Případ pohřešovaného markýze

Případ pohřešovaného markýze https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454853/bmid_pripad-pohresovaneho-markyze-v2C-454853.jpg 4 250 46

Enola Holmesová série

První díl detektivní série, podle kterého vznikl původní film Netflixu. Když Enola Holmesová, mladší sestra Sherlocka a Mycrofta Holmesových, zjistí, že její matka zmizela, vydá se ji do Londýna hledat. Rozhodně ale není připravená na to, co ji tam čeká. Zaplete se do únosu mladého markýze, prchá před ničemnými vrahy a snaží se vyhýbat svým prohnaným starším bratrům – a přitom dává dohromady stopy, které by jí pomohly rozluštit matčino záhadné zmizení. Zvládne se v tom zmatku Enola zorientovat a najde svoji matku?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Case of the Missing Marquess , 2006

sgjoli
27.03.2022 3 z 5

U této knihy, resp. předpokládám, že i u celé série, je třeba počítat s tím, že je určena především velmi mladým čtenářům. Tomu je uzpůsoben nejen jednodušší jazyk, ale i zápletka. Což ale určitě z knihy nedělá špatný titul - jen jste-li třeba již dospělým čtenářem, je nutné jít do této knihy s tímto vědomím, abyste pak třeba nebyli zbytečně zklamaní. Osobně tento první díl série pokládám za milý počin, který se čte dobře, mělo to spád, hezky jsem si u toho odpočinula.
Jedná se o vyprávění z pohledu mladé dívky žijící ve stínu svých slavnějších, úspěšnějších a významnějších bratrů Sherlocka a Mycrofta. Ale i ona se vydává na své dobrodružství, pro lehce naivní (byť dost odvážnou) dívku 19. století možná dosti riskantní a nebezpečné. Nicméně to její odhodlání postavit se společenským konvencím mne tu bavilo. Enola je možná trochu lehkovážná, skutečně místy naivní, ale přesto nebojácná, chytrá holka, co si jde za svým, i když to tehdejší společnost považuje za pobuřující.
Je tu zobrazeno nejen postavení žen tehdejší společnosti, ale také stručně nastíněn život lidí žijících na okraji společnosti v kontrastu se životem dívky z vyšší společenské vrstvy. To mi tu přišlo jako zajímavé zpestření.
A jo, mně se to líbilo. Není to možná nijak průlomové čtivo, ale já se u toho bavila. A určitě zkusím další díl.
[P.S.: Kniha je hodnocena bez toho, že bych srovnávala s filmem, ten jsem neviděla.]

jan0504
18.12.2021 4 z 5

Sherlock Holmes pre mládež :-)
...ale dobre napísané.

kolacky
11.09.2021 4 z 5

Sice pro mládež, ale dobře podané. Druhý díl jsem si zamluvila v knihovně, ale proč nevydali i další? Typická naše vydavatelství, něco nakousnou a nechají být...

Knihořádky
22.07.2021 3 z 5

Filmovou adaptaci Enoly naprosto zbožňuji a trvalo mi dlouho, než jsem se odhodlala přečíst si i knihu. Od jiných čtenářů jsem slyšela, že knižní verze se hodně liší od té filmové, a proto jsem se bála, že se mi nebude líbit. Nakonec mne ale mile překvapila! Některé knižní pasáže byly sice slabší než ty filmové, ale přesto jsem si čtení moc užila. Kdybych se k Enole dostala tak před třemi lety, nečetla bych už nic jiného.

kate9326
27.05.2021 5 z 5

Jak už bylo zmíněno, kniha nekopíruje film, ale na čtivosti jí to neubírá...
přečteno za chvilku, fajn oddechovka

blackoutzuzi
07.05.2021 2 z 5

Tenhle příběh znám už z jeho filmového zpracování na Netflixu a ten se povedl po všech směrech! Ale kniha za mě byla velkým zklamáním..
Nečekala jsem, že se film a kniha budou ve svém obsahu natolik rozcházet. Film byl paradoxně mnohem víc propracovanější a to nejen, co se děje týče, ale taky jednotlivých postav a hloubkou jejich vztahů. Tohle je snad poprvé, kdy doporučuji pustit si film a vykašlat se na knížku.

Katie*
30.03.2021 3 z 5

Ke knize jsem, asi jako většina, došla díky filmu. Zajímalo mě totiž, jak moc se teda ta knižní předloha liší... A musím říct, že docela dost. Film si v podstatě vzal tu základní myšlenku a hlavní postavy a... vlastně celý příběh poměrně dost vylepšil. Enola mi ve filmu přišla bystřejší, drsnější a zábavnější než v knize. V knižní předloze mi taky chyběl ten hezký vztah, co Enola měla se svou maminkou. Pohřešovaného markýze jsem měla díky počtu stran a poměrně svižnému tempu příběhu přečteného za 2 dny, knihu ale hodnotím jako průměr se 3*. Moc mi toho totiž nedala a myslím si, že toho moc nedá ani cílovým čtenářům.

klaraj093
30.03.2021 3 z 5

Poměrně mě překvapilo, jak se kniha lišila od filmu..Ale nebylo to špatné..Nicméně film mi asi přišel v tomhle lepší, dějově.. Kniha se četla dobře,rychle.. I když byl děj jiný, tak mě bavila.

