Potom

Potom https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355911/bmid_potom-viF-355911.png 5 302 77

Felix a Zelda série

Felix je Žid. A být Žid, když kolem zuří druhá světová válka, je nebezpečné. Felix měl nějakou dobu štěstí, schovával se v katolickém sirotčinci, pak ve sklepě. Jenže úkryt byl odhalen a Felix se ocitne ve vlaku jedoucím do koncentračního tábora. A přece znovu získá naději: z vlaku se jemu a šestileté Zeldě podaří uprchnout. V bezpečí ovšem nejsou ani zdaleka. Jak dokážou bez pomoci přežít? A komu můžou důvěřovat, když všude je tolik lidí lačnících po odměně za dopadeného Žida? Štěstí se však na ně opět usměje v podobě laskavé statkářky Genii. Ta je nechá u sebe v domě, vybělí jim vlasy a dá německá jména. Felix však tuší, že je jen otázkou času, kdy někdo odhalí jeho pravou identitu. A to bude konec - pro něj, pro Zeldu i pro Genii... K napsání příběhu autora inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl jít s nimi, přestože dostal nabídku na vyřazení z transportu. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách. Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, o přátelství a lidskosti uprostřed nelítostné doby, inspirovaná skutečným příběhem.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Then , 2008

daniska
30.05.2019 5 z 5

Dojemný, všechny knihy o válce jsou smutný.

Půca4
25.05.2019 5 z 5

Stejně jako u prvního dílu musím napsat, že mi při čtení knihy bylo prostě strašně smutno. Jsem ráda, že existují a existovali lidé, kterým osudy ostatních nebyly lhostejné. Konec knihy mi zlomil srdce. Opravdu. Číst tohle jako malá - těžko říct, jestli bych z toho měla rozum, ale - asi bych spousta nocí nespala.

Nikolča
26.04.2019 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Pořád jsem otáčela stránky, abych se dozvěděla, co se bude dít dál. Ale zda je to kniha pro děti? Tím si nejsem jistá a možná bych řeka, že spíš ne. Při čtení takovýchto knih nechápu, kde se v lidech takové zlo bere.

efka.saf
16.04.2019 5 z 5

Tak tohle byla opravdu síla. Jestli mě první díl odzbrojil, druhý mě doslova rozdrtil. A jestliže jsem si celkem slušně dokázala představit, že první díl dám do ruky dítěti, u druhého si už tak jistá nejsem. Ano, příběh vyprávěný Felixem je i v tomto případě plný naděje a dětské naivity, ale na druhou stranu, autor přitvrzuje a na Felixe a jeho kamarádku Zeldu líčí jednu těžkost za druhou. Kdyby ale zůstalo jen u těžkostí, tak v pořádku, ale tragédie v závěru způsobila, že mi spadla čelist, klapla mi o hranu stolu a optika mi nemálo zvlhla.
Opravdu velmi silná kniha a já jsem nesmírně zvědavá, o čem bude vyprávět třetí díl.

Petruš999
04.04.2019 5 z 5

Stejně jako první díl, tragické, ale plné naděje a chuti k životu.

certik003
26.03.2019 5 z 5

Další osudy Felixe a jeho kamarádky Zeldy, která líčí 2. světovou válu očima dítěte. Přestože je knížka útlá, je těžká. Je úžasná, přesto strašná. I přes ten hodně smutný konec se těším na další pokračování.

PetraBery
13.02.2019 5 z 5

Stejně jako první díl, i tento je na plný počet hvězd. Pokračování osudu malého Felixe a jeho „nové“ rodiny Zeldy je výborným počinem, kdy nelze přestat číst. Strašně jsem chtěla vědět, jak kniha skončí a konec… No přečtěte si sami, doporučuju! A budu doufat, že bude vydáno i pokračování.

