Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1573 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

bábuška
03.06.2018 5 z 5

Přestože tato událost je známá, převedení do románové podoby bylo vynikající.Na začátku knihy jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se tak vžila do děje, jako bych to celé prožívala s aktéry knihy. Uvědomění se plánu, že náš český národ má být zlikvidován, německá rozpínavost a jednání s našími lidmi jako podlidmi a na druhé straně odvaha několika, mladých hochů, kteří dali v sázku svůj mladý život, to vše by se mělo i v dnešní době znovu probudit k většímu vlastenectví, o kterém se bohužel máloco ví. Milujme svou malou malou zemi a hlavně nezapomínejme ! Povahy národů se nemění.

jiri5906
18.05.2018 5 z 5

Znate ten pocit, kdyz zalehate do vany plne horke vody? Jak Vam teplo pomalu prostupuje celym telem. Tak presne tytez pocity jsem zazival pri cteni teto knizky. Cim vic jsem ji cetl, tim vic jsem v sobe citil teply hrejivy pocit vlastenectvi a hrdosti na to, ze jsem Cech. O to vice mi tato knizka pomohla, kdy v porovnani s dnesni dobou nemuzu otevrit jakekoliv domaci informacni medium, abych se u nej nerozcilil.

Dle mne jedna z knizek, ktera by mela byt POVINNA. Clovek si uvedomi co vse znamena valka a co vlastenectvi. A hlavne obet a obetovani pro narod. A to nemam na mysli jen vojaky, ale odboj i exilovovou vládu. Samotneho by mne zajimalo kolik odvahy bych mel sam v podobnych situaci...

Odsouzeni Karla Curdy bez zamysleni uvedeneho v knizce mi ted prijde naivni. Samozrejme tu je kontrast i Oldricha Pechala, ktery odolal. Avsak opet me to ukazuje, ze nikdo nikdy nemuze kohokoliv za cokoliv soudit nebyl-li vystaven stejnym podminkam jako dotycna osoba. Jak kdo uchopi jeho cin, nechavam pouze dane osobe ... .

VIC TAKOVYCH KNIZEK, DEKUJI.

FrankCastle
25.04.2018 5 z 5

Bohužel nemůžu dát šest a víc hvězdiček, tak je to alespoň pětihvězdičková generalita!
Jenom kdyby tohle byl zpravidla národ Gabčíků a Kubišů, ne Čurdů...
Nikdy nezapomeneme!

momo01
24.04.2018 5 z 5

Šest hvězdiček z pěti. Strhující. Mohu jen souhlasit se všemi komentáři přede mnou a doporučuji k přečtení.

alcan
23.04.2018 5 z 5

pěkně napsáno, podle pravdy.

evask
23.04.2018 5 z 5

Kdyby se tady zavedlo nějaké speciální ohodnocení, něco jako jednička s hvězdičkou, tak bych toho využila. Pět hvězdiček plus. Podle toho, co nás učili v dějepise, nebo pod vlivem vlasteneckých filmů jsem si myslela, že polovina Čechů byli odbojáři. Jenže ono to tak zřejmě nebylo. Heydrich nás měl prokouknuté. Je to moc zajímavá kniha a předkládá spoustu podnětů k zamyšlení.

1amu
01.04.2018 5 z 5

Zřejmě to nejlepší, co u nás o Atentátu vyšlo. U autora oceňuji, že nám předkládá mnoho nového o Pannwitzovi z Gestapa, že nám přibližuje milostné story Gabčíka a Kubiše. Kdesi jsem četl (zřejmě smyšlenku-pravdu již nezjistíme), že Liběna Fafková, dívka silně věřící ovlivnila svého Jožku, že nesmí porušit Boží přikázání : Nezabiješ ! (Proto musel zasáhnout Kubiš).
Po přečtení dalších komentářů (4.8.2019) mi vadí názor"zda ten atentát vůbec neměl být vykonán. Dost lidí u nás si neuvědomuje, že Češi tvořili po Francii druhé nejvyšší % konfidentů gestapa ! A vzpomeňme si na filmový dokument, kdy narvané Václavské náměstí hajluje a smutní nad smrtí Herr Protektora. To nebyli jen Němci ! Právě v tom je obrovská hrdost na to, že hrdinové byli Čechoslováky . Stálo či nestálo za ty obětí ? To řešil již vedoucí části odboje prof.Vaněk alias Jindra s Londýnem. Ten zradil ! V pohodlí se dočkal konce války, bral od komunistů důchod a jezdil po přednáškách, proč asi ?
Která evropská země se po skončení II.sv.války mohla pyšnit, že její vojáci zlikvidovali v pořadí Nr 3. z nacistických bestií ? Fantastické !!!

