Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366607/bmid_dva-proti-risi-ssi-366607.jpg 5 1575 1575

Románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Dílo zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.... celý text

Martin1974
28.09.2013 5 z 5

Vynikajúci thriller zo zásadného obdobia Československej republiky. Byť učiteľ dejepisu a vyučovať 2 sv.vojnu, odporučím ho prečítať svojim žiakom, a až potom by som sa pustil do výkladu učiva.

puplik
24.09.2013 5 z 5

Kniha se čte opravdu krásně :) pro ty co zajímá 2. světová válka asi povinná četba ;)

Tulen79
22.09.2013 5 z 5

Vyborna knizka. Rozhodne doporucuji precist.

mijagi80
30.08.2013 5 z 5

Výborně napsaná kniha, vůbec jsem se nemohl otrhnout. Na wiki jsem při četbě hledal informace o Pannwitzovi, Fleischerovi i Heydrichovi. Pak jsem shlédl tohle video na youtube:

A ještě teď mě mrazí v zádech. Doporučuji číst společně s románem Vyhnání Gerty Schnirch. Četba je pak dobře vyvážená

"I kdyby vůbec nic neudělali pořád bydlí ve vesnici, která odpovídá zadaným parametrům. A navíc nevěřím, že jsou opravdu nevinní. Něčeho se určitě dopustili. Přinejmenším jsou to Češi. Pana Heydricha zabili Češi, a Češi za to také zaplatí."

Cureboy
29.08.2013 5 z 5

Jednoduse uchvatna knizka. Je to nejen zdroj zajimavych informaci o dobe a predevsim okolnostech atentatu, ale i ctive sepsana knizka, u ktere jsem se nenudil a prirozene prechazel k predem znamemu zaveru. Vsem ji vrele doporucuji.

Gaara1
11.08.2013 5 z 5

Vlastenectví, toto slovo v dnešní době skoro ztratilo význam a asi málo lidí by dneska šlo a bojovalo by s hrdostí za tuto naší malou zem.

Musím smeknout před lidmi v té těžké době plné strachu, udavačství, mučení a poprav, kteří bojovali, jak skrytě, tak i otevřeně za naše budoucí životy a za naší svobodu....

Autor vás vtáhne do děje, že si opravdu představujete, jak plánujete atentát na Heydricha a cítíte to nebezpečí kolem vás, které proniká do morku kostí....

MildeZ
25.07.2013 5 z 5

Zpracováno na jedničku!

666
18.07.2013 5 z 5

přestože víte, jak to dopadne, přečtete knhu jedním dechem

sumcicka
17.07.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha popisující jednu z důležitých událostí v dějinách naší země. Nelze jinak, než doporučit všem k přečtení, je to opravdu zážitek...

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

O atentátu, si troufám říct, že něco málo vím a mile mě překvapilo, že kniha opravdu mapuje téměř den po dni, přesně tak, jak to šlo za sebou. Žádné okecávky, pěkně přímočaře.

Nenazvala bych to psychologickým románem, ale spíš historickým románem. Podle knihy si člověk může udělat náhled na statečnost Kubiše i Gabčíka a na jejich vzájemný vztah, který byl mimochodem, velmi blízký.

Knihu doporučuji i těm, kteří se nezajímají o dějiny druhé světové, je to velmi pěkně zpracované.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, aké som poslednou dobou čítala. Vynikajúce spracovanie známych udalostí roku 1942, keď bol spáchaný atentát na Heydricha, čo viedlo k jednému z najstrašnejších skutkov v dejinách českého národa a to likvidácii Lidic.

"A Lidice. Lidice... Celá vesnice vyvražděná a zničená jen kvůli... Kvůli čemu vlastne?"....
"Nebylo to nic jiného než masová vražda. Neexistoval žádný důkaz viny - byla to jen chabá výmluva pro hromadné zabíjení lidí."

Silný príbeh a o to smutnejší, že sa skutočne stal. Je to príbeh predovšetkým o odvahe, nezlomnosti a aj priateľstve, v podaní Kubiša a Gabčíka.
Taktiež o zbabelosti a slabosti, pekne poukázanej na postave Karla Čurdy a Viliama Gerika.
A najsilnejším momentom knihy, je až neuveriteľná vytrvalosť a odolnosť Oldřicha Pechala, ktorý vo mne vyvolal veľmi veľký a nezabudnuteľný obdiv.
Je to Šulcova prvotina a dokonca pozoruhodne napísaná, pútavá, poučná a ostáva v našej mysli natrvalo.

