Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/bmid_dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 5 1574 1574

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

Knišíl
08.07.2015 5 z 5

Bible pro vlastence. Od okamžiku atentátu do konce knihy jsem nedokázal myslet na nic jiného. Naštěstí je kniha objektivní, co se otázky správnosti atentátu týče. Myslím, že podat to černě nebo bíle nelze. Šedá je ta správná barva. Po stylistické stránce je kniha pojata dynamickými střihy mezi postavami a místy, což má za následek velmi příjemnou formu čtení. Všechna čest autorovi, jak dokázal přepracovat tuto temnou, krutou a přece hrdou kapitolu českých dějin do knižní podoby. Nezapomenu.

Ulriška
30.05.2015 4 z 5

Jako v případě jiných knih, které mě zcela pohltí, jsem si přála, aby příběh ještě nekončil. Ale důvod byl tentokrát jiný. Nešlo o to si příběh o něco déle užívat. Chtěla jsem, aby Hrdinové žili, aby šance a naděje na přežití ještě neumíraly. Aby to nevyhnutelné a z dějepisu známé nenastalo.

Ali06
02.04.2015 5 z 5

Tato kniha je doopravdy silný čtenářský zážitek! Vyvolává silné emoce, děj je neuvěřitelně precizně gradován, ovšem s nutnou závěrečnou katarzí, protože jinak by člověk nemohl ani spát. Autor opravdu mistrovsky vylíčil známý příběh... přesto napíná, stupňuje emoce, čtenáře nenechá na chvilku vydechnout, natož knihu odližit... Tak moc bych si přála happy end... Znovu a znovu, a po přečtení románu ještě víc, obdivuju statečnost parašutistů a atentátníků. Ano, toto by měla být povinná četba.

tomvall
14.03.2015 5 z 5

Musím smeknout před autorem, jak dokázal všeobecně známý příběh popsat takovým způsobem, že se od něj čtenář nedokáže odtrhnout a prožívá ho s hrdiny téměř bez dechu. Velmi silná kniha, emoce se mnou cloumaly, v některých pasážích jsem měl na krajíčku.
Tohle by měla být povinná četba.

colis.72
12.03.2015 5 z 5

"Byly 4 hodiny, 25 minut ráno, 18. června 1942. Pannwitzův letní sen skončil. Začala bitva o jeden kostel v centru Prahy". Neskutečný příběh a ještě neskutečnější autor, který dokázal všeobecně známý příběh popsat tak poutavě a napínavě až to bralo dech. Je neuvěřitelné co Češi jako národ dokázali...

Zorro89
08.03.2015 5 z 5

Napsáno velmi poutavě, bez balastních pasáží, naprosto srozumitelné, postav akorát, člověk se mezi nimi dobře vyzná. Problém je v současnosti ten, že se na činy spáchané Němci trochu zapomíná. Tato kniha oživuje atmosféru v době protektorátu, připomíná represe a masakry páchané na lidech na jedné straně, na druhé straně připomíná fascinující statečnost a odhodlání parašutistů a lidí, kteří jim v odbojové činnosti pomáhali.

Všechna čest lidem z odboje a všem, kteří jim pomáhali. Hanba všem Čechům, kteří pomáhali Němcům a lidi z odboje prozradili.

koblizek8
05.03.2015 5 z 5

Skvělá kniha, konečně vím, jak to bylo :-) a nejsem za ignoranta, že ani nevím, jak se ti lidé jmenovali.
Opravdu krásně napsané, čtivé, přestože člověk ví, jak to dopadne, příběh jede na plné obrátky.

asterixka
13.01.2015 5 z 5

Tolik odvahy, statečnosti, bolesti a utrpení .... Excelentně napsáno, skvělý román..

antonio22
04.01.2015 4 z 5

Nevím jestli je možné díla tohoto typu vůbec objektivně hodnotit.
Kniha mě pohltila. Jak děj postupně gradoval a mrazil. Navíc kontroverznost celé akce, kdy člověk stále řeší, zda to stálo za to nebo ne...

Fascinuje mě také ten nekonečný boj dobra a zla. Kdy nejdřív při samotném atentátu selže samopal a poté když už je Heydrich v léčení a jeho stav se výrazně lepší (uvažuje, že začně pracovat z nemocnice) přijde infekce, která ho zabije. Co by bylo, kdyby to Heydrich přežil...

Farisss
29.10.2014 5 z 5

Knihu jsem četl na základě recenzí z databazeknih.cz, měl jsem trochu obavu, aby mi příběh přišel zajímavý - ostatně jak to celé dopadne s československými hrdiny všichni víme. Ale ani náhodou, jde to přečíst na jeden zátah, jak je děj zajímavý, je tam spousta detailů, kterou normálně člověk neví (způsob výcviku v Anglii,..).

monz
27.08.2014 5 z 5

Mám ten příběh ráda. I když jsem četla jiné románové zpracování, opět jsem se do toho ponořila. Hodně mě zasáhlo přiblížení osudu lidí, kteří jim během příprav a při skrývání pomáhali. Smekám před všemi z nich a nejvíc ze všeho před mladým Aťou, který dle mého názoru vydržel na svůj věk až nepřirozeně mnoho bolesti a nikdo mu nic nemůže mít za zlé. Lidé, jako v tomto příběhu, by nikdy neměli být zapomenuti. A to nejen ti dobří...

