Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1572 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

Hellsbells
13.01.2018 5 z 5

Skvělá knížka, bavila mě od začátku do konce, i když jsem příběh znala, po celou dobu jsem byla napnutá jak to bude pokračovat.

slunicko1958
22.12.2017 5 z 5

Nedá se hodnotit jinak než kladně. Je to opravdu výjimečná kniha o výjimečném hrdinství Čechů. A tato věta mě úplně rozklepala: "Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy. Jsme Češi."
P.S. Nemáte pocit, že jsme Češi, jen když se hraje hokejové mistrovství?

lara25
16.12.2017 5 z 5

Užasná kniha. Doporučuji přečíst všem fanouškům Anthropoidu. Moc se mi líbila.

Aati
12.12.2017 5 z 5

Moc děkuji autoru Jiřímu Šulcovi za to, že mi přiblížil událost, která mě fascinovala už od dob, kdy jsem o ní slyšela poprvé. Dokázal mi ukázat hrdinné parašutisty jako normální lidi, kteří měli výjimečná srdce. Poutavý příběh plný kontrastů: hrdinství a strach, zrada a věrnost, porážka a vítězství, život a smrt. Kniha je památkou na obrovské množství hrdinů, pro které sice konec nebyl šťastný, ale udělal z nich osoby, které neztratí náš obdiv. Proto ještě jeden dík autorovi za to, že se postaral o to, aby na ně nebylo zapomenuto.

brabofka
05.12.2017 5 z 5

Naprosto strhující. Jak se dá reálná historie přepsat do čtivého románu. Myslím, že by toto mělo být jako povinná četba. Čtivý, dějově velmi zajímavý příběh části našich válečných dějin. Nejsilnějším momentem pro mě bylo zjištění, že všichni kteří v kostele zahynuli, by to udělali znovu. I s vědomím represí, které svým činem vyvolali a také s koncem, ve který to vyústilo. Od první chvíle na Vás ze stránek dýchne hrůza a strach z nacistů, kteří s nástupem Heydricha do čela protektorátu řádí, vyslýchají a jednají s námi jako s podlidmi. Hrůzy, které následují po atentátu, zatýkání, výslechy, popravy. Naprosto skvělé je, že autor střídá jak pohled parašutistů tak i nacistů. Víte tedy přesně jak přemýšlely, jak jednaly - obě strany. Je to otřesné. Jakým způsobem vlastně pomstili smrt protektora a proč zrovna Lidice. Mít tímto způsobem zpracovanou historii, myslím, že i ve školách by se učila snadněji. A hlavně, zmírnil by se důsledek zapomění. Protože na žádnou část dějin bychom neměli zapomínat a hlavně bysme si z nich měli brát ponaučení - ať už se jedná o antisemitismus 2. světové války a nebo vzestup komunistického vlivu na naší politické scéně necelých 30 let od revoluce.

LaKrec
04.12.2017 5 z 5

Jedním slovem SUPER kniha. Jedna z nejlepších co jsem kdy přečetl...
Napětí, akce. Vše od počátku až do konce.
Docela velké plus je to, že autor používal skutečná jména agentů a tak se člověk neztrácí v množství jmen.

Typeq
08.11.2017 5 z 5

Hodně dobré!

boxas
30.10.2017 5 z 5

Poctivě odvedená práce na knize o lidech, na jejichž oběť bychom nikdy, NIKDY !!! neměli zapomenout.
Pan Šulc nám velice čtivě ukazuje, že "být vlastencem" znamená něco úplně jiného, než řvát o vlasti někde něco na náměstí.
Dva proti Říši je knížka, na kterou po přečtení už nikdy člověk nezapomene. Ono se totiž na ni ani zapomenout nedá. Tak nějak se vám vryje pod kůži.
Vy dobře víte, jak to všechno skončí, bohužel, ale stejně jste napjatí, držíte Gabčíkovi, Kubišovi, ale i všem ostatním palce a tolik, tolik si přejete, aby to všechno skončilo tentokrát jinak!
Nevím, jak je to možné, ale přesně tohle se mnou Jiří Šulc udělal.
Pane Šulci, jménem těch, které jste svým příběhem dostal do kolen, děkuji!

TipsyChipsy
24.10.2017 5 z 5

Komplexní román na téma atentát. Vystupují tam parašutisté, politici, odbojáři, obyčejní lidé, protektor i příslušníci gestapa. Nejzajímavější mi přišel popis situace z pohledu gestapa, jak věděli, že metodou zastrašování budou potírat v zárodku jakýkoli odpor. Jaké používali metody při výslechu, jaký měli postup, aby dokázali z člověka dostat všechno, co věděl. Je to celé obludné, hrůzostrašné, nepochopitelné, ale opravdu taková doba byla a NE dávno.

