Ohlédnutí za španělskou válkou: Eseje II. (1942–1944)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhý svazek čtyřdílného projektu sebraných esejí George Orwella, Ohlédnutí za španělskou válkou:Eseje II. (1942–1944), přináší žánrově rozmanité útvary od slavných sloupků „Jak to vidím já“ přes literární recenze až po imaginární rozhovor s Jonathanem Swiftem či krutě sebezpytné obsáhlé eseje Ohlédnutí za španělskou válkou nebo Anglický národ. Na jednu stranu Orwell uplatňuje nesmiřitelný postoj levicového politického komentátora, který analyzuje soudobou anglickou společnost, nemilosrdně tepe sociální nerovnost a odhaluje ideologické pokrytectví. V jiné poloze však uplatňuje smysl pro detaily, jichž si všímá v životě lidí vnímaných jako individuality, nikoli jen bezejmenná masa tvořící dohromady množinu anglického národa či španělských republikánů. Popisuje-li „obyčejné“, anonymní aktéry dějinných událostí, vnímá je, i pokud stojí na opačné straně barikády, především jako lidské jedince, již mají v jeho očích všichni stejný nárok na štěstí, natož na samotný život. Jak říká v titulní eseji „Ohlédnutí za španělskou válkou“: „…Přišel jsem zastřelit „fašistu“, ale člověk, který si přidržuje kalhoty, není „fašista“, je to očividně blízký tvor, stejný jako vy, a vám se nechce ho zastřelit.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233536/big_ohlednuti-za-spanelskou-valkou-esej-233536.jpg 4.816
Série:

Eseje George Orwella 2.


Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu

Vydáno: , Argo
Originální název:

Essays


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Ohlédnutí za španělskou válkou: Eseje II. (1942–1944)

Pepa62
21.03.2021

Mám trochu problém, jak podobné knihy hodnotit. Pokud nejvyšší hodnocení přiřazuji beletristickým knihám, které považuji za vynikající, kterým, právě proto, že jsou vynikající, není co vytknout, které považuji za zásadní, které mě nějakým způsobem ovlivnili, tak nevím, jestli to je tak docela případ také této knihy.
Určitě tam jsou slabší pasáže, což je dané už tím, jak je kniha koncipována ( pro mě to byly některé knižní recenze ), a což do určité míry není problém autorův, ale můj, protože se zaobírá tituly mě naprosto neznámými, ale tento „nedostatek“ bezpečně kompenzuje ten zbytek, především ty pověstné sloupky „Jak to vidím já“.
Nevím, jestli je tato kniha vynikající, ale nepochybuji, že George Orwell byl vynikající spisovatel, novinář, esejista, člověk s mimořádným rozhledem a jdu si objednat zbývající díly sebraných esejí.

kitja
09.10.2019

Stejně jako v prvním díle - soubor recenzí, esejí, novinových článků. Orwell se skvěle orientuje v dějinách, které právě prožívá, nechybí mu kritické myšlení. A jo, ne s každým jeho názorem se dá souhlasit, ale to je v pořádku. Spousta myšlenek, nad kterými jsem pak třeba vcelý den přemýtal. A skoro nejvíc mne bavily jeho sloupky "Jak to vidím já", kterých je tu přes 50.


memphisz
08.07.2015

Skvělé eseje, podobně jako první díl, navíc se dozvíme více o Orwellovi díky jeho sloupku Jak to vidím já. Autor projevil nesmírný nadhled, sečtělost a neuvěřitelnou schopnost vyvozování a předvídání. Orwell byl zkrátka jedinečný pozorovatel a spisovatel.