Kopretina
31.03.2018 4 z 5

Jelikož dějepis nikdy nebyl mou silnou stránkou, jsem ráda, že jsem se k této historické události mohla dostat prostřednictvím tohoto románu (můj syn po mně není, když jsem mu řekla, o čem má kniha být, popsal mi, jak to tehdy proběhlo a to celkem do podrobností, hm je mu 11, stydím se). Kniha je čtivě napsaná, a jak jsem již psala k Slavíkovi a Krvavým jahodám, nemůžu přijmout, že se člověk k člověku může chovat tak hrozně. Kéž by to nebyla pravda.

flare
21.03.2018 5 z 5

Krasne vlastenecke cteni...opet jsem se chvili citil jako hrdy Cech...:-)...sikovni kluci,klobouk dolu,pred vsemi..

DavidKeller
18.03.2018 5 z 5

Teda, dlouho se nestalo abych po přečtení knihy měl takový pocit vlastenectví jako po tomhle kusu, jsem hrdý že jsem Čech.. rádoby dnešní "vlastenci" by si měli tohle přečíst...a néé Parlamentní Listy, Haloo noviny nebo čumět na Barandov!! .. Autora chválím dávám 5* kdyby šlo víc je to tam..Ačkoliv je známo jak to dopadne stejně mě to neodradilo a zajímalo čím dál víc :) děkuji!! V rámci "osmičkového" výročí co nás letos čeká..jsem se pustil do historie naši Republiky a Jiří Šulc mě baví a pomáhá mi vše "osvětlit" :)

mikejjla
10.03.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem, i když každý ze školy tyto skutečnosti známe. Je velmi čtivě napsána a kvalitně zpracována. Určitě se k ní ještě vrátím. Je děsivé, co všechno se u nás před ani ne osmdesáti lety dělo....

Trpiska04
26.02.2018 5 z 5

Toto by měla být povinná četba. Kolikrát jsem si během čtení říkala, že to co čtu nemůže být podle pravdy, ale bohužel toto se stalo a já můžu říct, že při čtení této knížky jsem byla hrdá že jsem Češka.

ajasin
09.02.2018 5 z 5

Naprosto skvěle zpracované. Víc takových knih, které ukážou historické skutečnosti podobným způsobem. Hlavní aktéři přestanou být jen jmény v učebnici dějepisu a začnou být skutečnými lidmi.

ZbyňaB
08.02.2018

I když nevyhledávám čtení o tomto období, kniha hodnotím jako velmi pěknou a hlavně čtivou a doplní obraz dané události.
Co byste dělali na místě Čurdy?
Nešťastné období dělá nešťastná rozhodnutí.

Grety
07.02.2018 5 z 5

Koukám na spousty dokumentů o Druhé světové válce, ale nikdy jsem si neuvědomila, jak to měli těžké obyčejní lidé. Jídla málo, zabít Vás mohli za cokoli a naděje na zlepšení situace malá.. Msta za jakýkoli odpor hrozivá..Doporučuji, čtivé, napínavé i když člověk zná předem, jak to dopadne.

Hospodyňka
07.02.2018 5 z 5

Čtivá, často doporučená, několikrát darovaná.

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha,strhující a velice čtivá.

ArthasKarfa
26.01.2018 5 z 5

Krásný příběh našich velkých hrdinů, kteří se nebáli skočit přímo do centra nacistického pekla, aby zde zneškodnili jednoho z největších vrahů 20. století. Autor líčí smutnou šedou protektorátní Prahu se stále přítomným stínem gestapáckého pronásledování i milostné příběhy kluků, kteří se nebáli položit život pro svobodu a lásku k vlasti.

petramac
24.01.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila moc. Fajn byl pohled jak ze strany parašutistů, tak ze strany německé. Musím říct, že napínavá byla až do konce, i když samozřejmě člověk ví, jak to dopadne. Je vidět, že za knihou je spousta autorovy práce a rešeršní činnosti.

karel0684
16.01.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsme musel nechat uležet. Napsaná skvěle a jedna z těch co vychází z reality. Básnické licence je tam velmi málo. PO jejím přečtení bych byl ochoten pochopit i Čurdu...