Fabrika

Fabrika https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/bmid_fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 4 526 143

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.... celý text

Toffee
31.12.2016 5 z 5

Asi budu se svým názorem osamocená, ale tuhle knížku považuji za autorčinu nejlepší. Určitě je to i proto, že mě staré brněnské rodiny zajímají, o Offermannech jsem věděla a těšila jsem se, když jsem se dozvěděla, že o nich bude Tučková psát. Výsledná knížka byla velmi příjemným překvapením. Příběh je tak čtivý a opravdový! K tomu spousta zajímavých informací o lidech, domech, ulicích....

svitim
30.11.2016 5 z 5

Jsem nadšená, kniha od začátku do konce pro mě velmi zajímavá, Brno je moje okresní město a i když jsem tam často, tuto část historie jsem neznala. Vhodně doplněné historickými fakty a fotografiemi.

Ale přiznám dobrovolně, pokud by byla kniha o jiném městě, které není součástí mého života, tak bych tak nadšená nebyla

IYv
05.10.2016 3 z 5

nedočetla

JeKa
17.09.2016 5 z 5

Tahle kniha mě nadchla...kombinace faktografických medailonků, přiznané fabulace a dokumentace tvorby výstavy je rozhodně stylisticky velmi zajímavá a k podchycení dějin rodu, o kterém se toho moc nezachovalo, překvapivě vhodná. Ačkoliv Brno neznám tak dobře, jak bych při čtení chtěla, rozhodně mi to nebránilo v pochopení ani začtení se a rodina Offermannů mi naprosto přirostla k srdci... Mám ráda příběhy velkých podnikatelských rodin, ačkoliv často končí velmi tragicky, neboť jsou ohromným zdrojem inspirace, i když zrovna nehodláte podnikat... doporučuju!

Alternative
16.09.2016 4 z 5

Aboslutně jiný než Bohyně nebo Gerta. Nemůžu ale v žádném případě říci, že by mě to zkalamalo. Kdyby člověk znal Brno lépe, bylo by to zase o něčem jiném, ale kniha se mi velmi líbila, i když jsem měla ze začátku problém s množstím postav.

xp3
31.08.2016 3 z 5

Možná lepší mlčet, ale třeba tenhle názor pomůže podobnému čtenáři jako jsem já. Jak mám Tučkovou ráda, tenhle slepenec dokumentu, příběhu a práce kurátora výstavy mi nesedl. Příliš mnoho na jednu knihu, příliš málo na to, aby to bylo poctivé alespoň v jedné z vyjmenovaných oblastí. Nicméně hodnotím dobrý počin odkrýt neznámou tvář mého milovaného Brna a těším se na další autorčiny knihy.

Olia
17.08.2016 4 z 5

čtivá knížka, prima prokládaná dobovými fotkami s popisy, takhle to mám ráda.. Podařilo se spojit nespojitelné, neznámé osudy v příběh.. jen ten konec se mi špatně četl.. taková ztráta důstojnosti za války a hrůza dokonaná devastací objektů v duchu socialismu i poté.. chjo snad ještě něco málo ze zmiňovaného stihnu v Brně vidět , nebývám tam často.

lencin
14.08.2016 4 z 5

Pro mě úplně neznámá historie Brna, zajímavě napsaná pomocí osudu rodiny textilních průmyslníků- Offermanů. Moravský Manchester.

mariposka
06.08.2016 4 z 5

Po přečtení této knihy se budu na Brno dívat jinýma očima. Představovat si všechny ty budovy, které už nestojí nebo jsou z nich jen ruiny. Autorce se podařilo i z toho mála informací, které o rodinách textilních továrníků jsou, utvořit poutavý historický příběh, příběh lidí i města. Získala jsem spoustu zajímavých informací a kniha se mi moc dobře četla.

Tapeworm
19.07.2016 2 z 5

Tahle knížka mě po Bohyních a Gertě bohužel už tolik nenadchla, na můj vkus obsahovala moc historie a příběhu bylo věnováno moc málo prostoru.

aralka
17.05.2016 4 z 5

Skláním se před "tahem na branku" Kateřiny Tučkové.... když si něco vezme do hlavy, zkrátka nepovolí, dokud toho nedocílí.... tato kniha je názorným příkladem... z ne moc záživné tematiky textilního průmyslu 19.století a pramála špatně dostupných historických podkladů, vyždímala maximum. Je to kniha na pomezí beletrie, literatury faktu a jakéhosi literárního dokumentu o přípravách výstavy, ale jako celek působí kompaktně. Vzestup a pád na pozadí historických událostí, v podstatě dost smutné čtení :-( Myslím, že osloví zejména Brňany, kteří znají lokality v knize uváděné.

