Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277/mid_farma-zvirat-ahT-277.jpg 5 10138 10138

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Práce

Animal Farm , 1945

Nicolka77
25.10.2018 3 z 5

Knížka k maturitní četbě, bohužel jsem nestihla přečíst k maturitě.. tak na ni přišla ráda teď..nemůžu hodnotit kladne ani záporně pro mě takový průměr. Tohle prostě nebyla úplně kniha napsána pro mě.

Efesus
23.10.2018 5 z 5

Prostě geniální. Je obdivuhodné, jak je i po letech kniha stále aktuální. Občas si říkám jestli Orwell nespolupracoval s Nostradamem. Za mě výborné.

ElizabethK
22.10.2018 5 z 5

Knize jsem se dlouho vyhýbala kvůli všeobecné popularitě. Nakonec jsem se dostala do fáze, kdy nečíst Orwella znamená nemít literární rozhled.
Po přečtení musím říct, že je kniha krásně napsaná a má hluboké myšlenky. Politický podtón díla je více než patrný a spojitost s totalitními režimy je zjevná.

Několikrát jsem kroutila hlavou nad nechápavostí a krátkozrakostí zvířat na farmě, ale pak jsem se zamyslela nad otázkou, jak bych na jejich místě reagovala já. Vezmu-li v potaz zastrašování a mylné informace, je mi jasné, proč zvířata Napoleonovi tak věřila.

Knihu tedy beru nejen jako skvělé podobenství Orwellovy doby (navíc také částečně poselství, jak se píše v doslovu), ale i jako varování před případným budoucím nebezpečím.

jindrich7442
20.10.2018 5 z 5

Po letech jsem opět sáhl po Orwellovi a konečně k eho Farmě zvířat. Je neuvěřitelné jak uměl Orwell být nadčasový. Ač se v dnešní době jeví příběh spíše komický a jako satira, je nutné si uvědomit, že se jedná o výsledek ideologického prozření...

DommiP
15.10.2018 5 z 5

Geniální ! Určitě by si měl každý přečíst, alegorie na totalitní režimy a vlastně velmi dobrá prognóza budoucích dějin. Až neuvěřitelné.

Ladislav73
10.10.2018 5 z 5

Stále aktuální téma.
"Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům.“ — George Orwell.
Tento citát od autora knihy vystihuje podstatu celé knihy.

Měňavka
29.09.2018 5 z 5

Výborná četba. Autor to měl v hlavě pěkně srovnané a skoro s jasnovideckou přesností nám předložil budoucnost jako na talíři. Doporučuji!

ludek.n
27.09.2018 3 z 5

Krásná alegorie na totalitní režimy, která v mnohém předběhla dobu a ukázala se jako neuvěřitelně přesná prognóza světových dějin. Kdyby nic jiného z Orwellova díla nepřežilo, heslo „Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější“ coby výstižné a trefné zpodobnění základní myšlenky komunismu by se mělo vytesat do kamene na věčné časy. Vždyť i my jsme to v této zemi zažili, někteří dokonce na vlastní kůži, když se svině dostaly ke korytům a určovaly co je a co není pravda, lidská důstojnost, hrdost, svoboda a spravedlnost. Všechno v této knize je: překrucování historie, bohapusté lži ve jménu vyššího cíle, třídní nepřátelé, falešná ideologie, všemocná státní bezpečnost, strach projevit vlastní názor i rychlé zapomínání na hlad, strádání a zklamání. Boxerovo socialistické motto „Budu pracovat lépe a radostněji“ jsem jako dítko školou povinné slyšel v nejrůznějších obměnách snad milionkrát a dodnes mi z něho běhá mráz po zádech, když si vzpomenu na všechny souvislosti, které s sebou v dané době neslo. Orwell byl génius a jeho Farma zvířat je děsivé čtení…

Tesák
24.09.2018 5 z 5

Neuveritelne. Jak to mohl takhle napsat? Vzdyt to psal v roce 1943. .... na netu jsem se docetl, ze kniha vysla v Ceskoslovensku v roce 1946 a pak az v devadesatych letech. Soudruzi se pry v knize prilis nachazeli.

kykiryki28
21.09.2018 4 z 5

FARMA ZVÍŘAT je nádherná kniha, kterou by si každý měl přečíst! Zde si člověk uvědomí, jak se najednou může objevit v tak absurdním světě, o kterým se píše ve Farmě zvířat. Demokracie, svoboda a rovnost je pro náš svět důležitější, než si myslíme. A to bychom si měli připomínat každý den!