CarolineAn
27.03.2021 4 z 5

Knihu jsem si koupila k vůli stejnojmenému filmu, který jsem si zamilovala. Kniha má sice trochu odlišný děj, ale to mi vůbec nevadilo. Jsem ráda, že jsem se jí rozhodla přečíst a těším se na další díly(série- 6 dílů). Doporučuji!!!

kikikrat
22.03.2021 4 z 5

Viděla jsem film, byla to taková příjemná ale né závratná záležitost ale líbil se mi ten nápad a tak jsem se rozhodla přečíst si knížku a jsem za to ráda. Nejsem už úplně cílová skupina ale já mam tyhle knížky ráda. Navíc mě tahle moc fajn krátká oddechovka dostala ze čtecí krize. Nejvíc se mi líbí postava Enoly. Je zajímavá, chytrá a rozhodně celá brácha detektiv. Při některých částech jsem byla napjatá.

Terén
10.03.2021

(SPOILER) Knihu jsem si přečetla až potom co jsem viděla film. U Enoly to, ale vůbec nevadí jelikož děj je skoro úplně jiný. Enole je tu čtrnáct let ( ve filmu 16) a jak už asi víte ztratí se jí matka a ona ji jde hledat. Kniha mě prvních padesát stránek sice moc nebavila ovšem od strany šedesát se stala čtivou a zajímavou. Enola je skvělá hlavní hrdinka, která hlavně přemýšlí. Setkáme se tu i s Tewkym, který se ze začátku co tu je chová hrozně, ale naštěstí se poté začne chovat normálně. Knihu vám moc doporučuji.

lily_maleckova
27.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha za mě byla pěkná a docela čtivá, čtení nezabralo hodně času ❤️
Enoly mi bylo docela dost líto a konec byl za mě v podstatě smutný :(
Viděla jsem i film, který je dějově dost rozdílný od knihy, a ten se mi líbil víc :)
Za mě 3,5/5⭐

RadimWiniarski
20.02.2021 2 z 5

I mě přivedlo k přečtení této knížky zhlédnutí relativně průměrného filmu na Netflixu. Chtěl jsem se tak přesvědčit, zdali bude i kniha naprostým průměrem, nebo bude lepší, než její filmová adaptace. Nu a jakou jsem dostal odpověď? Řekněme, že kvalitou se moc neliší. Samozřejmě, že nejsem cílová skupina a knihu si oblíbí nejspíš čtenářky mladších ročníků, které se vzhlíží v mladé soběstačné Enole, nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že právě její až přehnaná nezávislost a soběstačnost mohou působit na některé čtenáře spíše arogantním dojmem. Snaží se vykreslit postavy bratrů Mycrofta a Sherlocka jako někoho podřadného koho pořádně o pomoc a rady žádat nemusíme, protože my jsme ta úžasná dívka, která vše vymyslí bez pomoci ostatních.
Taktéž pojmenování knihy Případ pohřešovaného Markýze je opravdu silně nadneseno, protože ve výsledku o žádný případ vlastně nejde. Rozuzlení se navíc dočkáte náhle v pouhých několika větách a je natolik absurdní a nelogické, že by nejspíš některé postavy museli být naprosto slepé, aby si něčeho podezřelého nevšimli.
Ale tu abych neplácal jen negativa a zkusil vyzdvihnout i něco pozitivního. Knížka je psána natolik uvěřitelným stylem, že Vás dokáže prakticky ihned přemístit do dob Viktoriánské Anglie. Navíc její nová filmová obálka dokáže být více, než pěkným doplňkem do Vaší knihovny.
Kniha hold nejspíš nebude určena mé věkové skupině a těžko tak asi ocením to, co by mi třeba mohla dát, kdybych měl o pár let méně. Každopádně za předpokladu, že máte rádi jednoduché a krátké čtení v hlavní roli s nebojácnou a samostatnou ženskou postavou nevidím důvod, proč příběh o sestře slavného Sherlocka Holmese nezkusit. 45%

ZapisnikTerky
11.02.2021

Čtení vhodné pro mladé čtenáře. Pro dospělého je to trochu nudné. Jazyk je jednoduchý a zápletka dost průhledná. Celkově to ale je milé čtení. Doporučila bych jako literaturu pro mladé ve věku 10-16 let. Více v mojí recenzi.

