Hlas

Hlas https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4557/bmid_hlas-8Zx-4557.jpg 4 141 39

Erlendur série

Každoročně o Vánocích proudí do Reykjavíku turisté prožít vánoční svátky jinak Když je ale ve sklepě renomovaného reykjavíckého hotelu nalezen vrátný, jehož někdo uškrtil, zdá se být po idyle. Záhadnou vraždu muže v převleku Santa Clause má Erlendur spolu s kolegy z reykjavícké kriminálky vyřešit tak, aby nepoplašili váženou mezinárodní klientelu hotelu. Pobyt na Islandu nesmí být stresující a příliš dobrodružný! Smrt starého muže se vlastně nikoho nedotkla, nikdo se s ním nestýkal. Kdo tedy měl zájem odstranit starého samotáře? Aby snáze odhalil stopu, ubytuje se Erlendur přechodně v hotelu a opět jednou zjišťuje, že nitky vedou hluboko do minulosti. Překlad z němčiny.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Röddin , 2002

haki34
06.03.2018 4 z 5

U Hlasu mi k 100% něco chybělo, ale i tak pro mně pohlazení po duši - Erlendur a jeho parta na nehostinném Islandu jsou prostě moji hrdinové..
Tnetokrát je spíše zdůrazněná vánoční atmosféra a předvánoční shon...kdo zabil vrátného v převleku Ježíška ?? (mysleli Santa Clause ?? nebo kdo nosí dárky na Islandu ?? ) tak nějak hlavní myšlenka zůstává po ruce a nabízí se zcela nepokrytě - "dětské sbory, malí zpěváčci...." kdopak se asi o ně může zajmat ?? a proč ??? mráz běží po zádech, protože téma zneužívání dětí je snad to nejhorší co může být....
...druhá linie sleduje Elínborg a její vyšetřování případu domácího násilí na klukovi..a nebo ne ?? tato linka zůstává neuzavřena, což mě dost mrzí (a i za to nějaké ty půlhvězy dolů..)..
..klasicky se opět vrátíme do Erlendurova dětství, v této knize je také hodně popsán jeho vztah s Evou Lind...
..celkově mi však přijde, že spousta tématu zůstala nevyužitá, jakoby to celé bylo spíchlé horkou jehlou...a nebo se Indridason časem více vypsal ;)

MOu598
18.05.2017 3 z 5

Četla jsem v prosinci 2010. Podle mých poznámek:
Detektivka. Má spád, dá se číst.
Ale pochmurné: Blahobyt a na druhé straně bída, drogy, prostituce, psych. nemoce, týrání dětí - Island asi není zemí pro spokojený život.
Citát:
"Terorizování zničí každého člověka. Člověk přijímá obraz, který si o něm vytvořili ti, kteří ho terorizovali."

martinka_d
24.04.2017 3 z 5

Rozhodně jsou lepší detektivky, jak tato.
Špatně se mi to četlo, nejen kvůli těm krkolomným jménům, ale hlavně kvůli tomu tykání! Nevím zda jde o špatný překlad, nebo si všichni na Islandu tykají, ale přišlo mi to dost ujetý, když ředitel hotelu tykal detektivovi.
Navíc Erlendurovi při každém výslechu zvonil mobil - asi aby to bylo napínavější.
Mně se to moc nelíbilo...

toni-az
09.04.2017 2 z 5

Měl jsem chuť přečíst si něco jiného, než na co jsem zvyklý a musím říci, že s touto knihou se mi to povedlo. Opravdu je úplně jiná, ale to je bohužel asi to nejlepší, co o ní můžu říci. Ačkoli jsem napoprvé přečetl pouze první kapitolu a s nechutí knihu odložil, po cca půlroce jsem ji přetrpěl až do konce. Pořád jsem čekal, kdy se tam začne něco dít a pořád nic. Snad jen úplný konec se trochu rozjel, ale to je na mě prostě málo.

