Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10103 1169

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

Lucy1905
12.12.2017 5 z 5

K této knížce jsem se dostala díky povinné četbě, takže díky Bohu za povinnou četbu. Geniální a pravdivá ukázka, jak byli lidé zaslepeni krásnými, avšak lživými sliby. Po tomto úžasném literárním díle budu určitě pokračovat knihou 1984. Výborně napsaná kniha, která se mi velice líbila a určitě se k ní někdy vrátím.

FireOfFilth
10.12.2017 5 z 5

Úžasný jinotaj o vzkvétající společnosti, kdy lidé, kteří jsou hloupější (například zvířata, které neumí číst) a moc nerozumí, se velice lehce nechají oblbnout (změna znění 7 přikázání) a věří věcem, které jim nakukají vyšší orgány (projevy prasat). A propaganda a přesvědčování dokáže přesvědčit spoustu hlupáků k čemukoliv (Kuliš mohl za úplně všechno).
Líbila se mi scéna, kdy prasata vyšla z domu po dvou nohách a všichni nevěřícně koukali.
Další kniha s přesahem k hlubokému zamyšlení. Díky Georgi!
Celkové hodnocení 85%

Mamosvain
30.11.2017 5 z 5

Snad první povinná četba, která mě opravdu bavila. No dobrá. Samozřejmě je tu ještě Malý princ, který stejně jako tato kniha popisuje problémy společnosti. Avšak zde bylo perfektně vidět, jak si lidé neuvědomují, že situace, které prožívají jsou stejná, ne-li horší, než které už prožili oni, či jejich předkové. Je to smutné. A tato kniha vám perfektně ukáže problémy důvěřivosti.

Hadrna
29.11.2017 5 z 5

Dokonalý, jak nenápadně se dá změnit myšlenka nebe na Zemi. Zvířata si vysnila dokonalý svět s jednoduchými 7 zákony. Co by se mohlo pokazit, že ? Myšlenky mají stejné, touhu taky a potřeby ani nemluvě a i přeto to končí neočekavaně....
Jak příznačně napsaná kniha je tu zachyceno vše s jednoduchýma změnama pravidel, které samozřejmě jsou jen pro dobro a nikomu neublíží. Kniha je tak význažná s tou dobou, že slovo "význačná" je slovo slabé a tím pádem zcela nevystihuje jeho podstatu, ale lepší slovo nemám.

Samozřejmě doporučuji a smekám před Orwellem NH

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější

Myslím, že takhle věta vystihuje celou knihu :)

JanaBez
27.11.2017 5 z 5

Naprosto geniální kniha. Mohla bych ji číst stále do kola. Obdivuhodné, jak podstatu životních vztahů s politickým pozadím autor dokáže vykreslit vlastně na pár stránkách.

Andy74
19.11.2017 5 z 5

Knihu jsem vzala do ruky ze zvědavosti - a už ji nepustila, dokud jsem nepřečetla do konce.
Nevěděla jsem přesně, co od děje čekat, ale došlo mi to po pár stránkách. Nevěřícně jsem otáčela obálku knihy, protože mi nebyla jasná jedna věc - jak je možné že pan Orwel psal knihu o naší firmě už v době kdy ještě neexistovala???
:o) omluva všem, ale nejde mi to, se neztotožnit. Až na to, že původní majitel nebyl alkoholik a tyran, jen se stáhl do ústraní a svoje kompetence předal Napoleonovi. Napoleon se obklopil dalšími vděčnými a loajálními prasaty, kteří se bohatě krmí jabky a obilím dodnes, aby mohli nadále přemýšlet a vymýšlet. Dokonce i soudruha Pištíka vidím jako živého a na stádo ovcí, co dokážou donekonečna opakovat čtyři nohy dobré, dvě špatné mám dokonce i telefonní číslo!! :o)
Dost sarkasmu - i když kniha poukazuje na dobu dávno minulou, dostatečně vystihuje to, co se děje na některých "farmách" dodnes.
Já jen všem těm zvířecím postavičkám dala ve své fantazii konkrétní obličeje :o)

Hadati
08.11.2017 5 z 5

Nadčasová zvířecí alegorie, která zesměšňuje revoluce a despocie, v tomto případě zejména ty komunistické a fašistické. Každý čtenář tam najde spoustu dalšího. Náboženské pokrytectví, rasovou nadřazenost, tupost (i lidského) stáda, které jen vykřikuje hesla a nepřemýšlí nad tím, co se děje, špatnou paměť ohledně slibů, přísah nebo historických událostí... a takhle by se dalo pokračovat ve vyjmenovávání stále dál.

ecila13
31.10.2017 5 z 5

V úvodu knížky je uvedeno, že se jedná o pohádkový příběh, o bajku. Pro mě je to spíše horor. Totalita v nejbrutálnější podobě. Výborně napsané.

jarka2222
21.10.2017 5 z 5

Přiznám se, že tentokrát jsem si nechala knížku přečíst panem Josefem Vinklářem. V jeho podání to byl umělecký počin a skvělý zážitek. Pro vás, kteří šetříte časem, abyste mohli stihnout toho načíst co nejvíce, je to vynikající alternativa.

