Osmnáct pod nulou

Osmnáct pod nulou https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402599/bmid_osmnact-pod-nulou-keL-402599.jpg 4 925 236

Fabian Risk série

Třetí temný případ Fabiana Riska. Třetí mrazivý thriller z pera švédského bestselleristy Stefana Ahnhema. Automobilová honička u helsingborského přístavu skončí pro jeden vůz tragicky – pádem do ledových vod. Na předním sedadle je nalezen jeden z nejvlivnějších švédských podnikatelů v oblasti IT. Vše nasvědčuje, že šlo o nehodu, ale důkladnější ohledání těla odhalí, že bylo zmrazeno. Ještě podivnější je doba úmrtí: dva měsíce před událostí v docích. Navíc někdo tvrdí, že oběť viděl ještě před týdnem živou a zdravou. Zdá se, že vrah převzal její totožnost. Fabian Risk brzy zjistí, že to pachatel neudělal poprvé. A ani naposled…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Arton grader minus , 2016

sasena
01.11.2022 1 z 5

Tak nevím, asi už se na ty severské detektivky vykašlu. Tolik násilí z naprosto zvrácených důvodů, má vůbec smysl tohle číst? Jasně, je to napsané tak, že vás to strhne, ale po dočtení zbyde jen zhnusení a pocit, že nic nemá smysl, svět je zlý a zkažený. Kvůli asi větší prodejnosti se autor patlá v hnusných detailech, v podstatě nikdo v té knížce není normální a ta duchařina? To už je fakt přes čáru. Takže ** jen za to, že jsem byla tak pitomá a dočetla do konce. Kája Mařík forever. :-D

1v8na
12.09.2022 4 z 5

Mě se kniha líbila. Oceňovala jsem to, že v knize nebyl jen jeden příběh, ale bylo to psaní ve stylu jeden děj hlavní a další doprovodné.
Také se mi líbilo, se že se neřeší jen samotný Fabian, ale i jeho kolegové a kolegyně a jeho rodina a poukazuje se na to, že každý má svůj vlastní problém a každý si ti řeší po svém.
Ukradení identity mi přišlo velmi zajímavé a poutavé.
Nicméně konec mi přišel překombinovaný....
Ovšem neodrazuje mě to od toho, přečíst si Motiv X.

oskli
22.08.2022 1 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha, tento díl bych v papíru odložila po pár kapitolách, protože číst bych ho nemohla. Za mě opět blábol. Fabian stále nesympatický jouda, Sonja už tentokrát spíš vyloženě kráva než jen blbka, k tomu přeplácaný neuvěřitelný děj s geniální vraždící dvojicí, neschopná policie, snaha co nejvíc šokovat brutalitou (čtveřice puberťáků natolik se vyžívajících v násilí mi neseděla a při scéně s petardou mi bylo fakt na zvracení), duchařina, laciné a zbytečné erotické scény, v závěru podezřelý kolega z řady Fabianových kolegů... co víc si přát? :-P Prostě prvoplánová slátanina, která má za cíl šokovat. Podle mě ničím jiným tohle dílo zaujmout nedokáže. Já tentokrát měla co dělat, abych tu "kvalitu" strávila i při tak blbých činnostech jako je žehlení a uklízení. Běhat bych s knihou nešla, to by mě děj tak štval, že bych si při běhání neodpočinula. Dost přemýšlím o tom, jestli jsem vlastně natolik masochista, abych si stáhla ještě čtvrtý díl. Možná, že to kvůli Dunje udělám, ale tentokrát si nejsem jistá, jestli budu za každou cenu poslouchat až do konce, když to bude stejně dementní jako tohle. Celá ta série mi začíná lézt spíš krkem. Ještě že aspoň večer si čtu něco normálního.

Boruvka.cerna
20.08.2022 4 z 5

Člověk si prostě musí položit otázku, proč stále musí mít příběh 2 hlavní postavy? Jiní autoři by dali zvlášť příběhy s Dunjou a zvlášť s Fabianem a třeba někde protli, ale tady si jedou pořád vedle sebe. A propojují se. Za mě konec příliš rychlý, ale kniha se čte velice dobře. Poslední kapitola (kostky) je zbytečná, stačil náznak I.M. a ne další upoutávky. Komu se kniha líbila, přečte si i další díly (já to určitě udělám :)).

Michaeles
18.08.2022 5 z 5

Skvělá detektivka. Ihned jsem se začetl a až do konce mě kniha nepustila.

