Potom

Potom https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355911/bmid_potom-viF-355911.png 5 302 77

Felix a Zelda série

Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Genii... K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách. Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Then , 2008

rashmi
23.05.2018 5 z 5

Kniha je opravdu moc krásná a velmi mě zasáhla. Řekla bych, že byla i o trochu lepší než 1. díl

DancerJaneBooks
17.05.2018 5 z 5

(SPOILER) Jak jsem tuhle knížku přečetla, tak jsem vůbec neměla slov. Vlastně ještě teď nemám slov. Nechápu, jak někdo dokáže na necelých dvě stě stránek napsat tak strašně smutný příběh... Jsem strašně ráda za to, že už tohle hrozné období skončilo, protože si ani neumím představit, jak moc strašné by to pro nás všechny bylo. Nejvíc mě dojaly a rozesmutnily poslední stránky. Fakt jsem ani nevěřila tomu, že Geniu a Zeldu zabijí. Už od začátku, jak se v příběhu Genia objevila, tak jsem tušila, že bude hodná a ne zlá, jak si Zelda s Felixem prvně mysleli. Prostě jsem si myslela, že je Felix zachrání, nebo se něco stane a prostě se jim podaří utéct nebo něco takového. Jenže tohle prostě není ta klasická knížka, která má vždycky šťastný konec. Je to totiž pravý opak. A dost tragický a smutný opak. Měla jsem Geniu moc ráda. I Zeldu jsem měla moc ráda, přestože v knížce ,,Kdysi" jsem si ji hned na první okamžik neoblíbila. To její roztomilé ,,copak to nechápeš ?" a další věci prostě přinucují ji mít ráda. Měla vážně láskyplné srdce jako desetiletá holka, přestože jí bylo teprve šest let. Knížku jsem opět přečetla jedním dechem, jelikož je neuvěřitelně čtivá a prostě musíte vždycky vědět, co se stane dál. Jak hodně lidí tady píše, že si nemyslí, že to je série pro děti a mláděž, tak nevím, jestli s nimi mám souhlasit, protože já jsem v podstatě zařazena do téhle kategorie a tahle knížka ve mně určitě něco zanechala a nemám z ní hrůzu nebo něco takového. Jako souhlasím s tím, že to není třeba pro desetileté, ale pro, třeba, o tři roky starší už myslím, že jo. Bylo mi Felixe strašně líto, když přišel do města s tím, že zajde Zeldě zanést její přívěšek, ale najednou ho zastavil ten zákeřný a hnusný Cyryl a řekl mu všechno, co se stalo. Neumím pochopit, proč nenáviděl Židy, když mu nic neudělali. Jsem ale samozřejmě taky ráda za to, že existovali v té době lidi jako jsou Genia nebo Amon. Určitě jsem napjatá na přístí díl (doufám, že nějaký teda bude) a určitě si ho chci přečíst, protože jsem strašně zvědavá, jak to po válce všechno dopadne. Doslov knihy byl taky úžasný a dojemný. Prostě nezopomenutelná a asi nejsmutnější knížka, kterou jsem kdy četla.

HDosoudilová
09.05.2018 5 z 5

Druhý díl mě opět dost dojal. Jsem ráda, že už toto tragické období skončilo, protože to muselo být šílené. A to obzvlášť pro děti. V této serii je vidět, jak Felix se Zeldou byli nuceni předčasně dospět. Přišli tak o to krásné dětství. A klobouk dolů před Genií. Její hluboké srdce a kuráž jsem fakt obdivovala. Celkově byla kniha zase velmi čtivá a napínavá od začátku do konce. Každopádně si ale nemyslím, že je to serie pro děti.

lushi
08.04.2018 5 z 5

Felix ztratil svou naivitu a dětský pohled na svět a v druhém dílu se z něj stává ohromně vyspělé dítě starající se o mladší Zeldu i o jejich novou ochránkyni.
Pro mě by série mohla skončit tímto dílem, mám strach z pokračování (protože je jasné, že ani po skončení války nebude dobře).
Stále si však nejsem jistá cílovou skupinou této série. Jde o hrozivý a bohužel na minulosti založený příběh.