"Je jeden základní omyl, kterého se dopouštějí obě strany - Němci i Češi. Ani jeden se nesnaží o empatii, neumí vidět věci očima toho druhého. A to vede k vzájemnému podceňování."

tapuz
06.06.2013 5 z 5

Přestože jde o notoricky známý příběh, kniha je mimořádně čtivá a poutavá. Nejsem historik, takže neznám detaily této události a kniha mi tak přinesla spoustu nových poznatků. Bylo to tak zajímavé, že jsem alespoň ve stručnosti pátrala po osudu mnoha dalších výsadků do protektorátu. Naprostá většina měla bohužel stejný osud jako ty, o nichž je řeč v knize. A jak už tu psal Malejhoch, nejsmutnější je seznam uvedený na konci. Až na několik málo výjimek všichni popraveni. A k tomu je třeba ještě připočíst Lidice a Ležáky a stovky, ne-li tisíce dalších Čechů, o nichž tu není zmínka. Každého jistě napadne, zda tento čin za to stál. Těžko říci, jednoznačná odpověď asi není. Kredit Čechů v tu chvíli jistě stoupl, ale co ti mrtví? A v protektorátní mašinérii se vlastně nic nezměnilo, jeden úředník byl nahrazen dalším, perzekuce se vystupňovala a jelo se dál. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

misssicccka
04.05.2013 5 z 5

chci pouze vyjádřit autorovi díky za to, že mi sakra dobře zprostředkoval odhodlání, strach i úzkost u lidí, kteří veškerou hrůzu, která se děla (bohužel i stále děje) museli prožít, děkuji, že mi připomněl, čeho všeho se může člověk v životě dočkat, děkuji, že mi připomněl hrdinské činy lidí, kteří (ačkoliv utekli z vlasti) byli ochotni vystoupit proti hrůznému a nehumánnímu systému, děkuji za to, že nezapomněl na všechny ty, kteří jim pomáhali, nastavili vlastní životy a obětovali své rodiny...
děkuji, že mě donutil odpovědět si na některé otázky a že položil ty, na které hledat odpovědi budu
děkuji za seznam literatury (zajímavá je podobnost jmen dvou autorů věnujících se tomuto tématu - Jiří Šulc a Jiří Šolc), děkuji za přehled osob s datací událostí...mám narozeniny ve stejný den jako Kubiš
děkuji za Benešovu: snad budeme vaši oběti hodni (o tom přemýšlím)
a hodnocení...optimálně to vidím na 96 %

exitus
23.04.2013 5 z 5

Je to už docela dlouho, co jsem knihu četla(byla tehdy poměrně nová) a stále na ni myslím. Výborně se čte, je to jako sledovat dobře známý film se špatným koncem, přesně víte, co se stane, ale stejně si přejete, aby to tak nebylo. Bohužel je... Příjemné je i nakombinování faktů a románových motivů. Jedna z nejlepších českých knih poslední doby.

suze
29.03.2013 5 z 5

Super knížka, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Myslím, že vtáhne skoro každého, ne jen milovníky válečných témat....

kalista1
26.03.2013 5 z 5

Příběh této knihy je dobře znám širší veřejnosti, ale přesto nepostrádal potřebné napětí. Autor zde zachytil skvělým způsobem dobu a myšlení tehdejších lidí, kteří pro svobodu a vlast obětovali to nejcennější s takovou samozřejmostí. Kniha dodá českému člověku tolik potřebnou hrdost, která našemu národu mnohdy chybí. Jen zbývá dodat: "Více takových příběhů!" Spousta témat z naší historie teprve čeká na své beletristické zpracování.

astroweb
11.03.2013 5 z 5

Skvělé, nečekaně úžasné.

Dera
04.03.2013 4 z 5

Do nejmenších detailů popsaný příběh atentátu na Heydricha a dále osudy všech zúčastněných. Toto téma zde autor podává zcela precizním, vyčerpávajícím způsobem. Po dočtení knihy jsem se nemohl ubránit pocitu, jestli onen čin za to stál. Odplata a perzekuce proti českému obyvatelstvu byla vysoká. Odhadem dva tisíce většinou úplně nevinných lidí. A k tomu Lidice a Ležáky. Na druhou stranu vzrostl náš kredit u spojenců a Britové odvolali Mnichovskou dohodu. Kniha určitě stojí za přečtení.

Malejhoch
01.03.2013 5 z 5

Obdivuju autora, že dokázal shromáždit tolik faktů a zároveň vytvořit tak čtivou knížku. Je zde spousta postav a člověk se v nich kupodivu vůbec neztrácí. O to je pak smutnější seznam jmen na konci, kde všichni členové odboje, až na pár vyjímek, řádění Němců nepřežili.

Chemiczka
11.01.2013 5 z 5

Poutavý román o známé a významné události našich dějin. Ihned vtáhne do děje. Bát se nemusí ani neznalci historických faktů, autor knihu psal přehledně a chronologicky, takže zmatení ohledně spousty jmen a událostí nehrozí. Oceňuji rozdělení na více dějových linek (nejen osud Antropoidu, ale i dalších skupin po seskoku v protektorátu), které se na konci všechny sejdou. Vnímavého čtenáře pak navede k dalšímu pátrání v literatuře faktu, např. o spolupracovnících z řad domácího odboje a jejich dalšímu osudu po atentátu, popř. po válce (tu jich přežilo, ale žalostně málo).