Farma zvířat

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984. Vydalo nakladatelství Kober v roce 1946...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29638/farma-zvirat-Zok-29638.jpg 4.67190
Literatura světová, Novely
Vydáno, Aurora

Animal Farm, 1945

Kniha Farma zvířat

VitoP
21.08.2019

O fous lepší než 1984. Těžko říct zda mi to tak připadá díky jisté pohádkovosti, nebo jen se mi to lépe čte. "Už jste někdy viděli mrtvého osla?" Benjamin 1945

Jizi
19.08.2019

Orwell byl génius s geniálním pozorovacím talentem.
To byla jedna z myšlenek, která mě s emocemi na škále od kristovanoho přes nene po neskutečný, během čtení průběžně provázela.
Ve své absolutně dokonalé přiléhavosti stále (ano, protože lidstvo se ze svých chyb skutečně nedovede poučit - nebo možná nechce? U koryta je přece tak dobře a chybějící páteř docela slušně nahradí mocenský korzet) až bolestně aktuální příběh.
Orwell viděl, chápal, rozuměl a psal.
Jak bychom dneska nějakého Orwella užili.
Otázkou je, jestli bychom mu byli ochotní naslouchat.
Protože čtyři nohy dobrý, dvě špatný! Vlastně pardon, teď se to zpívá jinak... Tak znovu a lépe!
(A poznámka na konec: kniha vznikla na přelomu let 1943/44, a přestože je příběh nadčasový, je nezbytné vnímat i historický kontext, v němž byla psána.)

RosMeggie
18.08.2019

Úžasná nadčasová kniha, ze které až mrazí. Poslouchala jsem ji jako audio knihu a musím říct, že o to víc mě bavila, byla skvěle namluvená s básněmi a písněmi, které jsem si koncem i prozpěvovala.. :D

Sice dílo patří k povinné četbě, ale rozhodně se ho nemusíte bát, je opravdu velice čtivá a zábavná, plná narážek, které by se daly aplikovat i na dnešní dobu. Rozhodně doporučuji přečíst.

Vaše Rose

Kate72
11.08.2019

"Všichni jsme si rovni, někteří jsme si rovnější", dobrý slogan:-D. Kdo by to byl řekl, že po takových letech bude tato alegorie na komunismus stále živým tématem.

zbožňuju_knihy
10.08.2019

Tahle tenká brožura si zaslouží rozhodně 5*.
Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a zakoupila.
Zanechala ve mně velký dojem.
Určitě doporučuji k přečtení.
Komunista ze mne nikdy nebyl a nikdy nebude...
Prasata.

verulik196
07.08.2019

Farma zvířat je skvěle napsaná alegorie. Mohu jen doporučit.

Bibisp
05.08.2019

Další od Orwella a další zásah. Myslím si,že s 1984 jsou knihy co by měl každý přečíst. Kniha se hezky čte a i poměrně rychle.
Dvě nohy špatné,čtyři dobré.

MikeDV3
01.08.2019

Hodně dobrá knihu. Je až k nevíře, co vše se v této knize dá najít a osobně musím přiznat, že to ani všechno moc nejsem schopný pochopit. Kritiku komunismu ještě poznám, ale znaky Marxismu jsou už trochu nad mé síly.

Lenisk@
29.07.2019

Já mám takovou radost, že se mezi knihami s nálepkou "povinná četba" nachází skvosty! Další důkaz toho, že ti učitelé vlastně vždycky věděli, co nám doporučují :).

VikyKleinik
18.07.2019

pěkná alegorie na komunismus

Frupet
18.07.2019

Nadčasová klasika. Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Je skvěle namluvená a to včetně propagandistických básní a písní.

ibáG
07.07.2019

Stejně jako román 1984 je i Farma zvířat naprosto skvělá a nadčasová kniha. Viděla jsem i ten kreslený film. Krásný! A ten nápad aplikovat svoji myšlenku a své poselství na zvířata je úžasný. Víc k tomu nemám co dodat. "Všichni jsme si rovni, ale někteří jsme si rovnější." Tohle heslo mi bohužel připomíná současnou Evropskou unii.

