Dvě miniatury

Dvě miniatury https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12703/dve-miniatury-12703.jpg 3 19 4

Kniha obsahuje dvě povídky Polzunkov a Román v devíti dopisech. Tyto dva drobné skvosty z povídkové tvorby Dostojevského přibližují čtenářům další z galerie petrohradských postaviček. Polzunkov sestává obětí kruté hry svého prohnaného nadřízeného a vinou své naivity přichází nejen o všechny peníze, ale i o nevěstu a ocitá se na samém dně. Také v Románu v devíti dopisech se hraje o přátelství mužů a o čest ženy: tentokrát vítězí lstí žena, které se podaří zatajit nevěru.... celý text

PetrPr9
09.04.2020 4 z 5

Kdo se chce připravit na nějakej těžší kalibr od FMD, slušná varianta ( stejně jako další povídky)..za mě roztomilá půlhoďka

Kapis
25.01.2017 3 z 5

Krátké povídečky z dob, kdy se Dostojevskij teprve rozepisoval. První veselá, hravá, popisujíc jak je možno se znepřátelit pouhým psaním dopisů, přičemž oběma aktérům nasadí jejich ženy parohy s objektem jejich slušného dopisování. Druhá povídka celkově slabší, i když ta hravost z toho taky trčela. Asi by se to hodilo více do nějakého komplexnějšího románu, kde by tyto postavičky měli nějaké menší epizodní role. Pro mně opět spíše zajímavé z pohledu mezilidských vztahů, společenských způsobů a zvyklostí v tehdejším hlavním městě carského Ruska. Navíc se to dá strčit do kapsy a přečíst během dvou tří piv, v závislosti na velikosti žízně, pěnivosti a rychlosti číšnice.

lukazsss
30.09.2013 3 z 5

Celkem zklamalo, takový průměr.

Petruše90
30.01.2013 4 z 5

Ač mám Dostojevskiho ráda, nevím proč, ale zrovna toto se mi nějak moc dobře nečetlo, byť šlo o další příběh mezilidských vztahů. V jeho knihách jsem je čítávala dost často. Asi jsem na to nebyla naladěna, kdo ví :D morálka neopomenuta :) ale stojí za to si to přečíst :)