Vatter83
17.08.2022 4 z 5

Na začátku jsem se ztrácela v jednotlivých postavách příběhu. Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla. Námět dobrý, ale na můj vkus příliš mnoho mrtvých. Čekala bych detailnější popis a rozbor toho, proč ke všem vraždám došlo, a co k tomu dvojčata vedlo. I na úkor rozvláčných a zbytečných popisů ze současnosti.

Deia
13.08.2022 4 z 5

Pôvodne som v tejto sérii pokračovať nechcela, pretože ma dosť rozčúlilo, že druhý diel sa časovo odohráva pred tým prvým :D. Ale keďže jedna z ďalších kníh v sérii má mať zaujímavú zápletku, tak som sa rozhodla, že ešte jednu časť vyskúšam. A celkom ma to bavilo. Prípad je od začiatku zaujímavý, netradičný a na rozuzlenie som bola veľmi zvedavá. Len škoda, že páchateľ sa nedal odhaliť dopredu. Aj druhá, trošku menej hlavná, dejová linka s Dunjou v Dánsku, ktorá sa napriek svojmu nízkemu postaveniu snaží vyriešiť brutálne vraždy bezdomovcov, ma celkom zaujímala, ale už menej a spočiatku som nechápala, na čo tam vôbec je, prišlo mi to trochu zbytočné, aj keď na konci sa linky aspoň trochu pretli. Čo sa mi vôbec nepáčili boli kapitoly Fabianovho syna Theodora, jeho správanie mi prišlo strašné, patetické a aj keď viem, že asi by mi ho malo byť ľúto, tak nebolo, navyše sa to len zhoršovalo. o Sonji, Fabianovej žene, radšej pomlčím. Koniec ma celkom navadil na ďalší diel, som hlavne zvedavá, ako budú pokračovať vzťahy vo Fabianovej rodine. Celkovo som s knihou spokojná, čítala sa mi dobre, rýchlo, prípad ma zaujal a je fajn sa v týchto teplých dňoch preniesť do mrazivého Švédska.

kob
28.06.2022 5 z 5

Drsné, ale perfektní, tedy až na poměrně nesympatickou Fabianovu rodinu. Většinou jsem měla stažený žaludek napětím.

March
21.06.2022 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla(nebylo moc času), ale pak to byla jízda...zápletka? Bravurní. Napětí? Nechybělo. Dějová linka? Proběhla. Nějaké přetazenosti? Jasně, že proběhly. Kam na to ten autor chodí? Navnadění do dalších dílů je opravdu vábivé, takže nejde ododlat:)

Timkim
25.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Jako nápad to mělo perfektní. Opět dvě dějové linky které se ke konci téměř protnou. Na můj vkus tam bylo zbytečně moc postav a lehko se dalo ve jménech ztratit a navíc tolik mrtvol? Ty vraždy "partičky" byly popsány hodně realisticky....ta petarda...uf, úplně jsem to cítil sam. Pěkné bylo, že v knize bylo poukázáno formou flashbacku na dej předchozích knih. Super. Těch erotických scén tam nebylo tolik, ale i bez nich bych se zcela jistě obešel. A ten konec s I.M. ....to bude ještě zajímavé. Sice dávám plnou, ale jinak to procentuálně vidím na 85-90%...rezervy tam ještě jsou.

Čmeláček
16.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Dost dobré, četlo se plynule. Fakt dobrej nápad s tím mražákem :))). Ale jinak dost brutální.

