Dva roky prázdnin

Koupit

Verne v knize zpracoval napínavý příběh patnácti chlapců, kteří si vyjeli na prázdninový výlet jachtou na moře. Po zakotvení v Aucklandu na Novém Zélandu odešla posádka na břeh a loď se díky nedopatření dostala zpět na moře. Zde byla hroznou bouří zahnána k břehům pustého ostrova kdesi v jižním Pacifiku, kde ztroskotala. Tak se z městských školáků, z nichž nejmladšímu bylo osm a nejstaršímu čtrnáct let, stali robinzoni, odkázaní jen sami na sebe. Většina z nich byli Britové, nejstarší byl Američan a dva chlapci byli Francouzi. Jejich prázdninový výlet se protáhl na dlouhé dva roky. Za tu dobu si chlapci na ostrově vybudovali vzkvétající osadu, kde každý pracoval podle svých sil a schopností a podřizoval se nutné kázni. Proto mohli úspěšně čelit všem nebezpečím a překlenout i vážnou roztržku, která hrozila rozdělit osadu na dva tábory. Když na ostrově přistála skupina pirátů, podařilo se jim za pomoci dvou dospělých lidí z bývalé posádky pirátské lodi nad zločinci zvítězit a po mnohých útrapách se navrátit zpět do vlasti. V této knize Verne opět ukázal (jako v mnoha jiných svých dílech) sílu kolektivu, který je schopen dosáhnout takových výsledků, jakých by nikdy nemohl člověk dosáhnout sám....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341/dva-roky-prazdnin-341.jpg 4.4984
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Mladá fronta

Deux ans de vacances, 1888

Kniha Dva roky prázdnin

vlkodlaq
06.11.2014

když jsem poporost ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Dobrodrůžo, za které jsem se ani ve třinácti nemusel stydět :-)

Kapis
05.11.2014

Jako děcko jsem samozřejmě zhltal minimálně dvakrát.

kirsten6214
14.10.2014

Tato kniha me nadchla tim, ze je vse do detailu presne popsano a ma fantazie pracovala na plne obratky. Timto se ale stava kniha narocnou, nebot v ni dostavate tolik informaci, az se to nekdy neda dlouho unest. Nicmene kniha zazivna a pekna.

Oood
27.09.2014

Četl jsem víc, jak 20 Verneovek a tahle mi přijde z nich nejzajímavější.

LucyMi
28.08.2014

Tot je luxusní knížka, která má velmi dramatický konec, postavy a příběh. Určitě to je jedna z nejlepších verneovek :-))

SiuxBeast
17.04.2014

Asi ůplně nejoblíbenější verneovka co mám doma. Tolikrát jsem si jako kluk přál být tam snimi...

moonchild
28.02.2014

Knihu jsem jako malá zbožňovala.Děti na pustém ostrově a dokonce dva roky.Toužila jsem po tom.

Subjektiv
27.01.2014

Dětičky ztroskotají na pustém ostrově, na kterém vůbec nejsou žádná technická udělátka. Je to vůbec Verneovka? No jasně, však Verneovka neznamená jenom techniku, ale taky vědění. A zdejší dětičky (a časem i dospělí) vědí leccos: jak chodit v bažinách na chůdách, jak se vznést s drakem k oblakům, jako lovit s bolasem, jak si zajistit cukr ze stromu, jak jezdit na nanduovi... Není to jen jejich vytrvalost, odvaha a fyzička, co je drží nad vodou - znalosti a zkušenosti se na přežití podílejí měrou možná ještě větší. Mimochodem, právě proto bych nedoporučil seriálovou adaptaci s písní o "volajících dálkách", protože ta si ducha Vernea neuvědomuje.
Někomu by knize mohla vadit až zarážející podobnost děje určitých pasáží s kanonickou robinsonádou, samotným Robinsonem Crusoe. Ale tu podobnost lze snadno převrátit ve prospěch Vernea slovy: "Když člověk ví, jak v divočině přežít, může být i dítětem a přežít dokáže." Víra v lidský intelekt, který umožňuje podmanit si přírodu a technický pokrok... to je pro mě Verne. Vlastně se až divím, že jsem nenarazil na nějaký štvavý článek od nějakého samozvaného ochránce přírody o jeho zhoubném působení na dětskou mysl při vší té technice a podmaňování. Ale kdo ví, třebas takových je spousta.

efka.saf
27.01.2014

Verneovka, která mě vždycky nejvíc inspirovala a často jsem přemýšlela, jaké by to asi bylo, kdybych se ocitla taky na ostrově s bandou mých spolužáků :). Jednoznačně je to moje nejoblíbenější Verneovka. Velmi povedená byla i rozhlasová dramatizace, kterou jsem jako dítě naprosto "žrala", a to i přes to, že z této dramatizace vlastně půlku knihy vypustili :).

TomasV.
18.12.2013

Spolu s Patnactiletym kapitanem (podle mne) nejctivejsi verneovka. Moc se mi v detstvi libila, stejne jako stejnojmenna pisen :-)

lenocka2013
28.11.2013

Veľmi dobrá kniha.

1972Sixo
23.09.2013

Zatiaľ jediný Verne, co som čítal asi pred štvrťstoročím. Nebolo to zlé len ma to nejako nechytlo. Neviem ci chytím do rúk ešte nejakého Vernea, hoc ich mám doma po rodičoch celú fúru.

LucyMi
11.09.2013

Tuto knížku právě čtu a moc se mi líbí.
Zatím o ní moc nevím, protože jsem nazačátku, ale už jsem se dozvěděla, že ztroskotali na pobřeží.
Bohužel jsem se dál nedostala, protože mi teď hodně čas chybí...

Eigis
21.08.2013

První Verneovka, kterou jsem četl. Je prostě úžasná, přelouskal jsem jí pětkrát a vždy mě bavila. Pro mě osobně nejlepší Verneovka a to jsem jich přečetl přes padesát.

tyzik.cejka
07.06.2013

tohle asi patří mezi to slabší co autor udělal

meggy248
31.05.2013

uzasna kniha naozaj citala om ju ked som mala 12rokov aôle pamätam si ju dodnes a tiez rada na nu spominam

julius
12.04.2013

jedna z najoblubenejsich knih v detstve, precitam rada aj teraz

mapa5
22.03.2013

Opravdu skvělá knížka, nedávno sem jí dočet a i přesto, že to začalo bejt konečně napínavější až ke konci, tak přesto to bylo dobrý, to budování kolonie apod. Ale úplně se to lišilo oproti tomu 6ti dílnýmu seriálu. Tam se to začalo podobat až někde v posledních 2 dílech. Ale i tak to je jedno z jeho nejlepších děl

petka-2007
22.01.2013

Už je to opravdu dávno, kdy jsem ji četla, ale pamatuji si, že se mi hrozně líbila

Mako123123
24.12.2012

Ale celkom zaujímavé dielko. Také milé ... pre mňa trocha už detské ale inak good. Porovnatelné s Robinsonom. :)

Dera
29.08.2012

Těžko zvolit nejlepší verneovku. Tato by se dle mého názoru prala o přední místa...

OctOpusDei
26.08.2012

Hezký příběh,který si vždy po letech rád přečtu znovu.

joni
20.07.2012

Super kniha, když jsem ji čtla, jako bych se v myšlenkách přenesla také na ten ostrov ;). Byl můj sen tam být s nimi.

vitavita
10.04.2012

Výborné čtení pro všechny generace ...

vitavita
08.04.2012

Dá se číst v jakémkoli věku ...