Francii a světu

Francii a světu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143190/francii-a-svetu-143190.jpg 5 4 2

Výbor z politické poezie V. Huga, která se zřetelně odlišuje od poezie jeho vlast. třídy a vyjadřuje zájmy a tužby národa. Hugo, na krátký čas přidružený k demokratické opozici proti vládnoucím třídám vlasti a přiklánějící se k estetice utopic. socialistů, přihlašuje se r. 1848 na stranu republikán. řádu. V roce 1849 zahajuje I. mezinárodní sjezd přátel míru a r. 1852 po bonapartist. převratu opouští Francii. Ve vyhnanství píše pak své patetické verše, bojující proti reakci. Po téměř 20letém exilu vrací se V.H. do Paříže Komuny - a opět se odlišuje od oficiál. básnických současníků a nemlčí k teroru Versailleských.... celý text

Politre
23.06.2023 5 z 5

Hugo byl velkým humanistou, vždy stojící za prostým lidem a ve svých básních jasně dokazuje svoji velikost a odkaz. Poezie jež byla jasným odbojem proti druhému císařství Ludvíka Bonaparteho, Napoleona III.

Izi14
11.07.2018 5 z 5

Victor Hugo je pro mne největším autorem všech dob, proto jsem se krátce po přečtení Bídníků vrhla na jeho poezii. Nezklamal. Báseň Budoucnost mi pokaždé zalije oči slzami. Tuto sbírku doporučuji i těm, kteří na verše zrovna nejsou, neboť Hugo píše své básně velmi prozaicky a jasně (cit v nich však nechybí).

Victor Hugo
francouzská, 1802 - 1885
2014  78%Chrám Matky Boží v Paříži
1928  93%Bídníci
2000  88%Muž, který se směje
1975  91%Bídníci I.
1967  79%Devadesát tři

Kniha Francii a světu je v