Tato kniha je tak DOKONALÁ, jak jen tak DOKONALÁ snad být nemůže! Doporučuji všem přečíst! Toto si opravdu nesmíte nechat ujít!!!

martin9134
15.09.2018 5 z 5

Text, který předvídal budoucnost. Naprosto fascinující a zároveň strašidelné. Ukazuje vlastně to, že když má člověk (v tomto příběhu zvíře) moc, bude ji nadále zneužívat. V tomto případě to dospělo až do stádia kdy zvířata měly na Farmě zvířat nakonec stejné „svobody" u lidí, tak u prasat.

Véča
09.09.2018 5 z 5

Knihu jsem četla již podruhé a opět se dostavilo mrazení po celém těle, když jsem si dávala příběh do kontextu s historií. Napsat v roce 1944 takovéto dílo a dokonale v něm vystihnout, co všechno může a bude následovat... Neuvěřitelné.

Danago
05.09.2018 4 z 5

Tato kniha je klasika, věděla jsem o čem je , jako asi každý. Ale přečetla jsem si ji až teď kvůli knižní výzvě. Co napsat? Taková smutná historií prověřená pohádka....
Jako kniha 1984, tak i tato kniha jsou šokujícím způsobem nadčasové .

Allia
30.08.2018 4 z 5

Velice zajímavě a poutavě napsaná kniha. Trefně popisuje dění v dané době a v některých částech mi připomíná i dnešní dobu. Celkem škoda, že jsem se ji tak dlouho vyhýbala :-)

kamienok
24.08.2018 5 z 5

Už jsem jí četla několikrát a je to prostě skvělá knížka :)

Simona99
20.08.2018 5 z 5

Musím rict, že tolik bych od této knihy ani nečekala...parádně vystižená politická situace i podobnost mezi zvířaty a lidmi. Místy jsem se i zasmála. Ale aspoň si uvědomíme, že je to všechno vlastně pravda. Moc doporučuji!

coquus
07.08.2018 5 z 5

Skvělé připodobnění toho, jak se všechny původně dobré a ušlechtilé myšlenky mohou zvrhnout ve svůj vlastní opak, tedy v otroctví ještě horší, než kdy dřív. Zaujalo mě, jak jsou zde přirovnávány různé druhy lidského chování k postavám zvířat v tomto příběhu: prasata na vedoucích místech, ovce v roli užitečných idiotů, či kůň coby pracovitý, ale velice naivní až prostoduchý jedinec. Ale to bohužel nejsou jediné paralely s dobou dnešní...

"...(zvířata) věděla, že dnes se žije těžko, že mají často hlad a často jim je zima a že pokud zrovna nespí, tak pracují. Nepochybně to však za starých pořádků bylo horší. Ráda tomu věřila. Mimoto tenkrát byla otroky, dnes jsou svobodná. A to je právě ten hlavní rozdíl..."

Terka72
04.08.2018 4 z 5

Kniha mě překvapila tím, jak byla čtivá a četla se celkem jednoduše. Ze začátku jsem se nemohla do knihy trochu začíst, ale čím víc jsem měla přečteno, tím víc jsem se začetla a knihu mě bavilo číst. Po přečtení jsem nad knihou musela docela dlouhou dobu přemýšlet. Navíc je v knize skvěle vystihnutý život v totalitním režimu. Doporučuji.

Affares
02.08.2018 5 z 5

Autor skrze knihu naprosto dokonale, a hlavně nadčasově, vystihl náhled na tehdejší společnost a nové politické směry. Velice kvalitní dílo, které má své místo v historii. Při čtení takovýchto knih musíte brát v potaz dobu, ve které byla napsána, i čím si autor prošel. Orwell bojoval ve Španělské občanské válce na počátku Druhé světové války a byl i raněn. Abyste si udělali obrázek, co autora také ovlivnilo při formování této knihy, doporučuji jeho další dílo Hold Katalánsku.

Thunder02
02.08.2018 4 z 5

Orwell byl jedním z těch lidí co se svůj názor nestydí publikovat a stvořil bohužel přesnou zvířecí kopii totalitního režimu. Líbilo se mi že každé zvíře něco představovalo, ovce byli občané země, farmář klasický kapitalista, kůň dělníci. Kniha měla bohužel snadno předvídatelný děj a proto se mi to úplně nečetlo jedním dechem, mám rád hodně zvratů, nečekaných momentů aby mě to nutilo číst dál. To tato kniha bohužel nesplnila a proto jí nemohu dát 5* ale 4* s ,,odřenýma ušima"