Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10086 1166

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

JokerCZTv
17.12.2018 5 z 5

Za mě se mi moc líbí a mnoho slov kterým nerozumím jsem zcela porozuměl prostě tato knížka má co do sebe, to mi věřte :)

tučňák222
17.12.2018 5 z 5

Příběh má nádech pohádky i revolučního románu. Naprosto geniální satira, či snad jakási obsáhlá bajka, plná metafor a skrytých pravd. Nejvíce však člověka zamrazí v zádech, když si uvědomí, že autor popsal téměř dokonale teprve budoucí podobu Sovětského svazu.

sgjoli
16.12.2018 5 z 5

Klasika na slovo vzatá. Fascinuje mne, že se Orwellovi na tak malém prostoru podařilo sepsat tak zajímavý příběh s tak silným přesahem. Ano, je zde řada metafor a skrytých významů, čtenář musí s textem pracovat a hledat mezi řádky, ale fakt to stojí za to. Skvělé, silné, čtivé – já jsem nadšená.

Akléda_
15.12.2018 2 z 5

Bohužel, kniha mě zklamala. Možná jsem na ní "malá", ale spíš mi nesedl styl psaní, přišlo mi to nereálné a nějak jsme si s autorem nesedli. Líbilo se mi ale, jak chování zvířat kopírovalo chování lidí.

Hanka_Bohmova
08.12.2018 4 z 5

Znovu jsem četla Farmu zvířat - už jsem si nepamatovala podrobnosti a dcera mě požádala, abych jí vysvětlila některá místa, jejichž významem si nebyla jistá. A nemohla jsem se při četbě ubránit docela aktuálním asociacím. Od populárních pohrdavých poznámek na účet neefektivního "demokratického žvanění" a snah zrušit to či ono (jak rádi by i dnes někteří vyhlásili, že "diskutovat se již nebude") přes strašení namísto argumentů (návrat pana Jonese jako univerzální konečná odpověď na všechno, copak mi to jen připomíná?) až po bohapustou nestydatost dnešních Pištíků.

markéta783
23.11.2018 5 z 5

Další kniha, kterou je dobré si přečíst i když se taky nečte nejlehčeji. Moc krásně napsaná alegorie o tom, jak se lidi nikdy nepoučí, pořád věří a pořád dostávají nejen obrazně přes tlamu. Všechno se v historii stále opakuje, sliby - chyby a buch ho klackem po držce. Četla jsem opakovaně a nelituju.

Vé_
22.11.2018 5 z 5

Právě proto, že je to alegorie, jsou zde prostě a jednoduše vysvětleny jednotlivé mechanismy diktátorským režimů. Tak milé děti, nějak tak se to všechno semlelo. Kniha nejde tak do hloubky jako 1984, ale neztrácí nic ze své uvěřitelnosti.

barca7361
19.11.2018 5 z 5

Četla jsem ji povinně k maturitě, ale opravdu mě zaujala a poznamenala. Člověk se při jejím čtení opravdu zamyslí...

darksterka43
18.11.2018 5 z 5

Pro mě velmi užitečná a poučná kniha která mi umožnila si udělat výlet do dob totality kterou jsem díky Bohu nezažila a jsem za to ráda.

Skalara
16.11.2018 5 z 5

Dala jsem si tuto četbu do povinné četby na střední a vůbec jsem nelitovala.

ivca79
14.11.2018 5 z 5

Viděla jsem animovanou pohádku někdy v devadesátých letech. Pak jsem zjistila, že je to podle knihy, kterou jsem si ve 2004 koupila (dle roku vydání), ale nejsem si vědomá, že jsem jí četla. Oboje je to velice poučné! Za mě povinná četba :)

Pepina19
11.11.2018 5 z 5

Když jsem četla tuto knihu, bylo mi hodně úzko.
Na konci jsem bulela. Tato kniha mi zůstala pod kůží.