Sabča92
29.01.2021 4 z 5

Enola Holmes a Případ pohřešovaného markýze spadá do middle grade sekce, tedy pro mladší čtenáře, ale pobaví jistě i dospělé. Mrzí mě, že se ke mně nedostala kniha v době, kdy jsem byla dítětem, protože bych si knihu zamilovala. Mladší sestra bratrů Holmesových to nemá vůbec lehké. Zaprvé je žena, což se pro tehdejší dobu staví jako velká slabost. Za druhé se jí nedostalo klasického vychování, které dáma v jejím postavení má mít. A za třetí to v její rodině tak úplně nefunguje. V knize je několik hádanek a rébusů, které samotné čtení obohacují. Kam se poděla Eudorie? A proč nevzala Enolu s sebou? To jsou zásadní otázky, které její dceru trápí.
Případ pohřešovaného markýze je v této knize jen takovým pomyslným doplňkem a proto není nijak komplikovaný, jak se to podařilo filmařům. Žádnou obří dramatickou akci nečekejte. A snad i proto jsem si tu knihu užila o to víc. Doufám, že budou u nás vycházet i další díly, protože ty bych si rozhodně nenechala ujít.

spencer
27.01.2021 5 z 5

Tato kniha mi připomněla, jak moc mám ráda middle grade knihy. Je to jednoduché čtení, které je velmi poutavé. Enola Holmesová je skvělá postava a bavilo mě sledovat její dobrodružství. Rozhodně se těším na pokračování.

Fortuna7
24.01.2021 4 z 5

Tato kniha je taková milá, oddechová a zabaví vás na jedno dopoledne.
Dýchlo na mě kouzlo viktoriánské Anglie, ale na můj vkus je docela dost uspíšený konec knihy.

martinakraus
22.01.2021 4 z 5

Ačkoliv filmové zpracování není tak dobré, jak bych čekala (ještě vzhledem k obsazení), jsem za něj vděčná, protože jinak bych se nikdy nedozvěděla a nedostala ke čtení téhle skvělé knihy. Zdá se, jako bych něco vracela tomu dítěti uvnitř mne, které nemělo šanci si tyhle knížky přečíst ve správném věku (což také platí o sérii Artemis Fowl).
Strašně, STRAŠNĚ se mi to líbilo. Líbilo se mi, jak je Enola chytrá, ten mystery aspekt knihy, všechny možné šifry a hádanky, humor knihy a taky nový náhled na bratry Holmesovi.
Rozhodně doporučuji a nemůžu se dočkat pokračování!

KatChiss
13.01.2021 4 z 5

Na tuto otázku odpovídám většinou: “Samozřejmě, že kniha!” a tento případ není výjimkou.
Příběh je vyprávěn 14 letou dívkou, Enolou, kterou opustila matka na její narozeniny. U služebné jí zanechala dárek, ale žádný dopis na rozloučenou, žádné vysvětlení. Dívka osloví své dva starší bratry, kteří žijí v Londýně, aby jí pomohli. Jedním z nich je známý detektiv Sherlock Holmes. Bratři jsou chladní, lhostejní k matčinu zmizení. Proto se Enola rozhodne utéct a vzít vše do svých rukou.
Vyprávění je jednoduché, čtivé a zábavné. Jsou zde zakomponované různé rébusy a slovní šifry, ve kterých se zmizelá matka vyžívala. Díky nim ji může Enola najít. Mladá dívka se potýká s překážkami. Některé zvládá lépe, jiné hůře. Přimotá se k případu zmizení markýze, který se snaží vyřešit. Jejím hlavním cílem je však najít matku. Povede se jí to?
Na film jsem koukala až po dočtení knihy a v průběhu ho rozebírala s @martinakraus, které tímto děkuji za zpestření, bylo to super :D Ze začátku jsem si říkala, že to nebude tak špatné zpracování jak mnozí tvrdí. Sice hlavní hrdinku udělali o dva roky starší, ale jinak vše odpovídá. Tomu tak bylo asi do 15. minuty filmu. Poté šlo vše do kytek. Nesmyslné přeházení situací; postavy černé pleti, které v té době určitě nemohly vyučovat bojové umění nebo dělat soukromé očko; zbytečné scény a dialogy; chybějící postavy; změny v ději atd. Marťa film dokonce ani nedokoukala.
Možná, že kdybych knihu nečetla, film by se mi líbil. Ale takhle tomu tak nebylo. Jediným plusem bylo herecké obsazení.
Sečteno a podtrženo, doporučuji vám přečíst si knihu, ale pak nekoukat na film. Pokud se na knihu nechystáte, film si klidně pusťte.
Za knihu děkuji @albatrosmedia

SaraB
05.01.2021

Knihu jsem si přečetla kvůli novému filmu, četla jsem novější verzi knihy a moc se mi líbila.
(film i kniha)
Doufám že se natočí filmově i další díly.
Doporučuji spíš mládeži, ale ani pro dospělé to není špatná volba.
Moc mě zaujal konec a celkově celý příběh.