Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1572 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

cestovatelka13
13.07.2017 3 z 5

Příběh o tom, jak by to asi mohlo být. Všichni jim fandíme. Všichni víme jak to dopadne. A všichni chceme věřit, že to tak opravdu bylo. Ale nikdo už se nikdy nedozví, jak to bylo doopravdy.

jaste
12.07.2017 5 z 5

Výborné napsáno, strhující příběh. Rozhodně doporucuji

Audrina
06.07.2017 5 z 5

Naprosto brilantní kniha, jsem nesmírně ráda, že Šulc dokázal tak skvěle zpracovat jedno temné období naších dějin. Myslela jsem si, že toho o druhé světové válce a jejich událostech vím hodně, ale kniha mi zase o trochu víc pomohla poodhalit některé detaily.
Pro laickou veřejnost se jedná o skvělé čtivo, které nenásilnou formou přináší spoustu informací.

Stolda
05.07.2017 5 z 5

Podle mě naprosto dokonale a hlavně velice čtivě popsáno, co se dělo před atentátem, během atentátu a hlavně , pro laickou veřejnost velice jasně popsáno, proč se to všechno dělo a hlavně i to, že v Anglii naše vláda tušila, jaké represe budou následovat, ale potřebovali jsme přece získat pro republiku zpátky tak těžce nabitou mezinárodní prestiž a český odboj na to svými skromnými silami nestačil. Nemyslím tím , že nestačil statečností, myslím tím vybavením a i tím, že se dostával do kleští díky výslechům, kdy ne každý psychicky vydržel. Ono se to teď po letech snadno píše, ale představme si, že nám lámou ruce, pálí nás cigaretou, vytlučou nám zuby, posléze vyhrožují likvidací rodiny, no kdo by tohle zvládl? Tato kniha - a to se mi obzvláště líbilo, ukázala i ty běžné, lidské strany našich výsadkářů. Nejen jejich neskutečnou statečnost, ale i běžné, lidské chyby, které máme všichni.

marky4
04.07.2017 5 z 5

úžasná kniha, zaujmula mě stejně jako většina knih s touto tématikou, jen škoda že neznám nikoho, kdo se o tuto tématiku zajímá, ráda bych s někým prodiskutovala nejasnosti atd.

Hellboy
04.07.2017 4 z 5

Zásadní kapitola naší historie, kterou je třeba znát. A tato kniha ji přiblíží skutečně důkladně, do detailu. Škoda jen, že Jiří Šulc není moc dobrý spisovatel, jeho jazyk je jednoduchý, má velmi malou slovní zásobu, pořád dokola užívá stejné obraty a situace. Jakmile popisuje historicky dobře doložené události, jde mu to skvěle. Ale jakmile dojde na popis obyčejných každodenních situací, tak rychle ztrácí dech a představivost. Stačí si všimnout, jak se určité věci opakují, jak často si postavy 1) vaří čaj (protože Šulc by je chtěl hrozně polidštit, nechat své jednorozměrné figury dělat něco, co jim dodá hloubku, lidskost, přiblížit je čtenářům, ale prostě mu schází představivost, takže je nechává stále dokola vařit si čaj a náhražkové kafe), 2) dělají poznámky (mít v ruce nebo na stole poznámkový blok a neustále si dělat poznámky, když něco zaslechnete nebo vás něco napadne, je prvním předpokladem pro práci v Gestapu), 3) mají "dokonale padnoucí uniformu" v případě Heydricha, případně "dokonale vyžehlenou uniformu" v případě někoho jiného (další doklad toho, jak moc jsou postavy neživotné, ploché, typizované, schází jim hloubka a tak se autor uchyluje ke stále stejným stereotypním obratům, aby je popsal.) Právě užívání podobných stereotypů mi čtení hodně ztěžovalo a trvalo dlouho, než jsem autorův styl (respektive absenci nějakého pořádného stylu) překousnul. Vylíčené události jsou totiž samy o sobě nesmírně zajímavé. Mám pocit, že ve stejném duchu napsaný čistě fikční román od stejného autora, by pro mě byl na pokraji nečitelnosti. Hodnocení nicméně nechávám vysoké, protože je důležité tuto kapitolu našich dějin znát a proto knihu i přes zmíněné stylistické nedostatky zájemcům doporučuju.

konicekbily
28.06.2017 5 z 5

O atentátu jsem toho přečetl hodně, vyslechl jsem toho hodně od osob tehdy žijících v Protektorátu a mohu říci, že to jedna z nejlepších knih vztahujících se k atentátu!

