Motiv X

Motiv X https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418472/bmid_motiv-x-uvN-418472.jpg 4 701 171

Fabian Risk série

Jak chytit sériového vraha, který nikdy nezaútočí stejným způsobem dvakrát? Brutální vražda jedenáctiletého syrského uprchlíka postaví před helsingborskou policii případ s možným rasistickým podtextem. Zdánlivě náhodných vražd přibývá a tým kriminalistů se záhy ocitá pod příliš velkým tlakem. Situace donutí Fabiana Riska, aby se vrátil do práce, ačkoli by raději dál bděl u lůžka své postřelené dcery, která je v kómatu a Fabian si to dává za vinu. Vrací se i šéfka oddělení Astrid Tuvessonová, která přerušila protialkoholní léčbu. Je tu však ještě něco – informace, jež po sobě zanechal Fabianův mrtvý kolega Hugo Elvin a jež mohou dosud soudržný tým vyšetřovatelů navždy změnit. A v sázce je i Fabianův život... Motiv X je úvodní část diptychu v rámci bestsellerové série krimipříběhů Fabiana Riska.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Motiv X , 2018

Ewik111
20.01.2020 4 z 5

Tak toto pokračování série knih od Stefana Ahnhema ve mně zanechalo lehce rozpačité pocity. Všechno je opět perfektně zpracované, autor se zde, dle mého názoru, zcela cíleně trefuje do uprchlické otázky, která je v současné době velmi diskutovaná. Rozehrál víc partií najednou, až mi to chvílemi přišlo přehnané. Dost dějových vláken a na konci v podstatě není vyřešené a vysvětlené nic ... Vraždy víc a víc brutální, provedení je čím dál tím víc neobvyklé. To pozoruji u více autorů. Jasně, snaha zaujmout čtenáře něčím novým. Už nestačí obvyklé způsoby, teď jsou v módě domácí spotřebiče. Chování některých postav mi přišlo opravdu až moc přehnané a sotva uvěřitelné. Trochu mě rozčiloval Fabianův submisivní postoj v rodině a to hlavně vůči dětem. Stále si klade za něco vinu, stále se jen omlouvá a nechá si v podstatě od dětí i manželky všechno líbit. Celkově mám z knihy dojem, jak tady někdo zmiňoval, že spisovatel už jen uměle všechno natahuje a zařizuje si tím pole pro prodej dalších dílů série. Samozřejmě i mě zajímá, jak se bude příběh ( nebo spíš příběhy ) dál vyvíjet a novou knížku si budu chtít přečíst, ale říkám si, nebylo by lepší tuto sérii nějak rozumně ukončit a rozjet s čistým stolem jinou?!

Hany.Honey
18.01.2020 4 z 5

Tak je to návykový. Píše dobře. V tomto díle se toho ale člověk vlastně moc nedočká. Je to všechno nachystáno na pokračování. Dobrý je, že se snad rodina Fabiana dává dohromady a do normálu. Tentokrát musím říct, že mě překvapila kolegyně Irene Liljová. Vůbec jsem nečekala, že se vůči rádoby demokratům zachová tak drsně. Fakt dobrý. A co asi chystá Dunja na Kima Slizáka...

Aligator805
18.01.2020 5 z 5

Zatím nejlepší díl. Napínavá. Velmi dobře rozehrané dějové linky. Tak už jen další díl.

Dajine
17.01.2020 4 z 5

Jen doufám, že nebudu muset na pokračování dlouho čekat.

martin2133
16.01.2020 5 z 5

Je vidět, že knížka byla od začátku plánovaná jako dvoudílná. To není výtka. Ba naopak. Skvěle rozehrané dějové linky. Doporučuji

monika0356
16.01.2020 5 z 5

Tento autor prostě umí psát!!! Přečteno jedním dechem, teď jen čekat na další díl...

wendulka321
11.01.2020 5 z 5

Bylo to opět super, Stefan Ahnhem opravdu umí. Byla jsem napnutá od začátku do konce.
A už teď se nemohu dočkat pokračování.

derminator
11.01.2020 5 z 5

Stefan Ahnhem je v současnosti nejlepším autorem krimi románů ze Severu. Musím říci, že jeho knihy obsahují vše a jsou až děsivě dobré! Fabian Risk je dle mého určitě lepší než HH od Nesba protože není až tak nesmrtelný! Kniha Motiv X mě zatím asi ze všech bavila od autora nejvíc a už se moc těším na rozuzlení v dalším románu. Knize nic nechybí mě nezbývá než jí dát 100%.

Lenny.Wolf
05.01.2020 5 z 5

Knihy od Ahnhema jsou prostě sázka na jistotu. Neznám lepšího autora severské krimi než je on. Jen ten konec mi vážně drásá nervy :D

Mája777
02.01.2020 5 z 5

Tak dočteno. Autor by měl asi vydat všechny díly najednou. Kniha se čte velice dobře, ale těch otevřených konců je moc. V tomto díle je vlastně úplně vyřešen jen jeden případ, na další si musíme počkat. To je škoda. Ale přesto doporučuji.

kachnat
02.01.2020 4 z 5

Odpočinková detektivka, jako celá serie :-) Končí náznakem dalšího dílu :-)

happy-smile
31.12.2019 5 z 5

Kniha se mi opět četla sama. Tentokrát jsme se moc nedozvěděli o Dunje, ale to asi přijde v další knize. Tak nějak celkově mám pocit, že se Ahnhem rozhodl neomezovat se tím, že kniha je nějaká samostatná jednotka, a spoustu věcí nechává plynout dál s tím, že, řešení se dostaví až v nějakých dalších knihách. Ale nějak mi to nevadilo, působilo to naopak docela přirozeně. Problém ale asi nastane, že u dalšího dílu už si zase nebudu pamatovat kde co kdo a jak. Autor toho totiž rozjel opravdu dost a vyřešil jen zlomek.

