Faust

kniha od:


Koupit

Jedno z největších děl světové literatury. Goethův Faust ztělesňuje drama základních otázek, s nimiž život člověka konfrontuje od nejstarších dob do současnosti: hledání smyslu existence, touhy po lásce a poznání a především po tom, co přesahuje lidskou smrtelnost.
Reprodukované litografie Eugéna Delacroixe.

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57431/big_faust-m40-57431.jpg 4.1676
Nahrávám...

Komentáře (91)

Kniha Faust

R47
16. ledna

Jako je to neskutečná nálož. Ale zase to není tak k neučtení jako třeba Joyceův Odysseus. Myslím, že stojí za to seznámit se s klíčovým dílem moderní světové literatury, které vám může otevřít porozuměním i třeba k některým českým idiomům (například "jádro pudla" protože Mefistofeles se Faustovi poprvé zjeví jako neškodná čubička), ale i k některým idiomům německým (pověstná gretchenfrage která ani v češtině sama o sobě nemá český ekvivalent, i když není nic složitého ji přeložit).

sabina5156
26.12.2022

Z nějakého zvráceného hlediska a jemnocitu, který se v sobě snažím probudit je pro mě tahle kniha zásadní (i proto jsem přežila Werthera), Kniha mě nezaujala jako celek ale pravidelně jsem se vracela k několika částem, které ve mě zanechaly hluboký dojem. "Lehký úkon velí pán,
hravě bude vykonán.
Ovlád statky, ovlád krev
této krásy mocný zjev.
Zkrotlo vše tvé vojsko již,
ztuplé všechny meče zříš"
Jak nádherně napsané dílo, které popisuje téměř klasický příběh, nicméně s prvky sobectví a jiných pokleslých lidských vlastností, proti kterým je nutné každým dnem bojovat.


jan.votoupal
23.11.2022

Je už to sice nějaká doba, ale pamatuji si to dobře, když jsem byl na divadelním představení knižní adaptace Fausta a příběh mě natolik zaujal, že jsem si jej musel jednoho dne přečíst. Bohužel knižní předloha mě tak neohromila, čímž nechci odradit nikoho od její četby. Jistě za to stojí...

brunette362
26.10.2022

Knihu jsem četla jako povinnou četbu. Příběh nebyl špatný, ale četlo se mi to hůř díky cestování.

medjed
03.10.2022

Úžasné, dlouhou jsem odolával svému slibu, nikdy nepřečíst nic z povinné četby, ale nelituji, že jsem jej nedodržel. Jasně, že si zápletku pamatuji ze školy, ale romantická hloubka úvah a napětí děje, se do osnov vtěsnat nepodařilo :). Není lehké číst ve verších, ale doporučuji každému!!

Hakate
03.09.2022

Další se sekce povinná četba.
Celkem náročné čtení, které potřebuje velkou dávku pozornosti, jde o dílo velmi náročné na pochopení.
Rozhodně příběh a zpracování, které nesedne každému. Mě se líbil, mě to sedlo. :)

lernami
11.07.2022

V zásadě se shoduji s ostatními komentáři.
1) četba vyžaduje velkou dávku pozornosti
2) první díl byl jasný a srozumitelný, druhý byl dost nepřehledný - triliarda postav, různé dějové odbočky apod. - neříkám, že v tom nikdo nemůže najít zalíbení, ale rozhodně to není pro každého.
Sama jsem se často v ději ztrácela.
Faust pro mě spadá do kategorie knih, které nestačí jen číst - musí se studovat. A na to jsem neměla trpělivost, i proto jsem si toho z knihy moc neodnesla a necítím se tak hodna toto “veledílo německé literatury” hodnotit.

ondra295
24.04.2022

Rozhodně to není žádná jednoduchá četba, ale s podobným očekáváním jsem do toho i šel. První polovina se více odehrává v reálném světě a i přes nespočet metafor a odkazů na antiku se nijak složitě nečte, ovšem druhá část se odehrává z podstatné části v abstraktním světě, vystupují tu mytologické postavy a děj je pouhou metaforou, tudíž je občas nutné některou pasáž pro správné pochopení přečíst víckrát.

Každopádně Faust je klasika a Goethe do něho vložil nespočet hlubokých myšlenek, které jsou aktuální i dnes. Rozhodně je to kniha, kterou by si měl každý milovník klasické literatury přečíst.

1