babystar
06.07.2019

S největší pravděpodobností jde o alegorii o sovětském Rusku (ovšem z pohledu Angličana - a ti nemají Rusy snad od Krymské války rádi). Když se ale nad příběhem zamyslím, je to ukázka, jak dopadnou snad všechny revoluce. Nejprve nějaká idea, která nadchne lidi. Pak zápas dvou či více vůdců, kdy zvítězí ten agresivnější. Nepřátelé se odstraní (buď fatálně nebo jen společensky) a nastoupí vykladači dobra (Pištík) a kulturní fronta (oslavné básně). A nakonec prostý lid, který slouží za užitečné idioty, zjistí, že je tam, odkud vyšel, jen se má o něco hůř. Takový průběh měla anglická občanská válka (Cromwell), Velká francouzská revoluce (Napoleon), Velká říjnová soc. revoluce (Stalin), náš Vítězný únor (Gottwald) i všechny barevné revoluce včetně našeho "sametu". Zkrátka revoluce požírají své děti.

slaska77
03.07.2019

Tak to je absolutní nadčasová lahůdka pro všechny, kdo milují satiru. Četlo se úplně úžasně, byť jsem ji měla jako Pinguin výtisk v angličtině, přesto si myslím, že vše podstatné jsem zachytila. Opravdu skvěle napsané. Nejvíce musí člověk zatleskat tomu, že toto dílko vzniklo v roce 1943, chápete to? (Červenec: 80 str.)

DeepSea21
02.07.2019

Komunismus je zlo.

Mindy
20.06.2019

Dějiny a režim Sovětského svazu popsané formou bajky. Geniální.

Chytuš
15.06.2019

Je k neuvěření, jak Orwell skvěle tuhle bajku vystavěl. Není to žádné čtení mezi řádky, tahle alegorie je naprosto přesná, odráží historické události a naprosto nikoho nemůže nechat na pochybách, kdo je v příběhu kdo...
Je k neuvěření, že Farmu zvířat v Anglii nejdřív vůbec nikdo nechtěl vydat, aby se soudruzi nerozhněvali. Zato s příchodem studené války se vydavatelé mohli přetrhnout, aby mohli vydat zrovna oni... Svoboda slova? Asi stejná, jako dnes. Můžeš mluvit, ale některé věci lépe nerozebírat, abys nebyl označkován třeba jako štváč proti spojencům. A já myslela, že praví kamarádi vydrží i kritiku...
A do třetice je k neuvěření, jak jsou některé z charakterů stále platné i v dnešní době. Tolik Pištíků ve vládě, jen neslouží jen jedinému Napoleonovi, ale své pravdě dokáží snést jakékoli (i několikrát překroucené) argumenty...

marcel9134
08.06.2019

Klasika, kterou by měl každý člověk přečíst - několikrát - než jde volit ;-)

Cleo De Nile
06.06.2019

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z povinné četby. Ze začátku se to tváří jako veselý příběh o statečných zvířátkách, která si chtěla žít po svém, a vytvořit tak lepší společnost, než jaká je ta lidská. Jenomže ono to dopadne úplně stejně. A ta zvířatka vlastně nemusí být nutně jen zvířátka.
Já to nevnímám jenom jako kritiku komunistického režimu, ale jako kritiku společnosti celkově. A v hlavně mi utkvělo jedno z upravených přikázání, která byla na stěně stodoly - "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

KiraCuratio
05.06.2019

Neuvěřitelně povedená analýza totalitního režimu, ze které až mrazí.

lachtan77
27.05.2019

Člověk žasne jak Orwell dokázal upozornit na dějiny a bohužel i současnost příběhem zvířat. Kolik prasat se pořád cpe k moci a kolik ovcì je bezmezně poslouchá. Dobře vědí, že sliby můžou porušit a vinu jednoduše svalit na druhého. Vesele nabývají majetek a schovat se můžou za vrčícího psa.

Anette99
23.05.2019

Princip a nebezpečí totalitních režimů pozoruhodně ukázáno pomocí novodobé bajky. Kniha se mi četla velice dobře.

PhoebePollard
19.05.2019

Moc hezký příběh plný námětů k zamyšlení. Škoda, že není trochu delší, ale chápu, že všechno co mělo být řečeno, řečeno bylo.

Doemit
16.05.2019

Od knihy jsem mnoho nečekala, ale byla jsem příjemně překvapená. Četla se rychle a je trochu i k zamyšlení :) Doporučuji

Honziin
08.05.2019

Zajímavé čtení, poměrně krátké. Sice se mě líbilo více 1984, ve kterém byli určité rysy převzaty z farmy zvířat, ale tohle také určitě stojí za přečtení.

O myších a lidech
O myších a lidech