Exorcista – souboj s ďáblem

Exorcista – souboj s ďáblem https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10031/mid_exorcista-e1A-10031.jpg 4 428 92

Vykopávky starobylých hrobek v Iráku končí. Muž, jenž se na nich podílel, ví, že vedle vzácných památek spatřilo světlo světa také zlo od úsvitu věků ohrožující lidstvo. Už jednou se s ním střetl a málem za to zaplatil životem… Strhující příběh plný napětí, mystiky, děsu a tajemství, často považovaný za nejdramatičtější horor všech dob od vydání Draculy Brama Stokera. Stejného úspěchu jako román mezi čtenáři si dobyl i stejnojmenný film u diváků.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Baronet

The Exorcist , 1971

Ales.BD
02.01.2019 2 z 5

Možná, že šokující v roce 1971. Dnes se mi jeví jako trochu přihlouplá duchařina s náboženskými prvky a nechutným popisováním nechutností. Nebýt svérázného detektiva, byla by to i nuda. Doufám, že tvrzení o "nejdramatičtějším hororu všech dob" není pravdivé. To by ten zbytek vypadal.

Twinny
28.12.2018 5 z 5

Už jen samotné téma knihy je velmi lákavé. Existují temné síly? Nebo jsme jen oběti svých vnitřních démonů? Je Regan opravdu posedlá ďáblem, nebo se u ní začínají projevovat prvotní náznaky duševní choroby?
Kniha zabrousí jak do procesu vymítání, tak do oblasti psychologie a psychiatrie. Ti, kteří se o tato témata zajímají, rozhodně jejím přečtením nic neztratí.

Krčka5
06.09.2018 5 z 5

Film byl za mě naprostý propadák, knize nesahá ani po kotníky. Super ponurá atmosféra. Často kritizované zacházení do podrobností psychologie a psychiatrie se mi naopak moc líbilo.

Eldar80
17.07.2018 4 z 5

Už od začátku se mi kniha nelíbila. Byla hrozně divně napsaná. Podání příběhu působilo značně neuměle. Literární úroveň byla slabá. Čtení vyvolávalo pocit, jako když se od poloviny díváte na americký film ze 70. let, kde je mnohem důležitější děj než co říkají hlavní postavy. Když je začnete poslouchat zjistíte, že mluví strašné kraviny a jejich rozhovory nedávají smysl. Nevíte tak, zda to není nějaké absurdní drama nebo psycho-thriller.
Nejdřív mě tak čtení vůbec nebavilo a to poměrně dlouho. Jenže jak jsem četl dál, atmosféra na mě začala působit. Už od začátku v ní bylo cosi špinavě oplzlého a horory se dost často vyznačují kombinací zhnusení a strachu. Zde tomu autor přidal na depresivně působícím ději. Začlo mi docházet, že to neumělé psaní je jen další způsob manipulace se čtenářem. Vyvolat v něm určitý stav odporu. Nezáživnost knihy postupně vymizí, jak začne vzrůstat napětí.
Nejsem fanoušek hororů, ale musím se přiznat, že tohle mě vážně dostalo. Díky filmu jsem věděl o čem to zhruba je, ale vůbec to nevadilo. Z na první pohled neumělého psaní se vyklubal značně sugestivní příběh. Autor navíc dokázal neustále stupňovat napětí, což se často nevidí. Navíc kniha obsahuje dost informací o dané problematice.
Nejvíc mě tak mrzelo nedotažení detektivní linie a uspěchaný závěr. Všem fanouškům hororu rozhodně doporučuju. A ostatním čtenářům taky. Tedy pokud stojí o docela extrémní zážitek. Pro slabé povahy to skutečně není. 80%

MorriconeTheGod
17.06.2018 1 z 5

fíha...kdyby to byla soutěž o nejstupidnější postavy, nejtopornější dialogy a nejnudnější příběh tak je to za 100 %

RADIN
13.06.2018 1 z 5

Kniha ma nenadchla,skôr nudila.A vadili mi tam tie vulgárne slová,také knihy nemusím.

Irika
12.06.2018 5 z 5

Napínavé, poutavé a rychlé čtení, i když trochu předvídatelný příběh. Rozhodně doporučuji jako fajn knížku na dva tři večery, těžko se od toho odtrhává.
Konec byl dost useknutý, což je škoda - 90%.

85098211
01.05.2018 5 z 5

(audiokniha)
Nikdy nečtu horory! Ani se na ně nedívám, fakt ne! ;-) Ale tady jsem udělala výjimku - a jsem za to ráda. Kniha je výborná, má sice trochu pomalejší rozjezd, ale potom už děj odsýpá a napětí roste. Příběh mne pohltil tak, že jsem se od poslechu knihy nemohla odtrhnout. Doslova jsem ji zhltla za jeden jediný den! :-) A nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček, kniha si je jednoznačně zaslouží!

sgjoli
25.03.2018 4 z 5

U této knihy je podle mého úplně jedno, jestli věříte na posednutí ďáblem/démonem či nikoliv. Autor přišel se skvělým thrillerem/horrorem, který začíná dost nenápadně, ale v průběhu se přerodí na neuvěřitelně chytlavý, čtivý skvost, který vás vtáhne a nepustí. Je to skutečně divočina až do konce. Autor také nabízí několik velmi explicitních, naturalisticky popsaných výjevů, které mne docela děsily, a to se považuji za celkem otrlou čtenářku. Asi na mne také hodně zapůsobil fakt, že se ta děsivá událost stala mladé dívce. Hodně silně napsané! Klasika svého žánru, to dozajista.

