Eliška Přemyslovna

Eliška Přemyslovna https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32026/bmid_eliska-premyslovna-zN1-32026.jpg 4 126 31

Urozená, půvabná a chytrá Eliška představuje velké nebezpečí pro neschopného Jindřicha Korutanského, který se náhle zmocnil trůnu. Když si mladá Přemyslovna naplno uvědomí, že je její povinností zachránit odkaz svého otce krále Václava II., první útok na její život na sebe nenechá dlouho čekat.

saxana
09.07.2016 1 z 5

Knihu jsem právě začala číst, asi ji ze zvědavosti dočtu, ale- velké ALE - myslím, že by autoři historické beletrie měli zachovávat alespoň historická fakta. Když jsem si přečetla, že Václav III, narozený v roce 1289, polechtal v roce 1297 Elišku na tváři měkkými vousy, málem to se mnou seklo :-O Nebo snad lidé ve 13. století dospívali o tolik dříve? Ani korunovace Guty neodpovídá realitě - podle pramenů byla v té době Guta v šestinedělí po( snad předčasném) porodu a ne že porodila následkem vypětí během korunovace.. zatím jsem se dál nedostala, tak jsem zvědavá, co si autorka ještě upravila.

R.E.M.
25.03.2016 4 z 5

S lehkou nedůvěrou jsem otvírala další knihu H. Witton, když její kniha s českými trpaslíky na anglické zahrádce mě nezaujala - nedočtenou jsem ji odložila. Rozhodla jsem se dát autorce ještě jednu šanci a teď jsem ráda. Příjemný styl vyprávění o Elišce Přemyslovně mě překvapivě okouzlil. Navzdory přikrášlení vzhledu, vlastností a jednání královské dcery, i některých dalších historických postav. I když kdo ví, jaká ve skutečnosti byla královna Eliška. Kdo ví, jak objektivně psali kronikáři. Nikdy nemáme jistotu, že původní historické prameny jsou pravdivé a nepodléhají autorovým záměrům. Tak je možné, že tato Přemyslovna byla zcela jiná než se traduje. Eliška Přemyslovna je mi prostě sympatická, bez ohledu na kritická slova historiků.
Možná bylo určitým štěstím, že se kniha trefila do mé nálady, potěšila mě a já si ji tak zařadila do pomyslné škatulky "knižní pohlazení".

ritz
22.07.2014 4 z 5

Mám ráda knížky této autorky a historie je moje oblíbené téma, mě se kniha líbila.

Di...
22.07.2014 1 z 5

První kniha, kterou jsem od této autorky četla, a taky poslední. Po přečtení zdejších komentářů jsem se těšila na hezký historický román, a o to horší bylo potom zklamání hned po prvních několika stránkách. Vydržela jsem až do konce, ale bylo to pro mě jedno z nejútrpnějších čtění. Ploché postavy mě neměly čím zaujmout. Nijaký příběh na pozadí historických událostí mi místy připadal až nepatřičný, ale nejvíc jsem se nedokázala srovnat se stylem psaní. Prostě ne. Neustálé opakování vět, frází i myšlenek, seriálovité rozkouskování vyprávění. Vážně si stačilo přečíst jen doslov, který doslovně zopakuje všechno podstatné z knihy a ještě nás ujistí o tom, že se téměř vše zakládá na pravdě. Možná jo, ale pro mě to jako historický román naprosto nefungovalo.

Sarah01
29.05.2014 1 z 5

Tak po první kapitole jsem knížku odložila, to se fakt nedá.....tak bezduché a prázdné dialogy, naprosto černobílé postavy.....vždyť většina z nás zná pověst a povahu Václava II. z jiných zdrojů, tohleto jsou jen několikrát přepsaná stručná data z dějepisu do beletrie. Autorka mě velice zklamala, čekala bych po několika knížkách už nějaký vývoj dopředu, ale je to pořád stejné, psaní bez fantazie, stále se opakující větná spojení v každém románu, už je znám zpaměti.....jsem snad jediná, ostatní to nevidíte?

AndyG
15.12.2013 5 z 5

Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Nejen si člověk připomene slavné události doby dávno minulé, ale prožije s hlavními hrdiny i dojemný příběh protknutý napětím, zradou, hrdostí ...

modranka
25.11.2013

Myslím, že autorka dôveryhodne spracovala rodinnú a zároveň štátnu históriu posledných Přemyslovcov. Príbeh sa číta dobre, hoci niektoré kapitoly sú zakončené suchým faktorgrafickým jazykom, ale vnímala som to ako doplnenie reálii. Eliška je zmapovaná od svojich 8 rokov až po sobáš a pôrod prvého potomka. Veľké vášne nečakajte, ani dramatické zvraty.
Obálka je volená nádherne, len by som chcela vedieť, kto je autorom obrazu, či je to novodobá tvorba alebo niečo historické a ak historické, kto je na obraze stvárnený.
Príbeh pokojne môžu čítať aj mladšie, ešte neplnoleté ročníky. Je to celkom vhodný doplnok k dejepisu Přemyslovcov.

veruška77
11.05.2013 5 z 5

Tato kniha mě naprosto pohltila. Mám ráda knihy s historickou tématikou a když se ještě hezky čte jako tato tak se od knihy člověk nemůže odtrhnout.

maruna
17.01.2013 5 z 5

Nádherná kniha o matce a královně, dědičky slávy a hrdosti Přemyslovců, matky císaře Karla IV.

Radkab.
20.07.2012 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka od Hany Whitton :)

Kachorra
14.07.2011 5 z 5

Kdybych tuto knihu nedostala, tak by mě ani nenapadlo se o toto téma zajímat podrobněji. Tímto způsobem se člověk snadněji vzdělává. Už jen proto, že je to jaksi zábavnější formou. Takové knihy jsou dle mého názoru nejlepší zdroj informací. Trvá to sice déle, ale pamatuji si to lépe, než kdybych to četla v nějaké encyklopedii.