Kačudovič
23.08.2014 5 z 5

"Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!"

Pa3k
18.08.2014 5 z 5

Tak tohle je maximálně kvalitní kniha. Tohle je povinná četba pro každého. Úžasná psychologie osob a neuvěřitelný je taky to, že se člověk dozví podrobnosti o tomto zásadním činu, který by se neměl nazývat atentátem . Největší hrdinka je pro mě ani né patnáctiletá Jindřiška Nováková, ale i celkově lidé z odboje. A pak že český národ je národ srabů, ani omylem !!! Pět hvězd je málo...

Master127
20.07.2014 5 z 5

Před otevřením této knihy již čtenář dopředu ví, jak skončí, nicméně je to kniha, kterou by si měl přečíst téměř každý, ať student nebo dospělý člověk vyššího věku. Přináší nám výborně zpracovaný sled událostí během 2. světové války v bývalém, nacisty zmítaném, Protektorátu s dokonalou historickou přesností na základě písemných pramenů. Rovněž oceňuji autorův doslov, kde vysvětluje okolnosti psaní příběhu, kde ho zjednodušil, kde přesně něco přimyslel a z čeho vycházel. První kniha, kdy mi slzely oči na konci, kdy se parašutisté brání v kostele před dopadením nacisty a několik hodin odolávali jejich ataku. Rozhodně je to kniha, kterou je třeba doporučit dále k přečtení, neboť je potřeba znát naši historii a tato nacistická zvěrstva si i nadále připomínat a nezapomínat na ně.

kom72
16.07.2014 5 z 5

Kniha by se obsahem dala mylně zařadit do literatury faktu. Ale to tedy opravdu jen omylem. Takhle poutavý historický román jsem už dlouho nečetl! Každý ví jak to nakonec dopadne a pokud ne, měla by být tahle kniha v "Povinné četbě" (je ještě vůbec na školách), číslo "Jedna" pro všechny studenty.

Jen mě při čtení neustále neopouštěla mrazivá myšlenka: na jaké straně Čechů bych byl? Jako čerstvý rodič je to hodně zapeklitá otázka. Teď je každý hrdina a má jasno, ale měli by jsme jasno i v té době?!

Jiitush
07.07.2014 5 z 5

Boží, boží, boží!!!!! Už dlouho mě žádná kniha takhle nenadchla! Hltala jsem doslova každou stránku a byla jsem pořád napnutá, i přestože jsem věděla, jak to skončí. Skvělé téma zpracované tak, že musí zaujmout i toho, kdo se o historii vůbec nezajímá. Už se těším na další knihy od autora!

Yorika
14.05.2014 5 z 5

Naprosto úžasná kniha.Přesto, že je příběh parašutistů notoricky známý, je napsána tak skvělým způsobem, že nebudete mít klid, dokud ji nedočtete.Skládám hlubokou úctu všem Čechům, kteří se zapojovali do statečného ale bohužel mnohdy marného boje s Nacisty.Čest jejich památce.

katerinn
21.04.2014 5 z 5

Skvělá rekonstrukce skutečného příběhu paraskupiny Anthropoid. Přečteno jedním dechem.
Při čtení jsem si stále více uvědomovala, jak ctím všechny ty bezejmenné anonymní Čechy, kteří parašutistům během války dobrovolně pomáhali a pokud se na ně přišlo, odnesla to celá rodina. Nebyli nikde v zahraničí cvičení, mnohdy nebyli ani členy odboje. To byli pro mě skuteční hrdinové, škoda, že se o jejich činech nikdo nedozví. Jejich pomoc i následky upadly v zapomnění. Hluboká úcta všem..

" Mrtvých netřeba se bát. Jen živých.."

Moňa69
13.02.2014 5 z 5

Jako laik co se týče znalosti všech těch gestapáckých papalášů jsem rozhodně nečekala, že mě kniha tak pohltí. Přeposloucháno jedním dechem, fakt skvěle napsáno, ani jedno hluché místo. A ten konec? Nemám slov.

Ivinho
06.01.2014 5 z 5

Ve chvíli kdy Gabčík s Kubišem vybrali zatáčku jako vhodné místo k atentátu jsem si uvědomil: já vím co bude následovat, jak to bude probíhat. Na předchozích stránkách jsem ten pocit neměl.
I tak jsem knihu zhltnul za pár dní a můžu rozhodně jen a jen doporučit. Obdivuju všechny výsadkáře, ale hlavně lidi z domácího odboje. Byli velmi stateční.