Peyka
17.03.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Ve své době to bylo něco nevídaného, originálního, dneska je vymítání ďábla plná televize i film, obzvlášť béčkové otřesné horory, které nesahají Exorcistovi ani po kotníky. Příběh je napsaný svižně, dramaticky a s napětím, čtete pořád dál, chcete vědět jak to skončí za každou cenu. Kniha je hodně naturalistická i psychologicky dobře vystavěná. U téhle knihy doporučuji i filmové zpracování :-)

martunka
04.02.2018 5 z 5

Je fakt, že jsem viděla nejdřív film. Proto jsem byla na knihu upřímně zvědavá, protože kniha pro mě většinou bývá lepší než film. A i teď se mi to potvrdilo. Výkony herců jsou skvělé, ale kniha je pro mě zase nejlepší.

geimz
28.09.2017 4 z 5

Ako mnoho ďalších som najprv videl film, ktorý mi v mladosti vyrazil dych, a tak som sa po dlhých rokoch rozhodol prečítať predlohu. Exorcista je veľmi čtivo napísaný príbeh, ktorý aspoň v knižnej podobe nie je vyloženým hororom, ako skôr thrillerom. Výtku mám k dlhému rozjazdu knihy, kedy až zhruba po 200 stranách sa začne skutočný boj s diablom, a k málo údernému koncu, s ktorým som mal problém aj pri filme. Film má takisto veľkú výhodu v tom, že všetky hrôzy posadnutia vie explicitne ukázať, a to je v konečnom dôsledku efektívnejšie a hrôzostrašnejšie, než čítanie knihy.

Jessybelle
21.09.2017 4 z 5

Rozvažovala jsem mezi třema a čtyřma hvězdama, no nakonec jsem dala čtyři za rozpitvání posedlosti z lékařského hlediska a za popsání beznaděje osob kolem Regan, i za "poručíka Colomba". Možná byla chyba, že jsem nejprve viděla film, i když je to už pár let zpět, při něm mě mrazilo. U knihy se to bohužel nekonalo.

Omy
16.09.2017 4 z 5

Ještě jsem, myslím, nečetla žádný horor, ale tento se opravdu povedl. Je pravda, že ve mně kniha nevykřesala takový strach, že bych se bála jít v noci na záchod (a to jsem cíťa, kterou vyděsí kdejaké zapraskání v podlaze a četla jsem ji po večerech), ale zato ve mně několikrát navodila nejrůznější úvahy nad odehrávajícím se dějem a až díky (nebo kvůli?) nim jsem jistý strach a nechuť až odpor pocítila. Nejednalo se zkrátka o jednoduchý proces typu BAF! a LEK!, jak jsem z (filmových) hororů zvyklá (což mi naprosto nevadilo).

Vadily mi akorát dvě věci. Závěr byl na můj vkus poněkud uspěchaný. Z jedné strany je možná dobře, že ani zde se autor nevydal po klasické cestě gradování příběhu k poslednímu střetu, ale vyznělo to podle mého obyčejněji, než se slušelo.

A musím si postěžovat na překlad - hlavně ze začátku jsem se někdy obtížně chytala slov a přemýšlela, co že bylo jejich smyslem. Obvykle byl tento problém v konverzacích, které tím dost ztrácely na zamýšlené úsečnosti apod. Nejdřív jsem byla zmatená a považovala to za chybu v chápání z mé strany, ale když jsem v textu došla k otázce na to, jak se jedné z postav vede a její odpověď zněla "Taktak." (zřejmě přeložené z "so-so"), tak mi to bylo jasné. Dalo se to přeložit líp.. vždyť je to kult. Možná se k ní vrátím v jiném překladu.

Niu
13.09.2017 4 z 5

Nikdy nezapomenu na popis chůze dívky ze schodů. Toto mě děsilo ve snech. Kniha i film jsou velmi děsivé, ponuré, film navíc dobře doplňuje hudba.

KuroHaru
15.07.2017 5 z 5

Kniha pro mě nebyla vůbec tak děsivá jako film, přesto při jejím čtení místy přeběhne mráz po zádech. Co mi ale přišlo na knize zajímavé a obohacující, bylo vysvětlení posedlosti ďáblem z hlediska psychologie a neurologie, s čímž si autor vyhrál do hloubky. Pro mě klasika, kterou by si měl přečíst každý příznivce hororu.

cat5
18.05.2017 5 z 5

Dechberoucí, svižné, nechutné, zajímavé a mrazivé. Jediné,co bych k tomu měla za menší připomínku, by bylo to, že bych knihu přeci jen o něco natáhla. Jinde mi nicneříkající pasáže vadí, ale tady si je umím dobře představit. To se ale nedá brát jako výtka, protože kniha je bezvadná.

kklepkaa
05.04.2017 5 z 5

Knížka je stejně děsivá jako film a je jedno jaký je rok, světlo či tma. Samozřejmě, že film nemohl pojmout všechno a filmaři se možná některých scén v té době obávali, takže opravdu kniha stojí za to.

Israha
06.02.2017 5 z 5

Minimálně stejně mrazivé a bezcitné vůči čtenářovi, jako filmová adaptace vůči divákům. Nejděsivější snad ani nejsou veškeré ty tělními tekutinami nasáklé detaily, násilí vůči malému dítěti a všudypřítomné rouhání, ale ta dokonale popsaná bezradnost a bezmoc všech těch racionálně uvažujících dospělých v konfrontaci s nadpřirozeným zlem z dávné mytologie. Pro fanoušky literárního horroru naprostá povinnost.

Falda
06.01.2017 5 z 5

Naprosto úžasná, čtivá a strhující kniha! Přečtena jedním dechem.