27len
20.10.2017

Jde o úžasnou knihu, je to příběh o přátelství, lásce, vlastenectví, cti a zradě, to vše zasazeno do důležitých událostí naší historie, bez kterých by Česká Republika možná ani neexistovala. Určitě se najdou i odpůrci, jelikož tímto atentátem nastala vlna regresí ze strany něměckých fašistů, ale dle mého názoru těžko soudit dobu kterou jsme díky bohu nazažili, je ale otázkou zda by jsme byly poté příslušníci "československa", protože i když to bylo za tak velkou cenu obětí a hrůz, určitě to bylo překvapením pro fašisty, že češi jsou schopni odporu a ještě v takové míře a možná se jim ten jejich "domeček z karet" začínal tímto pomalu rozpadat.... Už jen odvaha s jakou Kubiš a Gabčík do připravovaného atentátu šli, i za cenu toho že to nepřežijí spolu s dalšími parašutisty a lidmi z odboje ..... bylo neskutečné. Pro mě určitě nejlepší kniha kterou jsem letos četla. Vím že v kinech byl uveden i film Anthropoid,ale v knize je vylíčena válečná doba, psychologie postav a co vše bylo "za tím a hlavně proč byl spáchán atentát na Heidricha".

Analady
25.09.2017 5 z 5

Kniha "Dva proti říši" nám velice čtivou formou popisuje dění okolo atentátu na Heidricha. Seznámíme se díky ní nejen s osudy parašutistů a lidí z odboje, ale i s osudy jejich nejbližších. S krutým osudem mnoha lidí, s jejich nesmírnou odvahou a obětavostí, která vás chytne za srdce a už vás nikdy nepustí. Kdybych měla sestavit seznam těch nejlepších knih, které jsem dosud přečetla, tato by jednoznačně byla mezi nimi na stupních vítězů. Úžasná kniha. Vřele doporučuji.

helmiczka
14.09.2017 5 z 5

Názov ma odrádzal, čakal som, že to bude len "o nich dvoch" - a bol som veľmi príjemne prekvapený! Kniha ide nečakane do hĺbky, síce s pomalým rozbehom, ale o to viac je napätie vygradované v závere. A vôbec nevadí, že udalosti sú všeobecne známe.

lucik2773
04.09.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem měla v hledáčku už dříve, ale půjčila jsem si ji až po shlédnutí filmu Anthropoid. Nějak mě to téma začalo zajímat více. Respektive celá druhá světová válka mě vždy zajímala, už na základní škole a ráda se poučím tak vynikajícími knihami jako je tahle. Gabčík a Kubiš a i další parašutisté kteří zahynuli v kostele, jsou pro mě hrdinové. Jako jedni z mála dokázali, co znamená být hrdý Čech a obrázek lva v našem znaku. Češi se nikdy nevzdávají, pamatujte na to lidi. Nyní nás čeká další zkouška a je jen na nás, jak obstojíme.

MadamC
21.08.2017 5 z 5

Gabčík s Kubišem jsou pro mě největší hrdinové!
Tato kniha popisuje atentát na Heidricha, co mu předcházelo a co následovalo. Myslím, že je to úžasně napsané jak z historického pohledu, tak z románového. Při čtení této knihy se v každém musí zákonitě ozvat hrdý hlás vlastence. Opravdu srdcovka pro mě.

Obelix15
29.07.2017 5 z 5

Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Kdo má rád válečné romány, přijde si na své. Je faktem, že Jiří Šulc si zakládal na faktech a povedlo se mu je vsadit si románu tak, aby zaujaly nejednoho čtenáře. Jelikož toto časové období českých i světových dějin je jedno z mých oblíbených (obzvláště pak partyzánské akce a československý odboj za dob Protektorátu), nemohla tato knížka v mé sbírce chybět. Koupil jsem si ji prakticky hned co byla vydána a hned jsem si ji oblíbil. Věřím, že se tato kniha dostala do rukou čtenářů hlavně po tom, co byl v kinech promítán film Anthropoid, mj. i s českým zastoupením. Na většinu historických událostí by se opravdu nemělo zapomínat a jsem rád, že někdo jako p. Šulc umí sepsat konkrétní fakta do čitelné podoby, kdy je čtenář uchvácen od začátku až do konce. Kdyby takových knih bylo více, pevně věřím, že by na naše Národní hrdiny a činy nebylo zapomínáno, či často byly opomíjeny. Za mě určitě 5 hvězd !!!

