Fabrika

Fabrika https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/bmid_fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 4 524 143

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.... celý text

Veroba
26.06.2018 4 z 5

Dověděla jsem se spoustu nového o Brně.

HanKasp
17.06.2018 4 z 5

Beletrická část Fabriky je oproti jiným dílům Katky Tučkové krapet slabší. Ale domnívám se, že to není vinou Katky, ba naopak. Snažila se z toho mála informací, co po rodinách bývalých brněnských továrníků zbyly, vytěžit co nejvíc. Přijde mi tedy velmi inspirativní a chytré do samotného děje zakomponovat i ten děj přítomný, a to hledání materiálů a přípravy výstavy Brno - moravský Manchester.

Z počátku mi přišla odborná hesla v textu trhajícího beletrickou část za rušivá. Ale na tento formát jsem si velmi rychle zvykla a jsem za to ráda, že v knize je, neboť se tak snadno dá vracet k reáliím a dohledávat si případné další informace či literaturu, ze které bylo čerpáno.

Je až s podivem, že jsou známá jména Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni, ale jméno Offermann jsem slyšela poprvé a díky této knize se mi i propojila jednotlivá místa a stavby, kolem kterých chodím téměř denně. Proto Katce a jejím spolupracovníkům za tuto knihu velmi děkuji.

VladiKlaisner
06.06.2018 3 z 5

Z knihy mám tak trochu smíšené pocity. Z počátku jsem se nemohla začíst, hodně mi vadilo přeskakování mezi současností, kdy autorka popisuje přípravu výstavy a shánění materiálů, fakta z minulosti, která se snaží doplnit příběhem někdy až příliš pohádkovým. Ale časem jsem si zvykla a kniha mne začala zajímat.
Je to něco mezi průvodcem k výstavě a beletrií, takový pelmel, proto jen tři hvězdičky.

Nočnípták
17.05.2018 4 z 5

Nevím co psát, když mcleod to všechno už napsal. Kateřina Tučková mě nezklamala.

Čtenářská výzva 2018 - 18. Kniha, jejíž děj se odehrává v Brně

ajasin
13.04.2018 5 z 5

Skvěle namíchaný koktejl historických faktů a fikce. Pro brněnské patrioty kniha s další přidanou hodnotou. Já osobně moravskou metropolí pouze párkrát projížděla, ale snad se někdy dostanu i k delší návštěvě. Rozhodně to plánuji.

chandel
13.04.2018 5 z 5

Pro mě jakožto pro brňačku je tahle kniha dokonalá, krásně napsaná a obsahuje plno zajímavých informací.

Jana_Z
11.04.2018 4 z 5

Lépe než mcleod svůj dojem z četby vyjádřit neumím :) Plně s ním souhlasím.

Schary
08.04.2018 3 z 5

Kniha je dost dokumentární, ale jestli máte blízko k Brnu,tak je to zajímavé čtení. Člověk se dozví spoustu nových věcí z historie...

mcleod
08.04.2018 5 z 5

Opět krásně a čtivě napsaná kniha (autorský styl Kateřiny Tučkové mám hodně rád), ve které se mísí příběh textilních baronů Offermannových, spisovatelky hledající fakta, na kterých může stavět jejich románový příběh, trojice kurátorů připravujících výstavu o textilní historii Brna a s tím spojené faktické pasáže. Nejen, že je tak možné dozvědět se spoustu informací o industriální historii, která z Brna udělala opravdovou metropoli Moravy, a o životě v tehdejším městě, ale také o těžké i zajímavé práci, která stojí za každou výstavou a románovou knihou, čímž je představen jakýsi vhled do pracovního života autorky - kurátorky a spisovatelky. Vedle toho pak stojí postupně budovaný příběh několika generací rodiny, která vybudovala takřka z ničeho velké textilní impérium, které za těžkých dob 20. století takřka ze dne na den zaniklo. Právě tato postmoderní promíchanost historického románu, literatury faktu a sborníku z výstavy (která však vůbec není rušivá, naopak kniha proudí velmi plynule a díky čtivému psaní i velmi rychle) dělá z knihy výjimečně zajímavé dílo.

hrosik3
03.04.2018 3 z 5

Rozporuplné pocity.Škoda,že ten příběh není celistvý. Zajímavé téma,dozvěděla jsem se zas něco nového, ale chyběly mi tam ty střípky, které by to daly dohromady.

marara
22.03.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Fascinovalo mě prostředí textilních továren i příběh podnikatelského rodu, byť smyšlený. Sama pocházím z města, kde podobných zaniklých továren i nádherných rodinných vil denně míjím několik a ony stále provokují moji fantazii. Co se tam mohlo odehrávat? Jaké osudy za těmi zdmi prožívali jejich majitelé?

Petja
17.03.2018 3 z 5

Dosavadní tvorba Kateřiny Tučkové mne nadchla, proto jsem si knihu přála k narozeninám. Přestože jsem z Brna, o historii textilního průmyslu zde jsem nevěděla skoro nic. Románová část mne moc bavila, jen škoda, že na konci jednotlivých pasáží autorka přiznává, že si příběhy prostě vymyslela a o historii ústřední rodiny se neví skoro nic. Je mi jasné, že i příběhy v dřívějších knihách jsou smyšlené na pozadí skutečných události, ale to přímé "přiznání" mne zde mrzelo. Pasáže o přípravě výstavy na mne působily rušivě, přestože jsou také informačně zajímavé, zařadila bych je spíše do zvláštní knihy. Celkově ale velmi zdařilé dílo a těším se na další.

iška
14.03.2018 4 z 5

Více dokument než román a to velmi dobrý. Velmi zajímavé hlavně asi pro obyvatele Brna o ty, kteří dobře znají tamnější reálie.