ElissAnn
13.10.2017 5 z 5

Pan Orwell věděl sakra dobře co píše. Kniha je i dnes dobrým tématem a příkladem pro dnešní i budoucí generace. Přijde mi, že v těch málo stránkách se najde vše. Ponaučení, malé pousmání nad prasaty a jejich "chytrými" předělávkami přikázání, naděje (ostatních zvířat, že se skutečně budou mít lépe)... jednoduše řečeno, je to kniha, kterou by si měl přečíst každý. Čte se snadno a (jak jsem již zmínila) má málo stran, takže ji za chvilku přečtete :). Za mne 5 hvězdiček, určitě šáhnu i na román 1984.

Darf...
09.10.2017 5 z 5

Četla jsem knihu už na střední škole v rámci povinné četby. Teď jsem se k ní po delší době vrátila, přečetla ji znovu a byla překvapená, kolik věcí jsem předtím nejspíš nebyla schopná pochopit. Myslím, že by si to měl přečíst každý, ať už si z toho vezme cokoliv.

readah
05.10.2017 5 z 5

Povinnost. Ať to ve vás nechá cokoliv, něco určitě ano. 5* bez diskuze.

GreenMagritte
04.10.2017 5 z 5

Farma zvířat je proslulou satirou, která byla v zemích východního bloku zakázaná, neboť se v ní soudruzi ze Sovětského svazu příliš poznávali. Napoleon tak představuje Stalina, Kuliš Trockého, psi tajnou policii a uštvaný Boxer trpící lid. Orwell vystihl hlavní rysy totalitního režimu jako je propaganda, ovládání nejobyčejnějších vrstev, překrucování minulosti, zastrašování a vytváření obrazu třídního nepřítele.

Farma zvířat je tak poselstvím o tom, že všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Pazďa
01.10.2017 5 z 5

Výborná kritika komunismu/Stalinismu kterou pochopí snad úplně každý. Celou knihu jsem přemýšlel jestli se tomuhle nějak povede uspokojivé zakončení ale hořký konec konec byl zvládnutý neméně výborně.

Analady
27.09.2017 5 z 5

Alegorický příběh s hlubokou myšlenkou - jak krásné ideály po lepším a spravedlivějším světě berou za své, jakmile se necháme ovládat touhou po moci. Nemyslíme pak na dobro všech, ale na to, jak získat co nejvíc pro sebe.

Leniik33
19.09.2017 5 z 5

Orwell nikdy nezklame. Jeho knížky mám ráda, jsou k zamyšlení a je až fascinující, jak dokáže rozvinou své příběhy. Knížka je psaná jednoduše, ale myšlenka celého příběhu má hloubku.

fruitbueno
17.09.2017 4 z 5

Hrozivé podobenství o tom, kterak si všichni nejsme rovni, které snad v žádné době nepřestane být aktuální. Orwell přeskočil svou dobu o pořádnou míli.

Francesca14
11.09.2017 3 z 5

Vím, že tu skoro všichni na tuhle knihu pějí ódy, ale já buď ještě nejsem ve stádiu, kdy by mě tahle kniha něčím "dostala", nebo jsem prostě nebyla při čtení v té správné náladě... Knížka je napsaná čtivým stylem a autor se nezdržuje zbytečnými pasážemi, od Orwella si určitě chci ještě něco přečíst, ale tahle knížka za mě nic moc. Vnímala jsem v tom stejně spíš jen ten politický kontext a zvířat a jejich naivity mi bylo akorát líto. Jsem zvědavá na nějaké jiné autorovy knihy.

nickol
11.09.2017 5 z 5

Orwell je můj nejoblíbenější autor . Tuto knihu mohu číst pořád dokola a vždy mě dostane.

JamesF29
09.09.2017 4 z 5

Jako první jsem viděl animovaný film z roku 1954. Třikrát. Asi i proto už mě kniha nedokázala ničím překvapit, film se totiž až na drobné dějové nuance principiálně drží knižní předlohy. A ten vizuál je fakt nářez.