Dech smrti

Dech smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42861/bmid_dech-smrti-eOJ-42861.jpg 4 151 38

Erlendur série

Román islandského autora je pokračováním cyklu o inspektoru Erlendurovi z reykjavícké kriminálky. Stárnoucí inspektor je povolán k nálezu kosterních pozůstatků ve stavební jámě na periferii Reykjavíku a stojí před ním hned dvě zásadní otázky: byla oběť skutečně pohřbena zaživa, jak se zdá, a kdo a jak dlouho pod zemí leží. Spolu se svými kolegy jen pracně dává kriminalista dohromady střípky informací o dávném surovém zločinu a odkrývá nakonec tragický příběh, jehož následky zasahují až do současnosti. Temný případ z dávné minulosti je pro vyšetřovatele ponurým rámcem jeho osobních problémů, dcera, která se dostala na šikmou plochu, bojuje v době vyšetřování o život na jednotce intenzívní péče. Dobrý a sugestivně napsaný román se sociálním podtextem je inspirovaný tradicemi moderní švédské detektivky. Překlad z němčiny.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Grafarþögn , 2001

sackrebleu
12.05.2016 3 z 5

Veľké zlepšenie oproti prvému dielu a tak som rada, že som Indriasonovi dala ešte šancu. Veľmi krutý a drsný príbeh, kde rozuzlenie nebolo nijak prekvapivé a každý vedel, že to dobre skončiť nemohlo. I napriek tomu bola ale kniha zaujímavá a dobre sa čítala.

dalia1769
01.05.2016 4 z 5

V rámci cyklu o Erlendurovi patří tato kniha k těm lepším a čtivějším. Na zajímavosti jí dodává hlavně prolínání minulosti a současnosti, přičemž ten historický příběh je opravdu drsný a osud této rodiny nezáviděníhodný.

rencovav
07.02.2016 3 z 5

Islandská detektivka mi přijde taková hodně odlišná od těch, co znám. Pravda, ještě jsem nečetla žádnou švédskou či norskou či jinou severskou. Ale ty islandské jsou fakt... brutální.

Martin1974
10.11.2015 5 z 5

Pasáže z minulosti opisujúce trýznenie rodiny otcom sú dosť drsné, ale bohužiaľ uveriteľné, pretože takýto ľudia sa medzi nami pohybujú a my o nich ani nemusíme vedieť. Pátranie v prítomnosti je klasický kriminálny príbeh. Dohromady z toho vychádza fajn detektívka. Odporúčam všetkým milovníkom kriminálnych románov, okrem ľudí, ktorí zažili domáce násilie. Riskujete, že to vo vás prebudí nepríjemné spomienky...

gama
13.06.2015 4 z 5

Moc pěkné čtení!!!

Klarinecka
12.05.2015 3 z 5

Zajímavé počtení. Jsou i lepší detektivky, ale mě bavilo i to střídání současnosti a minulosti, prolínání osobních trampot inspektora Erlendura.

Brace
27.04.2015 3 z 5

Tak přesně za tři hvězdy, kdy se atraktivní pasáže z minulosti týrané rodiny střídají s těmi nudnějšími ze současnosti. Jak už tu zaznělo, závěr knihy byl zcela předvídatelný, takže překvapení po jejím dočtení se nekonalo. Má první kniha od Indridasona mě úplně nepřesvědčila o autorových kvalitách, přesto mu dám šanci zlepšit dojem dalšími jeho romány.

minirock
23.04.2015 5 z 5

Není to detektivka, je to psychologický román o rodině, jejíž samozvaná hlava připravila svým nejbližším peklo na zemi. Za to se jí dostalo spravedlivého trestu od člověka, od kterého by to čekala asi nejméně. Hodně drsné, kruté, dojemné a především neuvěřitelné smutné čtení.

Sonica
07.04.2015

knížku jsem přečetla za pár dní-super čtení

astroweb
09.02.2015 5 z 5

Velice příjemné překvapení v podobě super příběhu a super čtení. Moc líbilo, jsem zvědavý a doufám, že i další tituly islandského autora budou také tak zajímavé.

Schonecke69
27.10.2014

Přečteno jedním dechem. Snad si někdy zapamatuji víc postav s těmi divnými jmény. V hrubých rysech jsem to vše kolem vedlejší postavy Benjamina pochopil, ale kdo vlastně byla ta Elsa ??? :-)

avad
27.10.2014 3 z 5

Smutný a krutý příběh týrané ženy, hodně nespravedlnosti a beznaděje.

Lentilka45
27.09.2013 2 z 5

Kniha mě moc neuchvátila, téma dobré, ale nevyhovoval mi styl psaní. Málo akcí, zbytečné pasáže, předvídatelné rozuzlení.

egan
06.06.2013 4 z 5

Indridason nám opäť predkladá neuveriteľne smutný príbeh hneď niekoľkých islandských rodín. Mám pocit, že intenzita smútku sa v jeho príbehoch každou ďalšou knihou stupňuje.
"Dech smrti" sa čítal dobre. Nie je to však detektívka so závratným tempom, nabitá dejom a zvratmi. Je to príbeh plný smútku, násilia a nespravodlivosti, ktorý treba často rozdýchavať, knihu na chvíľu odložiť a zamyslieť sa nad ňou. Neviem, čo ešte Erlendura čaká, ale v tomto svojom príbehu si už prešiel takým osobným peklom, že by snáď mohlo začať svitať na lepšie časy!

evelinaevelina
06.05.2013 5 z 5

Výborná kniha (jako podle mně všechny Arnaldurovy ostatní), kde se současnost musí setkat s minulostí. Opět se zde odhaluje něco velice špatné, které se stalo pomalu běžným a Arnaldur ukazuje dopaad těchto nemocí společnosti jak v případu, který Erlendur vyšetřuje tak i na jeho dceři.

rtep
06.12.2012 3 z 5

dost násilí a hořkého děje.

Alma-Nacida
19.11.2012 3 z 5

Poněkud ponurá krimi s domácím násilím.

javda
28.08.2012

Miluju kriminálky a tato kniha mě vážně upoutala, rozhodně doporučuji milovníkům kriminálek:-)

Island islandská literatura severská krimi islandské detektivky

Arnaldur Indriðason
islandská, 1961