Kája332
20.01.2019

Knížka super i když se strašně smutným koncem. Doporučuji

oolinkaa
04.01.2019 5 z 5

Škoda že jsem se dostala pouze k 2 dílu, takže neznám úplný začátek Zeldy a Felixe. Ale i tak to bylo krásně a čtivě napsané z pohledu dětí, co se ukrývají před nacisty. Doporučuji

Vendula39
04.01.2019 5 z 5

Kdysi jsem nečetla, ale i tak mě bavilo Potom. Velmi dojemný příběh z pohledu chlapce, ale ve skutečnosti to byla hrůza.

v.r.b.o.v.a
08.12.2018 5 z 5

Pokračování Kdysi, velmi dojemné

Dashow
07.09.2018 5 z 5

Celá ta knížka mě (stejně jako první díl) totálně vcucla...je to moc těžká knížka, psaná jednoduše, dětskýma očima..o to víc a s větší tíživostí jsem si uvědomovala tu hrůzu. Konec knihy mě dostal úplně...

saruse
02.09.2018 5 z 5

Kdysi i Potom, tak silné příběhy. Přitom tak jednoduše napsané. Přitom tak rozsahem stran nedlouhé. Ale obsahem... nezapomenutelné. Srdce nad tím bolí. Když ne přímo tyto, tak statisíce podobných příběhů se staly, a to pomyšlení je nejhorší. A to se nikdy nedá odestát. A to se nikdy nedá odpustit.

triatlet
26.08.2018 5 z 5

Potom, co jsem přečetl Kdysi, jsem věděl, že chci číst další Felixovo vyprávění.
Těžko lze napsat, že jsem se těšil, protože jsem věděl, že to vyprávění bude opět o válce, o stíhání nevinných...

"Proč lidé rozpoutávají války, když vědí, že se stane tolik smutných věcí?
To nechápu." (s. 60)

Kromě Felixe a Zeldy se objevují nové postavy. Zůstává vazba na Richmal Crompton. A i díky její knížce se ukazuje, že nic není jen černé, nebo bílé.
I když má knížka ilustraci pouze na titulní stránce, tak díky autorovým popisům jsem při čtení slyšel Felixe a viděl statek, město... Dokázal jsem si představit Zeldiny obrázky.
Modlím se k Richmal Cromptonové, aby nakladatelství Argo vydalo i další díly z této série.
"Copak to nechápeš?"

Eliška12
20.08.2018 4 z 5

Tato kniha byla tak , úžasně napsaná , ale svým obsahem tak strašná , že se to nedá ani popsat . Kniha mně velmi překvapila už od pohledu a anotace . Věděla jsem , že bude skvělá , ale až takhle jsem si nemyslela . Úžasný příběh Zeldy a Felixe byl tak napínavý , že jsem z toho nemohla spát . Kniha byla plná zvratů a okamžiků , kdy všichni mohli přijít o život . Na knize se mi nelíbila ta spousta krve , nacistů a mrtvých , ale to k 2. světové válce asi patří :( Po přečtení jsem se zamýšlela nad otázkou : Musela touha po moci a slávě Německa zabít tolik lidí ?

SmallLucia
12.08.2018 5 z 5

Knihu mohu hodnotit snad jen jedním slovem. Zdrcující.
Z posledních stránek mě bolelo snad každé slovo. Závěr nečekaný, odstrašující, dohánějící k slzám. Ale takové konce za války byly, s nikým neměly slitování.

JezinkaJ
02.08.2018 5 z 5

Co říct, když příběh je krásný, čtivě napsaný, čtenář-já ho hltá, lituje každé přečtené stránky a téma je tak strašně tragické, děsivé a skutečné. Bože můj, jak jsem ráda, že jsem to nikdy nemusela zažít. Netuším, jak se přeživší mohou vyrovnat se svými prožitky a ztrátami a žít pak dál. Doufám, že touha po životě je, tak silná, že Felix všechno nějak překonal a ke svému roku 1983 nakonec došel.
Kniha rozsahem nevelká, přesto sílou příběhu neměřitelná.

martinasudová
16.07.2018 5 z 5

Pro mě krásné pokračování... i přes velice smutný konec.

TerJac
10.07.2018 5 z 5

Už jsem četla Kdysi a tato kniha mě dostala naprosto stejně. Příběh plný bolesti a smutku. Doporučuji, pro mládež vynikající, i pro dospělé, kteří by si stále tyto hrůzy měly připomínat, aby jednou znovu neudělali tytéž chyby. Neboť historie se ráda opakuje. Copak to nechápete?

alena4154
09.07.2018 5 z 5

Moc pěkný příběh. Chytne vás za srdce, copak to nechápete?