Crozz
11.11.2018 5 z 5

Geniální dílo, klasika klasik, super.

Pasadenka
11.11.2018 5 z 5

Farma zvířat, jakožto nepovedený pokus o vzepětí se vůči majestátu lidského nihilizmu doplněného o požitkářství, nemohlo dopadnout jinak než setřením rozdílu mezi člověkem a prasetem, jelikož rozdíly se hledají vskutku těžce. Dělám si legraci. Profláklá alegorie na budování socializmu, sociálního inženýrství a ukázkového vykořisťování. Ale k tomuto dílku se tak silná slova vesměs vůbec nehodí. :)

Pro mě bylo čtení knížky požitkem, a to v každém jazyku. Způsob Orwellova vyprávění je velice zdařilí. Dle mně se nejedná o jeho nejlepší dílo. No dokázal do obecného podvědomí přenést jednoduchý obraz společnosti a archetypů. A jak je u něj zvykem, každého střízlivě uvažujícího člověka tím značně vytrhne z otrlé bdělosti.

U farmy mi vždy vytane na mysl Rusko – když přemýšlím nad tím, co se po zvržení Carevstva vše v této chladné zemi událo. Jak se nemyslitelné stalo běžným. Mrazí mě z toho v zádech. Farma není pro každého. Jsou zvířata, které se nenaučí ani abecedu, natožpak aby uměli číst. Nebo oslíci, kteří vědí, že jejich život bude vždy stejný. Oni vědí své. Leč pro zvídavé, pro zvídavé tato knížka opravdu je. :)

Mruskulka
11.11.2018 5 z 5

Naprosto úžasná, což jsem vůbec nečekala. Ještě ji stále vstřebávám. Autor v ní dokonale vystihl tehdejší společnost a život v totalitním režimu. Tahle kniha ve mne zanechala mnoho emocí. Určitě doporučuji

SweetCake
04.11.2018 2 z 5

Průměr. Nenadchne, ani neurazí. K maturitě dobrá a pochopitelná. Líbilo se mi znázornění totalitního režimu na zvířatech formou alegorie.

Nicolka77
25.10.2018 3 z 5

Knížka k maturitní četbě, bohužel jsem nestihla přečíst k maturitě.. tak na ni přišla ráda teď..nemůžu hodnotit kladne ani záporně pro mě takový průměr. Tohle prostě nebyla úplně kniha napsána pro mě.

Efesus
23.10.2018 5 z 5

Prostě geniální. Je obdivuhodné, jak je i po letech kniha stále aktuální. Občas si říkám jestli Orwell nespolupracoval s Nostradamem. Za mě výborné.

ElizabethK
22.10.2018 5 z 5

Knize jsem se dlouho vyhýbala kvůli všeobecné popularitě. Nakonec jsem se dostala do fáze, kdy nečíst Orwella znamená nemít literární rozhled.
Po přečtení musím říct, že je kniha krásně napsaná a má hluboké myšlenky. Politický podtón díla je více než patrný a spojitost s totalitními režimy je zjevná.

Několikrát jsem kroutila hlavou nad nechápavostí a krátkozrakostí zvířat na farmě, ale pak jsem se zamyslela nad otázkou, jak bych na jejich místě reagovala já. Vezmu-li v potaz zastrašování a mylné informace, je mi jasné, proč zvířata Napoleonovi tak věřila.

Knihu tedy beru nejen jako skvělé podobenství Orwellovy doby (navíc také částečně poselství, jak se píše v doslovu), ale i jako varování před případným budoucím nebezpečím.

jindrich7442
20.10.2018 5 z 5

Po letech jsem opět sáhl po Orwellovi a konečně k eho Farmě zvířat. Je neuvěřitelné jak uměl Orwell být nadčasový. Ač se v dnešní době jeví příběh spíše komický a jako satira, je nutné si uvědomit, že se jedná o výsledek ideologického prozření...