Yorika
12.05.2016 4 z 5

Kolikrát jsem okolo těchto míst procházela.V chvatu všedních dní, člověk nějak nemá čas se zastavit a rozhlédnout se kolem sebe.Po přečtení Fabriky se již nikdy na město nebudu dívat,tak jako dřív.Kdykoliv teď procházím těmito místy, vzpomenu si na rod Offermannů a jejich příběh.Přemýšlím o lidech,kteří kráčeli ulicemi Brna přede mnou.Přitom každý z nich prožíval svůj ojedinělý životní příběh,mnohdy spjatý právě s místními textilkami.Děkuji za tuto knihu.

kasavubu
11.04.2016 5 z 5

Úplně souhlasím s předchozím komentářem. Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli autorce, jejíž dvě předchozí knihy se mi moc líbily. Rozhodně bych nečekala, vzhledem k námětu, takovou čtivost. Trochu jsem se obávala i prostředí Brna, o němž toho zase až tak moc nevím. Příběhy jednotlivých rodových postav mě postupně zcela pohltily. Byla jsem příjemně překvapená, jak velký vliv měly v 19. století všechny průmyslnické rodiny v čele s Offermannovými, a to nejen v našich zemích, ale i v Evropě, a dokonce i v poměrně dost vzdálených končinách světa. Životní osudy jednotlivých Offermanů byly moc zajímavé, jen by mě zajímalo, nakolik opravdu autentické. Sama autorka v knize uvádí, že informace jsou zčásti zcela fiktivní, že se řadu věcí snažila spíše domýšlet. Každopádně se tohoto úkolu zhostila bravurně, tak nějak to opravdu mohlo být... Ale kdo ví. Jediné, co bych u knihy uvítala je nějaký rodokmen, který by napomohl se v rozvětvené rodině Offermannů orientovat. Místy jsem se ve jménech jednotlivých členů rodu ztrácela a musela chvíli přemýšlet, kdo vlastně byl čím synem.

GreenMagritte
04.04.2016 5 z 5

Tučková píše zajímavě a poutavě a člověk se přistihne, že román o textilních baronech, o kterém si myslel, že bude nudný, nakonec nemůže odložit z ruky. Na stránkách knihy znovu ožívá Brno 19. století a představuje se nám jako silná textilní metropole, která byla pojmem v celé Evropě.

Fabriku oceňuji také z hlediska originálního konceptu k výstavě. Román o rodu Offermannů má potencionál vytěžit z tohoto tématu něco víc než jen muzejní popisku, na kterou po skončení výstavy většina zapomene. Kateřina Tučková na stránkách Fabriky citlivě oživuje už málem mrtvou tvář města Brna, ve které je však něco pozoruhodně jímavého. Něco, co ještě odolává zubu času, ne jako v prachu zmizelé továrny a propadlé hroby, o něž se už nikdo nepostará.

Dimas
09.03.2016 4 z 5

Zajímavý příběh (rodu) v příběhu (autorčin) rozhodně stojí za přečtení. Těším se na další knihu.

Marika Vanova
01.12.2015 4 z 5

Byla jsem moc zvědavá, jak to autorka podá a celkem se mi to líbilo. Zajímavý pohled na život města Brna, které moc neznám, ale historie v této výpravné podobě mě baví.

bookcase
26.11.2015 5 z 5

Zajímavý pohled na textilky v Brně 19. století. Doplňující informace jsou hodně přínosné.

hana1070
23.10.2015 5 z 5

Dějiny 19. století jak na dlani. Brnu devatenáctého století se říkalo Moravský Manchester, fungovala tu spousta textilních fabrik, odkud se vyvážely látky do celého světa. Textilní průmysl přinesl bohatství nejen svým majitelům, ale ovlivnil tvář celého města – vznikaly nové továrny, v nových čtvrtích vyrůstaly dělnické kolonie, průmyslníci si nechávali stavět výjimečné funkcionalistické vily, v ulicích města se objevily tramvaje. Nejen o tom, ale i o průmyslové špionáži, otřesných pracovních a životních podmínkách dělníků a pracujících dětí - to je román/katalog Kateřiny Tučkové, která to vše popisuje na historii pěti generací rodiny Offermanů, významných textilních magnátů. Moc jsem si to užila, a to ani nejsem z Brna.

Lost Soul
13.10.2015 5 z 5

Doporučuji všem, kteří se zajímají o novodobé dějiny střední Evropy, kniha velmi čtivou formou přibližuje historii textilního průmyslu nejen v Brně, i když převážně v něm, o níž jsem (já barbar) neměla vůbec potuchy!

VladkaBU
04.08.2015 3 z 5

... knížku jsem četla spíš kvůli autorce. Bohyně i Gerta se mi moc líbily, ale tahle byla jiná. Děj zajímavý, ale ninak nenadchnul