JezinkaJ
28.07.2017 5 z 5

Co napsat o knížce, která se mi skvěle četla a přesto má tak tragický děj? Ráda bych napsala: "skvělé, báječné, četlo se to samo". Ale nějak se to nehodí. I když je to pravda.
Sama v sobě asi nikdy nedořeším, jestli "to" všechno mělo takovou cenu. Tolik nevinných a tolik mrtvých, tolik zmaru, tolik bolesti, utrpení a slz. Byla válka a spravedlnost prostě není a nemá smysl se jí dovolávat. To jsem už napsala u Agnes a stále to platí. Těžko hodnotit a soudit, když nejdeme jejich cestu. A díkybohu za to, že ne.
Dva proti říši budou jedním z mála titulů, ke kterým se vracím. Moje první kniha od Jiřího Šulce a určitě ne poslední.
PS. pro JanaYv - Čurda kostel neprozradil, i když pravděpodobně jen proto, že to opravdu nevěděl. Vymučili to z Aťi.
Pro pedanty - autor sám uvádí z jakého pramene čerpal počet mrtvých. Slyšela jsem vyprávění historika, který říkal, že nebyl zabit žádný německý voják. Lze se domnívat, že Němci sami by tehdy tuto informaci spíš tajili. Já sama si myslím, že přesná a doložená fakta lze očekávat jen u odborných monografií.

JanaYv
24.07.2017 4 z 5

Příjemné a čtivé románové pojetí silného příběhu našich dějin. Asi to nebude úplně přesně podle skutečnosti (což i sám autor na konci uvádí, snažil se získat informací, co to šlo), ale přesné skutečnosti příběhu už nikdy zřejmě nezjistíme. Dokud někdo nevynalezne stroj času :) Protože jsou tam malé chybičky, kdy si autor v knížce asi dvakrát "protiřečil" (momentálně si vybavím například příběh Čurdy - dle knížky se brzy vypařil od svých kolegů, a přesto nelogicky věděl, že jsou ukrytí v kostele, atd.), za tyto slohové nedostatky, které malinko kazí vychutnání si čtení knihy, dávám 4 hvězdičky :)

Mojepočteníčko
20.07.2017

Moje mamka se neustále podivuje nad tím, co mě tolik poutá ke knížkám, které se odehrávají na pozadí nebo přímo během druhé světové války. Nedávno tuto "záhadu" rozluštila, když prohlásila, že jsem tenhle zájem zdědila po dědovi. Dva proti Říši, je kniha, která se čte v podstatě sama. Navíc se stalo, co se stát muselo, už po třetí jsem se zamilovala...

Josef Gabčík a Jan Kubiš patřili do výsadkové skupiny parašutistů, jež nesla název Anthropoid. Jejich úkol byl přísně tajný, velký a nebezpečný. Zneškodnit říšského protektora Reinharda Heydricha. Kniha vás provede jejich speciálním výcvikem a celkovou přípravou před uskutečněním operace. Seznámí vás se členy ostatních výsadkářských skupin, vztahy mezi nimi, funkcí českého odboje i se vším, co tehdy zahrnovala pomoc tzv. kontaktních adres.
A pak přijde onen osudný den, který změní život nejen oběma hlavním hrdinům, ale i celému národu, žijícímu v tehdejším Československu. Přichází další zákazy, další opatření, popravy.
Gabčík, Kubiš a ostatní skupiny najdou úkryt v kryptě kostela. Když už mají svobodu takřka na dosah, jsou prozrazeni jedním z vlastních lidí - Karlem Čurdou a musí čelit velké přesile německých vojáků...

Už dlouho jsem nenarazila na knihu, která by mě k sobě připoutala takový způsobem, jako právě tato. Příběh je úžasně napsaný, čtivý, napínavý, strhující, dojemný....a určitě bych mohla najít ještě mnoho dalších přívlastků, kterými bych jej mohla popsat. Díky způsobu, jakým autor tuto látku zpracoval, si snadno představíte jednotlivá místa i konkrétní situace a doslova splynete s jednotlivými postavami. Sama o sobě musím přiznat, že jsem při čtení některých pasáží doslova až nezdravě tajila dech, jak byl děj napínavý.

Tuhle knihu rozhodně doporučuji k přečtení. A to i v případě, že nejste zrovna fanoušky válečné literatury. Občas je totiž dobré připomenout si důležité mezníky naší historie a postavy, které byly její součástí...

karolinalet
19.07.2017 5 z 5

Perfektní kniha, úžasný příběh. A že tam jsou možná nějaké historické nepřesnosti? Myslím, že kniha měla být spíše strhující román pro veřejnost, ne přesné vylíčení událostí. Je samozřejmé, že si autor něco upravil.

Panda92
15.07.2017 5 z 5