Gugu
30.12.2019 3 z 5

Navážu na komentář níže. Kniha se velmi dobře četla, o tom žádná. Několik dějových linií mi taky přišlo fajn, ale na konci jsem měla stejně rozpačitý pocit jako Nina níže. Pochopila jsem to tak, že proti Molanderovi bylo nashromážděno dostatek důkazů a tedy "dopaden" byl (navíc od prvních řádků bylo uvedeno, že to udělal). Nicméně dějovou linku Sleizner/Dunja jsem vůbec nepochopila, o co šlo nebo má jít. Vražda Molly "asi" tedy byla vyřešena, ale zda byl motivem "majetnická potřeba" vraha, to se teda spíš domnívám. Sériový vrah dopaden nebyl, na to si asi musíme počkat. Styl, jakým autor píše, je velmi dobře čtivý, ale pokud bych měla porovnat např. s poslední knihou Nesba (Nůž), tak ta byla pro mě mnohem lepší, s větším spádem a byť někdy Nesbo zbytečně protahuje na můj vkus konce, tak po jejím přečtení mi bylo líto, že už skončila. U Ahnhema jen rozpaky, že je teda konec. Po jakékoliv knížce přemýšlím, zda si ji v knihovně ponechám. Jestli ten prožitek byl tak velký a ohromující, že mi knížka stojí za to mít ji v knihovně. Ale tuto raději s klidem pošlu dál.

Nina
29.12.2019 3 z 5

Nějak nechápu zdejší nadšené komentáře. Ačkoliv jsem Motiv X shltla stejně jako autorovy předchozí knihy během dvou dnů, po dočtení ve mně bohužel zůstává spíš pocit, že se jedná o seriál na pokračování, než o plnohodnotnou detektivku s pachatelem, motivem, jeho dopadením a koncem vyšetřování. Rozhraní několika dějových linií se mi líbilo, méně už pak to, že autor de facto na 430 stranách úplně objasnil pouze jednu z nich. Na spoustu otázek dostane čtenář jen málo odpovědí. SPOILER Podle upozornění na konci knihy je jasné, že příběh s "kostkovým vrahem" bude rozvíjen v další chystané knize - proč nebyl vyřešen již v této, příhodně nazvané Motiv X? Stejně tak zůstává otevřená linie pátrání po Molanderovi... O vsuvkách Sleizner/Dunja ani nemluvím...A o tom, co měl vlastně na svědomí záhadný Kolumbus, se taky moc nedozvíme. Škoda, že autor svůj talent evidentně podřídil touze vydělávat, jinak si nedovedu tuto knihu vysvětlit.

Magdalena_j
29.12.2019 4 z 5

Tato kniha mě naprosto hladce a nerušeně vytáhla ze čtenářské krize. Skvěle se čte, je napínavá, autor v krátkých kapitolách umě střídá postavy a příběhy a vy prostě potřebujete vědět, jak to bude dál.
Příběhů je do knihy zasazeno hned několik, takže vás kniha prostě nenechá vydechnout.

SilvieSisinka
28.12.2019 5 z 5

Drsnější díl bych řekla. A ten konec.... Já bych potřebovala hned pokračování!!!!!Za rok už nebudu vědět Vo co jde :-)

Anette99
27.12.2019 5 z 5

Jo tak to byla zase paráda. Sice víc dějových linek, ale to mi vůbec nevadilo, naopak se mi to líbilo, že tam toho bylo víc. A fajn byla i vedlejší dějová linka s rodinou Fabiana, jak prožívají krizi. Ale ten konec? Už chci další díl

tulip131
26.12.2019 3 z 5

Mnoho dějových linek, stávalo se mi, že jsem se ztrácela v tom, kdo zrovna co vyšetřuje. Fabian nechal doma rodinu v rozpadu a šel do práce, jeho soukromé vyšetřování kolegy, další alkoholický pád šéfky. A ten konec, takhle jsem to nečekala. Už, aby vyšla další kniha a dozvím se jak se to rozlouskne.

čef
23.12.2019 5 z 5

Profesionálně velmi zručně napsáno a vykoumáno. Stále se něco napínavého děje, co nedovolí čtenáři se odpoutat, a i když jsou některé zápletky tak trochu přeťápnuté, odejít nemožno. Po dočtení tedy musíte omámeně uznat, že ty všechny finty na upoutání pozornosti zaměřené na čtenáře perfektně fungují, i s tím mírným nakrknutím nakonec, že mnoho zůstalo nevyřešeno a tedy nás to donutí pátrat po dalším dílu série.

bookcase
23.12.2019 5 z 5

Čím dál drsnější, čím dál temnější, čím dál šílenější... a konec? V tom nejlepším. Stefane, ty víš, jak si udržet pozornost, že jo!