Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310526/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-OIj-310526.jpg 5 5088 707

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Ruzaaa
21.10.2016 5 z 5

Příběh plný dobrodružství, historie, napětí i humoru. Ke knize se v budoucnu určitě vrátím.

tomiwoj
15.10.2016 5 z 5

Četl jsem několikrát, úžasná kniha. Silný příběh, velké množství reálných postav z historie a historicky také dost přesné.

Elwing06
23.09.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla, výborný obrázek starého Egypta, krásný příběh.

pomero
22.09.2016 5 z 5

Egypťan Sinuhet patří ke klasice, ke které se čas od času vracím. Výborný sloh s nezapomenutelnými obraty, ale i napínavý příběh činí toto dílo ojedinělým zážitkem.

Dimas
12.09.2016 5 z 5

Tahle kniha je prostě nej od Waltariho.

elypsa
10.09.2016 5 z 5

Mám rád Berlín. Byl jsem tam snad šestkrát, což je za můj krátký život a hlubokou kapsu pěkné číslo. No a budu tam muset jet minimálně ještě jednou, protože teprve teď jsem pořádné naladěn na dlouhé sledování bysty krásné Nefertit, opadané zdi plné Egyptských hieroglyphů a tucet tisíce let starých džbánů na víno, které jsou ukryty v Berlínském Pergamon muzeu. Ne vážně, tahle kniha ve vás probudí egyptologa amatéra a pomocí několikaset stran se před vámi otevře neuvěřitelně zajímavý život dávných Egypťanů a to ne ledajakých, nýbrž těch nejvyšších a v dávných dobách doopravdy žijících (vážně si dejte občas tu "práci" a vyhledejte si postavy z knihy na internetu a kochejte se, s jakou úctou autor pracoval k životům dávných králů a královen). Člověk doopravdy občas nemůže věřit, jaký počet zajímavých postav bylo možné za jeden Sinuhetův život sledovat. Mně kniha poskytla napínavé příběhy, otázku mládí a stárnutí, rovnosti, náboženství a hlavně se to dobře čte. Na závěr musím vypíchnout skvělý překlad. Doporučuji.

Kolejnicka
10.09.2016 3 z 5

těžké čtení, tedy pro mě určitě.

Sova15
05.09.2016 5 z 5

Kniha je psaná krásným jazykem, poučila jsem o historii. Naštěstí mne neodradila tloušťka knihy.

zuza.floderova
05.09.2016 1 z 5

kniha mi ze začátku přišla naprosto skvělá, ale postupně mé nadšení opadalo, až úplně zmizelo, proto zatím nedočteno, pokusím se znovu, nejdříve za rok

karin9196
03.09.2016

Pro mne je to jedna z nejlepších knih ze starého Egypta. Byl to první egyptský román který jsem četla a díky jemu jsem u nich zůstala. Veškeré romány beru jako fikci, takže nemohu být zklamaná. Nikdo nemůže vědět, jak to kdysi bylo. V tom jsou knihy úžasný, mohu si představovat vše podle sebe.

alimrix
03.08.2016 3 z 5

To není realismus, nýbrž totální nihilismus, který se za něj vydává. Povrchní a bezduché vyprávění, v němž jsou všechny postavy spíše ukázkou nějaké nemravnosti (chamtivost, smilstvo, náboženský fanatismus) než skutečnými komplexními charaktery. Nechápu, že to tolik lidí neprohlédlo.

pepco
01.08.2016

Delší dobu trvalo než jsem se začetl, ale stálo to za to. Pepa

Katy007
24.07.2016 4 z 5

Docela mi dalo zabrat abych román dočetla. Byl zajímavý a čtivý a poskytl mi obraz egyptského prostředí v dávných dobách. Řekla bych, že román splnil má očekávání, ale znovu po něm asi už nesáhnu. I když... kdo ví?

vivalamuff
24.07.2016 5 z 5

Není divu, že je Egypťan Sinuhet jedna z nejlépe hodnocených knih. Román je velmi čtivý a fantasticky dobrodružný. Chvíli si musíte zvyknout na styl psaní, ale stojí to za to. Waltari si se Sinuhetem skutečně vyhrál... postavy jsou propracované, děj neméně. Dozvíte se opravdu hodně o životě Egypťanů i o jejich myšlenkových pochodech. Asi největší zajímavostí pak je, že Mika Walteri v Egyptě ani nikdy nebyl, a stejně dokázal tak dobře vystihnout podstatu tehdejšího světa.
PS: Doporučuji i další Waltariho díla, především pak Tajemného Etruska.

barbora5058
22.07.2016 5 z 5

Celý život Sinuheta, náročné čtení, ale výborně napsáno, kdo má rád historii, doporučuji, úžasná kniha!

mauglie
17.07.2016 5 z 5

V mém životě se zatím objevilo pár knih, kterým jsem při čtení rozmazala řádky. Egypťan Sinuhet je číslo jedna. Doteď si nazpaměť pamatuji dlouhou pasáž, kde je popisována mumifikace rodičů (...a pak zbořil hák do břicha mé matky...). Je pravda, že občas se v knize vyskytne zdlouhavější text, ale je lehké to odpustit. Takovéhle dílo zaslouží vytesat do skály!

Pampeliishka
06.07.2016 5 z 5

Jedna z nejhlubších knih, které jsem kdy četla.

FifrQzypf
29.06.2016 5 z 5

Kniha plná nadčasových mouder, která nezní nepatřičně z úst starověkého Egypťana a stejně tak mají co říci v časech dnešních. Avšak která to jsou, to ať posoudí laskavý čtenář sám.

Mikkinnen
28.06.2016 4 z 5

Klasika klasik. Waltari byl Pan spisovatel. O tom žádná. Ale k pěti hvězdičkam mi tam něco chybělo.

heavy66
22.06.2016 5 z 5

Mika Waltari byl nadán zázračnou mocí. Odfoukl prach z pískem zavátých sárkofágů, probudil mumie faraonů, a namíchal koktejl z vody posvátné řeky Nil, legend, pověstí a skutečných událostí, plný zářivých barev a života.
A ty, milý čtenáři, pluješ po Nilu na rákosovém člunu do královského města Vesetu, putuješ zemí Kemet okolo pyramid a chrámů mocných bohů do města Babylonu, plavíš se na mořském korábu na ostrov Kréta, jedeš na bojovém voze po sinajské poušti, a popíjíš ten koktejl a užíváš si úžasnou cestu dávno zaniklým světem, do kterého tě autor laskavě pozval.