boxas
21.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Ve Skandinávii bych nechtěla žít. Je tam zima, půl roku tma, lidi jsou k sobě zlí nebo aspoň lhostejní a v přepočtu na jednoho obyvatele tam je nejvíc sériových vrahů na světě. Tedy tak to v podání severských autorů detektivek vypadá.
Série o Fabianu Riskovi z tohoto scénáře nijak nevybočuje. Snad jen těch mrtvol a nechutností kolem nich je víc než průměr.
Na hony z této knihy čiší jednoduchý kalkul - čím víc vražd (s nechutnými detaily, viz např. několikrát omílaní červi na mrtvole), čím víc sexu (s velkou chutí a návodně podaného), čím víc brutality (viz např. střeva na vozovce), čím víc toho všeho, tím líp.
A do toho různé úchylky, zneužívání v dětství, neschopní, zkorumpovaní policisté atd., atd.
A do toho vážně myšlená duchařina (Gréta ví vše!) a mnohde nechtěný humor (Vyťukávání čísel na mobilu špičkou nosu), neuvěřitelné náhody (Hodný chlapec Theodor) atd., atd.
Výsledkem je podivný kočkopes více či méně nesympatických hrdinů (Třeba Sonya, ta mě hooodně štvala!), kteří dělají věci, nad kterými zůstává rozum stát.
Chcete příklad?
To jako fakt Fabian zjistí zásadní informaci přinášející zvrat ve vyšetřování, načež v poklidu odejde domů chystat rodince večeři? No co, práce přece počká. A pár mrtvol kvůli této prodlevě v mrazáku navíc? Prkotina.
A když už jsme u těch mrazáků, autora nijak netrápí, jestli by se tam zavřený člověk náhodou spíš neudusil. Ono s flaškou vodky a marným zápasem s víkem na bytelný zámek (Ukažte mi prosím jeden jediný takový mrazák!) to vypadá efektněji.
A ten konec!
Autor zcela nepokrytě láká nebo přímo vybízí čtenáře k nákupu dalšího dílu série.
Obávám se, že u mě jeho marketingová taktika selhala. Je mi úplně fuk, co bude s tou uměleckou husou Sonyou, jestli si Fabian Risk znovu vyholí kolem penisu knírek jako měl Hitler (Ha, ha, ha) nebo co bude s jejich povedeným syčákem synáčkem.
Akorát Dunje přeji, aby toho slizáka odrovnala. I když vzhledem k její neschopnosti nevím, nevím.

Standa24
02.03.2022 4 z 5

Tento díl se mi četl lépe než předchozí. Téma krádeže identity je originální a pátrání bylo napínavé a mělo spád. Líbila se mi i "dánská" linka příběhu, ale místy jsem byl až šokován brutalitou pachatelů. Závěr knihy slibuje i zajímavé pokračování příběhu.

Kekik
28.02.2022 5 z 5

Mám ráda, když detektivové mají rodiny, ale tato Fabianova mě neskutečně vytáčí. Sonju nemůžu pomalu ani cítit. Kdykoliv je na scéně, nebaví mě. Theodor mi je povětšinou taktéž nesympatický, ale je to ještě jen dítě. Na konci si u mě získal pár plusových bodů. Ovšem dějová linka s ním spojená je děsivá. Myslela jsem, že jsem již navykla na brutální vraždy, ale ta poslední, s použitím petardy, mě dostala téměř do kolen. Ani jsem nechtěla pokračovat ve čtení.
Dunje moc fandím do dalších dílů. Přidávám se k ostatním a přeji si, aby se objevila ve Fabianově týmu. A dokonce by se mi líbilo, kdyby spolu Dunja a Fabian tvořili pár. Sonju vážně nemám ráda. Vůbec se k sobě s Fabianem nehodí.
Tato série mě baví. První díl jsem četla vloni na začátku října, a ke konci tohoto dílu jsem zjistila, že jsem opět pozapomněla nějaké souvislosti. Není divu. Mám rozečteno tolik sérii. Není možné si vše pamatovat. Již několikrát mě napadlo, že bych si měla zavést čtenářský deník. Rozhodně si musím co nejdříve pořídit další díly a se čtením neotálet.

gambinka87
31.01.2022 5 z 5

Podle mne zatím nejlepší autorova kniha. Děj má spád od začátku do konce a nepřestává překvapovat. Detaily jsou neskutečné, skoro neuvěřitelné, ale vše dává smysl a zapadá do sebe. Konec, který nastiňuje další knihu, mne trochu zmátl, takže se těším na další díl. V druhém díle mne Fabian nebavil a trochu mne iritoval, tady jeho osudy a jeho rodiny překvapují a fandím mu zase :)

ivana7717
05.12.2021 5 z 5

Bola to moja prvotina od autora. Kniha sa čítala vynikajúco, tak ako v názve, tak aj príbeh bol mrazivý. V knihe sa odvíjajú dva príbehy, takže veľa postáv, niekedy som sa strácala, kto je kto. Ale určite, kto má rád severské krimi, si príde na svoje.

netopýrek1985
30.11.2021 5 z 5

Tak tenhle díl byl hodně dobrý. Sice ten konec byl nějaký ryhlí, ale povedený

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Opravdu mrazivé téma, které se hodně dobře četlo. Doporučuji

Lindulinek

2018  80%Devátý hrob
2019  85%Osmnáct pod nulou
2019  87%Motiv X
2020  87%X způsobů smrti

Kniha Osmnáct pod nulou je v

Přečtených1 380x