rarášek
18.03.2018 5 z 5

Tento díl mě opět zasáhl na to správné místo. Válka pro děti musela být velmi těžká, ať už bylo židovské nebo nebylo. Mnoho dětí muselo předčasně dospět, což je případ Felixe, Dova nebo Amona.
SPOILER! Hodně o tom vypovídá jedna chvíle v knize, kdy Dob vytáhne svoji zbraň a Felixovi dochází, co chce udělat. Felix je vyděšený a pomyslí si:,,To nemůže myslet vážně. Jsme ještě děti." To hodně vypovídá o tom, jak děti rychle dospívali. v to době. KONEC SPOILERU!
Stejně, jako už jsem si dřív zamilovala Felixe se Zeldou, jsem si i nyní zamilovala Géniů. Její odvahu, laskavost, štědrost a milou povahu. Obdivuji každého, kdo pomáhal Židům se ukrýt před nacisty i přes riziko, že je může stihnout krutý trest. Tolik jsem si přála, aby zde Felix se Zeldou mohli přežít válku a žít si s Geniou a jejím manželem v jejich stavení i po válce.Jenže čím víc jsem se blížila ke konci, byla jsem čím dál smutnější a ubrečenější. Konec knihy má i přesto v sobě nádech naděje.
Kniha se četla sama od sebe, nešlo se od ní odtrhnout. Čtení bylo opravdu těžké, ale to je vždy, když se jedná o tak vážné téma. Vždy si ale připomenu, že tyto příběhy mají být čteny, aby se na tyto hrůzy nezapomněly a neopakovali se. Tento i předchozí díl velmi doporučuji. :)

KristýnaMy
15.03.2018 5 z 5

Příběh je sice velmi silný, ale stojí za to si knihu přečíst. Odehrává se tam lidská laskavost, přátelství, ale i surovost a nenávist.

Dardos
14.03.2018 5 z 5

Krasna kniha, dojemny pribeh z valecne doby pohledem ditete. Je mi z toho az smutno... :(
Kazdopadne moc hezky a citlive napsane.

bosorka
22.02.2018 5 z 5

Potom nezaostává za Kdysi, v mnohých aspektech je i silnější. Možná i proto, že desetiletý Felix postupem doby, po prožitých zkušenostech začíná ztrácet bezelstnost, naivitu i nevinnost. Svět již pro něj není jen dětsky černobílý, dostává různé odstíny. A Felix tak poznává, že vše má svou lícovou i rubovou stranu. A že to, co vypadá černé, může být jen ušpiněné a pod povrchem je ve skutečnosti bílé. A naopak, že nacíděné ještě nutně neznamená perfektní. Dětskou bezelstnost převzala v tomto díle Felixova milovaná Zelda. Jejich vztah je výjimečný a krásný. Zelda je bezprostřední a prostořeká, nebojácná a skvělá šestiletá holka. Zamilovala jsem si je oba. Když tento příběh čtete, musíte nutně cítit naději. Ale kolikrát se vám nechce věřit tomu, co se v něm děje. Přeci když to vyprávějí děti, nemělo by se stávat nic tak moc zlého, mělo by to dopadat dobře jako v pohádkách. Kontrast dětského pohledu a drsné reality je tu opravdu velice silný. Vrací do skutečného života.

