Fabrika

Fabrika https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/bmid_fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 4 524 143

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.... celý text

hanoule
30.06.2015 5 z 5

Dokonalá kombinace literatury faktu a fikce, Kateřina opět nezklamala. :)

ivanaga
24.04.2015 3 z 5

Tuhle knihu jsem si přečetla kvůli její autorce a nelitovala jsem. Není to klasická beletrie, ale potěší toho, kdo má rád historii, monarchii, rodokmeny a chce se něco dozvědět, v tomto případě o Brně. Musím říci, že jsem zatím nic moc z této doby zatím nečetla, ač devatenácté století není zas tak vzdálené, ale pohled do života buržoazie se u nás doposud nenosil. Spíše z opačné strany. Z tohoto důvodu se mi zdá, že jde o další průlom, o záslužnou akci, i když je to víceméně kniha jako doplněk k výstavě. Člověk si uvědomí zase další bolavé místo v naší historii. Zpřetrhané rodinné a podnikatelské vazby, devastace hodnot, zničené stavby, které byly jedny z posledních navržené v určitém stylu. Na nic z toho se už nepodařilo navázat, vývoj byl navždy přerušen. To si uvědomí každý při četbě této knihy, i když autorka vše podává v příjemném rodinném vyprávění, nic nedramatizuje, stylem, kdy máte pocit, že pátráte s ní po útržcích celkem nedávných příběhů.

Pro mě bylo také dost těžké luštit německá jména a názvy, zezačátku se mi to pletlo, navíc neznám Brno, abych se orientovala, o co se přesně jedná. Je neuvěřitelné, jak mělo toto město našlápnuto, jak se mohlo rozvíjet, kdyby nebyla zničena monarchie a nepřehnaly se dvě války. Na tomto příběhu jedné rodiny je jasně vidět, jak od té doby šlo všechno špatným směrem.

Jediná dobrá zpráva dneška je, že o tom aspoň můžeme psát. Ale jsme vůbec schopni se poučit?
Poslední poznámka ke knize je ta, že se mi nelíbí obálka. Neladí mi k té knize.

Ditules
17.03.2015 4 z 5

Kateřina Tučková je pro mě zvláštním literním zjevem. Gertu jsem zhlta, takřka bez dechu, za dny, Bohyně mám rozečtené už půl roku a nevím, jestli je někdy dočtu. Fabrika zabírá mezi těmito knihami střed. Fabrika je skvělá v tom, že propojuje beletrii a literaturu faktu, a tak se čtenář v lecčems i poučí. Skvělé je i autorčinu osobní zaujetí pro téma, které vrcholí ve smutném závěru knihy.