

Opět skvělý díl od oblíbené autorky, moc se mi líbí postava Huldara a Freyi, vřele doporučuji a těším se na další díl!