Nielada
22.02.2018 5 z 5

Autor se velmi blízce drží stylu prvního dílu Kdysi, takže děj obou knih působí velmi kompaktně. Stejně jako Kdysi je i Potom velmi vydařený příběh o osudech malého dítěte uprostřed něčeho, co se zdá celé jako zlý sen. Příběh i se svými hlavními postavami působí velmi křehce, přesto se však nebrání působivému popisu hrůzných událostí, které se dotýkaly ve válce právě dětí. Co všechno viděly, jak bojovaly o holý život, jak si dodávaly odvahu a vyrovnávaly se se ztrátou domova a rodičů. Doporučila bych dětem od deseti let, není to však čtení pro velmi citlivé povahy.

sadlo
19.02.2018

Jako u knihy BYLY JSME TAM TAKY - Dagmar Šimková, podotýkám, nejhorší je to, že se to stalo , že se to děje a bude se to dít.

Mickejla
10.02.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha jako předchozí kniha Kdysi a věřím že i nadcházející kniha, která ještě není přeložená - Now (v překladu Teď) bude stejné úžasná. Jen ten konec mě trochu rozbrečel, ale těším na další díl - Teď!

kikiša
29.01.2018 5 z 5

Tato kniha se stala mojí nejoblíbenější. Příběh, který vypráví o krutém prostředí z druhé světové války a krásném vztahu mezi dětmi i dospělými. Kniha se mi četla skvěle. Velmi doporučuji.

dark.ma93
15.01.2018 5 z 5

Mimořádně silná knížka o válce z pohledu dětí a o silném (dalo by se říct, že citově rovné sourozeneckému) poutu dvou dětí, jeden z mimořádně smutných příběhů. Těžko více popisovat, ale určitě se řadí mezi až srdcovou záležitost a knihu ze seznamu TOP co jsem v životě četla.

hs777
04.01.2018 5 z 5

Velmi dojemný pohled židovského chlapce, který se ve svých deseti letech cítí vyspělým a zodpovědným za svou šestiletou kamarádku uprostřed nelítostného holocaustu . I vzhledem k drsnému konci mám problém se zařazením do literatury pro děti a mládež - váhala bych doporučit ke čtení mým dětem.

Elen telemna
02.01.2018 5 z 5

Já jsem unesena. Příběh byl poutavý a zajímavý, styl psaní byl až neuvěřitelně příjemný a zážitek je nezapomenutelný.
Přestože je příběh psán z pohledu desetiletého kluka, je velice silný a vážný. Některé části mě naprosto dojaly.
Moc se mi líbila Felixova ochranitelská láska k Zeldě.
Obdivovala jsem Geniinu odvahu. Všichni víme, co všechno riskovala.
Upřímně řečeno, Zeldina tvrdohlavost mě místy dost vytáčela. Nemálokrát jsem si říkala: ,,Mlč, Zeldo. Prosím tě, plč." Ale co byste chtěli od šestileté holčičky?
Knížka má moc hezkou obálku.
Na závěr chci jen upozornit, že příběh je vymyšlený a proto se občas (dost často) může zdát dost neuvěřitelný. Ale to nic nemění na tom, že knížka je krásná, plná silných pocitů a myšlenek.

Anna 13
08.12.2017 5 z 5

Silná kniha. Ne počtem stránek, ale mírou emocí...
Možná, že se mi trochu více líbil první díl, ale i tenhle je velmi vydařený. Tolik dětských zlomených dušiček v nejkrutější době, kterou lidstvo zažilo. Celý příběh vnímáte z pohledu dětí. Je naivní i přímý, jasný, srozumitelný, upřímný. Má své kouzlo.

Pokládám si otázku: bylo lepší být za druhé světové války dítětem či dospělým?

omgjako
19.11.2017 5 z 5

Poněkud jiná kniha pro děti a mládež... Jiná, protože popisuje druhou světovou válku, a to z pohledu dvou dětí - desetiletého Felixe a šestileté Zeldy - které se ukrývají před nacisty. Je to čtivě napsané... a smutné. Neumím posoudit, jak bych tu knihu vnímala, kdybych byla dítě. Jestli by ten smutek na mě nebyl až moc silný... ale těžko říct. Některé věci je potřeba si připomínat. A když se o nich začne mluvit až v dospělosti, může být pozdě.