Kočičáci
01.03.2018 5 z 5

Ano, je to poskládané divoce, autorka skáče a přeskakuje... ale přesto dokonale. I když nás Kateřina upozorní, že si spoustu osudů domyslela a přibarvila tak, aby mohla být zaplněna hluchá místa, kterých se v archivu nedopátrala, tak mě to vůbec nevadilo. Rozšířila jsem si obzory, získala jsem spoustu nových informací a jediné co mě fakticky mrzí, že jsem se ke knize dostala tak pozdě, že jsem prošvihla výstavu.
Klobouk dolů před tím, co musela Kateřina všechno vybádat a jak krásně poučně to dala dohromady.

kralika
28.02.2018 5 z 5

Úžasná, zajímavě laděná popularizační kniha. To, že velká část příběhu vůbec není pravda mi vůbec nevadí, natož když je to otevřeně přiznané ("něco mezi fantasy, komiksem a pohádkou"). Pro mě je zásadní vystižení ducha doby, které se povedlo na jedničku a mraky faktických informací, o kterých jsem neměl ani tušení, čímž tuto knihu řadím mezi ty, které mě něčím obohatily. A koneckonců tu fikci od reality pozorný čtenář snadno odfiltruje z přiložených encyklopedických hesel a průběžných autorčiných promluv s kurátory výstavy o "Moravském Manchesteru".
Vždyť podobně přikrášlených historických románů je mraky, jen se o tom přikrášlení cudně mlčí...

triatlet
27.02.2018 3 z 5

Vyprávění o moravském Manchesteru a Offermannových autorka zarámovala popisem toho, jak společně s Andreou Březinovou a Tomášem Zapletalem připravovali v roce 2014 v Moravské galerii v Brně výstavu "Brno - moravský Manchester".
Způsob vyprávění je netradiční a vyžaduje soustředěného čtenáře. Autorka přeskakuje v čase, závěr působí jako jízda z rychlíku. Rozhraní nastudovaného a vysněného je nejasné. Sama přiznává, že skládá mozaiku. "Publikace, kterou píši já, bude něco mezi žánrem fantasy, komiksem a pohádkou." (s. 70)
Zaujmou nastudované detaily a perličky - např. o odrůdě vína André (s. 47)
Na jedné straně je autorka lyrická ("Statné, třicet let staré jabloně pod úhozy sekerou skřípaly, prosily, plakaly..." s. 87), na druhé straně označí opakovaně Židy jako "pijavice". Poprvé na str. 96 není patrné, jestli to je z pohledu vypravěčky (autorky), nebo z pohledu Karla Offermanna.
Za povedenou pasáž považuji pohřeb Karla Offermanna a prolínání modlitby s Juliovými a Theodorovými úvahami. (s. 120)
Zaujme i informace o funkcionalistické vile rodiny Stiassni na Hrozenkové ulici (s. 109)
........................................................................................................
Čtenářská výzva - kniha, jejíž děj se odehrává v Brně

denib
25.02.2018 3 z 5

V knize je příliš mnoho fantazie a příběhu na to, aby to byla literatura faktu. A zároveň příliš mnoho reálií a popisného stylu na to, aby to byla beletrie. Ta obojakost mi nebyla příjemná, nesedl mi styl psaní, který jakoby neví, ke kterému s žánrů se má přiklonit. Je velmi znát, že se jedná o knihu na zakázku - proto to "omezení" fakty. Myslím, že bez toho mohla vzniknout krásná sága, protože téma je zajímavé a Tučková na jiných knihách ukázala, že psát rozhodně umí. Takto mi to připadá jako nevyužitá příležitost. Nicméně oceňuji, že jsem se dozvěděla řadu informací o Brně, o kterých jsem neměla ani tušení.

Pavelpi
07.02.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetl kvůli výzvě,ale mě tento styl nesedí.Mám rád ucelený příběh,pokud možno pravdivý a tady tak 70% historie jsou pouze domněnky autorů,protože se žádné prameny nedochovaly.

Kristyna_M64
06.02.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. První polovinou jsem se spíš prokousávala a snažila se zorientovat v postavách, historických faktech a prolínání s přípravou výstavy. Potom mě příběh hodně chytil. Brno znám, několik let jsem se bydlela v sousedství Cejlu. Bylo vzrušující srovnávat současnou a bývalou podobu ulic a míst a přenést se do ne tak vzdálené minulosti. Mrzelo mě, jak rodina dopadla. A nejen Offermannovi, ale i další. Ke knížce se určitě ještě vrátím a věřím, že mě znovu překvapí informacemi, které jsem během prvního čtení nevstřebala.

katynais
23.01.2018 3 z 5

Katerina Tuckova dokaze vyvolat takovy zvlastni pocit, jakobyste v te dobe byli a citite tu atmosferu.To se mi i moc libilo v teto knize, bylo zajimave sledovat rodinnou historii, ale v tech jmenech jsem se ztracela