Karborund
27.06.2017 4 z 5

Věděl jsem, že tady chybu neudělám, když si přečtu tuto knihu.Člověk se snaží vžít do pocitů tolika odvážných lidí a naproti tomu pochopit, kde se bere taková zloba a zrůdnost.I když vím, jak příběh dopadne, držel mě v napětí až do konce.Autor dal celé operaci Anthropoid , laicky pochopitelný příběh, který mi odpověděl na spoustu otázek.

Damato
22.06.2017 5 z 5

Tahle kniha nemá chybu - vůbec nevím, jaký megakomentář napsat, aby kniha našla své čtenáře. Asi podle starého pořekadla (které by určitě i teta Kateřina ze Saturnina vypustila(- dobré zboží se prodává samo. Pokud vás alespoň trochu tahle doba zajímá, tak tohle je kniha pro vás - věřte mi, to čtení stojí za to a ani se vám nebude chtít večer zhasínat lampa a jít spát.

bethulda
11.06.2017 5 z 5

Knihu jsem si stáhla do čtečky, v půlce si jí vypůjčila v knihovně a po přečtení jsem si jí zakoupila, protože takový klenot nemůže v mé bibliotéce chybět!
Kniha je skvěle napsaná, po dobu čtení vás přenese do doby Protektorátu a dle mého je nejlepším způsobem, jak se dozvědět víc o atentátu a událostech, které ho provázely.

PříbuCZ
06.06.2017 5 z 5

Opravdu velmi čtivá kniha, nechtěla jsem, aby to skončilo. Bylo mi z těch odporností až špatně. Nedá se slovy vyjádřit, odvaha všech parašutistů a odbojářů. Škoda, že dnes už moc lidí o těchto obětech nemá ani tucha.

kofina
01.06.2017 5 z 5

Tato kniha by měla rozhodně patřit do povinné literatury, skvěle propojuje literaturu a naše dějiny.

Jap
23.05.2017 5 z 5

Tak to byla síla! Věděl jsem, že to bude dobré, ale že to bude dobré tak, že jsem kvůli čtení chodil spát až dlouho po půlnoci, to tedy ne! Doporučuji přečíst každému a od Jiřího Šulce určitě zkusím další jeho romány.

oolinkaa
01.04.2017 5 z 5

Velmi ctivy historicky roman podle skutecne udalosti. Cte se samo, vhodne i pro laiky, kteri nejsou moc vtazeni do historie..
Na stejne bazi je natocen i film Anthropoid

KamaPika
29.03.2017 5 z 5

Nemusím takové knihy, ale tato je velmi čtivá

dav1990id
22.03.2017 5 z 5

úžasně napsáno , skvělé čtení , nemohl jsem se odtrhnout. Četl jsem to zhruba před 7 lety a zrovna jsem si knihu objednal, protože předtím jsem ji měl pujčenou a těším se na ní zas.

Alizon
17.03.2017 4 z 5

Opravdu dobra knizka, ktera se tezko hodnoti objektivne, protoze se Vam do toho pletou emoce. Pokusim se tedy nehodnotit samotny pribeh, protoze ten autor "bohuzel" nevymyslel ani hrdinstvi parasutistu a odbojaru, tam by hvezdicky nestacily. Pokud budu hodnotit ciste z hlediska literalniho davam slusne 4 hvezdicky. Ale kvuli pribehu samotnemu rozhodne doporucuji knihu precist - jak uz tady nekdo psal, skvela varianta pro ty kteri nemaji radi literaturu faktu a presto se o dane dobe chteji neco dozvedet, zaramovana do romanoveho pribehu.

akdar72
07.03.2017 5 z 5

Politika, boj o moc jsou hrozná věc, řadoví lidé jsou jen jejím nástrojem..... Moc smutné, zoufalé a nemožné změny.

thirsty
28.02.2017 5 z 5

Nejde hodnotit jinak než plným počtem hvězd tak moc silný příběh z naší historie jako je tenhle.

Helik01
24.02.2017 5 z 5

Velmi zdařilá kniha, kterou by si měl přečíst KAŽDÝ ČECH. Je smutné, že někteří nemají tušení kdo to byl Gabčík s Kubišem. Strhující a napínavá kniha od které se nejde dobrovolně odtrhnout. Pan Šulc je pan autor na svém místě.