Jména nezapamatovatelná, postavy neuvěřitelně ploché a nejhorší byly ty neustálé odbočky do minulosti, které často neměly ani moc souvislost s dějem. Kdyby to byla autorova prvotina, tak bych to možná nějak přešel, ale jen v této sérii to má být pátý díl. Možná kdybych četl první díl série nejdřív, bylo by to lepší, ale dost pochybuji.

Každopádně má kniha u mě jeden prim - je to určitě nejnudnější detektivka, kterou jsem kdy četl.

sackrebleu
12.05.2016 3 z 5

Príjemná vianočná jednohubka, z ktorej tej Island priam srší a to aj napriek tomu, že sa celý dej viac-menej odohráva v hoteli. Veľmi sa mi páčili aj opisy hudby/spevu; nahrávka z toho nadchla i mňa samotnú. :-)

dalia1769
01.05.2016 4 z 5

Opět jeden z lepších Erlendurových příběhů. Komorní prostředí hotelu, oběť s netradičním osobním příběhem, navíc zajímavý vývoj vztahu Erlendura a jeho dcery.

Val
01.03.2016 5 z 5

Zvyknout si na ta jejich jména byla tedy fuška. Podle nich jsou Norové totální břídilové :-) Co mi ze začátku vadilo, bylo to jejich tykání.... Trvalo mi půl knihy, než jsem pochopila, že tam nejsou všichni se všema kamarádi, ale že tykat všem je na Islandu zřejmě normální . Jinak super. Zvláštní, nicméně zajímavý styl psaní mi seděl a mít policajta, který není superman byla taky příjemná změna. Doporučuji :-)

Danuše7
26.02.2016

Chvilkama je děj zdlouhavější, ale da se čist.

minirock
20.11.2015 4 z 5

Tyhle islandský detektivky, to je prostě paráda. Výborně se to čte, je to patřičně napínavý a zamotaný a Erlendur není žádnej superman, ale normální člověk se svými problémy. Dobré předvánoční čtení.

Julinka679
19.08.2015 5 z 5

Moje první detektivka od tohoto autora a jsem naprosto spokojená. Nejdříve jsem si musela zvyknout na islandské jména ale postupem času mi to už nedělalo žádný problém.
Kniha se čte jedním dechem, děj je zajímavý a poutavý. Za mě 5 hvězdiček. :-)

vyvodka
12.07.2015 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Myslím, že to bylo díky poměrně, jednoduché dějové lince a také tím, že se děj odehrával téměř celou dobu jen na jednom místě. Možná to vypadá nudně, ale čtení jsem si prostě užila. Prima detektivka se zajímavou zápletkou v pošmourném prostředí Islandu. Detektiv přišel, zapátral a objasnil. Tak to mám ráda.

ales8905
27.06.2015 4 z 5

První kniha, kterou jsem od toho autora četl a přinutila mě k tomu, že jsem si hned pořídil druhou. Indridasona jsem zařadil mezi své oblíbené autory severské krimi.

olga9717
30.05.2015

Moje druhá detektivka od tohoto autora a opět super! Už se těším na další.

dva.v.1
02.05.2015 4 z 5

Vic než jako detektivka mně to zaujalo jako náhled života a zvyků na pro mne docela exotickém ostrove jakými je Island.

astroweb
12.02.2015 5 z 5

Druhá kniha přečtená od autora, jiná, než první, ale stejně dobrá, hodně dobrá!

Sekanina
05.07.2014 4 z 5

je to pokračování knihy Dech smrti, nebo se mi to alespoň tak zdálo....

Alma-Nacida
16.08.2013 4 z 5

Další temný islandský zločin. Od tohoto autora se dá přečíst asi vše (a občas se i trochu bát).

čika
25.07.2013 4 z 5

Veľmi sa mi páči istá priamočiarosť - či je to tým tykaním, úsečnými, večne nabrúsenými dialógmi - to je línia celkom ojedinelá v ostatnej severskej produkcii.

evelinaevelina
06.05.2013 5 z 5

Kniha mě nadchla, příběh kde současnost a řešení případu se prolíná s minulostí, protože břímě minulosti - ať k němu přišel vlastní vinou či ne- si každý životem neseme dál.
Komisař Erlendur je úžasný, tak nějak si představuji typickou islandskou náturu.